Morsowanie a karmienie piersią - czy „lodowate kąpiele” są dozwolone podczas laktacji?
Morsowanie w czasie karmienia piersią nie jest zabronione. Nie ma jednak konkretnych wytycznych lub zaleceń w tej kwestii, specjaliści mają różne poglądy na ten temat. Morsując podczas laktacji należy przede wszystkim robić to z głową i odpowiednio się wcześniej przygotować. Ważne, byś nie morsowała, jeśli aktualnie masz zapalenie piersi.
Eksperci nie zajmują jednego stanowiska w kwestii tego, jak morsowanie wpływa na laktacje i czy podczas karmienia piersią kobiety mogą uprawiać tę aktywność. W sieci jednak możemy natknąć się na wiele wypowiedzi mam karmiących, które morsując, nie odczuły żadnych negatywnych skutków.
Morsowanie a karmienie piersią
Nie ma dokładnych i jasno określonych naukowych wytycznych w kwestii morsowania podczas karmienia piersią. Eksperci nie są jednomyślni w tej sprawie. Mleka matki nie da się zamrozić, ani przeziębić, więc nie może być to argumentem przeciw morsowaniu. Podczas morsowania kobieta krótko przebywa w bardzo niskiej temperaturze, a więc nie powinno to zaburzyć procesu laktacji. Pewne jest jednak, że nie powinno się morsować w czasie stanu zapalnego piersi. Ważne jest także, by zachować wszelkie środki ostrożności i odpowiednio przygotować się do lodowatych kąpieli.
Co to jest morosowanie?
Morsowanie to zanurzanie się lub bardzo krótkie pływanie w lodowatej wodzie. Zazwyczaj robi się to w zbiornikach wodnych, np. morzu, jeziorze, rzece. W wodzie spędza się od 3-5. minut, morsowanie dzieci trwa krócej, około 2. minut, morsować można też w ciąży. Taka kąpiel hartuje organizm i pozytywnie wpływa na zdrowie. Jak często powinno się morsować? Zależy to od konkretnej osoby, jednak ogólnie przyjmuje się, że należy kąpać się w zimnej wodzie raz lub dwa razy w tygodniu. Bardzo ważna jest regularność morsowania.
Morsowanie – zasady
Morsując, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Oto najważniejsze z nich:
- Przyzwyczajenie organizmu do niższej temperatury. Możesz to robić, np. biorąc coraz zimniejszy prysznic.
- Rozgrzewka. Przed wejściem do zimnej wody koniecznie trzeba wykonać rozgrzewkę. Możesz zrobić to przy pomocy sportu, który lubisz, jednak najskuteczniejsze będzie bieganie.
- Spokojne wejście do wody. Do wody należy wchodzić stanowczo, ale spokojnie (nie należy wbiegać do niej). Konsekwencją zbyt szybkiego wejścia do zimnej wody może być hipotermia lub odmrożenia.
- Odpowiedni strój. Niezwykle ważna jest czapka i rękawiczki podczas morsowania, ponieważ przez głowę i dłonie ucieka najwięcej ciepła. Dobrze jest również zaopatrzyć się w odpowiednie buty (neoprenowe). Zadbaj także o odpowiedni strój kąpielowy.
- Suche ubranie. Po kąpieli należy jak najszybciej wytrzeć swoje ciało i założyć suche ubranie. Najpierw na górną partię ciała, później pozostałe. Po morsowaniu można się też rozgrzać, np. ciepłą herbatą lub robiąc krótką rozgrzewkę.
- Zasięgnięcie opinii lekarza. Pomysł rozpoczęcia przygody z morsowaniem warto przedyskutować wcześniej ze swoim lekarzem.
Morsowanie – przeciwwskazania
Zimne kąpiele są bezpieczne dla ludzi zdrowych, natomiast morsowanie może być zagrożeniem dla osób, które borykają się z następującymi chorobami:
- niewydolność układu krążenia
- choroby serca
- choroby mózgu
- epilepsja
- niektóre przewlekłe choroby, np. borelioza.
Morsować nie powinny także dzieci, które nie ukończyły jeszcze 3. roku życia.
Morsowanie – korzyści
Dzięki lodowatym kąpielom wzrośnie odporność organizmu, a to oznacza, że będziesz rzadziej chorować. Morsowanie ma tez wiele innych zalet:
- zwiększa się wydolność układu sercowo-naczyniowego
- poprawia się kondycja skóry
- następuje redukcja stanów zapalnych.
Morsowanie sprawia także, że metabolizm przyspiesza. Ile kalorii spala się podczas morsowania? 20 minut porządnego morsowania spala około 700 kcal. W czasie trwania sezonu można zrzucić nawet 5 kg.
Zobacz także: