Reklama

W trzymaniu noworodka do odbicia chodzi o to, aby umożliwić połkniętemu do żołądka powietrzu wydostanie się na zewnątrz, zanim trafi do jelit, powodując kolkę lub cofnie się wraz z mlekiem. Najłatwiej o odbicie niemowlęcia w pozycji, gdy jego tułów ustawiony jest pionowo lub prawie pionowo. Trzeba przy tym stabilnie podtrzymywać ciało maluszka i jego główkę (to ważne w przypadku młodszych niemowląt, zwłaszcza noworodków).

Reklama

Jak prawidłowo trzymać noworodka do odbicia?

Odbijanie noworodka powinno odbywać się w odpowiedniej pozycji. Nie każdy sposób, w jaki trzymasz dziecko, jest dla niego bezpieczny i sprawi, że powietrze wydostanie się na zewnątrz. Zobacz, jak to niemowlakowi ułatwić.

Pamiętaj, że przez pierwsze 2–3 tygodnie życia noworodkom karmionym piersią może odbijać się sporadycznie. Dlatego jeśli po kilku minutach trzymania niemowlęcia do odbicia dziecko nie beknie, można przyjąć, że tym razem nie ma takiej potrzeby.

Trzymanie do odbicia – sposób 1

jak trzymać noworodka do odbicia sposób 1
Piotr Ratajski

Po karmieniu staraj się trzymać noworodka pionowo. To ułatwia wydostanie się powietrza na zewnątrz. Przytul dziecko do siebie i pamiętaj, by podtrzymywać jego główkę. Przy okazji załatwisz dwie sprawy – uwolnienie powietrza i odrobinę czułości. Dziecko jest blisko ciebie, czuje twoje ciepło, słyszy bicie serca. Możesz je również delikatnie kołysać (zdjęcie 1). Nie potrząsaj dzieckiem, to mu nie pomoże i jest dla niego niebezpieczne.

Jak podnosić noworodka do odbicia – sposób 2

jak podnosić niemowlaka do odbicia
Piotr Ratajski

Możesz przesunąć dziecko w górę tak, aby rękami oparło się na twoim ramieniu. Delikatnie masuj je po plecach – to ułatwi wydostanie się powietrza na zewnątrz. Na ramię połóż czystą pieluszkę. Zrób to na wszelki wypadek, bo niektórym dzieciom mimo odbicia zdarza się ulać mleko. Na odbicie powietrza zwykle trzeba poczekać. Trwa to od kilku sekund do kilku minut. (zdjęcie 2).

Jak trzymać noworodka, żeby mu się odbiło – sposób 3

jak trzymać dziecko żeby mu się odbiło zdjęcie
Piotr Ratajski

Gdy dziecko jest śpiące (np. gdy karmisz je nocą), możesz lekko unieść je z pozycji, w jakiej było karmione (zobacz: najlepsze pozycje do karmienia piersią). Jego główka będzie opierać się o twoje ciało. Uważaj, aby nie przygniatać brzuszka. Nocą dzieci zwykle jedzą mniej łapczywie – odbijanie powietrza może nie być konieczne. Na pewno nie warto z tego powodu budzić śpiącego maluszka (fot. 3).

Kiedy nosić dziecko do odbicia?

Dziecko do odbicia trzyma się zwykle po karmieniu. Jednak niektóre noworodki już w trakcie jedzenia potrzebują dodatkowej przerwy na usunięcie powietrza. Niedługo sama się przekonasz, czy u twojego maluszka taka potrzeba pojawi się w trakcie ssania, czy po jego zakończeniu.

Zawsze po karmieniu warto chwilę dziecko potrzymać w bardziej pionowej pozycji. Na pewno nie należy od razu odkładać go do łóżeczka czy wózka. Szczególnie niekorzystna bezpośrednio po karmieniu jest pozycja na brzuszku (nawet po odbiciu), gdyż sprzyja ulewaniu, a nie zawsze niemowlę podczas beknięcia pozbywa się całego połkniętego powietrza. Najlepiej jest położyć noworodka na trochę na boku – jeśli mimo odbicia uleje, nie dojdzie do zachłyśnięcia, które może być niebezpieczne.

Na zdjęciach: Marta Wajda z synkiem Jaśkiem. Fot.: Piotr Ratajski.

Sprawdź też:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

Małgorzata Gierada-Radoń

Położna, konsultantka laktacyjna, pracuje w Centrum Medycznym Żelazna w Warszawie
Reklama
Reklama
Reklama