przechowywanie pokarmu
Adobe Stock
Karmienie

Przechowywanie mleka matki: w lodówce, zamrażarce i temperaturze pokojowej

Przechowywanie mleka matki wydaje się skomplikowane, ale zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, w czym i jak przechowywać odciągnięte mleko, żeby nie dostały się do niego bakterie.

Odpowiednie przechowywanie mleka matki sprawi, że odciągnięty pokarm nie straci cennych właściwości. Od tego, gdzie i w jakiej temperaturze mleko będzie przechowywane, zależą jego wartości odżywcze, a także zdrowie dziecka.

Źle przechowywany pokarm może być przyczyną zatrucia pokarmowego, które dla wcześniaka, noworodka czy młodszego niemowlaka może być groźne w skutkach. Wyjaśniamy, jak przechowywać odciągnięte mleko, jak bezpiecznie je rozmrażać i podgrzewać.

Spis treści:

Dziecko głodne po karmieniu piersią – czy to możliwe, że się nie najada? Wyjaśnia ekspert

Jak przechowywać mleko matki?

Opisujemy, jak długo można przechowywać mleko matki odciągnięte dla niemowlaka urodzonego w terminie oraz dla wcześniaka. Układ odpornościowy dzieci przedwcześnie urodzonych jest mniej sprawny, matczyny pokarm powinien być zatem przechowywany krócej, aby nie zaszkodził dziecku. 

W temperaturze pokojowej odciągnięte mleko matki zachowuje świeżość zaledwie kilka godzin. Dłużej możesz przechowywać pokarm z piersi, jeśli ulegnie schłodzeniu. Mleko matki możesz przechowywać w lodówce lub w zamrażarce, trzymając się poniższych zasad.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Jak długo przechowywać mleko matki dla niemowlaka:

 • w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – do 4-6 godzin
 • w temperaturze 4-15 stopni C (np. w torbie chłodzącej) – do 24 godzin 
 • w lodówce (2-4 stopnie C) – do 5 dni
 • w zamrażalniku (znajdującym się w lodówce) – do 2 tygodni
 • w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – 3-4 miesiące
 • w zamrażarce (osobne urządzenie) – do pół roku


Jeśli chcesz transportować mleko z piersi, przechowuj je w torbie termicznej (z odpowiednimi wkładami chłodzącymi). Odciągnięty pokarm może w niej pozostać do 24 godzin pod warunkiem, że temperatura mieści się w przedziale od 4 stopni C do plus 15 stopni.

Jak długo przechowywać mleko matki dla wcześniaka:

 • w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – 1 godz.
 • w lodówce (2-4 stopnie C) – do 2 dni
 • w zamrażalniku (znajdującym się w lodówce) – do 1 tygodnia
 • w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – kilka tygodni
 • w zamrażarce – do pół roku


Warto wiedzieć, że długie przechowywanie odciągniętego mleka matki jest możliwe. Lepiej jednak tego unikać, gdyż pokarm matczyny dostosowuje się do potrzeb dziecka, które wynikają z jego wieku.

Jak przechowywać mleko matki w lodówce?

Umieść w lodówce pojemnik jak najszybciej po odciągnięciu mleka. Wybierz miejsce, gdzie jest najchłodniej – choć to wygodne, nie stawiaj mleka np. na drzwiach lodówki, temperatura w tym miejscu, podobnie jak w przedniej części półek jest zwykle wyższa, co sprawia, że pokarm szybciej będzie się psuć.

Jak przechowywać mleko matki w zamrażarce?

Mrożenie mleka z piersi to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zgromadzić większe zapasy odciągniętego pokarmu. Staraj się mrozić mleko w takich porcjach, jakie zjada dziecko (lub po pół porcji).

Zwróć uwagę, czy posiadane przez ciebie pojemniki nadają się do przechowywania w zamrażalniku (muszą być odporne na niską temperaturę). Nie napełniaj ich do samego brzegu, tylko w 3/4 objętości, ponieważ mleko z piersi, podobnie jak inne płyny, podczas zamrażania zwiększa swoją objętość.

Nie ma sensu zamrażać pokarmu, który zużyjesz w ciągu kilku dni. Mleko mamy przechowywane w lodówce zachowuje więcej właściwości niż zamrożone. Oczywiście, jeśli musisz skorzystać z opcji mrożenia, twoje mleko nawet po rozmrożeniu będzie lepsze niż modyfikowane.

Ważne: Do przechowania w lodówce lub zamrażarce nadaje się mleko, które zostało odciągnięte we właściwy sposób Sprawdź, jak dobrze zaplanować odciąganie pokarmu.

Jak rozmrażać i podgrzewać mleko matki?

 1. Zamrożone mleko możesz przełożyć do lodówki – rozmrozi się po ok. 12 godzinach. W ten sposób najlepiej rozmrażać mleko, które będzie potrzebne kolejnego dnia.
 2. Po wyjęciu z lodówki mleko warto jeszcze podgrzać, np. w ciepłej wodzie lub w podgrzewaczu do butelek (temperatura wody i podgrzewacza nie powinna być wyższa niż 40 stopni, aby mleko nie utraciło cennych właściwości). Mleko, które podasz dziecku, nie powinno być cieplejsze niż 30-36 st. C. Jak długo może stać mleko matki w podgrzewczu? Najlepiej nie przekraczać 15 minut, ponieważ zbyt długie podgrzewanie może doprowadzić do rozwoju bakterii. 
Do rozmrażania mleka z piersi nie używaj mikrofalówki ani gorącej wody. Nigdy nie rozmrażaj również matczynego pokarmu w temperaturze pokojowej.

Jak długo przechowywać odciągnięte mleko po rozmrożeniu?

Jeśli dziecko nie wypije całej rozmrożonej porcji mleka, możesz przechować je w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny, a potem je wylej. Nie wolno powtórnie zamrażać raz rozmrożonego mleka.

Czy przechowywane mleko można mieszać ze świeżym?

Jest to możliwe, ale najpierw trzeba ochłodzić odciągnięty pokarm w sterylnym pojemniku pod zimną wodą. Nigdy nie dodawaj ciepłego odciągniętego mleka do zapasów, które przechowujesz w lodówce lub zamrażarce.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Jeśli zbierasz mleko z całego dnia, do porcji trzymanej w lodówce możesz dodać tylko mleko odciągnięte do sterylnego pojemnika i chłodzone kilka minut pod zimną wodą. Zebrane i chłodzone w ten sposób mleko może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez 24 godziny (od pierwszego odciągania). Po tym czasie musi być zamrożone do przyszłego użycia.

 

W czym przechowywać mleko matki?

Odciągnięte mleko z piersi możesz przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych sterylnych woreczkach lub pojemnikach (niektóre po dokręceniu smoczka zmieniają się w butelkę do karmienia). Możesz też wykorzystać w tym celu zwykłe plastikowe pojemniki, które masz w domu – pod warunkiem, że są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają BPA.

Pojemniki, w których przechowujesz pokarm dla wcześniaka, powinny być jednorazowe.


Odciągnięte mleko najlepiej dzielić od razu na porcje, które odpowiadają ilości mleka, jaką dziecko wypija podczas jednego karmienia. Jeśli nie odciągasz mleka okazjonalnie, tylko gromadzisz większe zapasy, na pojemnik naklej kartkę i napisz na niej datę, kiedy odciągałaś mleko. Warto umieścić nawet godzinę.

Przechowywanie mleka matki: o czym świadczy dziwny wygląd mleka?

Mleko mamy przechowywane w lodówce może się rozwarstwić – oddziela się w nim warstwa tłuszczu. To nic złego. Takie mleko przed podaniem dziecku wystarczy po prostu wymieszać.

Zobacz też:

nawał pokarmu
Adobe Stock
Karmienie
Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby
Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.

Nawał pokarmu po porodzie może być uciążliwy i... bolesny! Kiedy mleka w piersiach jest za dużo, nadmiar może wyciekać, a ty możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk. To nie wszystko − nawał mleczny może wywołać zastój pokarmu albo niebezpieczne zapalenie piersi. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z nawałem pokarmu po porodzie, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości i unormowanie laktacji. Umiejętność opanowania nawału mlecznego przyda ci się także później, np. po odstawieniu dziecka od piersi. Spis treści:  Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu: objawy Nawał pokarmu: co robić? Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym w czasie laktacji, podczas którego następuje gwałtowny wzrost produkcji mleka w piersiach. Nawał pokarmu po porodzie pojawia się zwykle w 2-3. dobie (albo 5-6 dni po porodzie, jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie). Zdarza się czasem, że nawał mleczny jest opóźniony na skutek stresu, jaki kobieta przeżyła w czasie porodu (stres blokuje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny odpowiedzialnych za wypływ mleka). Nawał pokarmu trwa mniej więcej 2-3 dni, a najpóźniej 3-4 tygodnie po porodzie laktacja całkowicie się stabilizuje. Drugi i kolejny nawał pokarmu może jednak wystąpić np. przez zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi (lub gdy dziecko nie chce ssać). Może pojawić się także nawał pokarmu po odstawieniu dziecka od piersi, zwłaszcza jeśli stało się to nagle.  Nawał pokarmu a zastój Zastój pokarmu to zablokowanie przewodów mlecznych. Zazwyczaj jest on powikłaniem nawału mlecznego. Dzieje się tak, gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona – pokarm, który w niej zalega, blokuje wtedy kanaliki mleczne. Zastój pokarmu może wynikać także z nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi....

05_akademia_butelka_mtj_11.jpg
rys. Piotr Kanarek
Karmienie
4 wygodne pozycje do karmienia butelką
Gdy dziecku jest niewygodnie, zaczyna szybko ssać, bo chce jak najszybciej skończyć. Niestety, wtedy łyka dużo powietrza i ból brzucha gotowy. Zobacz, jak najlepiej układać niemowlę do karmienia butelką.
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz