
Odpowiednie przechowywanie mleka matki sprawi, że odciągnięty pokarm nie straci cennych właściwości. Od tego, gdzie i w jakiej temperaturze mleko będzie przechowywane, zależą jego wartości odżywcze, a także zdrowie dziecka.
Źle przechowywany pokarm może być przyczyną zatrucia pokarmowego, które dla wcześniaka, noworodka czy młodszego niemowlaka może być groźne w skutkach. Wyjaśniamy, jak przechowywać odciągnięte mleko, jak bezpiecznie je rozmrażać i podgrzewać.
Spis treści:
- Jak długo przechowywać mleko matki?
- Jak przechowywać mleko matki w lodówce?
- Jak przechowywać mleko matki w zamrażarce?
- Jak rozmrażać i podgrzewać mleko matki?
- Jak przechowywać mleko matki po rozmrożeniu?
- Czy mieszać odciągnięte mleko ze świeżym?
- W czym przechowywać mleko matki?
- Przechowywanie mleka matki: o czym świadczy dziwny wygląd mleka?
Jak przechowywać mleko matki?
Opisujemy, jak długo można przechowywać mleko matki odciągnięte dla niemowlaka urodzonego w terminie oraz dla wcześniaka. Układ odpornościowy dzieci przedwcześnie urodzonych jest mniej sprawny, matczyny pokarm powinien być zatem przechowywany krócej, aby nie zaszkodził dziecku.
W temperaturze pokojowej odciągnięte mleko matki zachowuje świeżość zaledwie kilka godzin. Dłużej możesz przechowywać pokarm z piersi, jeśli ulegnie schłodzeniu. Mleko matki możesz przechowywać w lodówce lub w zamrażarce, trzymając się poniższych zasad.
Jak długo przechowywać mleko matki dla niemowlaka:
- w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – do 4-6 godzin
- w temperaturze 4-15 stopni C (np. w torbie chłodzącej) – do 24 godzin
- w lodówce (2-4 stopnie C) – do 5 dni
- w zamrażalniku (znajdującym się w lodówce) – do 2 tygodni
- w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – 3-4 miesiące
- w zamrażarce (osobne urządzenie) – do pół roku
Jeśli chcesz transportować mleko z piersi, przechowuj je w torbie termicznej (z odpowiednimi wkładami chłodzącymi). Odciągnięty pokarm może w niej pozostać do 24 godzin pod warunkiem, że temperatura mieści się w przedziale od 4 stopni C do plus 15 stopni.
Jak długo przechowywać mleko matki dla wcześniaka:
- w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – 1 godz.
- w lodówce (2-4 stopnie C) – do 2 dni
- w zamrażalniku (znajdującym się w lodówce) – do 1 tygodnia
- w zamrażalniku (osobne drzwi z lodówką) – kilka tygodni
- w zamrażarce – do pół roku
Warto wiedzieć, że długie przechowywanie odciągniętego mleka matki jest możliwe. Lepiej jednak tego unikać, gdyż pokarm matczyny dostosowuje się do potrzeb dziecka, które wynikają z jego wieku.
Jak przechowywać mleko matki w lodówce?
Umieść w lodówce pojemnik jak najszybciej po odciągnięciu mleka. Wybierz miejsce, gdzie jest najchłodniej – choć to wygodne, nie stawiaj mleka np. na drzwiach lodówki, temperatura w tym miejscu, podobnie jak w przedniej części półek jest zwykle wyższa, co sprawia, że pokarm szybciej będzie się psuć.
Jak przechowywać mleko matki w zamrażarce?
Mrożenie mleka z piersi to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zgromadzić większe zapasy odciągniętego pokarmu. Staraj się mrozić mleko w takich porcjach, jakie zjada dziecko (lub po pół porcji).
Zwróć uwagę, czy posiadane przez ciebie pojemniki nadają się do przechowywania w zamrażalniku (muszą być odporne na niską temperaturę). Nie napełniaj ich do samego brzegu, tylko w 3/4 objętości, ponieważ mleko z piersi, podobnie jak inne płyny, podczas zamrażania zwiększa swoją objętość.
Nie ma sensu zamrażać pokarmu, który zużyjesz w ciągu kilku dni. Mleko mamy przechowywane w lodówce zachowuje więcej właściwości niż zamrożone. Oczywiście, jeśli musisz skorzystać z opcji mrożenia, twoje mleko nawet po rozmrożeniu będzie lepsze niż modyfikowane.
Jak rozmrażać i podgrzewać mleko matki?
- Zamrożone mleko możesz przełożyć do lodówki – rozmrozi się po ok. 12 godzinach. W ten sposób najlepiej rozmrażać mleko, które będzie potrzebne kolejnego dnia.
- Po wyjęciu z lodówki mleko warto jeszcze podgrzać, np. w ciepłej wodzie lub w podgrzewaczu do butelek (temperatura wody i podgrzewacza nie powinna być wyższa niż 40 stopni, aby mleko nie utraciło cennych właściwości). Mleko, które podasz dziecku, nie powinno być cieplejsze niż 30-36 st. C. Jak długo może stać mleko matki w podgrzewczu? Najlepiej nie przekraczać 15 minut, ponieważ zbyt długie podgrzewanie może doprowadzić do rozwoju bakterii.
Jak długo przechowywać odciągnięte mleko po rozmrożeniu?
Jeśli dziecko nie wypije całej rozmrożonej porcji mleka, możesz przechować je w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny, a potem je wylej. Nie wolno powtórnie zamrażać raz rozmrożonego mleka.
Czy przechowywane mleko można mieszać ze świeżym?
Jest to możliwe, ale najpierw trzeba ochłodzić odciągnięty pokarm w sterylnym pojemniku pod zimną wodą. Nigdy nie dodawaj ciepłego odciągniętego mleka do zapasów, które przechowujesz w lodówce lub zamrażarce.
Jeśli zbierasz mleko z całego dnia, do porcji trzymanej w lodówce możesz dodać tylko mleko odciągnięte do sterylnego pojemnika i chłodzone kilka minut pod zimną wodą. Zebrane i chłodzone w ten sposób mleko może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez 24 godziny (od pierwszego odciągania). Po tym czasie musi być zamrożone do przyszłego użycia.
W czym przechowywać mleko matki?
Odciągnięte mleko z piersi możesz przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych sterylnych woreczkach lub pojemnikach (niektóre po dokręceniu smoczka zmieniają się w butelkę do karmienia). Możesz też wykorzystać w tym celu zwykłe plastikowe pojemniki, które masz w domu – pod warunkiem, że są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają BPA.
Pojemniki, w których przechowujesz pokarm dla wcześniaka, powinny być jednorazowe.
Tutaj kupisz w dobrych cenach różnego typu pojemniczki do przechowywania odciągniętego mleka:
Odciągnięte mleko najlepiej dzielić od razu na porcje, które odpowiadają ilości mleka, jaką dziecko wypija podczas jednego karmienia. Jeśli nie odciągasz mleka okazjonalnie, tylko gromadzisz większe zapasy, na pojemnik naklej kartkę i napisz na niej datę, kiedy odciągałaś mleko. Warto umieścić nawet godzinę.
Przechowywanie mleka matki: o czym świadczy dziwny wygląd mleka?
Mleko mamy przechowywane w lodówce może się rozwarstwić – oddziela się w nim warstwa tłuszczu. To nic złego. Takie mleko przed podaniem dziecku wystarczy po prostu wymieszać.
Zobacz też: