Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przechowywanie pokarmu
Adobe Stock
Karmienie

Przechowywanie mleka matki: ile może stać odciągnięte mleko? 

Przechowywanie mleka matki zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, jak przechowywać odciągnięte mleko, upewnij się, czy mleko z piersi można zamrażać oraz jak długo należy przechowywać je w lodówce i temperaturze pokojowej, by nie namnożyły się w nim bakterie.

Od tego, gdzie, w jakiej temperaturze i jak długo przechowywane jest mleko matki, zależą nie tylko jego wartości odżywcze, ale także zdrowie dziecka. Prawidłowe przechowywanie mleka matki sprawia, że odciągnięty pokarm nie traci cennych właściwości oraz chroni dziecko przed zachorowaniem. Źle przechowywany pokarm może być przyczyną zatrucia pokarmowego, które dla wcześniaka, noworodka czy młodszego niemowlaka może być groźne w skutkach.

Spis treści:

Co powinna jeść kobieta karmiąca piersią?

Przechowywanie mleka matki

Jak przechowywać mleko matki? Odciągnięte mleko można przechowywać na różne sposoby – krótko w temperaturze pokojowej lub przez dłuższy czas po schłodzeniu. W temperaturze pokojowej odciągnięte mleko zachowuje świeżość zaledwie kilka godzin. Dłużej możesz przechowywać je w torbie termicznej, lodówce lub zamrażarce.

W każdym wymienionym wyżej przypadku odciągnięte mleko matki zachowa wartości odżywcze, jeśli będziesz trzymać się zasad dotyczących przechowywania pokarmu matczynego. Warto również wiedzieć, że choć długie przechowywanie odciągniętego mleka z piersi w odpowiednich warunkach jest możliwe, lepiej tego unikać, gdyż pokarm dostosowuje się do potrzeb dziecka, które wynikają z jego wieku.

Akademia Młodych Rodziców
Akademia Młodych Rodziców
Maluszek nie chce ssać? A może nie rozstaje się z piersią? Mamy gotowe rozwiązania!

Jak długo przechowywać mleko matki?

Opisujemy, jak długo można przechowywać mleko matki odciągnięte dla niemowlaka urodzonego w terminie oraz dla wcześniaka. Układ odpornościowy dzieci przedwcześnie urodzonych jest mniej sprawny, matczyny pokarm powinien być zatem przechowywany krócej, aby nie zaszkodził dziecku.  Wyjaśniamy, jak przechowywać odciągnięte mleko.

Jak długo przechowywać mleko matki dla dziecka urodzonego w terminie:

  • w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – do 4-6 godzin
  • w temperaturze 4-15 stopni C (np. w torbie chłodzącej) – do 24 godzin 
  • w lodówce (2-4 stopnie C) – do 5 dni
  • w zamrażalniku (wspólne drzwi z lodówką) – do 2 tygodni
  • w zamrażarce (osobne drzwi z lodówką, temp. minus 18-20 stopni C) – do pół roku

Jeśli chcesz transportować mleko z piersi, przechowuj je w torbie termicznej (z odpowiednimi wkładami chłodzącymi). Odciągnięty pokarm może w niej pozostać do 24 godzin pod warunkiem, że temperatura mieści się w przedziale od 4 stopni C do plus 15 stopni.

Przechowywanie mleka matki dla wcześniaka:

  • w temperaturze pokojowej (do 25 stopni C) – 1 godz.
  • w lodówce (2-4 stopnie C) – do 2 dni
  • w zamrażalniku (znajdującym się w lodówce) – do 1 tygodnia
  • w zamrażarce (osobne drzwi z lodówką) – do pół roku.

W czym przechowywać mleko matki?

Odciągnięte mleko z piersi możesz przechowywać w specjalnie do tego przeznaczonych sterylnych woreczkach lub pojemnikach (niektóre po dokręceniu smoczka zmieniają się w butelkę do karmienia). Możesz też wykorzystać w tym celu zwykłe plastikowe pojemniki, które masz w domu – pod warunkiem, że są przeznaczone do kontaktu z żywnością i nie zawierają BPA

Pojemniki, w których przechowujesz pokarm dla wcześniaka, powinny być jednorazowe.

Odciągnięte mleko najlepiej dzielić od razu na porcje, które odpowiadają ilości mleka, jaką dziecko wypija podczas jednego karmienia. Jeśli nie odciągasz mleka okazjonalnie, tylko gromadzisz większe zapasy, na pojemnik naklej kartkę i napisz na niej datę, kiedy odciągałaś mleko. Warto umieścić nawet godzinę.

Przechowanie mleka matki w lodówce

Jak najszybciej po odciągnięciu mleka umieść je w lodówce. Wybierz miejsce, gdzie jest najchłodniej – choć to wygodne, nie stawiaj mleka np. na drzwiach lodówki, temperatura w tym miejscu, podobnie jak w przedniej części półek jest zwykle wyższa, co sprawia, że pokarm szybciej będzie się psuć. 

Mleko mamy przechowywane w lodówce może się rozwarstwić – oddziela się w nim warstwa tłuszczu. To nic złego. Takie mleko przed podaniem dziecku wystarczy po prostu wymieszać.

Przechowywanie mleka matki w zamrażarce

Mrożenie mleka z piersi to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz zgromadzić większe zapasy odciągniętego pokarmu. Staraj się mrozić mleko w takich porcjach, jakie zjada dziecko (lub po pół porcji). Czas przechowywania mleka w zamrażarce zależy od temperatury, jaka w niej panuje. Przy temperaturze od minus 18 do minus 20 stopni C mleko może być zamrożone nawet przez przez pół roku. Z badań wynika jednak, że pełnię swoich wartości zachowuje mleko zamrożone i przechowywane w temperaturze minus 20 stopni przez okres 3 miesięcy. 

Zwróć uwagę, czy posiadane przez ciebie pojemniki nadają się do przechowywania w zamrażalniku (muszą być odporne na niską temperaturę). Nie napełniaj ich do samego brzegu, tylko w 3/4 objętości, ponieważ mleko z piersi, podobnie jak inne płyny, podczas zamrażania zwiększa swoją objętość.

Nie ma sensu zamrażać pokarmu, który zużyjesz w ciągu kilku dni. Mleko mamy przechowywane w lodówce zachowuje więcej właściwości niż zamrożone. Oczywiście, jeśli musisz skorzystać z opcji mrożenia, twoje mleko nawet po rozmrożeniu będzie lepsze niż modyfikowane.

Ważne: Do przechowania w lodówce lub zamrażarce nadaje się mleko, które zostało odciągnięte we właściwy sposób Sprawdź, jak dobrze zaplanować odciąganie pokarmu.

Rozmrażanie mleka matki

  1. Zamrożone mleko możesz przełożyć do lodówki – rozmrozi się po ok. 12 godzinach. W ten sposób najlepiej rozmrażać mleko, które będzie potrzebne kolejnego dnia.
  2. Po wyjęciu z lodówki mleko warto jeszcze podgrzać, np. w ciepłej wodzie lub w podgrzewaczu do butelek (temperatura wody i podgrzewacza nie powinna być wyższa niż 40 stopni, aby mleko nie utraciło cennych właściwości). Mleko, które podasz dziecku, nie powinno być cieplejsze niż 30-36 st. C. Jak długo może stać mleko matki w podgrzewczu? Najlepiej nie przekraczać 15 minut, ponieważ zbyt długie podgrzewanie może doprowadzić do rozwoju bakterii. 
Do rozmrażania mleka z piersi nie używaj mikrofalówki ani gorącej wody. Nigdy nie rozmrażaj również matczynego pokarmu w temperaturze pokojowej.

Przechowywanie mleka matki po rozmrożeniu

Jeśli dziecko nie wypije całej rozmrożonej porcji, możesz przechować rozmrożone mleko w temperaturze pokojowej przez około 2 godziny. Potem należy je wylać. Nie wolno powtórnie zamrażać raz rozmrożonego mleka.

Czy przechowywane mleko można mieszać ze świeżym?

Jest to możliwe, ale najpierw trzeba ochłodzić odciągnięty pokarm w sterylnym pojemniku pod zimną wodą. Nigdy nie dodawaj ciepłego odciągniętego mleka do zapasów, które przechowujesz w lodówce lub zamrażarce.

Konkurs „Narodziny rodziny”
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy!


Jeśli zbierasz mleko z całego dnia, do porcji trzymanej w lodówce możesz dodać tylko mleko odciągnięte do sterylnego pojemnika i chłodzone kilka minut pod zimną wodą. Zebrane i chłodzone w ten sposób mleko może być przechowywane w lodówce maksymalnie przez 24 godziny (od pierwszego odciągania). Po tym czasie musi być zamrożone do przyszłego użycia.

Zobacz też:

nawał pokarmu
Adobe Stock
Karmienie
Nawał pokarmu: co to jest? Objawy i domowe sposoby
Nawał pokarmu pojawia się 2-3 dni po porodzie. Zanim laktacja się unormuje, musisz robić wszystko, by nawał nie przeszedł w zastój pokarmu albo jeszcze groźniejsze zapalenie piersi. Nawał mleczny można zatrzymać bezpiecznymi sposobami, np. za pomocą okładów z kapusty czy poprzez odciąganie mleka przed karmieniem.

Nawał pokarmu po porodzie może być uciążliwy i... bolesny! Kiedy mleka w piersiach jest za dużo, nadmiar może wyciekać, a ty możesz odczuwać nieprzyjemny ucisk. To nie wszystko − nawał mleczny może wywołać zastój pokarmu albo niebezpieczne zapalenie piersi. Dlatego jeśli nie radzisz sobie z nawałem pokarmu po porodzie, wypróbuj skuteczne sposoby na złagodzenie dolegliwości i unormowanie laktacji. Umiejętność opanowania nawału mlecznego przyda ci się także później, np. po odstawieniu dziecka od piersi. Spis treści:  Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu: objawy Nawał pokarmu: co robić? Nawał pokarmu: co to i kiedy się pojawia? Nawał pokarmu jest stanem fizjologicznym w czasie laktacji, podczas którego następuje gwałtowny wzrost produkcji mleka w piersiach. Nawał pokarmu po porodzie pojawia się zwykle w 2-3. dobie (albo 5-6 dni po porodzie, jeśli poród odbył się poprzez cesarskie cięcie). Zdarza się czasem, że nawał mleczny jest opóźniony na skutek stresu, jaki kobieta przeżyła w czasie porodu (stres blokuje wydzielanie oksytocyny i prolaktyny odpowiedzialnych za wypływ mleka). Nawał pokarmu trwa mniej więcej 2-3 dni, a najpóźniej 3-4 tygodnie po porodzie laktacja całkowicie się stabilizuje. Drugi i kolejny nawał pokarmu może jednak wystąpić np. przez zbyt rzadkie przystawianie dziecka do piersi (lub gdy dziecko nie chce ssać). Może pojawić się także nawał pokarmu po odstawieniu dziecka od piersi, zwłaszcza jeśli stało się to nagle.  Nawał pokarmu a zastój Zastój pokarmu to zablokowanie przewodów mlecznych. Zazwyczaj jest on powikłaniem nawału mlecznego. Dzieje się tak, gdy pierś nie zostanie dokładnie opróżniona – pokarm, który w niej zalega, blokuje wtedy kanaliki mleczne. Zastój pokarmu może wynikać także z nieodpowiedniej techniki przystawiania dziecka do piersi....

05_akademia_butelka_mtj_11.jpg
rys. Piotr Kanarek
Karmienie
4 wygodne pozycje do karmienia butelką
Gdy dziecku jest niewygodnie, zaczyna szybko ssać, bo chce jak najszybciej skończyć. Niestety, wtedy łyka dużo powietrza i ból brzucha gotowy. Zobacz, jak najlepiej układać niemowlę do karmienia butelką.
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz