Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku
Czkawka u noworodka pojawia się nawet kilka razy w ciągu doby. Równie często miewają czkawkę kilkumiesięczne niemowlęta. Sposoby na czkawkę u noworodka są związane z przyczyną, która wywołuje tę dolegliwości. Czasem na czkawkę pomoże masaż plecków, czasem smoczek, zmiana pozycji lub przewinięcie dziecka. Zdarza się też i tak, że trzeba cierpliwie poczekać, aż atak czkawki sam ustąpi. Podpowiadamy, co zrobić, gdy noworodek ma czkawkę.
Wiele mam zastanawia się, dlaczego dopiero co narodzone dziecko męczy czkawka. W potocznej opinii przyczyną jest zimno. Ale to nie jest cała prawda. Tłumaczymy, co jeszcze bywa powodem tej dolegliwości u maluszka, a także podpowiadamy, jakie sposoby pozwolą skutecznie pozbyć się czkawki u noworodka.
Dlaczego noworodek ma czkawkę?
Skłonność do częstego występowania czkawki u noworodka i młodszego niemowlęcia jest skutkiem fizjologicznej niedojrzałości układu nerwowego dziecka (głównie nerwu przeponowego). Gwałtowne skurcze przepony, które towarzyszą czkawce, mogą pojawiać się już w pierwszych tygodniach po narodzinach np. gdy dziecku jest zimno lub po jedzeniu, np. gdy dziecko przy okazji połknęło sporo powietrza. Ataki czkawki najczęściej ustępują około 3. miesiąca życia, ale może się zdarzyć, że będą występowały też później. Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby, jak pozbyć się czkawki u noworodka.
Co robić, gdy noworodek ma czkawkę?
Aby pozbyć się czkawki u małego dziecka, spróbuj najpierw ustalić jej przyczynę. Inaczej należy postępować, gdy czkawkę spowodowało wychłodzenie organizmu (np. dziecko jest cienko ubrane, zostało rozebrane do kąpieli), inaczej – gdy przyczyną jest zjedzenie przez dziecko dużej porcji pokarmu, połknięcie podczas karmienia powietrza. Poniżej tłumaczymy też, jakie pozycje będą dobre, by pozbyć się czkawki u noworodka.
Sposoby na czkawkę u noworodka:
Podanie piersi
Aby przerwać czkawkę spowodowaną wychłodzeniem organizmu, podaj noworodkowi pierś (jeśli dziecko karmione jest butelką – daj mu odrobinę ciepłej wody do wypicia przez smoczek).
Przewinięcie dziecka
Jeśli do wyziębienia i ataku czkawki doprowadziło leżenie w mokrej pieluszce – przewiń dziecko i ogrzej jego brzuszek (np. okrywając kocykiem lub przytulając do swojego ciała).
Odczekanie chwilę
Jeśli powodem czkawki jest przejedzenie, poczekaj, aż pokarm zostanie strawiony, wtedy czkawka sama ustąpi.
Noszenie dziecka w pozycji pionowej
Jeśli czkawkę spowodowało połknięcie powietrza, spróbuj ponosić dziecko w pionie. Zwróć uwagę, by główkę dziecka opierała się na twoim ramieniu, a brzuszek przylegał do piersi. To dobra pozycja, która zapobiega wystąpieniu czkawki i ulewaniu pokarmu. Podczas karmienia staraj się dbać o odpowiednie ułożenie maluszka i prawidłowe przystawienie go do sutka. Gdy karmisz dziecko butelką, zadbaj, by smoczek nie był zapowietrzony. Po karmieniu maluszka dopilnuj, żeby mu się odbiło.
Ssanie smoczka
Bez względu na przyczynę czkawki, możesz podać dziecku smoczek – ssanie smoczka pomaga w rozluźnieniu mięśni przepony.
Delikatny masaż lub dotyk
W łagodzeniu skurczów przepony może pomóc twój dotyk. Pomasuj lub delikatnie poklep plecki dziecka, gdy ma atak czkawki.
Cierpliwość
Jeśli żaden sposób przeciwdziałania czkawce nie okaże się skuteczny, warto uzbroić się w cierpliwość – prędzej czy później czkawka sama minie. Wbrew pozorom martwi ona bardziej rodziców, niż samego niemowlaka, dla którego nie jest niczym groźnym.
Zobacz także: