Czapeczka dla niemowlaka latem to temat licznych sporów. Nie brakuje zwolenników teorii, że niemowlę musi mieć na głowie czapkę o każdej porze roku, nawet w domu. Inne mamy z kolei sądzą, że czapeczka na upał to przesada, ale latem trzeba chronić głowę niemowlaka przed słońcem. Zapytaliśmy o zdanie dr Małgorzatę Czyżewską, neonatologa z Kliniki Ginekologii, Położnictwa i Neonatologii we Wrocławiu.

Reklama

Spis treści:

Czapeczka dla niemowlaka w upały: zakładać czy nie?

Noworodek na spacerze nie powinien być bez czapeczki, niezależnie od pogody. W ciągu pierwszych tygodni życia noworodek, także ten urodzony o czasie, uczy się utrzymywać stałą temperaturę ciała. W brzuchu mamy nie musiał sobie tym zawracać głowy – wody płodowe miały zawsze ok. 37°C. Ale już starszemu niemowlakowi nie trzeba zakładać bawełnianej czapki latem, tym bardziej w upały.

Czapka na słońce dla niemowlaka

Czapeczkę, kapelusik lub chustkę trzeba zaś założyć dziecku, gdy świeci słońce. Ochrona przed słońcem jest bardzo ważna, bo niemowlęta przegrzewają się o wiele szybciej niż dorośli. „To dlatego, że mechanizmy termoregulacji nie działają jeszcze wystarczająco sprawnie. Gdy głowa nie jest osłonięta, błyskawicznie może dojść do bardzo niebezpiecznego udaru cieplnego – tłumaczy dr Czyżewska.

Czy zakładać niemowlakowi czapkę w domu?

Wiele osób uważa, że niemowlę powinno nosić czapeczkę nawet w domu. „To nieprawda, w domu nie trzeba jej zakładać nawet noworodkowi” – mówi dr Czyżewska. „Robi się to tylko po kąpieli i nie na długo: wystarczy kwadrans do pół godziny.” Nadal jednak trzeba uważać, by nie przegrzać maluszka. Czapeczka „po domu” powinna być cieniutka i przewiewna.

Zobacz także

Inaczej postępuje się, gdy w domu jest wcześniak. „Dzieci, które przyszły na świat przed czasem, mają problem z utrzymywaniem właściwiej temperatury ciała i bardzo łatwo się wychładzają. Trzeba je przed tym chronić także w domu. Czapeczka przyda się maleństwu do czasu, aż osiągnie ono wagę około 3 kilogramów” – tłumaczy dr Czyżewska.

Kiedy jeszcze wkładać dziecku czapkę?

Niemowlak, który jest zdrowy i ukończył już 1. miesiąc życia, powinien mieć czapeczkę zawsze, gdy temperatura na dworze jest niższa niż 15°C. Jeśli jest cieplej, może mieć gołą główkę, chyba że jest wiatr. „Nie chodzi tu o słynne zawianie uszu, bo nic takiego nie istnieje: ucho jest zbudowane w taki sposób, że nawet silny wiatr nie może po nim hulać, a zapalenie ucha wywołują bakterie i wirusy. Rzecz w tym, że gdy wieje, szybko może dojść do ogólnego wychłodzenia organizmu (dużo ciepła maluch traci przez głowę)” – wyjaśnia neonatolog.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama