Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)
Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).
Na temat kremów z filtrami dla dzieci jest wiele informacji w internecie. Są strony, na których analizuje się ich skład i na tej podstawie ocenia, czy są bezpieczne. Ale bezpieczeństwo kosmetyku to nie jest jedyne kryterium, na które trzeba zwracać uwagę. Bardzo ważny jest również wiek dziecka. Nie każdego malucha można bowiem bez przeszkód smarować kremami przeciwsłonecznymi. Jak dopasować je do dziecka, opowiada dermatolog, dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Spis treści:
- Jaki krem z filtrem dla noworodka?
- Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku?
- Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom?
- Dlaczego słońce nie służy niemowlętom?
- Jak chronić niemowlę przed słońcem?
- Kremy z filtrem dla dzieci: ranking
Jaki krem z filtrem dla noworodka?
Kremy z filtrami UV mogą stanowić dobrą ochronę przed promieniami słonecznymi, ale powinno się je używać dopiero u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. Nie zaleca się smarowania nimi noworodków (czyli maluszków w pierwszym miesiącu życia) ani młodszych niemowląt, które nie skończyły jeszcze pół roku. Młodsze niemowlaki mają cienką i niedojrzałą skórę. Nie jest ona wystarczającą barierą, aby chronić przed wpływem tego, co działa na organizm z zewnątrz, czyli np. przed składnikami kremów z filtrami UV. Substancje w nich zawarte zabezpieczają przed działaniem słońca, ale mogą także wnikać w niedojrzałą skórę, kumulować się w niej i w przyszłości zadziałać toksycznie.
Jaki krem z filtrem dla niemowlaka, który skończył pół roku?
Dziecko, które ma ponad 6 miesięcy, przed wyjściem na dwór można smarować specjalnym kremem z filtrem fizycznym (mineralnym). W odróżnieniu od powszechnie używanych filtrów chemicznych tworzy on na skórze powłokę, która nie przepuszcza promieni UV.
Zobacz także
Akademia Młodych Rodziców
Wakacje z dzieckiem? Zobaczysz, będzie super! Czytaj więcej
Ta bariera to efekt działania składników zawartych w kremie przeciwsłonecznym. Są to np. tlenek cynku lub tlenek tytanu (ten ostatni nie jest jednak w 100 proc. skuteczny).
Jakie kremy z filtrem zaleca się starszym dzieciom?
Krem dla rocznego i starszego dziecka powinien zawierać przede wszystkim filtr fizyczny. Można stosować też filtr chemiczny, ale sporadycznie, aby nie podrażnił skóry. To nieprawda, że filtr powinien być jak najsilniejszy, bo tylko taki zapewni odpowiednią ochronę przed słońcem. W Polsce wystarczy smarować się filtrami 30 SPF, a dopiero gdy wyjeżdżamy na południe Europy, powinniśmy zastąpić je filtrem o mocy 50 SPF.
Konkurs „Narodziny rodziny”
Jesteś rodzicem niemowlaka? Opisz swoją historię i wygraj wózek spacerowy! Czytaj więcej
Uwaga, rozsądnie używaj kremów z filtrem SPF 50+ czy nawet SPF 100. Żaden krem z filtrem nie daje 100% ochrony przed promieniowaniem UV, a wysoki filtr może dawać złudne wrażenie pełnego bezpieczeństwa. Kremy z filtrem wyższym niż SPF 30 chronią tylko minimalnie lepiej niż te z niższym, a zawierają więcej substancji, które przenikają przez skórę.
Dlaczego słońce nie służy niemowlętom?
Skóra dziecka nie umie bronić się przed wpływem promieni słońca. Skutkiem tego mogą być oparzenia słoneczne. Jeśli w dzieciństwie dochodzi do nich często, w przyszłości może dojść do rozwoju groźnego nowotworu – czerniaka. Warto również pamiętać, że nadmierna ekspozycja na słońce wpływa na szybsze starzenie się skóry.
Wiosną i na początku lata pod wpływem promieni słonecznych na skórze dziecka (lub osoby dorosłej) mogą pojawić się również objawy alergii na słońce.
Jak najlepiej chronić dziecko przed promieniami UV?
Dla dzieci najlepszą ochroną przed słońcem jest przebywanie w zacienionych miejscach.
- W słoneczne dni rozsądnie wybieraj miejsca i godziny spaceru.
- Noworodka można np. zabierać tam, gdzie jest sporo cienia – spacerować z nim w parku wśród drzew, gdzie promienie słoneczne nie padają bezpośrednio na wózek.
- W półcieniu warto dodatkowo postawić budkę lub rozłożyć parasolkę przeciwsłoneczną.
- Nigdy nie zasłaniaj wózka kocykiem lub pieluszką - doprowadzisz w ten sposób do groźnego dla zdrowia dziecka przegrzania.
- Podczas upalnych dni lepiej zrezygnować z wychodzenia na dwór między godziną 11.00 a 16.00, kiedy słońce świeci najmocniej.
- Jeśli dziecko bawi się w ogródku, rozstaw nad miejscem jego zabawy duży parasol lub żagiel przeciwsłoneczny.
- Podczas jazdy samochodem powieś w oknie roletę przeciwsłoneczną lub przypnij fotelik po stronie, do której nie dociera słońce. Zwykle nie zdajemy sobie sprawy, że promienie słoneczne przenikają nawet przez przyciemnianą szybę.
- Jeśli w domu dziecięce łóżeczko stoi w mocno nasłonecznionej części pokoju, warto przestawić je tam, gdzie zazwyczaj jest cień lub gdy maluch w nim śpi, zasłaniać okna.
Kremy z filtrem UV dla dzieci: ranking
Wśród rodziców oceniających kosmetyki przeciwsłoneczne w naszym katalogu produktów mamotoja.pl największą popularnością cieszą się kremy z naturalnym składem, dodatkiem witamin i łatwe w aplikacji.
Kremy przeciwsłoneczne dla dzieci Derma Eco Baby
Bezzapachowe, wodoodporne i hipoalergiczne. Zawierają tylko certyfikowane filtry chemiczne, dzięki czemu zapewniają wysoką ochronę przed promieniowania UVA i UVB.
Balsamy przeciwsłoneczne Nivea Sun Kids
Zawierają nawilżającą formułę z Pantenolem i witaminą E, które wzmacniają barierę ochronną skóry i umożliwiają dłuższą bezpieczną zabawę na słońcu oraz w wodzie.
Krem ochronny Parasol od słonka Momme
W 100% naturalny krem z filtrem UV dla dzieci i niemowląt. Zawiera certyfikowane, ekologiczne filtry fizyczne nowej generacji, które zapewniają wysoką protekcję UVA i UVB oraz minimalizują ryzyko reakcji alergicznych związanych z ekspozycją na słońce.
Konsultacja: dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog alergolog z Katedry i Kliniki Dermatologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu
Zobacz też: