Jak każdy noworodek, Marysia postanowiła zaprotestować, gdy mama podczas naszej sesji zaczęła ubierać ją w body. Przecież dziś była już przebierana. Wszystkie niemowlęta są mało tolerancyjne wobec potrzeby rodziców oglądania ich w różnych kreacjach. Warto im tych przebieranek oszczędzić, a jeśli są konieczne – działać sprawnie i delikatnie. Kiedyś dziecko je polubi. Marysia też jest tego przykładem – zobaczcie jej minę na ostatnim zdjęciu.

Reklama

Na jej przykładzie pokazujemy, jak ubierać noworodka, a dokładnie, jak założyć body, czyli praktyczną dziecięcą bieliznę, która nie zwija się na plecach i pozwala na łatwą zmianę pieluszki. Oto kolejne etapy ubierania dziecka.

  • Zbierz body w dłoniach i rozciągnij mocno wokół wycięcia na głowę. Potem delikatnie nałóż je na tył główki i zdecydowanym ruchem zsuń przód body pod bródkę. Jeśli ubranko będzie cały czas mocno rozciągnięte, buzia noworodka nie ucierpi. Podkładając dłoń, lekko unieś główkę i kark dziecka. Ułóż body równo wokół jego szyi i ramion (fot. 1).
Piotr Ratajski
  • Podobnie jak z wycięciem na głowę postępuj z rękawkiem. Rozciągnij go i zbierz, aby był jak najkrótszy. Potem wsuń do środka palce i chwyć piąstkę malucha, aby jego palce nie zaczepiały się o materiał. Postaraj się zrobić to szybko, bo dziecko może się denerwować, gdy unieruchomisz mu rękę. Nie ciągnij jej, ani na siłę nie prostuj (fot. 2).
Piotr Ratajski
  • Delikatnie przytrzymując rączkę, naciągnij rękawek (a rączkę do rękawa). Spróbuj odwrócić uwagę dziecka od tego, co mu się nie podoba podczas ubierania i w podobny sposób załóż drugi rękaw. Podczas ubierania dziecka możesz do niego czule przemawiać albo nucić. (fot. 3).
Piotr Ratajski
  • Przetocz dziecko na bok, wsuwając dłoń pod pośladki i robiąc lekki obrót pupą. Starannie obciągnij body wzdłuż pleców i wyrównaj wszystkie fałdki. Noworodki mają delikatną, wrażliwą na dotyk skórę, zagięty materiał, na którym leżą, może im bardzo przeszkadzać. Gdy przekręcisz dziecko na drugi bok, wygładź ułożenie body na plecach (fot. 4).
Piotr Ratajski
  • Wyprostuj przód body i zapnij zatrzaski. Pozostaje sprawdzić, czy szwy nie wpijają się dziecku w uda. Chwyć za brzegi body i jeszcze raz lekko pociągnij. (fot. 5).
Piotr Ratajski

Jako modelki: Katarzyna Wosińska z córeczką Marysią.
W roli instruktora: Małgorzata Gierada-Radoń, doświadczona położna, prowadzi szkołę rodzenia, w Warszawie, mama czworga dzieci, w tym trojaczków.
Zdjęcia: Piotr Ratajski.
Stylizacja: Katarzyna Misiak.

Czytaj też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama