Jak ubierać noworodka? Tak, aby jego ubiór był dostosowany do pory roku i panującej wokół temperatury. Choć na początku ubieranie dziecka może wydawać się skomplikowaną sztuką, znajomość przedstawionych w tekście zasad, rozwieje wątpliwości. Wyjaśnimy, ile warstw powinien mieć na sobie noworodek w różnych sytuacjach. Sprawdź, jakie ubranka będą odpowiednie dla dziecka w domu, a jakie warto zakładać, gdy wychodzi się z nim na spacer.

Reklama

Spis treści:

Jak ubierać noworodka w domu?

To, jak ubierać noworodka w domu, zależy od temperatury panującej w pomieszczeniu, w którym znajduje się maluszek. Oto nasza ściągawka, z której możesz skorzystać, by wiedzieć, jak odpowiednio ubrać dziecko:

  • 26 stopni Celsjusza – body z krótkim rękawem.
  • 24-25 stopni Celsjusza – cienki śpiworek + body z krótkim rękawem.
  • 22-23 stopnie Celsjusza – cienki śpiworek + pajacyk.
  • 20-21 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem.
  • 18-19 stopni Celsjusza – średni śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem.
  • 16-17 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki.
  • poniżej 16 stopni Celsjusza – gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka.

Jak ubierać noworodka do snu?

Sposób ubierania noworodka do snu również zależy od temperatury w pokoju malucha. Niekiedy nawet w upały w klimatyzowanych pomieszczeniach temperatura może nie być zbyt wysoka i odwrotnie – w zimie, ze względu na ogrzewanie, może być w mieszkaniu bardzo ciepło. Strój dla dziecka do snu wybieraj więc zależnie od temperatury w pokoju, a nie pory roku. Możesz skorzystać ze ściągawki zamieszczonej u góry.

Najlepsza temperatura do spania dla noworodka to 20-21 stopni Celsjusza. Warto kontrolować temperaturę skóry na karku śpiącego dziecka. Dzięki temu – jeśli nastąpi taka konieczność – można dodatkowo przykryć dziecko lub grubszy kocyk zastąpić cieńszym.

Zobacz także

Noworodek może spać w ubrankach, które są przeznaczone do noszenia w ciągu dnia. Ważne jednak, by nie były to te same, które założyłaś mu rano, ponieważ mogą być na nich zabrudzenia, a w konsekwencji – bakterie.

Jeżeli latem nie masz możliwości obniżenia temperatury w pomieszczeniu, w którym śpi noworodek – gdy jest bardzo gorąco (27-29 stopni Celsjusza) możesz położyć dziecko spać jedynie w samej pieluszce, a okryć je jedynie ażurowym kocykiem lub cienką flanelową lub tetrową pieluszką.

Jak ubierać noworodka na spacer?

Rodzice często zastanawiają się, ile warstw ubranek założyć dziecku, gdy wychodzi na dwór. Na dworze dziecko zwykle powinno mieć na sobie o jedną warstwę ubrania więcej niż osoba dorosła. Aby wiedzieć dokładnie, jak ubierać noworodka zimą na spacer – skorzystaj z poniższych wskazówek związanych z temperaturą panującą na zewnątrz:

  • 15 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + długie spodnie + skarpetki + cienka kurtka + cienka czapeczka albo opaska + ewentualnie cienki kocyk.
  • 10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + bluza z kapturem + kamizelka puchowa + cienka czapka + długie spodnie + skarpetki + ciepłe rękawiczki + kocyk na nóżki.
  • 5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + czapka + rękawiczki +ciepła kurtka + rajstopki + spodnie + kocyk + ew. szalik.
  • 0 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kombinezon + rękawiczki + kocyk (lub kurtka zimowa i śpiworek).
  • -5 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur od kombinezonu + kombinezon + ciepłe rękawiczki + ciepły kocyk.
  • -10 stopni Celsjusza – body z długim rękawem + sweterek + skarpetki + spodnie + ciepła czapka + kaptur na głowę + ciepłe rękawiczki + kombinezon i śpiworek (uwaga: z noworodkiem nie należy wychodzić, gdy temperatura spada poniżej minut 5 stopni Celsjusza!).

Oto kilka praktycznych wskazówek, jak ubierać noworodka na spacer:

  • Na chłodniejsze dni dobrze sprawdzą się luźne ubranka, które otulą dziecko. Kocyk może zostać rozkopany przez malucha i nie zapewnić mu ochrony przed chłodem.
  • Pamiętaj o czepeczce dla dziecka, które nie skończyło jeszcze roku, gdy temperatura na dworze spada poniżej 15 stopni Celsjusza. Dobrym rozwiązaniem jest także kaptur oraz polarowe lub bawełniane opaski.
  • Zadbaj o właściwą ochronę wózka – jeśli na dworze pada, z pewnością przyda się przeciwdeszczowy pokrowiec do wózka.
  • Ubieraj dziecko warstwami – jeśli ubierzesz dziecko w dwie bluzeczki - będziesz mieć wtedy możliwość zdjęcia jednej cienkiej bluzeczki, gdy maluchowi będzie zbyt gorąco. W przypadku np. jednego wełnianego swetra nie będziesz mogła tego zrobić.
  • W lecie należy chronić dziecko przed słońcem – zakrywaj główkę dziecka budką lub daszkiem w wózku, a także stosuj krem z filtrem przeciwsłonecznym. Jednak pod żadnym pozorem nie zakrywaj wózka pieluszką! Spowoduje to szybki wzrost temperatury wewnątrz wózka.

Jak ubrać noworodka w szpitalu?

Zapewne większość mam zastanawia się, jak ubrać noworodka na wyjście ze szpitala. Ubiór należy dopasować do pogody, która panuje na zewnątrz. Pomogą ci w tym ściągawki, które znajdziesz u góry. Jeśli na dworze jest równie ciepło jak w sali szpitalnej – noworodek może mieć na sobie te ubranka, w które jest ubrany.

Co jednak, gdy na dworze jest chłodniej? Ważne jest, czym pojedziecie do domu, jak blisko wejścia może podjechać samochód. Jeśli dystans do przebycia jest bardzo krótki, np. tata podjedzie pod same drzwi szpitala – nie ma konieczności ubierania maluszka w kombinezon. Warto jednak mieć przygotowany kocyk lub śpiworek do fotelików, który może przydać się w trakcie podróży.

Jeżeli jednak macie do pokonania dłuższy dystans – obowiązuje zasada „jedna warstwa ubrania więcej niż ma osoba dorosła”. Można również dodatkowo okryć maluszka kocykiem. W samochodzie jednak trzeba go zdjąć i kontrolować, czy dziecku nie będzie za gorąco.

Jak sprawdzić, czy noworodkowi jest ciepło?

Dotknij skóry na karczku dziecka. Powinna być ciepła i sucha. Jeśli jest choć trochę wilgotna, zdejmij dziecku jedną warstwę ubrania, jeśli zaś jest chłodna – nałóż jeszcze jedną. Dziecko może mieć chłodne rączki, ale stopy powinny być ciepłe. Jeśli w mieszkaniu, w którym przebywa noworodek, grzeją kaloryfery i powietrze jest suche, trzeba je koniecznie nawilżać. Powieś na nich specjalny pojemnik z wodą. Aby nawilżyć powietrze w domu, można też położyć na grzejnikach mokre ręczniki lub użyć nawilżaczy powietrza.

Od czego zacząć ubieranie noworodka?

Przede wszystkim wybierz stałe miejsce, w którym będziesz przewijać, ubierać i rozbierać dziecko. Może to być specjalna komoda, stolik albo nakładka na łóżeczko. Praktyczne i wygodne są materacyki do przewijania, do kupienia prawie w każdym sklepie z artykułami dziecięcymi. Przygotuj ubranka dla maluszka, które chcesz mu włożyć. Ułatwi ci to później cały proces ubierania dziecka, ponieważ będziesz mogła skoncentrować się jedynie na maluchu, a nie szukaniu ubranek w szafkach i decydowaniu, które właśnie wykorzystasz.

Ubieranie noworodka krok po kroku

Ta instrukcja krok po kroku pomoże ci w ubieraniu dziecka:

  • KROK 1: na materacyk połóż pieluszkę lub kocyk, żeby nie kłaść rozebranego dziecka na ceratce.
  • KROK 2: zaczynamy od pieluszki. Aby unieść pupę dziecka, nie obciążając stawów biodrowych dziecka, wsuń swoją dłoń pod jedną nóżkę i chwyć za kolanko drugiej. W ten sposób łatwo też umyć pupę malucha.
  • KROK 3: teraz body. Dziecko nie przepada za ubraniami wciąganymi przez głowę, więc tę czynność postaraj się wykonać szybko i sprawnie. Zwiń ubranko w dłoniach (jak pończochę) i przełóż otwór przez głowę, podobnie zwiń rękawy i nałóż je na rączki dziecka. Małe dziecko przyjmuje pozycję „fasolki” – jego rączki i nóżki są ugięte. Aby sprawić, że rączka na chwilę się wyprostuje i wsunie w nakładany rękaw ubranka, delikatnie stuknij palcem wskazującym w łokieć dziecka.
  • KROK 4: kolej na pajacyk lub kaftanik i śpioszki. Zacznij od włożenia nogawek – aby nóżki dziecka wyprostowały się na chwilę, delikatnie stuknij palcem w kolanka.
  • KROK 5: teraz skarpetki. Dziecku, dla którego każde ubranie jest trochę na wyrost, możesz włożyć skarpetki pod śpioszki.
  • KROK 6: czapeczkę wkładamy dziecku na chwilę po kąpieli. W domu nie musi mieć nakrycia głowy.
  • KROK 7: czas na chwilę oddechu. Usiądź wygodnie. Połóż dziecko na swoich udach, zamknij je w ramionach, możesz do niego mówić i kołysać je. Taka pozycja bardzo uspokaja.

Ubieranie nie jest takie straszne, jak się wydaje wielu mamom. To oczywiste, że na początku mogą ci się trochę trząść ręce, ale niemal z każdą chwilą będziesz czuć się pewniejsza i ubieranie malucha będzie przebiegało coraz sprawniej.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama