Reklama

Na początku wcale nie jest łatwo pielęgnować malutkie ciałko. Ale po kilku tygodniach także czasem popełniamy błędy. Jakie?
1. Za dużo oliwki
W pierwszych dniach życia dziecka oliwka może pomóc natłuścić wysuszoną skórę. Kiedy jednak smyk skończy miesiąc, stosuj oliwkę ostrożnie, bo może podrażniać abo nasilać łojotok (skóra jest wtedy tłusta, z krostkami). Starszego smyka lepiej smarować delikatnym balsamem lub mleczkiem dla niemowląt. One również nawilżają naskórek, ale nie pozostawiają tłustej, nieprzepuszczającej powietrza warstwy.

2. Rumianek na buzię
Napar z rumianku często powoduje uczulenia. O wiele lepsza jest woda. Przemywaj buzię i oczka dziecka jałowymi gazikami zwilżonymi przegotowaną wodą. Rób to zawsze od czoła w dół i od skroni w kierunku nosa.

3. Maść i puder jednocześnie
Pudry co prawda działają kojąco, ale nie rozprowadzają się na skórze równomiernie. W połączeniu z maścią tworzą papkę, która nie przepuszcza powietrza i może spowodować odparzenia (zwłaszcza w gorące dni).

4. Rzadkie mycie główki
Główka dziecka łatwo się poci, szczególnie kiedy smyk leży na pleckach lub ssie. Dlatego warto myć ją codziennie. Pamiętaj, że częste mycie włosów ich nie niszczy (pod warunkiem, że do ich wysuszenia nie używasz suszarki).

Zobacz także

5. Patyczki do uszu
Uszka niemowlęcia czyści się jedynie z zewnątrz. Nie wolno manipulować w nich żadnymi patyczkami czy wacikami – przewody słuchowe łatwo uszkodzić. Ucho w środku oczyszcza się samoistnie.

6. Niewłaściwe mycie pupki
Jeśli masz córeczkę, pamiętaj o tym, aby myjąc okolice krocza, zawsze zachowywać kierunek od cewki moczowej do odbytu, gdyż inaczej łatwo może dojść do przeniesienia bakterii z kału do pochwy. Jeśli natomiast masz synka, nigdy nie odciągaj mu napletka!

Skompletuj koniecznie!
- Mydełko - mydełkiem umyjesz całe ciałko smyka: od stóp do czubka głowy (nawet włoski).
- Mleczko do ciała - natrzyj nim maluszka tuż po kąpieli. Dzięki warstwie mleczka skóra malca będzie miękka i gładka.
- Krem przeciw odparzeniom - stosuj krem podczas każdej zmiany pieluszki. Składniki siusiu i kupki dziecka mogą podrażniać delikatną skórę.
- Krem ochronny na twarz - jeśli smyk skończy pół roku, smaruj go kremem z filtrem przeciwsłonecznym.
- Sól fizjologiczna - możesz wkropić ją do oczu i noska malca albo przemywać nią buzię.

tm_dopisek.gif

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama