Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
śmierć łóżeczkowa
© S.Kobold - Fotolia.com
Pielęgnacja

9 odkryć, które zmieniły opiekę nad małym dzieckiem

Poprosiliśmy grono ekspertów, by opowiedzieli nam o nowych odkryciach z dziedziny psychologii, żywienia, położnictwa, pediatrii, alergologii. To one w ostatnich zrewolucjonizowały opiekę nad małym dzieckiem.
Ewa Helwich - neonatolog
Prof. dr hab. n. med. Ewa Helwich
Konsultacja merytoryczna

Najnowsze odkrycia naukowe mają wpływ na nasze życie. Przekonujemy się o tym wciąż na nowo. Gdy szwedzcy naukowcy stwierdzili, że późne wprowadzenie glutenu do diety niemowląt (po 10. miesiącu) może przyczyniać się do występowania nietypowych postaci celiakii (nietolerancji glutenu), zmienił się schemat żywienia niemowląt i zaczęto zalecać, by kaszkę mannę podawać dzieciom karmionym piersią już od 5. miesiąca. Parę lat później kolejne odkrycia badaczy ponownie zmieniły zalecenia dotyczące karmienia dzieci i schemat znów został zmieniony. A oto inne odkrycia, które z pewnością zmienią sposób opieki nad niemowlętami i dziećmi.

1. Nawet niemowlęta zapamiętują ważne wydarzenia ze swojego życia

Choć psychologowie twierdzą, że z pierwszych trzech lat życia człowiek nie pamięta nic, to przecież doświadczenia z dzieciństwa mają trwały wpływ na psychikę. Spróbowano wyjaśnić ten paradoks.
Co nowego odkryto: Zespół badaczy z Duke University wykazał, że niemowlęta mają i przechowują wspomnienia. Półroczne dziecko zapamiętuje coś na mniej więcej dobę. Większość dzieci do ósmego miesiąca tworzy wspomnienia równie łatwo jak dorośli. Są one jednak bardzo kruche. Zdolność pamiętania w ciągu pierwszych 18 miesięcy stopniowo się wydłuża. Ale małe dzieci zapominają banalne zdarzenia szybciej niż dorośli i starsze maluchy. Prawdopodobnie przyczyną braku wczesnodziecięcych wspomnień jest właśnie szybsze zapominanie niż trudności z zapamiętywaniem.
Jak to wykorzystać. Choć dzieci pamiętają krótko, to wyróżniające się zdarzenia z przeszłości mogą zachować w pamięci na dłużej – mówi dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu – Warto, by rodzice wzięli to pod uwagę!

2. Podawanie niemowlętom zbyt dużej ilości białka grozi otyłością

– A to przyczynia się do chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, zawałów serca). Ten problem dotyczy zwłaszcza dzieci karmionych sztucznie – wyjaśnia prof. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii i Immunologii CZD. – Dzięki tzw. programowaniu żywieniowemu już w okresie niemowlęcym można zapobiegać pojawieniu się chorób w przyszłości.
Co nowego odkryto: Okazuje się, że gdy niemowlęta dostają zbyt dużo węglowodanów, tłuszczów, a także białka (co wiadomo od niedawna), mogą w przyszłości mieć problemy z otyłością – zarówno w dzieciństwie, jak i później, w dorosłym życiu.
Jak to wykorzystać: W mleku modyfikowanym jest o ponad połowę więcej białka niż w pokarmie kobiecym. Nie ma potrzeby, by zachęcać malca do wypijania zbyt dużej ilości mleka. Nie należy też przygotowywać bardziej esencjonalnych mieszanek, niż podano na opakowaniu.

3. Rodzaj płaczu niemowlęcia niesie znaczenie dla rodziców

Tylko z pozoru przez pierwsze miesiące życia wszystkie zdrowe dzieci gruchają tak samo (także głuche). Australijska badaczka Priscilla Dunstan twierdzi, że każde dziecko w tym wieku używa pięciu dźwięków, by wyrażać swoje potrzeby. Przez osiem lat badała płacz tysiąca niemowląt na całym świecie. Wyodrębniła pięć „słów”. Dźwięk „neh” oznacza głód, „ou” – zmęczenie, „eh” – czkawkę, „heh” – niewygodę, „eair” – ból brzucha.
Jak to wykorzystać: – By zrozumieć swoje dziecko, rodzice mogą wsłuchiwać się w jego płacz – zachęca dr Aleksandra Jasielska, psycholog z Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu.

4. Ssanie smoczka przez noworodka może zapobiegać śmierci łóżeczkowej (SIDS)

– Badania ostatnich lat dowiodły, że ssanie smoczka niekiedy okazuje się pożyteczne – mówi prof. Jacek Grygalewicz, pediatra, kierownik Kliniki Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. – Dotyczy to głównie niemowląt w okresie ponoworodkowym, a zwłaszcza dzieci między 2. a 6. miesiącem życia, bo ten okres niesie ze sobą ryzyko wystąpienia tzw. śmierci łóżeczkowej. Celowość podawania smoczka w „wieku zagrożenia” potwierdziła między innymi Amerykańska Akademia Pediatrii.
Jak to wykorzystać: Decydując się na dawanie smoczka, trzeba przestrzegać jednak pewnych zasad: podać go nie wcześniej niż w drugim miesiącu, gdy karmienie piersią już się ustabilizuje, nie wkładać smoczka powtórnie do buzi, gdy śpiące dziecko przestało już go ssać. Kiedy minie czas zagrożenia SIDS (na ogół powyżej 6. miesiąca życia) trzeba malca stopniowo odzwyczajać od smoczka – po ukończeniu pierwszego roku życia nie powinien go już ssać (czytaj też: 10 rzeczy, które zapobiegają SIDS).

5. Szczepionka przeciw pneumokokom chroni noworodka przed ostrym zapaleniem ucha środkowego

W pierwszym roku życia maluchy dostają kilkanaście obowiązkowych szczepionek. Lekarze zalecają również nowe szczepionki: przeciwko pneumokokom, meningokokom i rotawirusom.
Co nowego odkryto. Badacze ze Stanów Zjednoczonych dowiedli, że szczepionka przeciw pneumokokom chroni też przed ostrym zapaleniem ucha środkowego. Zauważyli, że wśród dzieci szczepionych jest o około 34 procent mniej zachorowań na ostre infekcje ucha środkowego niż wśród dzieci nieszczepionych. Przełomem są też szczepionki skojarzone, tzw. 5 w 1 i 6 w 1 . Dzięki nim w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia dziecko dostaje jedynie cztery zastrzyki zamiast 11 lub 13.
Jak to wykorzystać. Dzięki nowym szczepionkom dzieci rzadziej chorują na ciężkie infekcje powodowane przez meningokoki i pneumokoki, np. zapalenie płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, sepsę. Szczepionka przeciw rotawirusom, które powodują ciężkie biegunki prowadzące u małych dzieci do odwodnienia i konieczności przebywania w szpitalu, są skuteczne aż w ok. 85 procentach – ocenia prof. Ewa Helwich, pediatra neonatolog, kierownik Kliniki Neonatologii i Intensywnej Terapii Noworodka IMiD (sprawdź, jak wygląda aktualny kalendarz szczepień niemowlaka).

Dlaczego nie powinniśmy porównywać rozwoju naszych dzieci? Rady mamy 1,5-rocznej Michaliny

mleko dla niemowląt, karmienie butelką
Panthermedia
Dieta
Nadmiar białka w diecie niemowlęcia grozi wieloma chorobami
Naukowcy odkryli, że podawanie niemowlętom zbyt dużej ilości białka grozi otyłością.

A to przyczynia się do chorób cywilizacyjnych (miażdżycy, zawałów serca). - Ten problem dotyczy zwłaszcza dzieci karmionych sztucznie – wyjaśnia prof. Jerzy Socha, pediatra gastroenterolog, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Hepatologii iśImmunologii CZD. – Dzięki tzw. programowaniu żywieniowemu już w okresie niemowlęcym można zapobiegać pojawieniu się chorób w przyszłości. Co nowego odkryto Okazuje się, że gdy niemowlęta dostają zbyt dużo węglowodanów, tłuszczów, a także białka (co wiadomo od niedawna), mogą w przyszłości mieć problemy z otyłością – zarówno w dzieciństwie, jak i później, w dorosłym życiu. Jak nie dopuścić do nadmiaru białka? W mleku modyfikowanym jest o ponad połowę więcej białka niż w pokarmie kobiecym. Nie ma potrzeby, by zachęcać malca do wypijania zbyt dużej ilości mleka. Nie należy też przygotowywać bardziej esencjonalnych mieszanek, niż podano na opakowaniu.   Polecamy: Czy wiesz, jak rozszerzać dietę dziecka - test.

5807632-1024x683.jpg
Zdrowie
Szczepienie przeciw pneumokokom
Czy szczepionka przeciw pneumokokom chroni też przed ostrym zapaleniem ucha środkowego? Czy warto podawać dzieciom dodatkową szczepionkę przeciw pneumokokom? Odpowiada pediatra, specjalista z Instytutu Matki i Dziecka.

W pierwszym roku życia dzieci dostają kilkanaście obowiązkowych szczepionek. Lekarz zalecił też, żebym zaszczepiła też moją córkę przeciwko pneumokokom. Przed jakimi chorobami możesz ochronić ta szczepionka? Anna Marcińska z Warszawy Szczepionka przeciw pneumokokom chroni m.in. przed ostrym zapaleniem ucha środkowego, częstej infekcji wśród niemowląt. Badacze zauważyli, że wśród dzieci szczepionych jest o około 34 procent mniej zachorowań na ostre infekcje ucha środkowego niż wśród dzieci nieszczepionych. Nie trzeba bać się dodatkowego wkłucia – na rynku są dostępne szczepionki skojarzone, tzw. 5 w 1 i 6 w 1 . Dzięki nim w ciągu pierwszych 18 miesięcy życia dziecko dostaje jedynie cztery zastrzyki zamiast 11. lub 13.

Dziecko z inhalatorem
Panthermedia
Zdrowie
Czy otyłość ma wpływ na astmę? Nowe doniesienia naukowców
Naukowcy wykazali, że otyłość u małych dzieci może być jednym z czynników ryzyka rozwoju astmy. Dlatego między innymi warto dbać, by dzieci nie miały nadwagi.

Choć astma to coraz większy problem wśród dzieci, przyczyn tego zjawiska nadal nie udało się w pełni wyjaśnić. Co nowego odkryto w dziedzinie astmy? Naukowcy wykazali, że otyłość u małych dzieci może być jednym z czynników ryzyka rozwoju astmy. Najwięcej chorych na nią dzieci jest w krajach rozwiniętych, tam, gdzie otyłość już jest problemem. W krajach biednych dużo mniej osób ma astmę. Naukowcy uważają również, że masa urodzeniowa noworodka przekraczająca 3800 g też zwiększa ryzyko astmy (choć jest ono mniejsze niż nadwaga w dzieciństwie). Jak to wykorzystać w praktyce? Warto od początku nie przekarmiać dzieci. Dobra dieta ma wpływ na obniżenie wskaźnika BMI i zmniejsza ryzyko chorób alergicznych – podkreśla prof. Danuta Chmielewska-Szewczyk, pediatra, alergolog, pulmonolog, wieloletni kierownik Kliniki Pulmonologii i Alergologii AM. Współpraca: Joanna Kieniewicz-Górska    

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj