Kiedy dziecko siada, raczkuje, chodzi? Kamienie milowe rozwoju ruchowego
Jeśli masz w domu noworodka albo młodsze niemowlę, z pewnością zaczynasz się zastanawiać, kiedy dziecko siada, raczkuje i chodzi. Zanim to jednak nastąpi, maluch musi zdobyć inne ważne umiejętności. Część z nich nosi nazwę kamieni milowych w rozwoju dziecka. Sprawdź, kiedy się ich spodziewać.
Rozwój ruchowy dziecka, zwany też rozwojem motorycznym, podzielony jest na etapy, bo lubimy wszystko porządkować, nazywać i kontrolować. Jednak tak naprawdę dziecko rozwija się liniowo i cały czas zdobywa nowe umiejętności oraz doskonali te, które już posiadło. Rozwój ten jest najbardziej spektakularny w pierwszym roku życia dziecka. Świeżoupieczeni rodzice często się zastanawiają, kiedy dziecko siada, raczkuje i w końcu chodzi, bo nie mogą się doczekać, aż ich maluch zacznie to robić.
Warto pamiętać, że rozwój motoryczny dziecka przebiega dość intensywnie do 3. roku życia, jednak wcale się wtedy nie kończy i trwa do mniej więcej 15. roku życia! My jednak zajmiemy się tym najgorętszym okresem rozwoju dziecka (do 1. roku życia), który obfituje w najbardziej doniosłe osiągnięcia motoryczne.
Spis treści:
- Etapy rozwoju ruchowego dziecka w 1. roku życia
- Kiedy dziecko siada?
- Kiedy dziecko raczkuje?
- Kiedy dziecko chodzi?
Etapy rozwoju ruchowego dziecka w 1. roku życia
Poniżej najważniejsze umiejętności, jakie zwykle osiąga zdrowe dziecko w 1 roku życia – to taki skrócony kalendarz rozwoju niemowlaka. Podajemy je w kolejności, w jakiej występują, wymieniamy też czas uznawany za normę, kiedy dziecko powinno zdobyć daną umiejętność. I właśnie te osiągnięcia nazywa się kamieniami milowymi w rozwoju dziecka.
- Trzymanie główki w pionie (1.-4. miesiąc)
- Podpór na przedramionach w pozycji leżącej (3.-6. miesiąc)
- Przewrót z brzucha na plecy (3.-6.miesiąc)
- Przewrót z pleców na brzuch (4.-7. miesiąc)
- Siedzenie z podparciem (4.-7. miesiąc)
- Siedzenie bez podparcia (4.-8. miesiąc)
- Stanie z podparciem (5.-10. miesiąc)
- Raczkowanie (5.-12. miesiąc)
- Chodzenie z pomocą (6.-12. miesiąc)
- Samodzielne stanie (7.-15. miesiąc)
- Samodzielne chodzenie (9.-16. miesiąc)
rys.: Sensvector/Adobe Stock
Kiedy dziecko siada?
Najczęściej dziecko samodzielnie siada i potrafi się w tej pozycji samodzielnie utrzymać między 7. i 8. miesiącem życia. Jednak, aby było do tego zdolne, musi wcześniej opanować inne umiejętności, które pozwolą swobodnie zmieniać pozycje oraz utrzymać głowę i tułów w pionie.
Na pytanie „kiedy dziecko siada” jest jeszcze inna odpowiedź: wtedy, gdy jest na to gotowe! To dlatego różne dzieci zdobywają tę umiejętność w różnym czasie.
Czym innym jest utrzymanie pozycji siedzącej, gdy dziecko się posadzi (następuje to wcześniej), a czym innym samodzielne przejście z pozycji leżącej do siedzącej. To skomplikowana czynność wymagająca precyzyjnej kontroli napięcia mięśni nie tylko tułowia.
Co zrobić, aby ułatwić dziecku naukę siadania?
Nie sadzać! Dziecko zaczyna siadać wtedy, gdy jego aparat ruchu jest już przygotowany do tego, aby znieść nowe obciążenia, jakie niesie ze sobą pozycja siedząca. Warto natomiast stwarzać dziecku warunki do ćwiczenia już osiągniętych umiejętności. Takimi warunkami jest mata lub dywan, które z jednej strony są dość twarde, ale z drugiej strony ochronią niemowlę przed skutkami nieudanych prób siadania.
Kiedy dziecko raczkuje?
Najczęściej dzieci zaczynają raczkować między 8. a 11. miesiącem życia, ale są i takie, które to potrafią już w 5. miesiącu życia, inne opanowują raczkowanie dopiero w 12.-13. miesiącu życia, a jeszcze inne wcale nie raczkują.
Kiedy dziecko raczkuje, ma już opanowane przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą i sprawne pełzanie. Zwykle też najpierw dziecko zaczyna przemieszczać się do tyłu jak rak, stąd nazwa „raczkowanie”. Gdy dziecko w końcu ruszy do przodu, wtedy zwykle mówi się już o czworakowaniu, choć wielu rodziców nadal nazywa je raczkowaniem
Co robić, aby ułatwić dziecku naukę raczkowania?
Warto układać malucha na macie lub dywanie i umieszczać zabawki poza zasięgiem jego rączek. To zmobilizuje malucha do podjęcia wysiłku, aby się do nich dostać. Jeśli malec z zapałem pełza i ani myśli unieść biodra i ruszyć na czworaka, można próbować unosić jego miednicę, zanim ruszy, lub pokazać mu, jak wygląda fachowe czworakowanie. Można też położyć je gołym brzuchem na chłodnej podłodze – wtedy jest szansa, że chcąc uniknąć kontaktu z zimnym podłożem, maluch w końcu dźwignie biodra, uniesie brzuch i ruszy na dłoniach i kolanach.
Kiedy dziecko chodzi?
Zazwyczaj następuje to ok. 12. miesiąca życia, jednak zdarzają się niemowlęta stawiające pierwsze samodzielne kroki w 8. miesiącu życia lub nawet dopiero w 18. miesiącu życia. Tylko połowa dzieci zaczyna chodzić w okolicach 1. urodzin.
Kiedy dziecko zaczyna chodzić, ma już opanowane stanie z podparciem rąk i dreptanie przy meblach bokiem i z podparciem rąk.
Co robić, aby ułatwić dziecku naukę chodzenia?
Zwykle najlepiej działa zachęta i wyciągnięte do dziecka ręce ukochanej mamy, taty lub jednego z dziadków. Chęć przytulenia się to silny bodziec, który potrafi zmobilizować malucha do opuszczenia strefy, w której może podpierać się rękoma.
Pozwalaj dziecku stać i chodzić w skarpetach antypoślizgowych, nie zakładaj maluchowi butów. Dzięki temu wzmacniać się będzie aparat więzadłowy i mięśniowy stóp dziecka.
Przeczytaj też: