Otulanie na dobranoc – hit czy kit? Poznaj 8 zalet otulaczy
Otulony bobas czuje się bezpieczniej, dzięki czemu szybciej się uspokaja i zasypia. Dlaczego jeszcze warto stosować otulacze? W czym tkwi ich sekret i co sprawia, że maluszki śpią w nich lepiej i dłużej? Odpowiadamy!
Materiał partnera
22 marca 2022
Niemowlęta uwielbiają być przytulane, lubią dotyk rodzica, który sprawia, że czują się dobrze i bezpiecznie. Aby doświadczały tego również podczas snu, warto zdecydować się na otulacz. To właśnie otulanie jest świetnym sposobem na bezpieczny i długi sen dla maluszka, a co za tym idzie, również dla całej rodziny. Otulacze są obecnie bardzo często wykorzystywane w opiece nad niemowlęciem – dowiedz się, jakie mają atuty i dlaczego są tak popularne!
Dlaczego warto otulać maluszka? Oto 8 zalet otulaczy:
1. Jak w brzuchu mamy!
Maluszek, który niedawno przyszedł na świat, ma trudności w odnalezieniu się w nowej przestrzeni. W brzuchu mamy było dosyć ciasno, pod koniec ciąży bobas praktycznie nie mógł ruszać nóżkami i rączkami – i chociaż nie są to wymarzone warunki, to jednak dają poczucie bezpieczeństwa. Tym samym, aby dziecko mogło samodzielnie się wyciszyć i zasnąć, warto wykorzystać otulacz, który pozwoli dziecku dłużej czuć się jak w bezpiecznym brzuchu mamy.
2. Skuteczny sposób na samouspokojenie
Wybierając otulacz, zdecyduj się na taki, który umożliwi dziecku spanie w naturalnej pozycji – z rączkami w górze. Dzięki temu maluszek będzie mógł ssać palce lub pocierać policzki, co niemowlęta robią w celu samouspokojenia.
3. Lepszy sen dziecka
Badania medyczne dowodzą, że maluszek, który jest zdolny do samouspokojenia, śpi lepiej. Tym samym niewątpliwą zaletą otulania jest to, że niemowlęta śpią dłużej, a tym samym cała rodzina może liczyć na więcej snu. Ponadto otulacz to również świetny sposób na uspokojenie odruchów Moro, dzięki niemu dziecko wybudza się rzadziej.
4. Nie wymaga skomplikowanego owijania
Otulacze to ciepłe, przytulne „ubranka”, w które bardzo łatwo i szybko można ubrać dziecko. Te najlepsze posiadają zamki, które są nie tylko proste w użytkowaniu, ale jeśli dodatkowo posiadają dwukierunkowy zamek, ułatwiają np. zmianę pieluszki w nocy.
materiały prasowe
5. Zmniejsza ryzyko SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej)
Otulacz świetnie zastępuje kocyk czy kołderkę, tym samym nie ma konieczności dodatkowego przykrywania dziecka. Zmniejsza to również ryzyko, że dziecko wsunie się pod materiał bądź nakryje nim główkę. Ponadto otulanie redukuje ryzyko przypadkowego przeturlania.
6. Idealne dla wcześniaków
Jeśli maluszek urodził się przedwcześnie, warto wiedzieć, że korzystanie z otulacza pomoże mu szybciej osiągnąć właściwe napięcie mięśniowe i lepszą koordynację ruchową.
7. Świetne na kolkę niemowlęcą
Ból brzuszka często towarzyszy maluchom po 4. miesiącu życia. Otulacz delikatnie uciska ciałko maluszka, dzięki czemu daje uczucie masowania i przynosi dziecku ulgę.
8. Pozwala ruszać nóżkami
Aby nie spowodować uszkodzenia stawów maluszka, należy pamiętać, by mógł spać w naturalnej pozycji, czyli takiej z ugiętymi nóżkami. Jest to szczególnie istotne u dzieci zagrożonych dysplazją bioder, gdyż nawet ich jednorazowe wyprostowanie może uszkodzić stawy. Wybierając otulacz, należy zdecydować się na taki, który umożliwia nóżkom zginać się naturalnie (najlepiej certyfikowany).
Marko
Chcesz, by twoje dziecko spało jeszcze lepiej? Poznaj 3-etapowy system snu (od urodzenia do 3 lat)
ETAP 1: Otulanie
Dla dzieci w wieku 0-4 miesiące sprawdzi się otulacz Swaddle UP™ Love to Dream. W przeciwieństwie do tradycyjnych otulaczy, które utrzymują ramiona dziecka z boku ciała lub przy klatce piersiowej, unikalny kształt otulacza Swaddle UP™ Love to Dream został zaprojektowany tak, aby podtrzymać u dziecka uczucie przebywania w łonie matki. Maluszek może spać z rączkami w górze, tym samym dzięki dotykaniu nimi twarzy, może samodzielnie się uspokoić.
Ponadto w ofercie marki znajduje się również otulacz do użycia z ortezą stawu biodrowego, który został specjalnie zaprojektowany dla dzieci leczonych na dysplazję stawu biodrowego.
ETAP 2: Przejściowy
Gdy maluszek rośnie i zyskuje nowe umiejętności takie jak np. przewracanie się na brzuszek, przychodzi czas na zmiany. Około 2-4 miesiąca życia warto pomyśleć o zmianie otulacza Swaddle UP™ Love to Dream na otulacz przejściowy Swaddle Up™ 50/50 lub piżamkę przejściową 50/50 Swaddle UP™ (w ofercie również otulacz przejściowy do użycia z ortezą stawu biodrowego, który został specjalnie zaprojektowany dla dzieci leczonych na dysplazję stawu biodrowego). Dzięki nim stopniowo oswoisz niemowlę ze spaniem w pozycji niewymagającej otulania. Jak mu to ułatwić? To proste!
Love to Dream
Gdy maluszek zaczyna przewracać się na brzuszek, odepnij jedno skrzydełko, pozwalając, by jedna ręka była wolna, a druga otulona. Kilka nocy później odepnij drugie skrzydełko, uwalniając drugą rączkę. To najprostsze rozwiązanie, które w łatwy sposób umożliwi przejście od otulania do uwolnienia rączek – nie zaburzając przy tym cennego rytmu snu. Z kolei w piżamce wystarczy zamienić na rękawki dla łatwiejszego przestawienia się do spania ze swobodnymi rękami.
WAŻNE: Otulacze dobieramy na podstawie masy ciała i wzrostu dziecka. Możemy też wybrać otulacz ze względu na grubość materiału, dopasowując go do temperatury pomieszczenia.
ETAP 3: Niezależny sen
Aby maluszkowi, który jest już coraz bardziej samodzielny, zapewnić komfort podczas snu, warto wyposażyć go w ciepłą piżamkę Sleep Suit™ z nogawkami i wbudowanym pikowanym kocykiem. To idealne rozwiązanie dla dzieci, które zawsze są w ruchu. Sprawdzi się również śpiworek Sleep Bag™ z wszytym pikowanym kocykiem – dla dzieci, które uwielbiają obszerne kocyki.
Marko
Inne rozwiązanie na dobry sen to… śpioszki dziecięce! Śpioszki Love To Dream™ zostały zaprojektowane z myślą o całodziennym komforcie podczas snu i zabawy. Na rękawkach posiadają wywijane mankiety, które pomagają uniknąć zadrapań i utrzymać dłonie w cieple. Na stopach śpioszków są antypoślizgowe wypustki, które pomagają zmniejszyć ryzyko poślizgnięć i upadków. Dwukierunkowy zamek (od kostki do podbródka) ułatwia zakładanie śpioszków i zmianę pieluszki, jak również posiada materiałowe zabezpieczenie w celu ochrony skóry dziecka. Dostępne są w 5 rozmiarach: XS, 0-3 m, 3-6 m, 6-12 m, 12-18 m.
Marko
Świetnym rozwiązaniem będzie również piżama dziecięca Love to Dream dla starszaków. Oddzielna góra i dół sprawiają, że ten zestaw jest idealny dla dzieci, które uczą się samodzielnego korzystania z toalety lub lubią się same ubierać.
Ile śpi niemowlę – długość snu w zależności od wieku dziecka [Tabela snu niemowląt]
To, ile śpi niemowlę, jest często sprawą indywidualną. Podobno jak to, ile z tego czasu powinno przypadać na noc, a ile na drzemki w ciągu dnia. Istnieją jednak tabele snu niemowląt, które podpowiedzą, ile powinno spać niemowlę w danym miesiącu życia.
Jeśli zastanawiasz się, ile śpi niemowlę i czy twoje maleństwo ma prawidłowy rytm czuwania i snu, możesz sprawdzić normy podawane przez specjalistów w specjalnych tabelach. Oczywiście im młodsze niemowlę, tym śpi więcej, ale więcej też ma pobudek, bo musi często jeść. Zwykle na pierwszą przespaną w całości noc można liczyć dopiero po ładnych kilku miesiącach od porodu.
Spis treści:
Ile śpi niemowlę
Tabela snu niemowląt
Dlaczego sen jest ważny
Kiedy dziecko zacznie przesypiać noc
Czy niemowlę powinno spać samo w łóżeczku?
Problemy ze snem u niemowląt
Co zrobić, jeśli jesteś niewyspana?
Ile śpi niemowlę
Ile godzin w ciągu doby powinno przesypiać dziecko? Pamiętaj, że to tylko statystyczne wartości. W przypadku każdego dziecka są one nieco inne, ale to, ile śpi niemowlę, zależy od jego wieku:
Noworodek – od 17 do 20 godzin. Śpi siedem i więcej razy na dobę. Musi przystosować się do nowych warunków, dlatego przesypia tyle czasu. Nie odróżnia nocy od dnia, budzi się zgodnie z własnym rytmem.
Półroczne niemowlę – od 14 do 16 godzin. Dziecko już wie, że noc jest dla marzeń sennych, a dzień do zabawy. W ciągu dnia funduje sobie dwie, trzy drzemki po blisko dwie godziny.
Roczne dziecko – około 13 godzin. Śpi już całą noc, a w dzień regeneruje siły tylko raz, ale przez prawie dwie godziny.
Spa - Akademia Młodych Rodziców
Ile śpi niemowlę w dzień, a ile w nocy
Tutaj dowiesz się, ile czasu trwają pojedyncze drzemki niemowlęcia w dzień i ile czasu między nimi dziecko zwykle jest aktywne.
Ile śpi miesięczne niemowlę: podczas dziennej drzemki od 45 minut do 3 godzin. Między drzemkami upływa na ogół 45-60 minut.
Ile śpi 2-miesięczne niemowlę (2-3 miesiące): drzemie przez 1-3 godziny, a aktywne pozostaje w ciągu dnia przez ok. 60 minut...
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.
Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.
Ile mleka powinno jeść niemowlę?
Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli.
Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.
Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy
wiek dziecka
ilość porcji w ciągu dnia
ilość mleka
1. miesiąc
7 porcji
90-110 ml
2. miesiąc
6 porcji
110-130 ml
3. miesiąc
6 porcji
130 ml
4. miesiąc
6 porcji
150 ml
5-6. miesiąc*
4 porcje*
180 ml*
* dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa
Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka?
W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...
Adobe Stock
Zakupy
Jakie łóżeczko dla niemowlaka wybrać, kiedy je kupić i jak przygotować dla noworodka? + polecane łóżeczka
Łóżeczko dla niemowlaka to bardzo ważny zakup. Nie dość, że wybierasz główny mebel do pokoju dziecka, to jeszcze dobrej jakości łóżeczko posłuży maluchowi przez co najmniej kilka lat. Warto dobrze przemyśleć zarówno wymiary łóżeczka, jak i jego przeznaczenie i dodatkowe udogodnienia. Jeśli zastanawiasz się, jakie łóżeczko kupić dla niemowlaka, sprawdź nasz ranking.
Niektórzy rodzice polecają łóżeczko dla niemowlaka z przewijakiem, inni wybierają łóżeczko mobilne albo z baldachimem. Jedno jest pewne: łóżeczko dla niemowlaka powinno być solidne, trwałe, wygodne i przede wszystkim bezpieczne. A może kupić łóżeczko wielofunkcyjne? Sprawdź, jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka.
Spis treści:
Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?
Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?
Łóżeczko dla niemowlaka: wymiary
Łóżeczko dla niemowlaka czy dostawka?
Łóżeczko dla niemowlaka: turystyczne czy drewniane?
Polecane łóżeczka dla niemowląt
Jak przygotować łóżeczko dla niemowlaka?
Kiedy kupić łóżeczko dla niemowlaka?
Przyszli rodzice często zastanawiają się, kiedy powinni kupić łóżeczko dla niemowlaka. Nie trzeba się z tym bardzo spieszyć, ale też nie warto zwlekać z zakupem na ostatnią chwilę. Optymalnie będzie, jeśli kupimy łóżeczko dla niemowlaka w drugim trymestrze ciąży, a ostatecznie na początku trzeciego.
Jakie łóżeczko wybrać dla niemowlaka?
Łóżeczko dla niemowlaka to nie jest zwykły mebel – oferta łóżeczek drewnianych, mobilnych, z szufladami i przewijakiem jest ogromna. Wybór pierwszego łóżeczka może być trudny, zwłaszcza dla niedoświadczonego rodzica niemowlaka. Na co trzeba zwracać uwagę, by dokonać mądrego zakupu? Wszystko zależy od potrzeb dziecka i rodziny.
Wybierając łóżeczko dla dziecka, zwróć uwagę na:
wielkość pomieszczenia – łóżeczka dla niemowląt mają różne wymiary, warto więc dostosować model do pokoju, w którym będzie stało, by go nie zagracić, ale też optymalnie wykorzystać przestrzeń;
przeznaczenie – jeśli zależy nam na tym, by łóżeczko posłużyło niemowlęciu, a potem także kilkulatkowi, warto wybrać model ze zdejmowanym bokiem, funkcją...