Atopowe zapalenie skóry - dieta, czego dziecko nie może jeść
Mleko i jaja są najczęściej zakazane w diecie dzieci z atopowym zapaleniem skóry. W jadłospisie nie powinno natomiast zabraknąć probiotyków, ale nie tylko.
Atopowe zapalenie skory (AZS) to choroba alergiczna o podłożu genetycznym. W przypadku malucha cierpiącego na AZS objawy choroby nasilają alergeny między innymi pochodzące z przewodu pokarmowego. Dlatego tak ważna staje się jego dieta i unikanie jedzenia pokarmów, które mogłyby dodatkowo uczulać. Podpowiadamy, jak skomponować dietę przy atopowym zapalenia skóry - z czego zrezygnować, a co można podawać dziecku.
Spis treści:
- Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka choroby
- Dieta w alergicznym zapaleniu skóry
- Dieta w AZS - produkty najczęściej alergizujące
- Dieta w atopowym zapaleniu skóry - produkty zalecane dzieciom
- Suplementacja witaminą D diety w atopowym zapaleniu skóry
- Kwasy omega-3 i olej z wiesiołka w diecie z AZS
Atopowe zapalenie skóry - charakterystyka choroby
Atopowe zapalenie skóry u dzieci (AZS, z łac. dermatitis atopica) nazywane jest też wypryskiem atopowym, egzemą lub alergicznym zapaleniem skóry. Jest to choroba skóry o podłożu alergicznym, a wśród czynników ją wywołujących wymienia się przyczyny genetyczne (dziedziczenie od rodziców mających alergie) oraz przesadną higienę skutkującą brakiem odporności układu immunologicznego organizmu. AZS dotyka głównie noworodki i niemowlęta, chociaż dotyczy także kilkuletnich dzieci.
Objawami choroby są:
- wysypka z grudkami,
- bardzo męczący, trudny do ukojenia świąd skóry,
- zaczerwienie skóry,
- suchość skóry,
- pękanie skóry,
- łuszczenie się skóry,
- niekiedy sączy się ze skóry jasnożółty płyn.
Dieta w alergicznym zapaleniu skóry
Dieta odgrywa bardzo ważną rolę w atopowym zapaleniu skóry, gdyż u bardzo małych dzieci alergiczne zapalenie skóry wywołuje alergia pokarmowa. Już w pierwszych tygodniach życia niemowlaka może pojawić się nadwrażliwość na pewne pokarmy.
Jeżeli maleństwo jest karmione mlekiem kobiety, alergeny przedostają się do jego organizmu poprzez pokarm mamy. Trzeba wówczas wyeliminować z jadłospisu karmiącej kobiety uczulające produkty. W przypadku starszych dzieci trzeba zastosować dietę eliminacyjną.
Powinna być ona dobrana przez lekarza alergologa oraz dietetyka, tak aby w diecie dziecka nie powstały niedobry pewnych składników.
Niemowlęta z atopowym zapaleniem skóry powinny być karmione wyłącznie piersią do 5-6.miesiąca życia. W przypadku dzieci karmionych modyfikowanym mlekiem powinno to być antyalergiczne mleko modyfikowane (oznaczone symbolem HA).
Dieta w AZS - produkty najczęściej alergizujące
Najczęściej dzieci uczula spożywanie:
- mleka krowiego,
- jajek,
- ryb,
- pszenicy,
- ryżu,
- orzechów ziemnych,
- kakao,
- owoców cytrusowych.
Najczęstszą przyczyną atopowego zapalenia skóry u małych dzieci jest alergia na białko mleka krowiego.
Dieta w atopowym zapaleniu skóry - produkty zalecane dzieciom
Warto zadbać, aby w diecie dziecka obecne były probiotyki - zawierają żywe kultury bakterii oraz prebiotyki - wspomagają prawidłowy wzrost mikroflory jelit.
Obie substancje mogą być pomocne w zapobieganiu i leczeniu AZS. Hamują przenikania alergenów pokarmowych do jelit oraz regulują mechanizmy immunologiczne i zapalne w układzie pokarmowym.
Dlatego warto wzbogacić dietę dziecka (po konsultacji lekarskiej) o produkty bogate w probiotyki i prebiotyki, takie jak:
- jogurty,
- kefiry,
- zsiadłe mleko,
- maślanka,
- kiszona kapusta,
- ogórki kiszone,
- pieczywo razowe,
- kasza gruboziarnista.
Suplementacja witaminą D diety w atopowym zapaleniu skóry
Badania wykazują, że niedobór witaminy D u niemowląt, ma związek z wystąpieniem atopowego zapalenia skóry. Stąd lekarze zalecają suplementowanie diety niemowląt witaminą D, gdyż zmniejsza ona także ryzyko występowania alergii pokarmowych u dzieci.
Nie ma jednoznacznych badań potwierdzających skuteczność diety w leczeniu atopowego zapalenia skóry. Może ona jednak łagodzić objawy AZS.
Kwasy omega-3 i olej z wiesiołka w diecie z AZS
Jeżeli dziecko nie jest uczulone na ryby, warto poszerzyć jego dietę właśnie o nie. Mięso ryb morskich jest bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które zapobiegają powstaniu atopowego zapalenia skóry.
Można też suplementować dietę olejem z wiesiołka, który jest bogaty w kwas gamma-linolenowy. Badania pokazują jego brak w organizmie chorych na AZS.
Źródło:
- Heidi E. Murkoff „Pierwszy rok życia dziecka", Dom Wydawniczy Rebis, Poznań 2019.
Zobacz też:
- Z atopią można walczyć – mówi mama dwuletniego Kuby chorego na AZS
- Alergia pokarmowa u niemowlaka: jak karmić i leczyć? Sprawdź!
- Prawdy i mity o alergii pokarmowej u dziecka