Badania dziecka w pierwszych latach życia
Nawet zdrowe dziecko musi co jakiś czas pokazywać się u pediatry – sprawdź kiedy? Czasem konieczne będą dodatkowe badania, poczynając do badania moczu i krwi, przez USG, aż po tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.
Badania noworodka
Już w pierwszej dobie dziecko zostanie gruntownie przebadane: pierwszym, ważnym badaniem jest ocena stanu zdrowia noworodka wg skali Apgar. Lekarz oceni pracę serca dziecka, kolor skóry, napięcie mięśni, reakcję na bodźce i oddech. W każdej z tych pięciu kategorii neonatolog może przyznać od 0 do 2 punktów – suma 8-10 punktów oznacza, że dziecko przyszło na świat w dobrym stanie. Badanie przeprowadza się w pierwszej, trzeciej oraz ewentualnie piątej i dziesiątej minucie życia dziecka.
W pierwszych dobach zostaną też przeprowadzone przesiewowe badania słuchu i pod kątem chorób metabolicznych (czytaj więcej o badaniach przesiewowych noworodka).
Badanie USG u dziecka
Każde dziecko w 6-8. tygodniu życia powinno przejść badanie USG stawów biodrowych – tylko poprzez to badanie może wiarygodnie stwierdzić, czy dziecko ma dysplazję stawów biodrowych. Badanie USG będzie wskazane też w innych przypadkach. U dzieci można wykonać USG przezciemiączkowe (aby sprawdzić stan mózgu), USG jamy brzusznej (np. w przypadku nasilonych objawów kolki). Badania USG są bezpieczne dla dziecka i stosunkowo łatwe do przeprowadzenia. W przeciwieństwie do tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego nie wymagają uśpienia dziecka, poza tym można je wykonywać częściej niż zdjęcia rentgenowskie (Przeczytaj, jak przebiega rezonans, tomografia albo rentgen).
Ważna profilaktyka: bilanse zdrowia i szczepienia
Nawet zdrowe dziecko powinno regularnie pojawiać się u pediatry: w pierwszych dwóch latach na wizytach szczepiennych, potem od drugich urodzin co dwa lata na bilans zdrowia – czyli całościowy „przegląd” organizmu dziecka.
Uwaga! Terminów bilansów, tak samo jak terminów szczepień, trzeba pilnować samemu – przychodnia nie prześle zawiadomienia ani przypomnienia. Sprawdź: kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat.
Badania krwi i moczu – kiedy? Jak wyglądają?
To najczęstsze badania, na które pediatrzy kierują dzieci. Dzięki morfologii krwi lekarz może dowiedzieć się bardzo dużo o zdrowiu dziecka: o tym, czy w jego organizmie nie toczy się jakaś infekcja, czy grozi mu anemia albo jak wygląda jego odporność.
– Ponieważ przez pierwsze 5 miesięcy dziecko karmione jest tylko mlekiem i nie otrzymuje innych pokarmów, pod koniec tego okresu wskazane jest rutynowe badanie morfologii i poziomu żelaza, w celu sprawdzenia, czy dziecko nie ma anemii z niedoboru żelaza – wyjaśnia dr Małgorzata Pałczyńska, pediatra.
Aby badanie krwi przebiegło sprawnie, musisz odpowiednio dziecko przygotować (sprawdź, jak przygotować dziecko do badania krwi).
Badanie moczu jest wykonywane nie tylko przy podejrzeniu infekcji układu moczowego, lecz także wtedy, kiedy lekarz chce sprawdzić stan ogólny dziecka.
– Badanie ogólne moczu i posiew (czyli badanie pod kątem występujących w moczu bakterii – przyp. red.) powinno wykonać się w przypadku wystąpienia objawów zakażeń układu moczowego, braku przyrostu ciężaru ciała i długości oraz ulewań. Ponieważ jednak wiele zakażeń układu moczowego przebiega u niemowląt bezobjawowo, zalecane jest kontrolne badanie moczu w pierwszym oraz drugim półroczu życia – mówi dr Pałczyńska.
Azotyny w moczu - sprawdź, o czym świadczy ich obecność.
Nagłe wypadki i pierwsza pomoc
Kiedy rodzi się dziecko, szybko musisz nauczyć się, jak obniżać gorączkę albo łagodzić katar. W lżejszych przypadkach być może obejdzie się bez pomocy lekarza (sprawdź: Co to za choroba: diagnoza online), ale uwaga: jeżeli gorączka występuje u noworodka albo niemowlęcia koniecznie jak najszybciej idź z nim do lekarza.
Szybkie działanie będzie za to potrzebne, kiedy dziecko zemdleje, przestanie oddychać albo się oparzy. Zobacz nasz kurs-video pierwszej pomocy i dowiedz się, jak pomóc dziecku w nagłych wypadkach.
Poznaj normy wyników badań krwi i moczu.
Konsultacja: dr Magdalena Pałczyńska, pediatra, Centrum Medyczne Remedium w Łodzi. Umów się na wizytę przez Znanylekarz.pl