Reklama

Gorączka u noworodka słusznie budzi niepokój rodziców. Tak malutkie dziecko ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy i zawsze, gdy ma kłopoty ze zdrowiem, powinien zbadać je lekarz. Aby jednak nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie objawy daje gorączka u noworodka i co można wtedy podać dziecku, by mu nie zaszkodzić.

Reklama

Jak rozpoznać gorączkę u noworodka?

Być może zastanawiasz się, kiedy podwyższona temperatura to już gorączka u noworodka. Pamiętaj, że z powodu niedojrzałego układu termoregulacji temperatura nowo narodzonego dziecko zwykle się waha, może być np. niższa rano, a wyższa wieczorem. Powinna jednak mieścić się w granicach 36,4-37,5°C. A kiedy mówi się o gorączce u noworodka?

  • temperatura 37,5-38°C to stan podgorączkowy u noworodka;
  • temperatura powyżej 38°C to gorączka u noworodka.

Uwaga! Jeśli termometr wskazuje ponad 38,5°C, jedź z dzieckiem do lekarza (w nocy możesz wzywać pogotowie albo zawieźć je do szpitala na ostry dyżur). Noworodek ma niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i taka temperatura, którą bez problemu znoszą sześciomiesięczne niemowlęta, może być dla niego niebezpieczna.

Aby rozpoznać gorączkę u noworodka, trzeba właściwie zmierzyć dziecku temperaturę. U malutkich dzieci nie mierzy się jej w ustach ani pod pachą, bo wynik mógłby być niedokładny. W przypadku noworodka wybierz jeden z tych sposobów:

  • Pomiar temperatury w pupie – wsuń końcówkę posmarowanego wazeliną termometru elektronicznego. Gdy odejmiesz ok. 0,5°C, otrzymasz rzeczywisty wynik.
  • Pomiar temperatury w uchu – posłuż się termometrem dousznym. Od wyniku należy odjąć ok. 0,1-0,3°C.

Inne objawy gorączki u noworodka to:

  • rozpalenie (gorące czoło, plecy);
  • rumieńce na policzkach;
  • załzawione oczy;
  • biegunka i wymioty;
  • płaczliwość;
  • przyspieszony oddech.

Pamiętaj! Dzieci w pierwszym miesiącu życia mogą chorować bez gorączki, nawet na tak poważną chorobę jak zapalenie płuc (zdarza się, że mają wtedy obniżoną temperaturę). Nie martw się jednak, że przeoczysz infekcję u maluszka. Gdy noworodkowi coś dolega, zachowuje się inaczej niż zwykle, np. staje się niespokojny lub nadmiernie senny, niechętnie ssie pierś. Może mieć przyśpieszony oddech, szybkie tętno, biegunkę lub wymioty. Gdy zauważysz zmianę zachowania u dziecka, kontaktuj się z lekarzem. Chory noworodek zawsze musi być przez niego zbadany.

Przyczyny gorączki u noworodka

Gorączka u noworodka może się pojawić z różnych powodów, ale do najczęstszych należą:

  • infekcja wirusowa lub bakteryjna;
  • stres;
  • przegrzanie.

Ważne! W pokoju, w którym przebywa noworodek, utrzymuj temperaturę na poziomie 20-21°C, bo w takich warunkach łatwiej się oddycha, a dziecku nie grozi przegrzanie. Jeśli jednak pojawi się gorączka z powodu gorąca, w jej obniżeniu pomoże ochładzająca kąpiel w wodzie o pół stopnia chłodniejszej od temperatury ciała. Czasem też wystarczy zmiana ubranka na lżejsze.

Co podawać na gorączkę u noworodka?

Czekając na kontakt z lekarzem, możesz podać dziecku preparat z paracetamolem, np. Panadol, Paracetamol, Apap, Calpol w czopkach lub syropie. Ważne, żeby były to leki zawierające paracetamol. Noworodkom nie podaje się syropów przeciwgorączkowych na bazie ibuprofenu. Często też przystawiaj dziecko do piersi, aby nie doszło do odwodnienia.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama