Powodów, dla których noworodek może być niespokojny, rozdrażniony i płaczliwy, jest wiele. Ale nawet wtedy, kiedy z twojego, dorosłego punktu widzenia są to rzeczy błahe, dla niego stają się najważniejsze. Bo sprawiają dyskomfort, a nawet ból. Nic dziwnego, że malec sygnalizuje całym sobą, że ma dość i oczekuje pomocy. Ba, próbuje ci to nawet powiedzieć na swój niedoskonały i najpewniej niezrozumiały jeszcze dla ciebie sposób.

Reklama

Wsłuchuj się więc w głos dziecka, obserwuj je uważnie, a w końcu zacznie być dla ciebie oczywiste, co malec chce ci zakomunikować. A jeśli karmisz naturalnie, pamiętaj, że pierś – wbrew pozorom – nie jest dobra na wszystko. Nie podawaj więc jej dziecku za każdym razem, gdy tylko zakwili. Bo cóż pomoże płynące z piersi mleko, gdy maleństwu dokucza swędząca skóra albo gdy jest mu za duszno?

Noworodek może być niespokojny, ponieważ:

  1. jest mu niewygodnie
  2. otacza go za dużo bodźców
  3. jest zbyt zmęczony
  4. potrzebuje bliskości
  5. ząbkuje
  6. ma zły dzień
  7. jest chory lub coś go boli
  8. udzielają mu się twoje emocje

Jest mi niewygodnie, mokro lub za gorąco

Przyczyną dyskomfortu może być cokolwiek: szorstka metka czy za sztywna koronka przy ubranku, mokra albo za ciasno zapięta pieluszka, swędząca skóra, zbyt wysoka temperatura w pokoju lub przeciwnie – za niska itd.

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny?
Odpowiedź jest prosta i oczywista, jeśli chodzi o mokrą pieluszkę. Ale już rozpoznanie innych przyczyn niepokoju malca może sprawiać trudność, zwłaszcza niedoświadczonej mamie. Co wtedy? Warto podejść do rzeczy metodycznie, czyli po kolei sprawdzać, czy dziecko nie jest przegrzane lub nie jest mu za zimno (jego kark powinien być ciepły, ale nie spocony!), czy coś go nie uwiera itp. w nadziei, że w końcu uda się zidentyfikować źródło problemu.

Zobacz także

Mam tego dość! Przebodźcowanie

TEGO, czyli nadmiaru wrażeń: nadmiernego hałasu, zbyt absorbujących zabaw (tak, tak – zabawa też może zmęczyć), nazbyt wielu gości itp. Układ nerwowy noworodka i niemowlęcia nie jest jeszcze dojrzały i nie radzi sobie z tyloma bodźcami. Reaguje więc zmęczeniem.

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny?
Obserwuj malca i jego zachowanie. Jeśli dojdziesz do wniosku, że prawdopodobną przyczyną jego niepokoju może być to, co dzieje się wokół, wprowadź w życie wasze i dziecka zmiany. Choćby radykalne. Ogranicz do minimum liczbę gości. Ścisz radio, wyłącz telewizor. Unikaj jak ognia hałaśliwych i zatłoczonych miejsc: galerii handlowych, środków komunikacji miejskiej itp. Dzięki temu zmniejszysz także ryzyko „złapania” przez niemowlę wirusów czy bakterii.

Jestem taaaki zmęczony, że nie mogę usnąć

To częsta reakcja maleńkiego organizmu na dzień, a niekiedy tylko wieczór nadmiernie wypełniony emocjami. Zmęczenie jest tak duże, że noworodek jest niespokojny podczas karmienia lub nie może zasnąć. A im bardziej nie może zasnąć, tym bardziej jest zmęczony i niespokojny. Błędne koło!

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny wieczorem?
Zadbaj o spokój, uregulowany rytm dnia, wprowadź codzienne rytuały i unikaj nadmiaru wrażeń. Zwłaszcza wieczorem. Czas po kąpieli to pora wyciszania malca i przygotowywania go do snu. Pobudzające zabawy, np. gilgotki z tatą zarezerwujcie na wcześniejsze godziny.

Czuję się samotny

Jak każdy z nas dorosłych, a może jeszcze bardziej, maleńki człowiek odczuwa niekiedy samotność. Potrzebuje bliskości – najlepiej twojej.

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny?
Trzeba po prostu być z osamotnionym niemowlęciem. Przytulić je, ponosić, pośpiewać. I cieszyć się tym, że jesteś dla niego całym światem. Bo to minie. Szybciej niż myślisz…

Wychodzą mi ząbki

Jeśli coś swędzi, a nawet boli, w dodatku trwa to tygodniami, to trudno zachować spokój, prawda? A u niektórych niemowląt właśnie w taki sposób przebiega ząbkowanie.

Co robić, gdy niemowlę jest niespokojne?
Ulgę przynosi zwykle podanie schłodzonego gryzaka, który cudownie koi ból. Można posmarować także rozpulchnione dziąsła specjalnym żelem kupionym w aptece.

Mam zły dzień

Tak, tak! Nawet noworodki i niemowlęta miewają kiepskie dni. Są rozdrażnione, niespokojne, marudne, a nawet płaczliwe, mimo że nic tego nie uzasadnia. Zachowują się tak… jakby wstały lewą nogą. Znasz to z własnego doświadczenia, prawda?

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny?
A jak sobie radzisz, gdy to ty sama masz kiepski dzień? Denerwujesz się na siebie czy przeciwnie – dopieszczasz, dbasz o siebie bardziej niż zwykle? No właśnie. Daj więc maleństwu to, co lubi najbardziej. Poświęć mu tego dnia jeszcze więcej czasu, uwagi i czułości: noś, przytulaj, głaszcz, śpiewaj, nuć.

Coś mi dolega

Nagła zmiana zachowania czy usposobienia dziecka jest często pierwszym sygnałem choroby. Doświadczone mamy mówią, że po prostu wiedziały, iż coś jest nie tak, zanim pojawiła się gorączka czy wysypka. Skąd? Bo znają swoje dziecko i widzą, kiedy zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle.

Co robić, gdy noworodek jest niespokojny?
Bądź czułą obserwatorką. A gdy zauważysz coś niepokojącego, wzmóż czujność. No i nie zwlekaj z wizytą u pediatry, gdy obok rozdrażnienia zaobserwujesz u malca inne niepokojące objawy.

Mama jest rozdrażniona

Dzieci, również te maleńkie, są niczym sonar – doskonale wyczuwają atmosferę, jaka panuje wokół. I nie tylko wyczuwają, ale także przejmują ją od otoczenia. Jeśli jesteś zrelaksowana, niemowlęciu udziela się twój spokój. I odwrotnie – niepokój i towarzyszące mu nerwowe ruchy czy pośpiech mamy powodują, że mały człowiek staje się rozdrażniony.

Co możesz zrobić w takiej sytuacji?
Jakkolwiek jest to trudne, postaraj się coś zrobić, by nieco ochłonąć, gdy niemowlę jest marudne, niespokojne i płaczliwe, a ty zaczynasz mieć tego dość. Może jest obok ktoś, kto może cię wtedy zastąpić, tak byś choć na kilka, kilkanaście minut wyszła z domu? Jeśli nie, to wyjdź przynajmniej na kilka chwil do innego pomieszczenia. Otwórz okno i weź kilka głębokich wdechów. Policz do stu. Ochlap twarz zimną wodą. Tylko nie krzycz na dziecko i nie płacz przy nim! Pamiętaj, że ono nie zachowuje się tak, by zrobić ci na złość. Jemu jest po prostu źle.

Zobacz także:

Reklama
Konsultacja merytoryczna

dr n. med. Alicja Karney

Specjalista pediatra II stopnia, zastępca Dyrektora ds. Klinicznych Instytutu Matki i Dziecka
Reklama
Reklama
Reklama