Reklama

Zachorowania na rotawirus są bardzo niebezpieczne dla najmłodszych dzieci, bo utrzymująca się kilka dni biegunka może prowadzić do groźnego odwodnienia. Sprawdź, kiedy można spodziewać się ustąpienia objawów.

Reklama

Ile dni trwa rotawirus?

Objawy zakażenia rotawirusem średnio utrzymują się 3–7 dni (ale ostra biegunka rotawirusowa u niemowlaka lub dziecka w wieku poniżej 2. roku może przeciągnąć się nawet do 10 dni). Co ważne – objawy rotawirusa nie pojawiają się od razu po kontakcie z zarazkami, ale dopiero po upływie 1-3 dni (tyle trwa okres wylęgania).

Nie ma wątpliwości, że najskuteczniejszą metodą zapobiegania infekcjom rotawirusowym, zwłaszcza tym o cięższym przebiegu jest szczepienie – uważa lek. Piotr Hartmann z Fundacji Rozwoju Pediatrii. Jak wynika z badań, od 70 do 90 proc. zaszczepionych dzieci w ogóle nie zachoruje na biegunkę rotawirusową, a od 90 do 100 proc. uzyska ochronę przed biegunką wymagającą hospitalizacji.

Jak długo chory zaraża innych?

Dziecko z rotawirusem może zarażać innych:

  • w okresie inkubacji wirusa – czyli 1–4 dni od zarażenia, gdy jeszcze nie wiemy, że jest chore (wirus może znajdować się m.in. w ślinie).
  • przez cały czas trwania biegunki – czyli przez 3 do 10 dni (wirusy są wtedy m.in. wydalane z kałem, znajdują się też w ślinie i wymiocinach).
  • po ustąpieniu biegunki – rotawirus może by wydalany z kałem przez 20 dni po ustąpieniu objawów zakażenia, a czasem jeszcze dłużej.

Rotawirus może być obecny w kale zdrowego dziecka nawet do 7 tygodni po zachorowaniu na infekcję rotawirusową (mówi się wtedy o nosicielstwie rotawirusa).

Ile razy można chorować?

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Co to za choroba? Diagnoza online Czytaj więcej

Na rotawirusa można chorować nawet kilka razy. Jednokrotne przebycie infekcji nie daje odporności. Dzieje się tak dlatego, że pod nazwą „rotawirus” kryje się właściwie wiele grup wirusów. Jeśli zachorowanie wywołały rotawirusy z grupy A, innym razem może nas zaatakować rotawirus z grupy C. Kolejne zachorowania uchodzą jednak za łagodniejsze. Zauważono również, że osoby, które przechodziły w dzieciństwie infekcje rotawirusowe, w dorosłym życiu chorują bardzo rzadko. Zachorowania najgroźniejsze są dla niemowląt między 4–24. miesiącem życia. Biegunka u dziecka w tym wieku bardzo szybko może doprowadzić do groźnego odwodnienia. Maluchy można skutecznie chronić przed rotawirusami dzięki szczepieniom. Szczepionka na rotawirusy jet odpłatna. Powinna być podana niemowlakowi między 6–24 tygodniem życia.

Zobacz też:

Reklama
Rety, rotawirusy! Raport specjalny
redakcja
Reklama
Reklama
Reklama