Katar dla noworodka i niemowlęcia jest ciężką chorobą: nie można go lekceważyć. Utrudnia spanie, jedzenie, oddychanie. W dodatku może przejść w zapalenie ucha, oskrzeli lub płuc.

Reklama

Katar utrudnia niemowlęciu życie

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Przychodzi bobas do lekarza Czytaj więcej

Zdrowe niemowlę oddycha przez nos. Gdy ma katar, nie może tego robić. Kiedy w nosie pojawia się wydzielina, przeszkadza w jedzeniu, karmienie piersią jest wówczas utrudnione. Niemowlę dopiero uczy się ssać pierś, połykać mleko i jednocześnie oddychać (a to naprawdę nie jest łatwą sprawą). Katar, jak również obrzęk śluzówki, utrudnia także spanie, ponieważ niemowlęjeszcze nie umie oddychać przez buzię.

Nie myl kataru z sapką

Zanim zaczniesz myśleć o leczeniu kataru, wróć uwagę, czy dziecko rzeczywiście ma katar. U noworodka kanaliki nosowe są jeszcze bardzo wąskie. Gdy w pokoju jest sucho, dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa. Dziecku trudno wtedy oddychać, nie ma kataru, tylko sapkę, czasem nawet lekko pochrapuje, ale nie jest przeziębione.

Jak przeciwdziałać suchemu powietrzu w mieszkaniu?

Zadbaj, by w pokoju było odpowiednio dużo wilgoci – jesienią i zimą, w sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniu mocno się wysusza.

  • Zawieś nawilżacz powietrza na kaloryfer. Systematycznie nalewaj do niego wody.
  • Na łóżeczku powieś mokry ręcznik lub pieluchę tetrową. W takim miejscu, by niemowlę nie mogło ich na siebie ściągnąć nawet w czasie snu!
  • Włącz elektryczny nawilżacz, ale używaj go rozsądnie, by nie przesadzić z wilgocią i nie zamienić pokoju w saunę.
  • Jesienią i zimą przykręcaj kaloryfery. Tak, by w pokoju nie było zbyt gorąco (temperatura nie powinna przekraczać 22°C).
  • Często wietrz dziecinny pokój. Pamiętaj, że zbyt ciepłe i suche powietrze wysusza śluzówkę, która narażona jest wtedy na atak drobnoustrojów.

Zobacz także

Jak pomóc niemowlęciu, które ma katar?

Niemowlę nie potrafi samo wydmuchać nosa, trzeba mu w tym pomóc (zwłaszcza przed karmieniem i spaniem).

  • Nawilżaj nos. Do każdej dziurki wlej po kropelce soli fizjologicznej (do kupienia w aptece). Możesz również urządzić noskowi „prysznic” z soli morskiej w spreju.
  • Udrażniaj nos. Jeśli jest nadal zatkany, odessij wydzielinę aspiratorem (kupisz w aptece). Nos trzeba oczyszczać kilka razy dziennie, koniecznie przed karmieniem i snem. Końcówki aspiratora myj dokładnie.
  • Posmaruj maścią. Skórę pod nozdrzami posmaruj cieniutką warstwą maści majerankowej – pomaga w oddychaniu. Smaruj cienko, by gęsta maź nie dostała się do dziurek. Możesz także zrobić inhalację: na poduszeczkę wlej kropelkę olejku miętowego lub eukaliptusowego. Dziecko będzie go wdychać, co ułatwi mu pozbycie się wydzieliny.
  • Odpowiednio układaj. Gdy dziecko nie śpi, a ty jesteś w pobliżu, kładź dziecko na brzuchu, by wydzielina mogła swobodnie wypłynąć. Noś niemowlę na rękach, wtedy łatwiej mu oddychać. Na noc układaj dziecko z uniesioną głową lub na boku.
  • Krople do nosa stosuj ostrożnie. Zmniejszają obrzęk śluzówki, ale w wypadku niemowląt można je stosować tylko na polecenie lekarza – nie dłużej niż 1-2 dni. Mogą niszczyć śluzówkę.

Jeśli sama masz katar, staraj się nie chuchać na dziecko. Możesz osłonić twarz maseczką (kupisz ją w aptece). Ale nie rezygnuj z karmienia piersią, bo w twoim mleku są przeciwciała, które pomogą dziecku zwalczyć infekcję.

Kiedy iść niemowlęciem do lekarza?

W przypadku kataru u noworodka, najlepiej skontaktować się z lekarzem, niezależnie od innych objawów. Jeśli niemowlę ma niewielki katar, ale poza tym dobrze się czuje, w miarę normalnie je, nie ma gorączki, możesz go leczyć w domu. Gdy jednak po 3-4 dniach katar nie minie, poradź się pediatry.

Szybko skontaktuj się z lekarzem, jeśli dziecko oprócz kataru:

  • ma gorączkę,
  • nie chce ssać piersi,
  • zaczyna kasłać,
  • znacznie rzadziej oddaje mocz,
  • stało się senne, "leje się przez ręce",
  • ma biegunkę lub wymioty.

Małe dzieci mają słabo rozwinięty układ odpornościowy, dlatego przeziębienie u niemowlaka może szybko się rozprzestrzenić. Katar łatwo przechodzi w zapalenie ucha, oskrzeli lub czasem nawet zapalenie płuc.

Konsultacja tekstu: dr Lilianna Baran, pediatra neonatolog.

Reklama

Zobacz także:
Domowe sposoby na katar u niemowlęcia
Jak twój pokarm wpływa na zdrowie dziecka?

Reklama
Reklama
Reklama