Reklama

Pienista kupka u niemowlaka może wyglądać dziwnie i budzić obawy rodziców. Dowodem są liczne listy do naszej redakcji, np.: „Moje 6-tygodniowe niemowlę od początku oddaje pieniste stolce. Kupka jest zwykle półpłynna, żółtobrązowa lub zielonkawa. Zauważyłam w nich też grudki i coś, co przypomina pasemka śluzu. Czy taka pienista kupka jest normalna u niemowlaka?”. Problem brzmi znajomo? Podpowiadamy, dlaczego pienista kupka może pojawić się u niemowlaka karmionego piersią i mieszanką. Poniżej najczęstsze przyczyny.

Reklama

Pienista kupka u niemowlaka – przyczyny i objawy

Pienista kupka o półpłynnej konsystencji to częsta postać stolca u niemowlaka i zazwyczaj nie powinna ona budzić obaw o zdrowie maluszka. Kupka w pierwszych tygodniach życia najczęściej jest wodnista, bo mleko mamy działa lekko przeczyszczająco na niedojrzały układ pokarmowy dziecka, a jednocześnie ssanie piersi pobudza jelita do pracy. Nadmierne obciążenie laktozą (cukrem z kobiecego pokarmu), która fermentuje w jelicie grubym, może skutkować tym, że pojawiają się pieniste kupki.

Warto wiedzieć, że po 1. miesiącu życia stolce niemowlaka stają się zwykle bardziej uformowane i gęściejsze, z widocznymi grudkami, co wynika ze zmiany składu mleka mamy.

Zielona pienista kupka

Pienista i zielona kupka u niemowlaka może się pojawić, jeśli dziecko nie ma jeszcze rozszerzonej diety. Zielona kupka to także efekt podawania preparatów z żelazem albo mieszanki, która je zawiera. Jeśli dziecko dobrze się czuje i prawidłowo przybiera na wadze, zielona kupka nie powinna martwić rodziców.

Żółta pienista kupka

Prawidłowa kupka zdrowego niemowlaka karmionego piersią ma kolor jasnożółty lub musztardowy. Jest przy tym półpłynna, może być lekko pienista. Z czasem kupka niemowlaka staje się coraz bardziej gęsta, co również jest naturalne.

Uwaga! Pienista kupka z widocznymi pasmami śluzu może być objawem biegunki u niemowlaka (najczęściej zwiększa się jednocześnie częstotliwość wypróżnień). Zdarza się również, że śluz w kupce oznacza alergię pokarmową. W każdym z tych przypadków konieczna jest wizyta u lekarza, szczególnie jeśli w kale obecna jest krew, ropa, dziecko jest apatyczne, rozdrażnione, ma gorączkę albo wymiotuje.

Groźne przyczyny biegunki, czyli pienistej, bardzo rzadkiej kupki u niemowlaka:

Jeśli niemowlę ma biegunkę:

  • idź z dzieckiem do lekarza i stosuj się ściśle do jego zaleceń;
  • nie przerywaj karmienia piersią;
  • nawadniaj dziecko, przystawiając je do piersi, zwiększając liczbę porcji mieszanki lub podając wodę (jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym)
  • dziecku, które je już inne pokarmy niż mleko, możesz podać np. kleik ryżowy, papkę marchwiową, zupkę jarzynową.

Pienista kupka u niemowlaka karmionego piersią

Zdrowe niemowlę karmione piersią robi półpłynne, jasnożółte, papkowate kupki ok. 4-10 razy na dobę. Jeśli kupka jest pienista, zwykle wynika to z niedojrzałości układu pokarmowego. Gdyby jednak kupka nagle zmieniła konsystencję i stała się bardziej płynna, pojawił się w niej śluz lub krew, a dziecko zaczęło wypróżniać się częściej (lub rzadziej), skonsultuj się z lekarzem.

Konsystencja i kolor kupki będzie się zmieniał wraz z wiekiem niemowlaka karmionego piersią, ale wyraźne różnice rodzice zauważą po wprowadzeniu nowych pokarmów do diety dziecka.

Pienista kupka u niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym

Dziecko karmione mlekiem modyfikowanym wypróżnia się rzadziej niż niemowlak karmiony piersią, a jego kupka jest bardziej zwarta, bladożółta lub nawet jasnobrązowa. Podczas oddawania stolca może pojawić się niewielka ilość gazów. Lekko pienista kupka u niemowlaka karmionego sztucznie także jest normą, o ile stolec nie stanie się nagle bardzo płynny, w kale nie pojawi się śluz albo krew lub dziecko nie zacznie wypróżniać się zdecydowanie częściej niż zwykle.

Niemowlęta karmione w sposób mieszany także mogą robić kupki bladożółte i luźne oraz delikatnie pieniste. Jeśli dziecko prawidłowo przybiera na wadze, ma apetyt i dobrze się czuje, nie ma powodów do niepokoju.

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama