Ugryzienie pluskwy - jak wygląda, czym smarować?
Pogryzienie przez pluskwę można rozpoznać po czerwonych plamkach ułożonych po trzy w jednej linii. Sam moment ugryzienia pluskwy nie jest bolesny, ponieważ pasożyt wstrzykuje do skóry substancję znieczulającą. Sprawdź, jak wygląda ugryzienie przez pluskwę i czym należy je smarować.
Ugryzienia pluskwy mają postać czerwonych plamek, a po pewnym czasie – grudek lub bąbli pęcherzykowych. Ślady po ugryzieniu pluskiew najczęściej widać w jednym miejscu na skórze. Zwykle występują w miejscach, gdzie skóra jest odsłonięta. Człowiek nie czuje momentu ugryzienia, ponieważ pluskwa wstrzykuje w skórę substancję znieczulającą. Pogryzione miejsca swędzą.
Spis treści:
- Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
- Ugryzienie pluskwy u dziecka
- Czy pluskwy przenoszą choroby?
- Ugryzienie pluskwy – leczenie
- Jak wygląda pluskwa?
Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
Rzadko zdarza się, że ślady po ugryzieniach pluskwy są pojedyncze. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Zazwyczaj są to grudki, występujące w linii „po trzy” lub więcej. Miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, zazwyczaj przybierają formę wypukłych, czerwonych śladów.
Reakcja niektórych ludzi na ugryzienie pluskwy jest niewielka lub żadna, u innych z kolei może powodować uczulenie. Silne reakcje alergiczne mają postać rozległych śladów (o średnicy nawet 5 cm) z występującym dookoła rumieniem. Na szczęście zdarzają się rzadko.
Objawy ugryzienia przez pluskwy:
- czerwone plamki, a po pewnym czasie grudki lub bąble pęcherzykowe,
- wykwity często występujące w liniach „po trzy”,
- pośrodku zmiany skórnej zazwyczaj widoczny mniejszy punkt (miejsce ugryzienia),
- duża liczba ugryzień duża, może wyglądać jak wysypka – to skutek drapania,
- ugryzienia swędzące,
- zmiany na odsłoniętych częściach skóry.
Aby upewnić się, że ugryzienia rzeczywiście jest spowodowane przez pluskwy – musisz znaleźć pluskwę (fizyczne objawy jej obecności). To jedyny sposób, ponieważ ugryzienie pluskwy często przypomina inne problemy skórne. Łatwo można pomylić je z ugryzieniem przez kleszcze, wszy lub pchły.
Ugryzienie pluskwy u dziecka
Pluskwy zazwyczaj atakują nocą. Dziecko rano budzi się ze śladami po ugryzieniu. U dzieci objawy pogryzienia przez pluskwy mogą być bardziej nasilone niż u dorosłych – zaczerwienienie może być większe, a świąd bardziej dokuczliwy. Pogryzienia insektów mogą wywołać reakcję alergiczną. Mitem jest jednak, że pluskwy częściej gryzą dzieci.
Poniżej zdjęcie, na którym widać ślady po ugryzieniach pluskwy łóżkowej:
fot.: Otto/Adobe Stock
Pluskwy łóżkowe zasiedlają materace łóżek. Aby się przekonać, czy pluskwy zadomowiły się w materacu, trzeba go dokładnie obejrzeć, zaglądając pod osłonkę materaca i we wszelkie fałdy pokrywającego go materiału. Jeśli materac jest siedliskiem pluskiew od pewnego czasu, można na nim znaleźć nie tylko same pluskwy, ale też ich jaja, młode (nimfy) oraz kał pasożytów:
fot.: Fleur/Adobe Stock
Czy pluskwy przenoszą choroby?
Pluskwy żywią się krwią człowieka. Nie ma obecnie żadnych dowodów mówiących o tym, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Jeśli jednak dojdzie do licznych pogryzień, może pojawić się
- gorączka,
- uczucie osłabienia
- pokrzywka
Objawy te występują bardzo rzadko. Jeśli ślady po ugryzieniu pluskwy zostaną rozdrapane, może dojść do zakażenia. Faktem jest jednak, że sama obecność pluskiew często powoduje u ludzi strach i niepokój.
Ugryzienie pluskwy – leczenie
Warto sięgnąć po preparaty łagodzące dolegliwości związane z ukąszeniem pluskwy. Dobrze będą działać środki, których używa się np. po ukąszeniu komara lub do stosowania miejscowego, takie jak Fenistil. Ich zadaniem jest złagodzenie świądu.
Osoba pogryziona przez pluskwy może również stosować chłodne miejscowe okłady, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale zmniejszają też zaczerwienienie i obrzęk skóry.
Jak wygląda pluskwa?
Jak wygląda pluskwa? Pluskwa jest mała, ma około 4-6 mm długości, owalny kształt, 6 odnóży i nie ma skrzydełek. Jest przezroczysta, przez co trudno ją zauważyć. Dopiero w momencie, gdy coś zje - zmienia kolor na brunatny, a jej odwłok się rozdyma. Pluskwa posiada aparat kłująco-ssący - to właśnie za jego pomocą przebija skórę człowieka.
Zobacz także: