Reklama

Maści rozgrzewające dla dzieci zwykle są stosowane przy przeziębieniu połączonym z katarem lub kaszlem. Rodzice często sięgają po nie, żeby ułatwić choremu maluchowi oddychanie i przyspieszyć zdrowienie. Używają ich do smarowania różnych części ciała – klatki piersiowej, pleców, a także stóp. Skład maści rozgrzewających jest bardzo różny i ma duży wpływ na to, od jakiego wieku można je stosować. Niektórych maści nie należy używać u niemowląt i maluchów, które nie skończyły 3. roku życia.

Reklama

Maść rozgrzewająca – jak wybierać?

W składzie maści rozgrzewających dla dzieci występują różne substancje. Można znaleźć w nich mentol, olejek eukaliptusowy, sosnowy, rozmarynowy, rumiankowy, lipowy, balsam peruwiański, kamforę. Maści zawierających kamforę i mentol nie można stosować u dzieci poniżej 3. roku życia. W przypadku pozostałych składników też należy zachować ostrożność – wiele z nich może uczulać. Ostrożni powinni być rodzice nie tylko dzieci z objawami alergii, ale również ci, którzy sami się z nią zmagają. Alergia u dzieci bardzo często jest dziedziczna, a jej objawy u malucha mogą się dopiero ujawnić.

Jaka maść dla niemowlaka?

Informacje o wieku dziecka, od którego można stosować maść rozgrzewającą, zwykle znajdują się na opakowaniu (nigdy nie smaruj malucha maścią rozgrzewającą przeznaczoną dla dorosłych!). Przed zastosowaniem konkretnego środka najlepiej zapytaj o opinię lekarza. Pediatrzy zwykle odradzają stosowanie maści rozgrzewających u niemowląt, szczególnie w pierwszych 6 miesiącach życia – najmłodsze dzieci mają niedojrzałą skórę, która silniej absorbuje naniesione na nią maści, kremy, żele. To sprawia, że działanie preparatu może być silniejsze, może doprowadzić też do podrażnienia skóry.

Ostrożność należy zachować przy sięganiu po wszelkie domowe sposoby leczenia przeziębienia u niemowląt. Małe dzieci mogą reagować inaczej na popularne i sprawdzone u starszych osób tradycyjne metody.

Plasterki na katar dla dzieci

Dla niemowląt i dzieci produkuje się również specjalne plasterki ułatwiające oddychanie. Można umieścić je w pobliżu łóżeczka. Poleca się je również do przyklejenia na ubranko lub na pościel, jednak nie mamy pewności, czy nie będą stanowiły zagrożenia dla niemowlaka, jeśli maluch odklei je i np. weźmie do buzi.

Jak stosować maść rozgrzewającą u dziecka?

Działanie maści rozgrzewających polega na ułatwieniu dziecku oddychania (udrażniają nos przy katarze) i prowadzi do odkrztuszania wydzieliny zalegającej w drogach oddechowych (pobudza odruch kaszlu). Ze względu na to lepiej nie stosować ich wieczorem, gdyż mogą prowokować kaszel i sprawiać tym samym, że dziecko będzie gorzej spało. Rodzice często smarują maściami zakatarzonego malucha na noc właśnie po to, aby podczas snu lepiej mu się oddychało.

Maścią rozgrzewającą lepiej nacierać dziecko rano, po obudzeniu. Wtedy wskazane jest odkrztuszenie wydzieliny, która zebrała się w drogach oddechowych przez całą noc. Po naniesieniu maści można pomasować dziecko, zastosować oklepywanie plecków, aby dodatkowo zwiększyć odruch kaszlu.

Maści rozgrzewające – przeciwwskazania

  • wiek niemowlęcy (tylko po konsultacji z lekarzem), w przypadku niektórych składników (np. kamfory), wiek poniżej 3 lat
  • alergia lub podejrzenie alergii u dziecka
  • astma, atopowe zapalenie skóry
  • uszkodzona lub podrażniona skóra

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama