Reklama

Toksoplazmoza to groźna choroba wywoływana przez pasożytniczy pierwotniak Toxoplasma gondii. W przypadku noworodków zwykle choroba jest wrodzona. Dziecko zaraża się toksoplazmozą od matki - jeszcze w jej łonie, poprzez łożysko. Dlatego tak ważne jest unikanie zakażenia przez przyszłą mamę.

Reklama

Objawy toksoplazmozy wrodzonej u dzieci?

W przypadku toksoplazmozy wrodzonej objawy mogą pojawić się nawet po kilku miesiącach od porodu. Choroba ta u dzieci też bywa bardzo trudna do rozpoznania i może być niezwykle niebezpieczna. Jeśli do zarażenia toksoplazmozą dojdzie w 1 trymestrze ciąży, może dojść do uszkodzenia płodu (uszkodzenia tkanek i narządów u dziecka), a także wzrasta ryzyko poronienia.
Im później dojdzie do zakażenia, tym łagodniejszy jest przebieg choroby. Konsekwencją bywa: wodogłowie, małogłowie, upośledzenie umysłowe, padaczka, zwapnienia wewnątrzczaszkowe, powiększenie wątroby. Objawy klinicznyne u dziecka charakterystyczne dla toksoplazmozy wrodzonej to: zapalenie naczyniówki i siatkówki oka, jaskra, żółtaczka, powiększenie węzłów chłonnych, a także inne zaburzenia wzroku, słuchu, czy opóźnienie rozwoju psychoruchowego.

Wczesne wykrycie zakażenia

Ze względu na poważne powikłania, niezwykle ważne jest, by ewentualne zakażenie rozpoznać u ciężarnej. Rutynowo badanie pierwszy raz wykonuje się po stwierdzeniu ciąży, następnie zaleca się ich powtórzenie raz na trymestr. Jeśli badania wykażą, że doszło do zakażenia, ciężarną natychmiast poddaje się ją leczeniu, które polega na podawaniu antybiotyków z grupy makrolidów. Metoda ta nie tylko leczy matkę, ale i ma na celu powstrzymanie przeniesienia zakażenia z matki na dziecko.

Leczenie toksoplazmozy u dzieci

Narzędzia dla rodziców mamotoja.pl

Kalendarz rozwoju niemowlaka Czytaj więcej

Zdecydowana większość dzieci, których matki leczyły się na toksoplazmozę w ciąży, po urodzeniu nie manifestuje żadnych objawów klinicznych. Bezpośrednio po narodzinach wykonuje się kontrolne badanie serologiczne na obecność przeciwciał IgM, IgA oraz IgG. Jeśli po wykonaniu badań okazuje się, że dziecko jest chore, to podawanie leków kontynuuje się do roku. Warto wiedzieć, że nie ma skutecznego lekarstwa eliminującego pierwotniaka z organizmu dziecka. Leczenie ma za zadanie jedynie osłabić jego siłę i zahamować namnażanie.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama