ugryzienie pluskwy
SciePro/Adobe Stock
Zdrowie

Ugryzienie pluskwy - jak wygląda, czym smarować?

Pogryzienie przez pluskwę można rozpoznać po czerwonych plamkach ułożonych po trzy w jednej linii. Sam moment ugryzienia pluskwy nie jest bolesny, ponieważ pasożyt wstrzykuje do skóry substancję znieczulającą. Sprawdź, jak wygląda ugryzienie przez pluskwę i czym należy je smarować.

Ugryzienia pluskwy mają postać czerwonych plamek, a po pewnym czasie – grudek lub bąbli pęcherzykowych. Ślady po ugryzieniu pluskiew najczęściej widać w jednym miejscu na skórze. Zwykle występują w miejscach, gdzie skóra jest odsłonięta. Człowiek nie czuje momentu ugryzienia, ponieważ pluskwa wstrzykuje w skórę substancję znieczulającą. Pogryzione miejsca swędzą.

Spis treści: 

 1. Jak wygląda ugryzienie pluskwy?
 2. Ugryzienie pluskwy u dziecka
 3. Czy pluskwy przenoszą choroby?
 4. Ugryzienie pluskwy – leczenie
 5. Jak wygląda pluskwa?

Czego nie lubią pasożyty – podpowiada doktor Ozimek [WIDEO]

Jak wygląda ugryzienie pluskwy?

Rzadko zdarza się, że ślady po ugryzieniach pluskwy są pojedyncze. Jak rozpoznać ugryzienie pluskwy? Zazwyczaj są to grudki, występujące w linii „po trzy” lub więcej. Miejsca po ukąszeniach mogą różnić się wyglądem, zazwyczaj przybierają formę wypukłych, czerwonych śladów. 

Reakcja niektórych ludzi na ugryzienie pluskwy jest niewielka lub żadna, u innych z kolei może powodować uczulenie. Silne reakcje alergiczne mają postać rozległych śladów (o średnicy nawet 5 cm) z występującym dookoła rumieniem. Na szczęście zdarzają się rzadko.

Objawy ugryzienia przez pluskwy:

 • czerwone plamki, a po pewnym czasie grudki lub bąble pęcherzykowe,
 • wykwity często występujące w liniach „po trzy”,
 • pośrodku zmiany skórnej zazwyczaj widoczny mniejszy punkt (miejsce ugryzienia),
 • duża liczba ugryzień duża, może wyglądać jak wysypka – to skutek drapania,
 • ugryzienia swędzące,
 • zmiany na odsłoniętych częściach skóry.
Aby upewnić się, że ugryzienia rzeczywiście jest spowodowane przez pluskwy – musisz znaleźć pluskwę (fizyczne objawy jej obecności). To jedyny sposób, ponieważ ugryzienie pluskwy często przypomina inne problemy skórne. Łatwo można pomylić je z ugryzieniem przez kleszcze, wszy lub pchły.

Ugryzienie pluskwy u dziecka

Pluskwy zazwyczaj atakują nocą. Dziecko rano budzi się ze śladami po ugryzieniu. U dzieci objawy pogryzienia przez pluskwy mogą być bardziej nasilone niż u dorosłych – zaczerwienienie może być większe, a świąd bardziej dokuczliwy. Pogryzienia insektów mogą wywołać reakcję alergiczną. Mitem jest jednak, że pluskwy częściej gryzą dzieci.

Poniżej zdjęcie, na którym widać ślady po ugryzieniach pluskwy łóżkowej:

ugryzienie pluskwy u dziecka

fot.: Otto/Adobe Stock

Pluskwy łóżkowe zasiedlają materace łóżek. Aby się przekonać, czy pluskwy zadomowiły się w materacu, trzeba go dokładnie obejrzeć, zaglądając pod osłonkę materaca i we wszelkie fałdy pokrywającego go materiału. Jeśli materac jest siedliskiem pluskiew od pewnego czasu, można na nim znaleźć nie tylko same pluskwy, ale też ich jaja, młode (nimfy) oraz kał pasożytów:

pluskwa łóżkowa

fot.: Fleur/Adobe Stock

Czy pluskwy przenoszą choroby?

Pluskwy żywią się krwią człowieka. Nie ma obecnie żadnych dowodów mówiących o tym, że pluskwy przenoszą jakiekolwiek choroby. Jeśli jednak dojdzie do licznych pogryzień, może pojawić się

Objawy te występują bardzo rzadko. Jeśli ślady po ugryzieniu pluskwy zostaną rozdrapane, może dojść do zakażenia. Faktem jest jednak, że sama obecność pluskiew często powoduje u ludzi strach i niepokój.

Ugryzienie pluskwy – leczenie

Warto sięgnąć po preparaty łagodzące dolegliwości związane z ukąszeniem pluskwy. Dobrze będą działać środki, których używa się np. po ukąszeniu komara lub do stosowania miejscowego, takie jak Fenistil. Ich zadaniem jest złagodzenie świądu.

Osoba pogryziona przez pluskwy może również stosować chłodne miejscowe okłady, które nie tylko łagodzą swędzenie, ale zmniejszają też zaczerwienienie i obrzęk skóry.

Jak wygląda pluskwa?

Jak wygląda pluskwa? Pluskwa jest mała, ma około 4-6 mm długości, owalny kształt, 6 odnóży i nie ma skrzydełek. Jest przezroczysta, przez co trudno ją zauważyć. Dopiero w momencie, gdy coś zje - zmienia kolor na brunatny, a jej odwłok się rozdyma. Pluskwa posiada aparat kłująco-ssący - to właśnie za jego pomocą przebija skórę człowieka.

Zobacz także:

ugryzienie meszki
AdobeStock/New Africa
Czas wolny
Ugryzienie meszki: jak wygląda, jak leczyć? Objawy i zdjęcia
Ugryzienie meszki to jedna z częstszych letnich przypadłości. Po czym poznać, że dziecko zostało ugryzione przez meszkę i czy jest to powód to obaw? Sprawdź, jak wygląda ślad po ugryzieniu meszki na zdjęciach.

Ugryzienie meszki nie jest tak nieprzyjemne jak np. ugryzienie osy czy szerszenia (co bywa również groźne dla osób uczulonych na jad owadów), ale zwykle jest dość uciążliwe. Dyskomfort może powodować zwłaszcza swędzenie skóry. Jak łagodzić objawy pogryzienia przez meszki i po czym je poznać? Pokazujemy zdjęcia śladów po ugryzieniu meszki. Ugryzienie meszki: czy jest groźne? Meszki oprócz komarów bywają latem jednymi z bardziej uciążliwych latających owadów, które gryzą . Dlaczego? Ze względu na ich liczebność oraz na to, że zwykle nie latają pojedynczo, ale w stadach i gdy dojdzie do pogryzienia, z reguły nie mamy na ciele jednego śladu, ale co najmniej kilka. I choć meszki zazwyczaj nie są szczególnie groźne, to jednak zdarza się, że zawarta w ich ślinie toksyczna substancja wywoła reakcję alergiczną lub stan zapalny , a wówczas konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem. Meszki pojawiają się zwykle na początku maja , ale kiedy maj jest chłodniejszy, wówczas nieco później. W przeciwieństwie do komarów nie atakują jedynie w nocy – potrafią zepsuć nam np. sobotni piknik nad jeziorem za miastem. Uwielbiają tereny zielone, zalesione i położone w niewielkiej odległości od wód. Ugryzienie meszki: jak wygląda ślad? Zdjęcia Ślad po ugryzieniu meszki to zwykle czerwona niewielka plama , może być nieco wypukła, podobnie jak przy ugryzieniu komara . Również podobnie jak w przypadku komara miejsce po ugryzieniu meszki bardzo swędzi . Zwykle opuchlizna po ugryzieniu przez tego owada utrzymuje się na ciele do kilku dni, po czym samoistnie znika. Ugryzienie meszki, fot. Adobe Stock Ugryzienie meszki: jak leczyć? Jeśli ciebie lub twoje dziecko pogryzą meszki, najpierw trzeba przemyć miejsca po ukąszeniach wodą utlenioną lub preparatem antyseptycznym (np. Octenisept) , żeby je odkazić. Warto też...

latające kleszcze
Fotolia
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Latające kleszcze to tzw. strzyżaki. Ich ukąszenie długo się goi i może być niebezpieczne, bo owady przenoszą chorobotwórcze drobnoustroje. Zwykle żerują na zwierzętach, ale mogą też zaatakować człowieka. Wyjaśniamy, jak wyglądają latające kleszcze, jak rozpoznać ślad po ugryzieniu strzyżaka i jak chronić przed nimi małe dzieci.

Latające kleszcze, strzyżaki sarnie, to leśne owady – muchówki krótkoczułkowe z rodziny narzępikowatych. Wielu osobom kojarzą się z kleszczami ze skrzydełkami. Mają mięsiste nóżki z haczykami, płaski twardy chitynowy pancerzyk pokryty szczecinkami, który bardzo trudno rozgnieść. Są koloru brązowo-brunatnego i mierzą ok. 4-5 mm. Mają trzy pary odnóży i potrafią latać. Spis treści: Latające kleszcze w Polsce Czy latające kleszcze są niebezpieczne dla człowieka? Choroby przenoszone przez latające kleszcze Jak się bronić przed latającymi kleszczami? Pogryzły mnie latające kleszcze: opis przypadku Latające kleszcze w Polsce Tzw. latające kleszcze to małe i bardzo przyczepne owady (trudno je strącić ze skóry!). Latające kleszcze wyglądają podobnie jak kleszcze , ale właściwa nazwa tego owada to strzyżak sarni ( Lipoptena cervi ) lub jeleni. Potocznie, zależnie od regionu, mówi się też na niego łowik lub wesz jelenia . W Polsce występuje jeszcze drugi rodzaj tego owada, który przybył do nas najprawdopodobniej z Azji i który nie ma polskiej nazwy – to  Lipoptena fortisetosa . Strzyżaki nie są kleszczami – strzyżak to owad, a kleszcz – pajęczak. Strzyżak kąsa, wysysa krew i odlatuje, a kleszcz wczepia się w ciało, tkwi w nim dłuższy czas, zwiększa rozmiary, gdy jest opity, a później odpada. Latające kleszcze, czyli strzyżaki,  pasożytują najczęściej na leśnych zwierzętach takich jak sarny, jelenie, łosie czy borsuki. Nie pogardzą też ptakami, choć czasami – podobno najczęściej przez pomyłkę – mogą zaatakować człowieka. Strzyżak pasożytuje w sierści zwierząt, odrzuca skrzydła, pije krew i rozmnaża się na żywicielu. Jak wyglądają latające kleszcze? Strzyżak sarni...

kleszcz u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Kleszcz u dziecka: ugryzienie kleszcza jest groźne? – wywiad z pediatrą
Kleszcz u dziecka nie musi oznaczać boreliozy. Z obawy przed ugryzieniem kleszcza unikasz chodzenia do lasu? Nie dajmy się zastraszyć – apeluje dr Marek Pleskot, doświadczony pediatra, który wyjaśnia, jak chronić się przed kleszczami i co zrobić, jeśli jednak kleszcz wbije się nam w skórę.

Kleszcz u dziecka to dla wielu rodziców powód do pilnej wizyty u lekarza. Ugryzienie kleszcza i borelioza to tematy, wokół których narosło wiele mitów. W internecie coraz więcej osób diagnozuje u siebie tę chorobę. Są też dwie metody jej leczenia – klasyczna IDSA i niezgodna z zalecenia polskich specjalistów – ILADS. Sezon aktywności kleszczy trwa długo – od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni, więc ryzyko, że ugryzie nas kleszcz, jest spore. Wspólnie z dr n. med. Markiem Pleskotem ustalamy najważniejsze fakty o kleszczach , aby bez strachu cieszyć się ze spacerów po lesie, parku czy zabawami w ogrodzie. Dr n. med. Marek Pleskot – pediatra z wieloletnim doświadczeniem. Przez wiele lat uczył studentów i specjalizujących się lekarzy w Warszawskiej Akademii Medycznej. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Prowadzi prywatną praktykę w Podkowie Leśnej k. Warszawy ( drpleskot.pl ).   Spis treści: Co na kleszcze u dzieci? Kleszcz u dziecka – co robić? Jak usunąć kleszcza u dziecka? Kleszcz u dziecka a borelioza Kleszcz u dziecka – kiedy antybiotyk? Rumień po kleszczu u dziecka Jakie badania po ugryzieniu kleszcza? Nietypowe objawy po kleszczu u dziecka Kleszcz u dziecka – leczenie Czy widuje Pan w swoim gabinecie więcej małych dzieci, które ugryzł kleszcz? Marek Pleskot: Zawsze tacy mali pacjenci się trafiali. Być może w ostatnim czasie jest ich trochę więcej niż poprzednio, ale nie mamy do czynienia z epidemią. Pamiętajmy, że w prosty sposób możemy uniknąć komplikacji związanych z ugryzieniem kleszcza . Co na kleszcze u dzieci? Ze strachu przed kleszczami rodzice boją się chodzić do lasu. Co Pan o tym sądzi? Nie można dać się zastraszyć. Nawet małe dzieci można chronić repelentami, oczywiście używając ich w odpowiedni sposób,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj