Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy. Jak leczyć zaparcia u niemowlęcia i noworodka?
Zaparcia u niemowląt często są spowodowane zmieniającą się dietą lub zaburzoną mikroflorą jelitową na skutek leczenia antybiotykiem. Podpowiadamy, co robić, jeśli niemowlę nie może zrobić kupy.
Zaparcia u niemowląt to przykra dolegliwość. Ból brzuszka, płaczliwość, odmawianie jedzenia to tylko niektóre objawy towarzyszące problemom z wypróżnianiem się. Sprawdź, jak rozpoznać zatwardzenie, jak powinna wyglądać dieta przy zaparciach i jak jeszcze można pomóc dziecku.
Spis treści:
- Zaparcia u niemowlaka i noworodka: kiedy mówimy o zaparciu?
- Przyczyny zaparć u niemowląt
- Zaparcia u niemowlaka: objawy
- Zaparcia u niemowląt – co robić?
Zaparcia u niemowlaka i noworodka: kiedy mówimy o zaparciu?
Fakt, że niemowlak rzadziej robi kupkę, nie musi oznaczać, że cierpi na zaparcia. Powszechnie uważa się, że zatwardzenie polega na tym, że dziecko nie wypróżnia się codziennie. Tymczasem rzadsze wypróżnienia u u dziecka karmionego piersią nie powinny być powodem do obaw, jeżeli maluch czuje się dobrze i prawidłowo przybiera na wadze. Raz dziennie powinny załatwiać się niemowlęta pijące mleko modyfikowane. Normą dla dzieci powyżej roku są przynajmniej trzy wypróżnienia w tygodniu.
Zatwardzenie zwykle pojawia się u starszych niemowląt. Rzadko zdarzają się zaparcia u noworodków. Dzieci do 6. miesiąca życia z reguły nie mają problemów z wypróżnieniem, jeśli są karmione mlekiem mamy. Wyjątek stanowią mali alergicy. Jeżeli zauważysz u dziecka objawy uczulenia, a w dodatku będzie miało problem z wypróżnianiem, lekarz powinien diagnozować je w kierunku alergii.
Przyczyny zaparć u niemowląt
Rzadsze wypróżnianie może wynikać z fizjologicznej niepełnej koordynacji pomiędzy zwiększonym ciśnieniem w brzuchu a rozluźnieniem zwieraczy odbytu. Maluszek nawet do kilkunastu minut przed wypróżnieniem napina się i pręży, ale potem oddaje stolec o prawidłowym wyglądzie.
Najczęstsze przyczyny zaparć u niemowląt to:
- leczenie antybiotykiem – zaparcie może być skutkiem ubocznym podawania antybiotyków dziecku. Antybiotykoterapia sprawia, że niemowlę może mieć zaburzoną mikroflorę jelitową;
- rozszerzanie diety – wprowadzanie nowych pokarmów może spowodować chwilowe problemy z wypróżnianiem. Dzieje się tak, gdy maluch za szybko otrzymuje stałe pokarmy albo je pierwszy raz te, które mają właściwości zapierające.
- ból spowodowany wypróżnieniem – u starszych dzieci najczęściej występuje zaparcie czynnościowe związane z tzw. mechanizmem błędnego koła. Polega on na tym, że maluch w przeszłości podczas robienia kupy odczuł ból albo z jakiegoś powodu (np. podróży) nie załatwił się przez 1-2 dni (a po tym czasie wypróżnienie stało się trudniejsze). Dziecko zaczyna się bronić przed załatwieniem, bo boi się, że sprawi mu ono trudność, a nawet ból.
Produkty powodujące zaparcia u niemowląt:
- banany,
- borówki,
- ryż,
- marchewka,
- tarte jabłko.
Zaparcia u niemowlaka: objawy
Jeśli dziecko podczas załatwiania pręży się, napina i wyraźnie się męczy, prawdopodobnie cierpi na zatwardzenie. Wygląd kupki odbiega wówczas od normy.
Zatwardzenie u niemowlaka jest właśnie związane z wyglądem kupki, a nie z jej częstotliwością. Jeśli niemowlę ma zaparcie kupka jest:
- bardzo zbita,
- twarda,
- ciemna,
- dość skąpa,
- może przypominać kozie bobki,
- zawiera ślady świeżej krwi,
- robiona z wysiłkiem.
Wstrzymywanie się od zrobienia kupy wywołuje też czasem popuszczanie półpłynnego stolca.
Zatwardzenie u dziecka poznasz po wyglądzie kupki oraz po tym, że dziecko:
- jest płaczliwe;
- ma wzdęcia;
- boli je brzuszek;
- ma gorszy apetyt;
- słabiej przybiera na wadze.
Nigdy nie bagatelizuj tych objawów. Jeżeli nie zaczniesz przeciwdziałać zaparciom i zatwardzeniu u dziecka, problem może narastać.
Zaparcia u niemowlaka – co robić?
Jak pomóc niemowlakowi, który cierpi na zaparcia? Przedstawiamy domowe sposoby na zaparcia u niemowląt.
Dieta przy problemach z wypróżnianiem się:
- Jeżeli karmisz wyłącznie piersią – przystawiaj niemowlę często do piersi, aby dostarczyć mu dużo płynów.
- Jeżeli karmisz sztucznie – między posiłkami dopajaj dziecko. Choć noworodki i niemowlęta do 6. miesiąca życia nie muszą być dopajane, w przypadku zaparć dodatkowe podawanie płynów jest konieczne.
- Jeżeli zaczynasz rozszerzać dietę – pierwszym wprowadzanym do diety produktem nie może być tarte jabłko (ma działanie zapierające), ale np. przecier warzywny (to spora dawka czyszczącego jelita błonnika).
- Jeżeli dziecko ma już rozszerzoną dietę – unikaj podawania kaszek ryżowych i kukurydzianych. Gdy dziecko zaczyna powracać do stałego rytmu oddawania stolca, możesz zacząć stosować dietę bogatą w błonnik (wcześniej mogłaby spowodować bóle brzucha i wzdęcia).
Zaparcia u niemowlaka – kiedy do lekarza?
Co zrobić, kiedy dziecko nie może zrobić kupy? Jeżeli na zaparcia cierpi noworodek, idź do lekarza, żeby wyjaśnić przyczynę. U starszego dziecka dbaj, aby dużo piło – dzięki temu kupka będzie luźniejsza, a co za tym idzie – łatwiej będzie ją wydalić.
Po konsultacji z lekarzem możesz:
- zrobić dziecku lewatywę – w przypadku bardzo małego dziecka nie można robić tego samemu w domu, trzeba zgłosić się do poradni rejonowej lub na ostry dyżur do pobliskiego szpitala,
- zastosować czopki glicerynowe dla niemowląt na zaparcia – ułatwią usunięcie spieczonej części kupki. Pamiętaj jednak, że to metoda ostateczna i nie powinno się jej stosować zbyt często, ponieważ nie działa leczniczo, a jedynie pomaga doraźnie.
Zobacz też:
- Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
- Jak często noworodek robi kupę i siusiu?
- Gazy u noworodka – objawy, przyczyny i leczenie