dzień przedszkolaka
fot. Fotolia

Dzień Przedszkolaka: historia, hymn i propozycje zabaw

Przedszkolaki mają swoje święto, ustanowione przez Sejm: Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Co więcej, powstała również piosenka na ich cześć, czyli hymn przedszkolaków, a Dzień Przedszkolaka spędzany jest na zabawie.
Weronika Zagojska
dzień przedszkolaka
fot. Fotolia
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka co roku przypada na 20 września. Wiele przedszkoli specjalnie przygotowuje się na to święto. Dzieci uczą się też hymnu przedszkolaka. Ten dzień można również uczcić, organizując dla maluchów wspaniałe zabawy. Skąd wzięło się to święto i w jakim celu zostało ustanowione?

Spis treści: 
  1. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - historia święta
  2. Obchody Dnia Przedszkolaka: list Rzecznika Praw Dziecka i atrakcje
  3. Piosenka na Dzień Przedszkolaka
  4. Zabawy na Dzień Przedszkolaka

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka - historia święta

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka Sejm uchwalił we wrześniu 2013 roku. Po co? Ma podkreślać wagę edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne, a także integrować przedszkola z różnych regionów kraju oraz środowiska, osoby, instytucje, które mają wpływ na wizerunek i jakość ich funkcjonowania. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazję do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.
Redakcja poleca: Jak przygotować dziecko do pójścia do przedszkola? [WIDEO]
Aby dobrze przygotować dziecko do pójścia do przedszkola, należy umożliwić mu wcześniejszy kontakt z innymi dziećmi oraz pozwolić na poznanie przedszkola, do którego będzie uczęszczało. Warto również czytać książki o przedszkolu dla dzieci, a także – o czym często rodzice zapominają – zadbać o swoje pozytywne nastawienie, to też ma duże znaczenie!

Obchody Dnia Przedszkolaka: list od Rzecznika Praw Dziecka i atrakcje

Inicjatorami powstania Dnia Przedszkolaka byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli i to im zawdzięczamy to wyjątkowe dla maluchów święto. Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma nawet swój hymn, a tego dnia we wszystkich placówkach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Każdego roku w ten szczególny dzień, czyli 20 września, Rzecznik Praw Dziecka wystosowuje specjalny list do wszystkich polskich przedszkolaków.

Pierwsze obchody Dnia Przedszkolaka odbyły się w Łodzi, w 2010 roku. Zorganizowano festyn, na którym dzieci posadziły pamiątkowe dęby oraz wypuściły mnóstwo baloników z marzeniami. Jak obecnie poszczególne przedszkola obchodzą ten wyjątkowy dzień? Bardzo różnie, w niektórych odbywa się uroczyste pasowanie na przedszkolaka dopiero co przyjętych maluchów, w innych organizowane są festyny, koncerty, marsze, zabawy i bale. Dzieci w Opolu odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, mogą też uczestniczyć w uroczystej sesji Rady Miasta Przedszkolaków, na której głosują w sprawie wniosków dotyczących opolskich przedszkoli.

Piosenka na Dzień Przedszkolaka

Z okazji Dnia Przedszkolaka powstała nawet specjalna piosenka pt. „Dzień Przedszkolaka”. Jest ona swoistym hymnem wszystkich przedszkolaków. Można pobrać ją na stronie studiomegafon.com.pl. Muzykę napisał Robert Obcowski, a słowa są autorstwa Danuty Błażejczyk i Mariusza Urbaniaka. 
Dzień Przedszkolaka

Od rana uśmiech masz na twarzy
Bo wiesz, że dzisiaj coś się zdarzy,
przedszkolny świat, przyjazny tak
tu poznasz wielkich przygód smak

Przedszkolak zuchem jest nad zuchy
Obce mu fochy i w nosie muchy
Zmęczony śpi, jak mały miś
Wielką przygodę przeżył dziś

Każdy przedszkolak dobrze wie
Że kiedy wrzesień już kończy się
Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!

Od najmłodszego aż po starszaka
Wszyscy świętują dzień przedszkolaka!

Babcia i dziadek, mama i tata
Razem świętują dzień przedszkolaka
bo oni kiedyś też mali byli
i do przedszkola chętnie chodzili.

Pod czujnym okiem kochanej pani
Na skrzydłach marzeń świat okrążamy
Dziś przedszkolakiem jutro strażakiem
Zostanę przecież to proste takie

Każdy przedszkolak....
Tutaj możesz też posłuchać hymnu przedszkolaków w oryginale:

Zabawy na Dzień Przedszkolaka

Dzień Przedszkolaka można urozmaicić wspaniałymi zabawami. Rozrusza to maluchy, sprawi im wiele radości, a przecież o to chodzi - pamiętajmy, że to właśnie ich święto! Tego dnia żadnemu przedszkolakowi nie może zejść uśmiech z buzi! To dobry czas na zabawy integracyjne. Oto kilka propozycji zabaw na Dzień Przedszkolaka:
  • „Bieg z jajkiem” –  drużyny stoją na linii startu, pierwszy zawodnik trzyma łyżkę z jajkiem, następnie biegnie, okrążając przeszkodę i oddaje łyżkę z jakiem następnemu zawodnikowi. W momencie, gdy jajko spadnie - zawodnik musi je podnieść i kontynuować bieg. Wygrywa drużyna, która pierwsza dobiegnie do mety i nie stłucze jajka.
  • „Przebieganie pod chustą” – dzieci podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Nauczycielka mówi imiona dzieci – a one wtedy muszą zamienić się miejscami. Dzieci mają za zadanie, by przebiec pod chustą, gdy ona jest maksymalnie w górze.
  • „Nasze stopy” – dzieci muszą przejść po torze, który jest stworzony ze śladów stóp. Wymaga to koordynacji i skupienia u maluchów.
  • „Kamienie” – dzieciaki mają za zadanie przejść po kamieniach (czyli po kołach z papieru, emblematach kamieni), tak by zachować równowagę i nie spaść z kamienia.
  • „Kolory” – jest to zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymające chustę przy określonym kolorze przebiegają pod nią na znak nauczyciela np. dzieci trzymające chustę w miejscach, gdzie jest ona czerwona.
  • „Sztorm” – na chuście znajdują się piłeczki. Dzieci mają za zadanie, by piłeczki nie wypadły, mimo tego, że chusta jest poruszana.

Zobacz także:
Oceń artykuł

Ocena 5 na 5 głosy

Zobacz także

Popularne tematy