Alergia krzyżowa – objawy, tabela alergenów krzyżowych

Alergia krzyżowa polega na tym, że osoba z alergią, np. na pyłek brzozy, manifestuje objawy uczulenia także podczas kontaktu z innymi alergenami, np. owocami. Alergicy dla własnego bezpieczeństwa powinni znać tabelę alergenów krzyżowych, żeby wiedzieć, kiedy są narażeni na ryzyko wystąpienia niepożądanych reakcji krzyżowych. Prezentujemy interaktywną tabelę alergenów i powiązanych z nimi alergenów, które reagują krzyżowo. Wybierz alergen wywołujący u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, papaja, alergia na owoce, uczulenie na papaję, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Papaja

W Ameryce Łacińskiej nazywana jest „owocem aniołów". Zawiera wiele cennych składników, ale jej nasion i niedojrzałych owoców nie powinny jeść kobiety w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. U osób uczulonych na papaję objawy alergii może wywołać nie tylko jedzenie, ale także dotykanie owocu. Na rękach i oczach - jeśli je potrzemy - pojawia się swędząca wysypka. Skutkiem zjedzenia papai jest świąd i pieczenie w okolicy ust oraz gardła i języka, a także wzdęcia, gazy i nudności. Może pojawić się duszność i wstrząs anafilaktyczny. Osoby, u których papaja wywołuje objawy uczulenia, powinny uważać na lateks - obserwuje się alergie krzyżowe między tymi dwoma alergenami. 
Sprawdź: Od kiedy można podawać papaję i inne owoce egzotyczne dziecku?

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Co to jest AZS i jakie są objawy tej choroby? – Film
Atopowe zapalenie skóry, czyli AZS, to najczęstsza choroba skóry, jaka przytrafia się dzieciom. Jak można ją rozpoznać? Objawy AZS wylicza dermatolog – obejrzyj nasz film!

Popularne tematy