Alergia krzyżowa - co jeszcze może cię uczulać?

Jeśli masz uczulenie na pyłki, możesz reagować alergicznie również na owoce, warzywa albo np. na lateks. Jak to jest możliwe? To skutek działania alergii krzyżowej. Chcesz sprawdzić, jak krzyżują się alergie? Wybierz alergen, który wywołuje u ciebie objawy uczulenia i sprawdź, na co jeszcze musisz uważać.
alergie krzyżowe, papaja, alergia na owoce, uczulenie na papaję, alergeny krzyżowe, alergia pokarmowa, alergia u dziecka
fot. Fotolia

Papaja

W Ameryce Łacińskiej nazywana jest „owocem aniołów". Zawiera wiele cennych składników, ale jej nasion i niedojrzałych owoców nie powinny jeść kobiety w ciąży ze względu na ryzyko uszkodzenia płodu. U osób uczulonych na papaję objawy alergii może wywołać nie tylko jedzenie, ale także dotykanie owocu. Na rękach i oczach - jeśli je potrzemy - pojawia się swędząca wysypka. Skutkiem zjedzenia papai jest świąd i pieczenie w okolicy ust oraz gardła i języka, a także wzdęcia, gazy i nudności. Może pojawić się duszność i wstrząs anafilaktyczny. Osoby, u których papaja wywołuje objawy uczulenia, powinny uważać na lateks - obserwuje się alergie krzyżowe między tymi dwoma alergenami. 
Sprawdź: Od kiedy można podawać papaję i inne owoce egzotyczne dziecku?

częstomożliwe

Wybierz: inny alergen

Redakcja poleca: Alergik w domu? Sprawdź, co pyli w marcu [WIDEO]
Alergia wziewna utrudnia cieszenie się z wiosny. Sprawdź, na jakie alergeny jest teraz narażone twoje dziecko i nie daj się zaskoczyć.