Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
świadczenia na dzieci
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko 2024: jakie pieniądze przysługują po urodzeniu dziecka? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Apteczka na wyjazd z dzieckiem
podróż z dzieckiem
apteczka dla dziecka

Apteczka na wyjazd z dzieckiem: lista leków i akcesoriów (do druku lub zapisania)

Apteczka na wyjazd z dzieckiem powinna zawierać wszystkie leki i przybory potrzebne w ramach pierwszej pomocy. W podróży mogą się przydać lekarstwa nie tylko na chorobę lokomocyjną, ale i na oparzenia słoneczne, skaleczenia i inne nagłe sytuacje. Wydrukuj lub zapisz listę, żeby niczego nie zapomnieć.
Małgorzata Wódz
truskawki w ciąży
dieta w ciąży
truskawki

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

Masz wielką ochotę na truskawki, ale jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy dziecko nie będzie miało na nie uczulenie? Zapytałyśmy ginekologa, czy jedzenie truskawek w ciąży jest bezpieczne.
Małgorzata Wódz
badania przesiewowe noworodka
badania przesiewowe
noworodek
mukowiscydoza

Badania przesiewowe noworodków 2023 – lista badań wykonywanych w Polsce

Badania przesiewowe noworodka pomagają w wykryciu ponad 30 chorób wrodzonych lub innych wad niewidocznych na początku życia dziecka. Większość z nich często wykonuje się w szpitalu po narodzinach. Wyniki niektórych znane są od razu, na inne trzeba poczekać. Rodzice są o nich informowani, gdy badanie trzeba powtórzyć.
Małgorzata Wódz
kąpiel noworodka
noworodek
pielęgnacja noworodka
emolienty

Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza oraz kolejne kąpiele noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas przeważnie ma to miejsce dużo wcześniej – maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka w domu.
Małgorzata Wódz
Kolka nerkowa w ciąży
infekcje intymne

Kolka nerkowa w ciąży: objawy, gdzie i jak długo boli, domowe sposoby, kiedy do lekarza

Kolka nerkowa w ciąży to przypadłość, która powoduje nie tylko ból fizyczny, ale i niepokój przyszłej mamy. Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę w ciąży odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.
Małgorzata Wódz
zajączek wielkanocny
tradycje wielkanocne
zajączek wielkanocny

Zajączek wielkanocny – kiedy przychodzi, co symbolizuje?

Zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem Wielkanocy, ale nie tylko. Choć ma pogański rodowód, na dobre rozgościł się między barankami i pisankami. Wyjaśniamy, kiedy zając przynosi prezenty i skąd wziął się zwyczaj obdarowywania słodyczami podczas świąt wielkanocnych. Sprawdzamy, w jaki sposób postać zająca zainspirowała twórców czekoladowych figurek i dlaczego niektórzy nazywają go królikiem wielkanocnym.
Małgorzata Wódz
zasiłek wychowawczy
zasiłek na dziecko

Zasiłek wychowawczy w 2023 roku – komu przysługują pieniądze?

Zasiłek wychowawczy należy się osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, przebywającej na urlopie wychowawczym i pobierającej zasiłek rodzinny. Aby otrzymać pieniądze w ramach zasiłku wychowawczego, trzeba spełnić te wszystkie trzy warunki jednocześnie.
Małgorzata Wódz
Czy można jeść cytrusy w ciąży?
dieta w ciąży
produkty zakazane w ciąży

Cytrusy w ciąży to murowana alergia u dziecka? Sprawdzamy! 

Cytrusy w ciąży – zalecane czy raczej powinno się ich unikać? Wiele przyszłych mam słyszy, że w ciąży nie wolno wziąć do ust nawet kawałka pomarańczy lub mandarynki. O to, ile w tym prawdy, pytamy dietetyka.
Luiza Słuszniak
co na mdłości w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Szukasz skutecznych sposobów na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, że przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami.
Małgorzata Wódz
grypa
grypa
szczepienia
grypa u dziecka

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych, przyczyny, leczenie

Grypa to groźna choroba, przed którą można chronić się w prosty sposób, dzięki szczepieniom. Pierwsze objawy grypy przypominają przeziębienie, ale przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy. Czy jest się czego bać? Jak długo zaraża grypa? Co trzeba wiedzieć o grypie, jeśli spodziewasz się dziecka, masz dziecko albo obawiasz się, że i ciebie może dopaść ta choroba?
Małgorzata Wódz
Lapisowanie mleczaków
próchnica butelkowa
próchnica
zęby mleczne

Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu

Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.
Małgorzata Wódz
choroba kawasaki
gorączka u dziecka
wysypka u dziecka
wady serca

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy i przyczyny. Czy zespół Kawasaki jest uleczalny?

Choroba Kawasaki jest jedną z głównych przyczyn chorób serca u dzieci. Najczęściej chorują chłopcy w wieku półtora roku – dwa lata. Objawy choroby Kawasakiego u dzieci w pierwszej fazie można pomylić z innymi chorobami wieku dziecięcego. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Uwaga – nieleczona choroba Kawasaki u dzieci jest śmiertelnie groźna!
Małgorzata Wódz
300 plus
świadczenia rodzinne
wyprawka szkolna

300 plus 2023 – dla kogo, kiedy składać wniosek?

Co z 300 plus w 2023 roku? Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.
Małgorzata Wódz
dzień babci i dziadka
dziadek
babcia
życzenia

Dzień Babci i Dziadka 2024: kiedy obchodzimy, jaka jest historia tych świąt? 

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. W Polsce to dwa osobne święta, które często obchodzi się tego samego dnia, zawsze w karnawale. Opisujemy historię Dnia Babci i Dziadka oraz związane z nim tradycje w Polsce i na świecie.
Małgorzata Wódz
wniosek o urlop wychowawczy 2022
urlop macierzyński
urlop wychowawczy
urlop rodzicielski

Wniosek o urlop wychowawczy 2023 – wzór do druku i instrukcja wypełniania i składania

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy najpóźniej 21 dni przed planowanym początkiem urlopu. Podanie o urlop można napisać samemu lub skorzystać z naszego gotowego wzoru. Przygotowaliśmy też omówienie zasad wypełniania wniosku oraz informacje, jakie dokumenty będą potrzebne przy jego składaniu.
Małgorzata Wódz
przechowywanie pokarmu
karmienie piersią

Przechowywanie mleka matki: ile może stać odciągnięte mleko? 

Przechowywanie mleka matki zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, jak przechowywać odciągnięte mleko, upewnij się, czy mleko z piersi można zamrażać oraz jak długo należy przechowywać je w lodówce i temperaturze pokojowej, by nie namnożyły się w nim bakterie.
Małgorzata Wódz
kupka niemowlaka
new badge ekspert radzi medium
biegunka
objawy choroby
choroby niemowlęcia

Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź rodzaje kup w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.
Małgorzata Wódz
lakowanie zębów
próchnica
dentysta dziecięcy
zęby mleczne

Lakowanie zębów – na czym polega, kiedy wykonać?

Lakowanie zębów to skuteczny zabieg, który chroni przed rozwojem próchnicy. Opisujemy, jak się go przeprowadza i kto powinien się na niego zdecydować.
Małgorzata Wódz
mak dla dzieci
dieta dziecka

Czy dzieci mogą jeść mak? Od kiedy go podawać? I co z jego działaniem narkotycznym?

Czy małe dziecko może zjeść makowiec, od którego miesiąca podawać dziecku mak – to nie są pytania przewrażliwionych rodziców, tylko mądre, uzasadnione wątpliwości. Jeśli w twoim domu przy wigilijnym stole znów pojawi się ten temat, dostarczamy porcję wiedzy. Niemowlęta i młodsze dzieci nie powinny jadać potraw zawierających mak. Wyjaśniamy, kiedy można zacząć go podawać i czego należy być świadomym.
Małgorzata Wódz
kasza jaglana dla niemowlaka
kasza
przepisy dla dzieci
dieta niemowlaka

Kasza jaglana dla niemowlaka – przepisy, właściwości, od kiedy podawać?

Moda na kaszę jaglaną trwa. I nie bez powodu, bo to jedna z najbardziej wartościowych kasz. Sprawdź, dlaczego warto podawać ją już niemowlakowi.
Małgorzata Wódz
Kleik ryżowy
kasza
zatrucie pokarmowe
dieta na odporność

Kleik ryżowy dla niemowlaka – czy to dobry pomysł? Co ze szkodliwym arsenem?

Kleik ryżowy to klasyczna, najbardziej popularna wersja kleiku. Dawniej uznawany był za idealne pierwsze danie dla niemowlaka i dobrą potrawę na zatrucia pokarmowe i biegunkę. W ostatnim czasie sporo się zmieniło, jeśli chodzi o podawanie kleiku najmłodszym dzieciom. Sprawdź, kiedy podawać go dziecku, jakie ma właściwości i jak go ugotować.
Małgorzata Wódz
Tuńczyk w ciąży
dieta w ciąży
ryby w ciąży

Czy w ciąży można jeść tuńczyka? Znamy zdanie ekspertów

Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny jeść tuńczyka, a szczególnie tego z puszki. Czy to prawda, że ta ryba może zaszkodzić mającemu się urodzić dziecku?
Małgorzata Wódz
mdłości w ciąży
objawy ciąży

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, czy mdłości w ciąży to dobry objaw, jak sobie z nimi radzić, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.
Małgorzata Wódz
Gruszka dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Gruszka dla niemowlaka: od kiedy można ją podać i w jakiej formie

Gruszkę można jeść przez cały rok, jednak najlepiej smakuje wtedy, kiedy jest na nią sezon, czyli jesienią i zimą. Ze względu na słodki smak lubią ją dorośli i dzieci. A co z niemowlakami? Czy gruszki są dobrym owocem dla niemowlaka? Podpowiadamy, od kiedy i w jakiej formie podać je niemowlakowi.
Adrianna Trusiuk
Czy palenie w ciąży bardzo szkodzi
zdrowie w ciąży
bierne palenie
palenie papierosów

Palenie w ciąży – skutki i wpływ na dziecko

Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na mające się urodzić dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i nadal palisz, rzuć papierosy jak najszybciej. Dziecku grożą między innymi wady serca i wcześniactwo. Opisujemy wpływ palenia papierosów na ciążę, wyjaśniamy też, kiedy palenie przez ciężarną szkodzi najbardziej.
Małgorzata Wódz
kremy i maści na odparzenia u niemowlaka
krem
odparzenia
pielęgnacja dziecka

Najlepsze maści i kremy na odparzenia: dlaczego są potrzebne nawet zdrowej skórze? [RANKING]

Dermatolodzy zalecają, żeby kremy lub maści na odparzenia stosować przy każdym przewijaniu. A ponieważ kosmetyków do pupy jest mnóstwo, warto znać ich skład i działanie. Oto ranking najlepszych 8 kosmetyków na odparzenia.
Małgorzata Wódz
Jakie dokumenty do becikowego
zasiłki dla rodziców
świadczenie rodzicielskie

Becikowe 2023 – jakie warunki trzeba spełnić, by dostać 1000 złotych?

Becikowe w 2023 roku dostaną rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający określone kryteria, m.in. kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może wynosić więcej niż 1922 zł netto. Aby otrzymać becikowe, należy złożyć wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Wyjaśniamy, jak obliczyć dochód do becikowego i co przygotować, by ubiegać się o to świadczenie.
Małgorzata Wódz
wzrok noworodka
oczy noworodka
wzrok noworodka

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak widzi? [ZDJĘCIA]

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy noworodek zaczyna widzieć, tymczasem zdrowe dziecko widzi od razu po narodzinach. Początkowo widzi niewiele i nieostro, nie umie śledzić obiektów, a świat wydaje mu się pozbawiony barw. Jednak z miesiąca na miesiąc to, jak widzi noworodek, gwałtownie się zmienia. Sprawdź jak.
Małgorzata Wódz
Wniosek o urlop macierzyński 2023 [wzór pdf do druku]
zasiłki dla rodziców
urlopy dla rodziców

Wniosek o urlop macierzyński 2023 [wzór pdf do druku]

Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy z urlopów, który przysługuje od razu po narodzinach dziecka (lub czasem także przed), to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.
Małgorzata Wódz