Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
gorączka u dziecka
Pielęgnacja

Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane

Małgorzata Wódz
przewożenie dziecka na przednim siedzeniu
fotelik samochodowy

Dziecko na przednim siedzeniu: od kiedy i w czym? [KODEKS DROGOWY]

Dziecko na przednim siedzeniu samochodu – to wydaje się bardzo atrakcyjne dla rodziców i dla dzieci. Ale może zagrażać bezpieczeństwu dziecka. Przepisy kodeksu drogowego jasno precyzują zasady przewożenia dziecka z przodu auta. Dziecko w foteliku (a tym bardziej na podkładce!) na przednim siedzeniu to spore ryzyko.
Małgorzata Wódz
opalanie w ciąży, czy można opalać się w ciąży
lato
opalanie
bezpieczne opalanie

Opalanie w ciąży – na słońcu i w solarium. Rady dermatologa

Opalanie w ciąży jest ryzykowne. Dlaczego ciężarne powinny uważać podczas przebywania w słońcu? Poza tym, że przegrzanie grozi przedwczesnymi skurczami i przebarwieniami, to jest również niebezpieczne ze względu na ryzyko zachorowania na czerniaka. Lepiej zatem całkiem zrezygnować z opalania w ciąży, albo robić to, zachowując środki ostrożności. Sprawdzamy też, co z opalaniem w solarium i za pomocą samoopalacza.
Małgorzata Wódz
jak dobrać krem z filtrem UV
new badge nasz przegląd medium
pielęgnacja dziecka
kremy z filtrem UV

Jak dobrać krem z filtrem UV do wieku dziecka? (a kiedy nie wolno go używać?)

Nie wszystkie dzieci potrzebują kremów z filtrem przeciwsłonecznym − powtarzają dermatolodzy. Dla niemowląt od 6 miesiąca życia zalecane są kremy z filtrami mineralnymi, starsze dzieci mogą używać filtrów fizycznych. Ważna jest także odpowiednia moc filtra (SPF).
Małgorzata Wódz
plamienie implantacyjne
plamienie w ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Plamienie implantacyjne to drobne krwawienie, które może pojawić się w momencie implantacji zarodka. Nie występuje u wszystkich kobiet, u których doszło do zapłodnienia. Tłumaczymy, jak rozpoznać plamienie implantacyjne, jak dokładnie wygląda i kiedy się pojawia. Wyjaśniamy, jakie są różnice między plamieniem implantacyjnym a miesiączką.
Małgorzata Wódz
plan porodu
ciąża
poród naturalny
plan porodu

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Plan porodu to dokument, w którym ciężarna podaje swoje preferencje dotyczące przebiegu porodu i wyobrażenia o tym, jak poród powinien przebiegać, aby czuła się komfortowo. Warto przygotować plan porodu. Personel porodówki powinien się z nim zapoznać i go przestrzegać. Wszelkie wątpliwości i odstępstwa od zapisów planu porodu należy na bieżąco uzgadniać z rodzącą.
Małgorzata Wódz
kupka niemowlaka
noworodek
zielona kupka niemowlaka
biegunka u niemowlaka

Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.
Małgorzata Wódz
kolki u niemowląt
new badge ekspert radzi medium
płacz dziecka
ból brzuszka

Kolka u niemowląt: ile trwa, co pomoże dziecku?

Kolki u niemowląt pojawiają się około 3 tygodnia życia i mogą trwać nawet przez 3 miesiące. Podczas ataku kolki dziecko pręży się, gwałtownie podkurcza nogi i płacze – to najczęstsze objawy. Jednym ze sposobów radzenia sobie z kolką niemowlęcą jest masaż brzucha. Pomóc mogą również krople i rurki doodbytnicze. Warto wypróbować także metody zapobiegania kolkom u dzieci,
Małgorzata Wódz
pielęgnacja noworodka
pielęgnacja noworodka
pępek noworodka
przewijanie noworodka

Czy umiesz pielęgnować noworodka? Test

Mycie, przewijanie, kąpanie – istnieje kilka zasad, które gwarantują sukces w pielęgnacji noworodka. Uwaga, niektóre zalecenia w ostatnim czasie znacznie się zmieniły. Sprawdź, czy jesteś na bieżąco.
Małgorzata Wódz
jak usunąć kleszcza
kleszcz
borelioza

Kleszcz – jak wygląda kleszcz wbity w skórę i kleszcz w naturze? [WIDEO + ZDJĘCIA]

Podejrzewasz, że ciebie lub dziecko ugryzł kleszcz? Nie wiesz, jak wygląda kleszcz wbity w skórę, znaleziony na ciele od razu albo np. po 24 godzinach? Pokazujemy go z bliska. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czego szukać po spacerze. Zobacz zdjęcia kleszcza i dowiedz się, dlaczego należy jak najszybciej go usunąć oraz jakie choroby może przenosić.
Małgorzata Wódz
mdłości w ciąży
ciąża
wymioty
poranne mdłości

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, co na nudności w ciąży?

Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Najczęściej pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, jak sobie radzić z nudnościami, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.
Małgorzata Wódz
regres snu
sen dziecka
rozwój niemowlaka

Regres snu – kiedy się pojawia, ile trwa, jak sobie radzić?

Twoje dziecko dobrze spało, a teraz nagle częściej się budzi i trudniej mu usnąć. Prawdopodobnie nastąpił u niego regres snu. Problemy ze snem u niemowlaka i małego dziecka są naturalne, mogą pojawiać się na każdym etapie życia malucha. Sprawdzamy, jakie przyczyny ma regres snu u dziecka i w jaki sposób można pomóc maluszkowi i sobie, żeby przetrwać ten trudniejszy okres w jego rozwoju.
Małgorzata Wódz
śmierć łóżeczkowa
sen dziecka
sen niemowlaka
śmierć łóżeczkowa

Śmierć łóżeczkowa – objawy, przyczyny, ryzyko, statystyki

Śmierć łóżeczkowa to nagła śmierć zdrowego niemowlęcia podczas snu. Najczęściej przydarza się niemowlętom w wieku 2-4 miesięcy. Przyczyny zespołu nagłej śmierci niemowlęcej nie są do końca znane, ale wiadomo, jak można zmniejszyć ryzyko.
Małgorzata Wódz
truskawki w ciąży
truskawki
dieta w ciąży

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać alergię u dziecka?)

Masz wielką ochotę na truskawki, ale jesteś w ciąży i zastanawiasz się, czy dziecko nie będzie miało na nie uczulenia. Zapytałyśmy ginekologa, czy jedzenie truskawek w ciąży jest bezpieczne.
Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
pierwszy spacer noworodka

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Wielu młodych rodziców nie wie, jak ubrać dziecko na spacer, by nie zmarzło ani się nie przegrzało. Problemy pojawiają się i latem, i zimą. To nic złego, każdy musi nauczyć się sztuki ubierania dziecka na dwór. Podpowiadamy, jak ubrać niemowlę i noworodka na spacer, wyjaśniamy, czy starszemu dziecku zakładać dodatkową warstwę ubrania.
Małgorzata Wódz
grzyby w ciąży
grzyby
dieta w ciąży

Czy można jeść grzyby w ciąży? Tak, ale zawsze istnieje ryzyko

Jedzenie grzybów w ciąży nie jest zabronione – grzyby jadalne nie stanowią zagrożenia dla przyszłej mamy, ani jej dziecka. Jeśli jednak dojdzie do zatrucia trującymi grzybami, zawarte w nich toksyny będą śmiertelnie niebezpieczne dla obojga.
Małgorzata Wódz
ile trwa ospa
choroby zakaźne
ospa wietrzna
wysypka u dziecka

Ile trwa ospa wietrzna?

Ile trwa ospa? Chociaż koniec wysypki może sygnalizować koniec choroby – wcale nie oznacza, że pozbyliśmy się wirusa. Cała walka z chorobą może trwać nawet dwa miesiące. Sprawdź, ile dokładnie trwa ospa wietrzna u dzieci wraz z okresem zarażania, krostek i rekonwalescencji.
Małgorzata Wódz
kosmetyki dla noworodka
pielęgnacja noworodka
kosmetyki dla dzieci
kosmetyki dla niemowląt

Kosmetyki dla noworodka – najlepsze kosmetyki od pierwszego dnia życia (LISTA)

Kosmetyki dla noworodka to kilka podstawowych produktów. Ich nadmiar, zamiast pomóc, może zaszkodzić małemu dziecku. Wyjaśniamy, jakie kosmetyki przydadzą się do pielęgnacji noworodka, a z jakich można zrezygnować. Nasza lista zawiera tylko najlepsze i polecane kosmetyki dla dzieci od pierwszych dni życia.
Małgorzata Wódz
pielęgnacja pupy
pieluchy
pieluszkowe zapalenie skóry
odparzenia

Odparzona pupa – objawy, przyczyny, leczenie [ZDJĘCIA]

Odparzenie pupy to potoczne określenie stanu zapalnego skóry dziecka w okolicach pupy, krocza, ud, pachwin, czyli w miejscach przylegania pieluszki do skóry. Może mieć wiele różnych przyczyn, między innymi błędy w pielęgnacji lub skłonność do uczuleń. Odparzenie wywołuje u dziecka przykre objawy i wymaga odpowiedniej higieny, a czasem także leczenia.
Małgorzata Wódz