Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Małgorzata Wódz Mamotoja.pl

Małgorzata Wódz

W mamotoja.pl dba o SEO, czyli o to, by korzystający z serwisu przyszli i obecni rodzice, znaleźli odpowiedzi na nurtujące ich pytania. Z mediami parentingowymi związana od 2006 roku. Pisanie o problematyce rodzicielskiej rozpoczynała w „Twoim Dziecku” – najstarszym polskim miesięczniku dla rodziców wydawanym we ścisłej współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie. Redaktorka prowadząca połączonych magazynów „Będę Mamą”/„Twoje Dziecko”. Z przyjemnością łączy dziennikarstwo prasowe z internetowym. Została uhonorowana nagrodą w kategorii „Internet” w prestiżowym konkursie na Dziennikarza Medycznego Roku 2020. Ma też na koncie wyróżnienie w konkursie na Dziennikarza Medycznego w kategorii publicystyka prasowa. Pisze o ciąży, rozwoju, zdrowiu i wychowaniu dzieci zgodnie z zasadą, by rodzicielstwo stało się prostsze. Wierzy, że każde nowo narodzone dziecko kryje w sobie wielki potencjał. Fascynują ją badania nad rozwojem mózgu i nowe technologie. Jako mgr filologii polskiej z chęcią recenzuje (i czyta) dobrą literaturę dla dzieci oraz poradniki dla rodziców. Mama Michała i Miłosza.
badania przesiewowe noworodka
Zdrowie

Badania przesiewowe noworodków 2023 – lista badań wykonywanych w Polsce

Małgorzata Wódz
kąpiel noworodka
noworodek
pielęgnacja noworodka
emolienty

Kąpiel noworodka: kiedy powinna się odbyć i jak ma wyglądać pierwsza oraz kolejne kąpiele noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka w niektórych krajach europejskich odbywa się dopiero po kilku tygodniach. U nas przeważnie ma to miejsce dużo wcześniej – maluchy są myte na oddziale szpitalnym już w pierwszej dobie po narodzinach. Wyjaśniamy, jak powinna wyglądać pierwsza kąpiel noworodka w domu.
Małgorzata Wódz
Kolka nerkowa w ciąży
infekcje intymne

Kolka nerkowa w ciąży: objawy, gdzie i jak długo boli, domowe sposoby, kiedy do lekarza

Kolka nerkowa w ciąży to przypadłość, która powoduje nie tylko ból fizyczny, ale i niepokój przyszłej mamy. Sprawdź, czy grozi ci przedwczesny poród albo cesarskie cięcie. Na najczęstsze pytania o kolkę w ciąży odpowiada nasz ekspert, ginekolog położnik Renata Jaczyńska.
Małgorzata Wódz
zajączek wielkanocny
tradycje wielkanocne
zajączek wielkanocny

Zajączek wielkanocny – kiedy przychodzi, co symbolizuje?

Zajączek wielkanocny jest komercyjnym symbolem Wielkanocy, ale nie tylko. Choć ma pogański rodowód, na dobre rozgościł się między barankami i pisankami. Wyjaśniamy, kiedy zając przynosi prezenty i skąd wziął się zwyczaj obdarowywania słodyczami podczas świąt wielkanocnych. Sprawdzamy, w jaki sposób postać zająca zainspirowała twórców czekoladowych figurek i dlaczego niektórzy nazywają go królikiem wielkanocnym.
Małgorzata Wódz
zasiłek wychowawczy
zasiłek na dziecko

Zasiłek wychowawczy w 2023 roku – komu przysługują pieniądze?

Zasiłek wychowawczy należy się osobie sprawującej opiekę nad dzieckiem, przebywającej na urlopie wychowawczym i pobierającej zasiłek rodzinny. Aby otrzymać pieniądze w ramach zasiłku wychowawczego, trzeba spełnić te wszystkie trzy warunki jednocześnie.
Małgorzata Wódz
Czy można jeść cytrusy w ciąży?
dieta w ciąży
produkty zakazane w ciąży

Cytrusy w ciąży to murowana alergia u dziecka? Sprawdzamy! 

Cytrusy w ciąży – zalecane czy raczej powinno się ich unikać? Wiele przyszłych mam słyszy, że w ciąży nie wolno wziąć do ust nawet kawałka pomarańczy lub mandarynki. O to, ile w tym prawdy, pytamy dietetyka.
Luiza Słuszniak
co na mdłości w ciąży
dolegliwości w ciąży
objawy ciąży
dieta w ciąży

Co na mdłości w ciąży: domowe sposoby na mdłości w ciąży

Szukasz skutecznych sposobów na mdłości w ciąży? Przede wszystkim pamiętaj, że przyszła mama nie powinna brać na własną rękę żadnych lekarstw przeciwwymiotnych. Z mdłościami można jednak z powodzeniem poradzić sobie domowymi sposobami.
Małgorzata Wódz
grypa
grypa
szczepienia
grypa u dziecka

Grypa – objawy u dzieci i dorosłych, przyczyny, leczenie

Grypa to groźna choroba, przed którą można chronić się w prosty sposób, dzięki szczepieniom. Pierwsze objawy grypy przypominają przeziębienie, ale przebieg choroby jest zdecydowanie cięższy. Czy jest się czego bać? Jak długo zaraża grypa? Co trzeba wiedzieć o grypie, jeśli spodziewasz się dziecka, masz dziecko albo obawiasz się, że i ciebie może dopaść ta choroba?
Małgorzata Wódz
Lapisowanie mleczaków
próchnica butelkowa
próchnica
zęby mleczne

Lapisowanie – co to jest, wady, zalety, przebieg zabiegu

Lapisowanie (inaczej impregnacja) to zabieg wykonywany u dzieci, które mają próchnicę wczesnego dzieciństwa. Wyjaśniamy, dlaczego czasem zepsute zęby mleczne lapisuje się, zamiast je leczyć.
Małgorzata Wódz
choroba kawasaki
gorączka u dziecka
wysypka u dziecka
wady serca

Choroba Kawasaki u dzieci: objawy i przyczyny. Czy zespół Kawasaki jest uleczalny?

Choroba Kawasaki jest jedną z głównych przyczyn chorób serca u dzieci. Najczęściej chorują chłopcy w wieku półtora roku – dwa lata. Objawy choroby Kawasakiego u dzieci w pierwszej fazie można pomylić z innymi chorobami wieku dziecięcego. Wczesne rozpoczęcie leczenia daje szansę na całkowity powrót do zdrowia. Uwaga – nieleczona choroba Kawasaki u dzieci jest śmiertelnie groźna!
Małgorzata Wódz
300 plus
świadczenia rodzinne
wyprawka szkolna

300 plus 2023 – dla kogo, kiedy składać wniosek?

Co z 300 plus w 2023 roku? Już od 1 lipca można składać wniosek o szkolną wyprawkę w ramach programu Dobry Start. Od terminu złożenia wniosku uzależniona jest wypłata pieniędzy. O świadczenie mogą ubiegać się również dorośli. Sprawdź, jak złożyć wniosek i kiedy będzie wypłacane to świadczenie.
Małgorzata Wódz
dzień babci i dziadka
dziadek
babcia
życzenia

Dzień Babci i Dziadka 2023 –​ kiedy obchodzimy, jaka jest historia tych świąt? [najważniejsze informacje]

Dzień Babci i Dziadka przypada w styczniu. To dwa osobne święta, które często obchodzi się tego samego dnia. Opisujemy historię Dnia Babci i Dziadka oraz związane z nim tradycje w Polsce i na świecie.
Małgorzata Wódz
wniosek o urlop wychowawczy 2022
urlop macierzyński
urlop wychowawczy
urlop rodzicielski

Wniosek o urlop wychowawczy 2023 – wzór do druku i instrukcja wypełniania i składania

Wniosek o urlop wychowawczy należy złożyć u pracodawcy najpóźniej 21 dni przed planowanym początkiem urlopu. Podanie o urlop można napisać samemu lub skorzystać z naszego gotowego wzoru. Przygotowaliśmy też omówienie zasad wypełniania wniosku oraz informacje, jakie dokumenty będą potrzebne przy jego składaniu.
Małgorzata Wódz
Pieniądze na dziecko
becikowe
ulga prorodzinna
zasiłki dla rodziców

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2023? [ZASIŁKI, ULGI]

Narodziny i wychowanie dziecka to mnóstwo wydatków. Pieniądze na dziecko oferowane przez państwo mają wspomóc rodziców w ponoszeniu kosztów związanych z posiadaniem dzieci. Podpowiadamy, o jakie świadczenia po urodzeniu dziecka możesz się ubiegać w 2023 roku. Do znanych od lat świadczeń, zasiłków i ulg dołączyły nowe, w tym świadczenia dla dzieci Ukraińców.
Małgorzata Wódz
przechowywanie pokarmu
karmienie piersią

Przechowywanie mleka matki: ile może stać odciągnięte mleko? 

Przechowywanie mleka matki zapewnia ogromną swobodę w opiece nad dzieckiem. Dzięki zapasom odciągniętego mleka można spokojnie wyjść z domu, nie martwiąc się, że niemowlę będzie głodne. Sprawdź, jak przechowywać odciągnięte mleko, upewnij się, czy mleko z piersi można zamrażać oraz jak długo należy przechowywać je w lodówce i temperaturze pokojowej, by nie namnożyły się w nim bakterie.
Małgorzata Wódz
kupka niemowlaka
new badge ekspert radzi medium
biegunka
objawy choroby
choroby niemowlęcia

Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje

Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź rodzaje kup w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.
Małgorzata Wódz
lakowanie zębów
próchnica
dentysta dziecięcy
zęby mleczne

Lakowanie zębów – na czym polega, kiedy wykonać?

Lakowanie zębów to skuteczny zabieg, który chroni przed rozwojem próchnicy. Opisujemy, jak się go przeprowadza i kto powinien się na niego zdecydować.
Małgorzata Wódz
mak dla dzieci
dieta dziecka

Czy dzieci mogą jeść mak? Od kiedy go podawać? I co z jego działaniem narkotycznym?

Czy małe dziecko może zjeść makowiec, od którego miesiąca podawać dziecku mak – to nie są pytania przewrażliwionych rodziców, tylko mądre, uzasadnione wątpliwości. Jeśli w twoim domu przy wigilijnym stole znów pojawi się ten temat, dostarczamy porcję wiedzy. Niemowlęta i młodsze dzieci nie powinny jadać potraw zawierających mak. Wyjaśniamy, kiedy można zacząć go podawać i czego należy być świadomym.
Małgorzata Wódz
kasza jaglana dla niemowlaka
kasza
przepisy dla dzieci
dieta niemowlaka

Kasza jaglana dla niemowlaka – przepisy, właściwości, od kiedy podawać?

Moda na kaszę jaglaną trwa. I nie bez powodu, bo to jedna z najbardziej wartościowych kasz. Sprawdź, dlaczego warto podawać ją już niemowlakowi.
Małgorzata Wódz
Kleik ryżowy
kasza
zatrucie pokarmowe
dieta na odporność

Kleik ryżowy dla niemowlaka – czy to dobry pomysł? Co ze szkodliwym arsenem?

Kleik ryżowy to klasyczna, najbardziej popularna wersja kleiku. Dawniej uznawany był za idealne pierwsze danie dla niemowlaka i dobrą potrawę na zatrucia pokarmowe i biegunkę. W ostatnim czasie sporo się zmieniło, jeśli chodzi o podawanie kleiku najmłodszym dzieciom. Sprawdź, kiedy podawać go dziecku, jakie ma właściwości i jak go ugotować.
Małgorzata Wódz
Tuńczyk w ciąży
dieta w ciąży
ryby w ciąży

Czy w ciąży można jeść tuńczyka? Znamy zdanie ekspertów

Słyszałam, że kobiety w ciąży nie powinny jeść tuńczyka, a szczególnie tego z puszki. Czy to prawda, że ta ryba może zaszkodzić mającemu się urodzić dziecku?
Małgorzata Wódz
mdłości w ciąży
objawy ciąży

Mdłości w ciąży – kiedy się pojawiają, jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży odczuwa nawet 75 procent kobiet. Pojawiają się w pierwszym trymestrze. Czasem są bardzo silne i towarzyszą im wymioty. Sprawdź, czy mdłości w ciąży to dobry objaw, jak sobie z nimi radzić, w jaki sposób im zapobiegać, kiedy powinny być powodem wizyty u lekarza.
Małgorzata Wódz
Gruszka dla niemowlaka
rozszerzanie diety niemowlaka

Gruszka dla niemowlaka: od kiedy można ją podać i w jakiej formie

Gruszkę można jeść przez cały rok, jednak najlepiej smakuje wtedy, kiedy jest na nią sezon, czyli jesienią i zimą. Ze względu na słodki smak lubią ją dorośli i dzieci. A co z niemowlakami? Czy gruszki są dobrym owocem dla niemowlaka? Podpowiadamy, od kiedy i w jakiej formie podać je niemowlakowi.
Adrianna Trusiuk
Czy palenie w ciąży bardzo szkodzi
zdrowie w ciąży
bierne palenie
palenie papierosów

Palenie w ciąży – skutki i wpływ na dziecko

Palenie w ciąży ma negatywny wpływ na mające się urodzić dziecko. Jeśli jesteś w ciąży i nadal palisz, rzuć papierosy jak najszybciej. Dziecku grożą między innymi wady serca i wcześniactwo. Opisujemy wpływ palenia papierosów na ciążę, wyjaśniamy też, kiedy palenie przez ciężarną szkodzi najbardziej.
Małgorzata Wódz
kremy i maści na odparzenia u niemowlaka
krem
odparzenia
pielęgnacja dziecka

Najlepsze maści i kremy na odparzenia: dlaczego są potrzebne nawet zdrowej skórze? [RANKING]

Dermatolodzy zalecają, żeby kremy lub maści na odparzenia stosować przy każdym przewijaniu. A ponieważ kosmetyków do pupy jest mnóstwo, warto znać ich skład i działanie. Oto ranking najlepszych 8 kosmetyków na odparzenia.
Małgorzata Wódz
Jakie dokumenty do becikowego
zasiłki dla rodziców
świadczenie rodzicielskie

Becikowe 2023 – jakie warunki trzeba spełnić, by dostać 1000 złotych?

Becikowe w 2023 roku dostaną rodzice lub opiekunowie dziecka spełniający określone kryteria, m.in. kryterium dochodowe. Dochód na osobę w rodzinie nie może wynosić więcej niż 1922 zł netto. Aby otrzymać becikowe, należy złożyć wniosek oraz dołączyć do niego wymagane dokumenty. Wyjaśniamy, jak obliczyć dochód do becikowego i co przygotować, by ubiegać się o to świadczenie.
Małgorzata Wódz
wzrok noworodka
oczy noworodka
wzrok noworodka

Kiedy noworodek zaczyna widzieć? Jak widzi? [ZDJĘCIA]

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy noworodek zaczyna widzieć, tymczasem zdrowe dziecko widzi od razu po narodzinach. Początkowo widzi niewiele i nieostro, nie umie śledzić obiektów, a świat wydaje mu się pozbawiony barw. Jednak z miesiąca na miesiąc to, jak widzi noworodek, gwałtownie się zmienia. Sprawdź jak.
Małgorzata Wódz
Wniosek o urlop macierzyński 2023 [wzór pdf do druku]
zasiłki dla rodziców
urlopy dla rodziców

Wniosek o urlop macierzyński 2023 [wzór pdf do druku]

Niedługo urodzisz dziecko i zyskasz prawo do urlopów dla rodziców. Pierwszy z urlopów, który przysługuje od razu po narodzinach dziecka (lub czasem także przed), to urlop macierzyński. Sprawdź, ile trwa i kiedy musisz złożyć u pracodawcy wniosek o jego udzielenie.
Małgorzata Wódz
zaparcia u niemowląt
zaparcia

Zaparcia u niemowląt: przyczyny, objawy. Jak leczyć zaparcia u niemowlęcia i noworodka?

Zaparcia u niemowląt często są spowodowane zmieniającą się dietą lub zaburzoną mikroflorą jelitową na skutek leczenia antybiotykiem. Podpowiadamy, co robić, jeśli niemowlę nie może zrobić kupy.
Małgorzata Wódz
kangurowanie
kangurowanie

Kangurowanie – korzyść dla całej rodziny, nie tylko dla dziecka

Kangurowanie, czyli bardzo bliski – skóra do skóry – kontakt dziecka z rodzicem, przynosi szczególne korzyści wcześniakom. Obniża ryzyko problemów z oddychaniem, pomaga utrzymać odpowiednią temperaturę ciała. Ale kangurowanie jest polecane także noworodkom urodzonym w terminie i starszym niemowlętom. Przynosi również korzyści ich rodzicom.
Małgorzata Wódz