dziewczynka płacze bawiąc się klockami
fot. AdobeStock

Twoje dziecko płacze i boi się przedszkola? Nie popełniaj tych błędów!

W pierwszych dniach przedszkola mogą pojawić się łzy, ale to zwykle przejściowe smutki. Trwają krócej lub dłużej, ale z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.
Małgorzata Wódz
dziewczynka płacze bawiąc się klockami
fot. AdobeStock

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej kariery powinny poprzedzić solidne przygotowania i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne w przedszkolu, które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem, ale jeśli poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka. 

Wcześniejsze doświadczenia dziecka są ważne

Dziecku, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, łatwiej będzie zostać w przedszkolu. Choć nawet ono może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Jemu też może udzielić się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Najtrudniej jednak mają dzieci, które do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana i tu mogą pojawić się kłopoty z adaptacją przedszkolną.
Redakcja poleca: Jak zrobić zajączka wielkanocnego z jajka? Zobacz film!
W tym roku zamiast pisanek zrób włóczkowe zajączki z jajek. Zobacz film z instrukcją i zaproś dziecko do wspólnej zabawy.

Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem!

Zanim pierwszy raz odprowadzisz dziecko do przedszkola, sporo z nim na ten temat rozmawiaj. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola, wtedy zacznie mu się dobrze kojarzyć. Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj, jak sama chodziłaś do przedszkola, pokaż zdjęcia z tego czasu.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów

Pamiętaj, by nigdy nie straszyć dziecka przedszkolem. Nawet w żartach! Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Czy ktoś chciałby mieć do czynienia z taką panią? Kieruj się wyczuciem.
Uwaga! Jeśli zauważysz, że dziecko ma dość twoich opowieści, zmień temat. Nadmierne zachwalanie może także przynieść odwrotny efekt.

Wspólnie przygotujcie wyprawkę do przedszkola

Każdy znajomy przedmiot w obcym miejscu powoduje, że dziecko czuje się pewniej. Zabierz więc malucha do sklepu, gdy będziesz kupować wyprawkę do przedszkola. Pozwól mu wybrać kapciuszki, kredki, farby, piżamkę (jeśli przedszkole jej wymaga). To spowoduje, że dziecko będzie potem lepiej rozpoznawać własne rzeczy. Oznaczcie lub podpiszcie wszystkie rzeczy razem. Dowiedz się, czy może zabierać do przedszkola ulubioną maskotkę. Gdy nie ma w pobliżu rodziców, ze smutkami pomoże uporać się pluszowy przyjaciel.

Zobacz też: Jak oznaczyć rzeczy dziecka do przedszkola i się przy tym nie namęczyć?

Zadbaj o odpowiednią dawkę snu

Postaraj się, by dziecko szło do przedszkola wyspane. Wypoczęty maluch ma lepszy humor, jest więc większa szansa, że rozstanie przebiegnie bez komplikacji. Nie zapomnij o śniadaniu. Przez pierwsze dni przedszkolaki są tak pochłonięte przeżywaniem tego, co dzieje się wokół, że mogą mieć słabszy apetyt. Nie poganiaj dziecka. Raczej staraj się stworzyć atmosferę święta. Ciesz się tym, że maluch wkracza w nowy etap życia. Jeżeli to możliwe, odprowadźcie go do przedszkola razem z tatą.

Zobacz też: Sprawdź, czy wiesz ile snu potrzebuje twoje dziecko?

Nie bój się rozstania

W szatni pokaż maluchowi, która szafka do niego należy. Po uściskach i całusach przypomnij, kiedy i kto po niego przyjdzie, np. po zupce przed spaniem – i koniecznie dotrzymaj słowa. Na początku cztery, pięć godzin pobytu wystarczy. Jeśli nie możesz odebrać dziecka w tym czasie, poproś o pomoc babcię lub opiekunkę. Możesz przygotować nagrodę za udany debiut, jakiś drobiazg albo wyjście na lody.

Zobacz też: Dziecko płacze w przedszkolu. Co robić? [ROZMOWA Z PSYCHOLOGIEM]

Jeśli zdecydujesz się zostać z dzieckiem w sali, zachowuj się dyskretnie, by nie przeszkadzać w zajęciach. Twoja obecność może trochę utrudniać integrację z grupą. Zawsze lepiej uprzedź dziecko o swoim wyjściu, bo nagłe zniknięcie mamy byłoby dla niego bardzo trudnym przeżyciem.

Nie okazuj swojego strachu i niepewności

Spróbuj ukryć swoje uczucia, bo łatwo mogą udzielić się maluchowi (skoro mama smuci się, że tu zostaję, to pewnie nie jest to dla mnie dobre miejsce). A przecież wcale tak nie jest. Jeśli zbiera ci się na łzy, popłacz w łazience, gdzie maluch cię nie widzi.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do rozłąki z rodzicami - 10 kroków

Na pytania rodziców odpowiada: Joanna Kęska, nauczycielka wychowania przedszkolnego z Przedszkola nr 207 w Warszawie.

Jakie umiejętności ułatwią dziecku debiut w przedszkolu?

W przedszkolnej grupie dobrze poradzą sobie dzieci, które są pewne swoich umiejętności:
  • sygnalizują swoje potrzeby,
  • korzystają z toalety,
  • używają chusteczki do nosa,
  • potrafią założyć kapcie,
  • samodzielnie jedzą.
W przedszkolu procentują też wcześniejsze kontakty z rówieśnikami, ale też umiejętność słuchania bajek oraz tego, co mówią dorośli.

Zobacz też: Czy twoje dziecko może już iść do przedszkola? [QUIZ]

Jakie błędy najczęściej popełniają rodzice na początku przedszkolnej kariery dziecka?

Zdarza się, że rodzice często popełniają podstawowe błędy:
  • nie dotrzymują obietnicy, np. zapowiadają, że przyjdą po obiedzie, i dziecko czeka,
  • wypowiadają przy maluchu swoje obawy związane z jego pójściem do przedszkola
  • czy nawet krytykują nauczycielki.
W pierwszych dniach dziecku szczególnie nie służy wahanie rodzica przy rozstaniu, uleganie presji malucha, które skutkuje rezygnacją z pozostawienia go w przedszkolu.

Jak można pomóc dziecku, które trudniej się aklimatyzuje?

Najlepiej skrócić czas pobytu i potem stopniowo go wydłużać. Można też nagradzać najmniejsze nawet postępy w adaptacji, chwalić. Warto informować nauczyciela, że np. maluch źle sypia w nocy, odkąd chodzi do przedszkola, ale też opowiadać o jego upodobaniach. To wszystko pozwoli osobom, które się zajmują twoim przedszkolakiem, lepiej zrozumieć jego potrzeby.

Zobacz też: Adaptacja w żłobku - co zrobić, żeby dziecko polubiło żłobek?

Konsultacja: dr Aleksandra Jasielska, psycholog, wykłada w Instytucie Psychologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Zobacz też:

Ocena (6 ocen)

5.0

Zobacz także

Popularne tematy