GRY
 
 

Pierwszy raz w przedszkolu? Damy radę!

Mogą pojawić się łzy, ale to przejściowe smutki. Z czasem wszyscy przyznają, że przedszkole to najlepsze rozwiązanie.

przedszkole, przedszkolaki

Dzieci nie lubią być niczym zaskakiwane, dlatego rozpoczęcie przedszkolnej kariery powinny poprzedzić solidne przygotowania i ustalenie odpowiedniej strategii na pierwsze tygodnie. Dni adaptacyjne, które już zapewne macie za sobą, to bardzo ważny krok w oswajaniu z nowym miejscem, ale jeśli poprzestaniecie tylko na nich, szybko może okazać się, że to jednak za mało. Bo pójście do przedszkola to duże wyzwanie nawet dla otwartego i towarzyskiego dziecka.

Weź pod uwagę doświadczenia

Dziecku, które chodziło wcześniej do żłobka lub brało udział w zajęciach klubu malucha, łatwiej będzie zostać w przedszkolu. Choć nawet ono może czuć się onieśmielone nowym miejscem i kolegami. Jemu też może udzielić się nastrój innych dzieci (skoro one płaczą przy rozstaniu, popłaczę i ja). Najtrudniej jednak mają dzieci, które do tej pory pozostawały w domu pod opieką mamy, babci lub niani. Dla nich pójście do przedszkola to naprawdę wielka zmiana.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko do przedszkola - 5 praktycznych sposobów
Redakcja poleca: Czy warto wybrać się z przedszkolakiem do Centrum Nauki Kopernik? (video)
Przedszkolak nie jest za mały, by świetnie się bawić w warszawskim Centrum Nauki Kopernik. Zobacz, co go może tam zainteresować i czego nauczy się podczas zabawy.

Nie wrzucaj na głęboką wodę

Zanim pierwszy raz odprowadzisz dziecko do przedszkola, sporo z nim na ten temat rozmawiaj. Podkreślaj pozytywne strony przedszkola, wtedy zacznie mu się dobrze kojarzyć. Opowiadaj o tańcach w kółeczku, rysowaniu, lepieniu z plasteliny, wyjściach na plac zabaw. Wspominaj, jak sama chodziłaś do przedszkola, pokaż zdjęcia z tego czasu. Pamiętaj, by nie straszyć dziecka przedszkolem. Ugryź się w język, zanim wypowiesz kwestię w stylu: musisz ładnie zjadać obiadek, bo pani w przedszkolu na pewno nie będzie zachwycona resztkami na talerzu. Czy ktoś chciałby mieć do czynienia z taką panią? Kieruj się wyczuciem. Jeśli zauważysz, że dziecko ma dość twoich opowieści, zmień temat. Nadmierne zachwalanie może przynieść odwrotny efekt.

Przygotuj wyprawkę

Każdy znajomy przedmiot w obcym miejscu powoduje, że dziecko czuje się pewniej. Zabierz więc malucha do sklepu, gdy będziesz kupować wyprawkę. Pozwól mu wybrać kapciuszki, kredki, farby, piżamkę (jeśli przedszkole jej wymaga). To spowoduje, że dziecko będzie potem lepiej rozpoznawać własne rzeczy. Dowiedz się, czy może zabierać do przedszkola ulubioną maskotkę. Gdy nie ma w pobliżu rodziców, ze smutkami pomoże uporać się pluszowy przyjaciel.

Zadbaj o dobry poranek

Postaraj się, by dziecko szło do przedszkola wyspane. Wypoczęty maluch ma lepszy humor, jest więc większa szansa, że rozstanie przebiegnie bez komplikacji. Nie zapomnij o śniadaniu. Przez pierwsze dni przedszkolaki są tak pochłonięte przeżywaniem tego, co dzieje się wokół, że mogą mieć słabszy apetyt. Nie poganiaj dziecka. Raczej staraj się stworzyć atmosferę święta. Ciesz się tym, że maluch wkracza w nowy etap życia. Jeżeli to możliwe, odprowadźcie go do przedszkola razem z tatą.

Dyskutuj na forum: Jak Wasze dzieci przechodzą pójście do przedszkola?
Doładuj
Przeładuj

Popularne tematy

To Cię zainteresuje

Narzędzia dla mam

Więcej

Czy twoje dziecko jest gotowe na sporty zimowe?

Czy zima jest taka zła? Przygotujcie się odpowiednio!