Poród francuski boli mniej, a do formy wrócisz w 12 godzin. Na czym polega?
Poród francuski to inaczej poród brzuszny, który trochę przypomina cesarskie cięcie, a trochę poród naturalny – z tą różnicą, że ból porodowy jest zdecydowanie mniejszy. Sprawdź, jak rodzić po francusku i gdzie w Polsce można urodzić w ten sposób.
Poród francuski do niedawna wykonywany był tylko we Francji i Izraelu, ale w kwietniu 2020 roku po raz pierwszy przeprowadzili go także polscy lekarze w Olsztynie. Na czym polega poród brzuszny? Poród metodą FAUCS (French Ambulatory Cesarean Section) to poród przez cesarskie cięcie, który jednak przebiega szybciej, prościej i mniej boleśnie. Pełni entuzjazmu polscy lekarze uczą się przeprowadzania porodów francuskich od specjalistów z Francji. Na czym to polega?
Poród francuski:
- Na czym polega (przebieg)
- Różnice między porodem francuskim a cesarskim cięciem
- Kto może rodzić metodą FAUCS
- Gdzie można tak urodzić?
Na czym polega poród francuski?
Poród francuski to rodzaj porodu przez cesarskie cięcie, który jednak różni się techniką od tradycyjnej cesarki.
W pierwszej fazie porodu brzusznego lekarze wykonują poziome cięcie skóry brzucha rodzącej na 2 cm powyżej kości łonowej i nie naruszają jamy otrzewnej. Nacięcie ma szerokość około 9-11 cm, w zależności od przybliżonej wielkości główki dziecka. Następie wykonuje się pionowe cięcie na linii pępka, tak aby nacięcia utworzyły krzyż (nacięcie macicy jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłego cesarskiego cięcia), a pęcherz rodzącej jest przesunięty w prawą stronę, aby ułatwił dostęp do macicy.
W drugim etapie porodu francuskiego, po 1-cenymetrowym nacięciu mięśniówki macicy i sztucznym pęknięciu błon, następuje wypchnięcie główki dziecka w sposób zbliżony do fizjologicznego – wszystko dzięki współpracy z mamą i odruchowi parcia. Aby wytworzyć odruch parcia podczas porodu brzusznego, kobieta dmucha w specjalny ustnik, nazywany też gwizdkiem. Dziecko przychodzi na świat stopniowo, prawie tak jak w czasie porodu naturalnego!
Po urodzeniu się dziecka, tak jak w przypadku cesarskiego cięcia, zostaje oczyszczona jama macicy, a następnie zakładane są szwy wewnątrz jamy brzusznej. Powłoki skórne nie są zszywane, lecz sklejane specjalistycznym klejem skórnym. W efekcie kobieta może skorzystać z prysznica po porodzie bez obawy o zmoczenie opatrunku. Co ważne, po takim spojeniu tkanek rana szybciej się goi, jest mniej podatna na infekcje, a blizna jest mniejsza niż w przypadku standardowego cięcia.
Po porodzie francuskim kobieta pozostaje pod obserwacją w sali pooperacyjnej nie krócej niż 2 godziny po wykonanym zabiegu. W trakcie rekonwalescencji mogą być podawane dożylnie środki przeciwbólowe takie jak: paracetamol czy ketoprofen.
Zalety porodu francuskiego:
- jest mniej bolesny dla kobiety,
- skraca czas pobytu w szpitalu i okres rekonwalescencji po porodzie,
- zmniejsza ryzyko chorób u noworodka,
- pozwala zmniejszyć ryzyko komplikacji podczas porodu,
- eliminuje ryzyko powstania niepłodności u kobiety.
Cesarskie cięcie a poród francuski
W Polsce ok. połowa porodów odbywa się przez cesarskie cięcie. Niestety, lekarze są zgodni, że cesarka, oprócz tego, że wydłuża czas, w jakim kobieta wraca do pełnej sprawności, to jeszcze stwarza ryzyko poważnych komplikacji:
- chorób immunologicznych u dziecka;
- chorób autoimmunologicznych, np. tarczycy, u dziecka;
- cukrzycy u dziecka;
- zaburzeń ze spektrum autyzmu.
Poród francuski to bardziej naturalna i bezpieczniejsza forma cesarskiego cięcia, która w dużej mierze eliminuje te zagrożenia. Poza tym bezpośrednio po porodzie brzusznym kobieta może przytulić noworodka i karmić go piersią.
Poród francuski – dla kogo?
Metoda FAUCS jest stosowana tylko w przypadku zaplanowanych cięć cesarskich. Pozwala to lekarzom na przygotowanie się do porodu francuskiego i daje więcej czasu na spokojne przeprowadzenie zabiegu. Nie wykonuje się porodów brzusznych, jeśli dziecko w wyniku komplikacji musi być jak najszybciej wyciągnięte z brzucha mamy na zewnątrz.
Poród francuski w Polsce: gdzie można tak urodzić?
Mimo wielu zalet porodu francuskiego nie jest on popularny w Polsce. Obecnie placówkami, w których wykonuje się ten zabieg, jest w Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie oraz Szpital Zakonu Bonifratrów w Katowicach.
Zobacz też: