Wyniki
Laureaci
Chcę testować
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Gwiezdna ciąża
Adobe Stock
Starania o dziecko

Gwiezdna ciąża: czym jest, jak ją zaplanować

Coraz częściej czyta się o tzw. gwiezdnej ciąży, jednak mało kto wie, na czym ona tak naprawdę polega. Wyjaśniamy, czym jest gwiezdna ciąża i jak ją zaplanować.

Astrologia opanowała świat. Na Facebooku, Instagramie i TikToku pojawia się coraz więcej publikacji związanych z wróżeniem z kart, czytaniem tarota czy charakteryzowaniem poszczególnych znaków zodiaku. Nie ma żadnych naukowych badań, które udowodniłyby, że astrologia ma pokrycie w rzeczywistości. Niemniej, coraz więcej osób na całym świecie traktuje astrologię jako pewnego rodzaju wskazówkę życiową. To właśnie z astrologią, a nie jak myśli wiele osób, astronomią, wiąże się gwiezdna ciąża.

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Czym jest gwiezdna ciąża?

Gwiezdna ciąża powiązana jest z gwiazdami. Konkretniej, jest to sposób planowania ciąży w taki sposób, by dziecko urodziło się w terminie, do którego przypisany jest dany znak zodiaku.

Zazwyczaj gwiezdne ciąże planowane są tak, aby znak zodiaku dziecka był zgodny ze znakiem zodiaku rodziców. Nie chodzi jednak tylko o to. Wiele osób wierzących w astrologię pragnie, aby jego dziecko urodziło się ze ściśle określonymi cechami osobowości, które przypisane są do konkretnych znaków zodiaku. Nie jest to wcale tak rzadkie zjawisko, jak mogłoby się wydawać, bowiem ten sposób planowania ciąży rozważa naprawdę sporo osób. Firma Angara, z okazji wypuszczenia nowej kolekcji biżuterii inspirowanej astrologią, przeprowadziła ankietę. Przebadano w niej 2000 Amerykanów, a wyniki dają do myślenia. 20% ankietowanych wyznało, że ma zamiar zajść w gwiezdną ciążę, a aż 53% respondentów potwierdziło, że wierzy w astrologię!

Jak zaplanować gwiezdną ciążę?

Wbrew pozorom, nie jest to łatwe zadanie. Jeżeli chcesz urodzić dziecko np. w pierwszej połowie maja, aby było zodiakalnym Bykiem, musisz zajść w ciążę na początku sierpnia. Czy jest to możliwe? Teoretycznie tak, w praktyce jednak wszystko zależy od owulacji. Każda kobieta ma inny cykl miesiączkowy i jajeczkuje w jeden konkretny dzień, więc zajście w ciążę zależy głównie od dnia owulacji. Ponadto nie jest powiedziane, że próba zajścia w ciążę od razu się powiedzie. Do tego, ciąża trwa 40 tygodni, jednak często zdarzają się porody przed i po terminie. Słowem – nie da się dokładnie zaplanować terminu zajścia w ciążę i terminu porodu (chyba że masz opcję na planowane cesarskie cięcie).

Co do jednego rodzice, którzy planowali gwiezdną ciążę, są zgodni – kiedy po raz pierwszy przytulisz swoje dziecko, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia, pod jakim znakiem zodiaku się urodziło. Najważniejsze jest to, że jest zdrowe i że w końcu jest z wami.  

Zobacz też:

ciąża donoszona
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Ciąża donoszona – który to tydzień? [WIDEO]
Ciąża donoszona trwa 40 tygodni, czyli mniej więcej 280 dni. Pamiętaj, że lekarze nigdy nie liczą ciąży w miesiącach – liczy się zawsze skończone tygodnie. Aby sprawdzić, czy ciąża jest donoszona, trzeba obliczyć wiek ciąży, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a nie od zapłodnienia.

Chociaż pomysłów na to, ile trwa ciąża donoszona, jest kilka, lekarze trzymają się tylko jednej wersji: trwa ona 40 tygodni. Nieporozumienia dotyczące prawidłowej liczby ciążowych tygodni wynikają z tego, że niektóre mamy wolą liczyć ciążę od orientacyjnego dnia zapłodnienia (czyli mniej więcej połowy cyklu miesiączkowego), tymczasem ginekolodzy liczą inaczej. „Ciążę liczymy od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, pamiętając oczywiście przy tym, że to tylko data umowna” – tłumaczy dr n. med. Marian Malinowski, ginekolog położnik.  Spis treści: Ciąża donoszona – co to znaczy? Kiedy ciąża jest donoszona? Dziecko donoszone – co to znaczy? Ciąża donoszona – kiedy poród? Ciąża donoszona – co to znaczy? Ciąża donoszona to ciąża, która trwa określoną liczbę skończonych tygodni, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Lekarze przyjmują, że ciąża donoszona powinna trwać 40 tygodni, choć dziecko nie będzie już wcześniakiem, gdy urodzi się po skończonym 37. tygodniu ciąży. Co się więc dzieje między 37. a 40. tygodniem ciąży? Dziecko w tym czasie gromadzi tkankę tłuszczową konieczną do utrzymania ciepła, ćwiczy wdech i wydech, pobiera przeciwciała odpornościowe z krwi matki. Rozwija się także jego mózg i odruchy. Ciąża donoszona to zatem ciąża o optymalnej długości dla rozwoju dziecka – liczy się dosłownie każdy dzień. Kiedy ciąża jest donoszona? Aby określić wiek ciąży, trzeba przyjąć, że jej początkiem jest pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Dlaczego nie liczyć tego od daty zapłodnienia? To proste: ponieważ pierwszy dzień miesiączki jest łatwiejszy do zaobserwowania . Nawet jeśli dokładnie wiemy, kiedy odbył się stosunek seksualny, to i tak nie jesteśmy w stanie dokładnie policzyć, kiedy doszło do zapłodnienia...

ile trwa ciąża
AdobeStock
Przebieg ciąży
Ile trwa ciąża? Jak liczyć ciążę w tygodniach, dniach, miesiącach?
Na pytanie, ile trwa ciąża, nie ma jednej poprawnej odpowiedzi. Ciąża może trwać 38-40 tygodni lub jeszcze dłużej. Niektóre dzieci rodzą się nawet w 42 tygodniu i to też jest uznawane za normę. Sprawdź, w jaki sposób oblicza się długość ciąży w dniach, tygodniach i miesiącach, i jak obliczyć termin porodu.

Ile trwa ciąża? To zależy od przyjętej miary. Umownie określa się, że ciąża u człowieka trwa 40 tygodni (9 miesięcy), ale jeśli dziecko pojawi się na świecie dwa tygodnie wcześniej lub do dwóch tygodni później, taki poród też uważany jest za normę. Lekarze liczą ciążę w tygodniach. To najbardziej precyzyjny sposób określania wieku ciąży. Ale można też liczyć ją w dniach i miesiącach. Ciąża liczona w miesiącach może trwać 9 lub... 10 miesięcy. W tekście tłumaczymy, skąd bierze się ta rozbieżność. Dodatkowym kryterium jest podział na trymestry. Wyjaśniamy, jak liczyć wiek ciąży, żeby się w nim nie pogubić. Spis treści: Ile tygodni trwa ciąża? Ile dni trwa ciąża? Ile miesięcy trwa ciąża? Ile trymestrów trwa ciąża? Ile trwa ciąża od zapłodnienia? Wiek ciąży na USG Jak obliczyć termin porodu? Ile tygodni trwa ciąża? Umowny czas trwania prawidłowej ciąży u człowieka, liczony od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, to 40 tygodni.  Za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Na takim założeniu opiera się  reguła Naegelego , którą w obliczaniu wieku ciąży posługują się lekarze. Ponieważ nie zawsze udaje się precyzyjnie określić datę poczęcia (różnica dotycząca momentu zapłodnienia może wynosić nawet do 14 dni), ustalono, że donoszona ciąża może trwać od 38 do 42 tygodni . Jeśli ciąża kończy się porodem po 42 tygodniu od pierwszego dnia ostatniej miesiączki, określana jest jako ciąża po terminie. Natomiast skutkiem ciąży zakończonej przed 38 tygodniem są narodziny wcześniaka. ​ Ile dni trwa ciąża? Licząc według dni, ciąża trwa przeciętnie około  280 dni od pierwszego dnia ostatniej miesiączk i (40 tygodni x 7 dni = 280 dni), a 266 dni od poczęcia . Poród może nastąpić nawet po 290...

ciąża po 35 roku życia
alexandre zveiger/Adobe Stock
Przebieg ciąży
Ciąża po 35 roku życia – najważniejsze informacje i ryzyko z nią związane
Pierwsza ciąża po 35 roku, kończąca się przyjściem na świat dziecka, nazywana jest późnym macierzyństwem. Takich ciąż przybywa. Obecnie Polki rodzą dzieci później niż poprzednie pokolenia, dlatego dzieci z ciąż matek po 35 roku życia jest coraz więcej. Jakie ryzyko wiąże się zajściem w ciążę po 35 roku życia?

Ciąża po 35 roku życia dla części kobiet jest realizacją wcześniej założonego planu – najpierw postanawiają się wykształcić, zdobyć pozycję zawodową i bezpieczeństwo materialne. Potem dojrzewają do macierzyństwa i decydują się na dziecko. Wiele ciąż po 35 roku życia wynika również z tego, że wcześniej nie udało się zajść w ciążę i niezbędne było leczenie niepłodności, które trwało kilka lat. Późna ciąża, bo taką według definicji medycznych jest ciąża po 35 roku życia, jeszcze w poprzednim pokoleniu nazywana była ciążą geriatryczną. Choć nie jest pozbawiona ryzyka, ma również wiele zalet. Spis treści: Ciąża po 35 roku życia – czy jest bezpieczna? Ciąża po 35 roku życia – jakie zagrożenia? Zajście w ciążę po 35 roku życia Czy późna ciąża odmładza? Zajście w ciążę po 35 roku życia Jak pokazują nasze rodzime statystyki, liczba kobiet rodzących dziecko po 35 roku życia rośnie. W 2013 roku 12 procent dzieci urodziły kobiety w wieku 35-39 lat. W roku 2019 dzieci urodzone z ciąż po 35 roku życia, a przed 40 rokiem stanowiły już 20 proc. Warto jednak wiedzieć, że płodność po 35 roku życia spada o 10-20 procent. Choć szansa na zajście w ciążę po 35 roku życia maleje, wieku między 35 a 50 lat nie można traktować jak naturalnej antykoncepcji. Współżycie bez zabezpieczeń aż w przypadku 95 procent 35-latek poskutkuje ciążą w ciągu 3 lat. W przypadku kobiet w wieku 38 lat odsetek ten wyniesie 75 procent. Ciąża po 35 roku życia – czy jest bezpieczna? Przez lekarzy każda ciąża po 35 roku życia uznawana jest za ciążę wysokiego ryzyka , zwłaszcza jeśli jest to pierwsza ciąża. Nie należy jednak martwić się na zapas. Jeśli kobieta jest zdrowa, dba o siebie i zaszła w zdrową ciążę po 35 roku życia, ma duże szanse donosić dziecko i je urodzić. Ponieważ z wiekiem...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Współpraca reklamowa
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
wierszyk o Mikołaju
Święta i uroczystości
Wierszyk o Mikołaju –​ krótkie, łatwe i śmieszne propozycje
Ewa Janczak-Cwil
Co na odporność dla dzieci
Zdrowie
Co na odporność dla dziecka – 6 skutecznych i sprawdzonych metod [oraz 3 produkty z apteki]
Joanna Biegaj
Adwent
Święta i uroczystości
Adwent: co to jest, kiedy się zaczyna i kończy? Zwyczaje i symbole adwentu
Luiza Słuszniak
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
Mikołajki życzenia
Święta i uroczystości
Życzenia na mikołajki 2022 – oryginalne i śmieszne wierszyki
Joanna Biegaj
Co to są roraty?
Święta i uroczystości
Roraty: co to za msza? Kiedy są odprawiane i jak wyglądają?
Luiza Słuszniak
witamina D
Zdrowie
Witamina D – korzyści, normy dla dzieci dzieci i dorosłych, źródła witaminy D
Małgorzata Wódz
sennik dziecko
Aktualności
Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci
Joanna Biegaj
mleko z czosnkiem
Zdrowie
Mleko z czosnkiem – jak działa, na co pomaga, przepisy
Joanna Biegaj
Glukoza w moczu w ciąży
Zdrowie w ciąży
Glukoza w moczu w ciąży – co oznacza, jakie objawy jej towarzyszą?
Ewa Janczak-Cwil
Zabawy mikołajkowe
Święta i uroczystości
Zabawy na mikołajki: gry, konkursy, zabawy ruchowe i inne pomysły mikołajkowe
Joanna Biegaj
Jak wzmocnić odporność?
Zdrowie
Naturalne sposoby na wzmocnienie organizmu u dziecka: zakwas, oxymel, miód i inne
Adrianna Trusiuk
zasiłki dla samotnej matki
Prawo i finanse
Zasiłki dla samotnej matki –​ co przysługuje? Świadczenia, dodatki, zasiłek z MOPS
Małgorzata Wódz
masa solna przepis i ozdoby z masy solnej
Gry i zabawy
Masa solna – jak zrobić idealną masę solną krok po kroku [PRZEPIS]
Magdalena Drab
dekoracje świąteczne, śnieżynka
Święta i uroczystości
Śnieżynki z papieru – 7 wzorów do wycinania
Agnieszka Szumigaj
Wierszyki świąteczne
Święta i uroczystości
Wierszyki świąteczne: krótkie, śmieszne, dla dzieci, życzenia SMS
Milena Oszczepalińska
gorączka u dziecka
Pielęgnacja
Przegrzanie dziecka: objawy, co zrobić, gdy dziecko jest przegrzane
Małgorzata Wódz
list do Mikołaja
Święta i uroczystości
List do św. Mikołaja – 8 wzorów do druku
Magdalena Drab
Tran dla dziecka
Żywienie
Tran dla dziecka –​ jaki wybrać, od kiedy i ile podawać? Wyjaśnia pediatra
Małgorzata Wódz
jak ubierać niemowlę jesienią
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę jesienią – co założyć dziecku na spacer i w domu?
Joanna Biegaj