Dzieci urodzone przez 30-latki są mądrzejsze
AdobeStock
Starania o dziecko

30-latki rodzą najmądrzejsze dzieci. Są na to dowody!

Jeśli sama jesteś 30-letnią mamą, z pewnością ucieszy cię ta teoria. A jeśli urodziłaś w młodszym lub starszym wieku, zobacz, co wzięli pod uwagę naukowcy, analizując tę zależność. Mają rację?

W jakim wieku najlepiej zostać mamą? Z najnowszych badań naukowych wynika, że najmądrzejsze dzieci rodzą kobiety w wieku… 30 lat! Takie dzieci są bardziej inteligentne niż te urodzone przez 40-latki, a nawet 20-latki. Bycie 30-letnią mamą ma też wiele innych zalet. Czy według was też jest to idealny wiek na ciążę? Zobaczcie, jakie dowody na poparcie swojej teorii mają naukowcy.

Wiek matki a inteligencja dziecka

Specjaliści z London School of Economics doszli do swoich wniosków po przeanalizowaniu danych 18 000 dzieci, które brały udział w badaniu Millennium Cohort Study. Naukowcy próbowali zrozumieć, jak wiek matki wpływa na dziecko. Wykonując tę analizę, odkryli, że dzieci w wieku 5 lat, urodzone właśnie przez 30-latki, najlepiej radziły sobie z wykonaniem testów poznawczych.
Zobacz też: Znamy idealny wiek na zajście w ciążę!

Świadome rodzicielstwo 30-latek

Z badań londyńskich naukowców wynika, że kobiety, które zachodzą w ciążę w wieku 30 lat, są do tego bardzo dobrze przygotowane, i to na wielu płaszczyznach – finansowej, emocjonalnej, zdrowotnej. Są też z reguły dobrze wykształcone. W magazynie „Biodemography and Social Biology” jedna z autorek badania, Alice Goisis, wyjaśniła: „Obecne matki po trzydziestce są bardziej wykształcone, mają wyższe dochody, najczęściej żyją w stabilnych związkach, mają zdrowszy styl życia, wcześniej szukają informacji na temat opieki prenatalnej i planują swoje ciąże”. Dodatkowo z reguły o wiele rzadziej palą papierosy, za to z chęcią decydują się na karmienie piersią. To wszystko ma oczywiście wpływ na to, w jakich warunkach dorastają ich dzieci.
Zobacz też: Urodziłaś po trzydziestce? To dobrze wpłynie na twój mózg!

A co z 40-letnimi mamami?

Naukowcy nie mają zbyt dobrych wieści dla mam, które urodziły dopiero po czterdziestce. Według nich kobiety w tym wieku dużo rzadziej bawią się ze swoimi dziećmi, niż młodsze mamy.  W dodatku ich potomstwo częściej jest otyłe. Nie można jednak uznać tych wniosków za miarodajne – badacze przyznali, że dokonali tej analizy, przyglądając się jedynie 53 czterdziestoletnim matkom.

Nasze wnioski

Z pewnością wiek mamy może wpływać na inteligencję dziecka, jednak nie jest jedynym decydującym czynnikiem, a tego typu badania powinniśmy traktować raczej z przymrużeniem oka. To, jak mądre będą nasze maluszki, zależy też od wielu innych rzeczy. Ponieważ jednak obecnie Polki rodzą dzieci właśnie w okolicach 30 urodzin, prawdopodobnie wiele z was satysfakcjonują te wnioski naukowe. Przyznajemy, nas również! :)

Źródło: parents.com

Zobacz także
Problemy z zajściem w ciążę u coraz młodszych Polek

Nie uwierzysz, że w tym wieku możemy mieć problem z zajściem w ciążę!

Gigantyczne dziecko

Prawie nie miała szans na ciążę, a urodziła gigantyczne dziecko

Ciąża po 30-stce, 40-stce

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film

62-latka została mamą Włochy

Późne macierzyństwo: spełnienie marzeń, czy egoizm?


Zobacz też: 

To musisz wiedzieć o ciąży po 30. i 40. roku życia – film

kto częściej rodzi dziewczynki a kto chłopców
Adobe Stock
Aktualności
Niektóre mamy mogą na 100 proc. mieć chłopca? Odkryto dlaczego tak się dzieje
To chyba najprostszy na świecie test, aby sprawdzić, czy będziesz mieć córkę, czy syna! Przekonaj się!

Kiedy rodzą się synowie, a kiedy córki? Naukowcy już to wiedzą. Jak się okazuje, płeć dziecka może być uzależniona od statusu materialnego jego rodziców. Czy to oznacza, że możesz sobie ją zaplanować? Najważniejszy jest stan konta? Najnowsze doniesienia ze świata nauki pokazują zależność pomiędzy komfortem życia kobiety i tego jak może to się później przełożyć na płeć jej dziecka. Naukowcy z Australijskiego Uniwersytetu Państwowego przez 12 lat badali zależność pomiędzy stylem życia przyszłych mam a płcią ich dzieci. Wyniki badań są zaskakujące. Okazało się, że czynniki takie jak wiek rodziców, waga kobiety, czy poziom wykształcenia rodziców mają mniejszy wpływ na płeć dziecka niż to, jak bardzo są zamożni. Jesteś bogata, więc będziesz mieć chłopca? Naukowcy analizowali sytuację życiową ponad 5 tys. kobiet w ciąży. Doszli do wniosku, że jedynym czynnikiem pozwalającym wskazać na wyższe prawdopodobieństwo urodzenia chłopca jest stan materialny ich przyszłych rodziców. Zależność dowodzi, że bogatsze kobiety, z większym prawdopodobieństwem będą mieć synka, podczas gdy biedniejsze kobiety mogą spodziewać się większej liczby córek. Słabsi z natury? Według jednej z autorek badań dr Alison Behie, dużo większym wyzwaniem dla kobiet jest urodzenie chłopca niż dziewczynki. Stąd natura, chcąc wyrównać te różnice, promuje status materialny przyszłej mamy. Badacze są zdania, że kobiety żyjące w dostatku są zdrowe i mogą pochwalić się dobrą kondycją psychiczną i dlatego rodzą częściej chłopców. Męscy potomkowie są z natury dużo słabsi i mieliby mniejsze szanse na przeżycie w biednych rodzinach. Przewaga dziewczynek Dr Alison Behie podkreśliła, że już na etapie życia płodowego chłopcy są dużo bardziej narażeni na śmierć w łonie matki. Także po przyjściu na świat mają mniejszą szansę...

Kobiety, które pierwsze dziecko rodzą po 35. roku życia, mają lepszą pamięć
Fotolia
Aktualności
Urodziłaś dziecko po 30-tce? To dobrze wpłynie na… twój mózg!
Jeśli zastanawiałaś się, czy nie za późno zdecydowałaś się na bycie mamą, mamy dla ciebie dobrą wiadomość!

Kobiety nieustannie słyszą, że " zegar biologiczny tyka". Mimo coraz głośniejszego tykania część z nich nie zmienia swoich przekonań pod wpływem społecznej presji i odkładają moment założenia rodziny. Choć wiele kobiet przejmuje wzorce swoich mam i babć i rodzą dzieci w bardzo młodym wieku, coraz częściej słyszymy o mamach, które pierwsze dziecko urodziły po 30. roku życia. Późne macierzyństwo to lepsza pamięć! Kilka dni temu opublikowano badanie Uniwersytetu Południowej Kalifornii dotyczące wpływu późnej ciąży na pracę mózgu. Okazało się, że kobiety, które rodzą dziecko po 35. roku życia , mają mniejsze kłopoty z pamięcią! Naukowcy zbadali 830 kobiet w wieku menopauzalnym, żeby sprawdzić, jaki wpływ na pracę mózgu ma późne macierzyństwo. Okazało się, że hormony, które organizm kobiety produkuje w czasie ciąży, zmieniają funkcjonowanie mózgu. Uczestniczki badania zostały poddane serii testów, takich jak zapamiętywanie słów czy opowiadanie usłyszanej historii po tym, jak ich uwaga została rozproszona. Kobiety, które urodziły pierwsze dziecko po 24. roku życia, lepiej radziły sobie z rozwiązywaniem problemów i ich argumentowaniem. Mamy, które ostatnie dziecko urodziły po 35. roku życia miały lepszą pamięć słowną. Co więcej, naukowcy odkryli, że kobiecy mózg pracuje lepiej, jeśli kobieta urodzi co najmniej dwoje dzieci. "To biologicznie możliwe, że późna ciąża chroni mózg kobiety przed osłabieniem zdolności poznawczych i słabszą pamięcią" – mówią twórcy badania. Ile wy miałyście lat, kiedy urodziłyście pierwsze dziecko? Wierzycie w takie badania? Czytaj także:   Matki Polki są coraz starsze! źródło: dailymail.co.uk

Późne macierzyństwo
Adobe Stock
Aktualności
Szokujący argument przeciw późnemu macierzyństwu
Ciąża po 30. albo i 40.? Jest ważny powód, by dobrze to przemyśleć.

Kobiety rodzą dzieci w coraz późniejszym wieku. Niedawno pisaliśmy o najstarszej mamie, która urodziła czworaczki – miała… 65 lat. I mimo że to przypadek skrajny, to faktem jest, iż Polki decydują się na pierwsze dziecko, mając średnio 27-28 lat (15 lat temu średnia wynosiła 23 lata!). Przybywa również mam w ciąży po 30 ., 40. roku życia. Za i przeciw późnemu macierzyństwu Co na to lekarze? Zdania są podzielone – jedni zwracają uwagę na większą płodność i biologiczną sprawność młodszych kobiet i jednocześnie większe ryzyko powikłań u starszych, inni doceniają dojrzałość emocjonalną i zdyscyplinowanie, np. w kwestii dbania o zdrowie i wykonywania  ciążowych badań , mam w wieku 30-40 lat. Czytaj też:   Ciąża po 40-tce? Znany ginekolog o późnym macierzyństwie - wywiad. Krótsze życie w spadku po mamie? Tymczasem zza oceanu dochodzą do nas niepokojące wiadomości, a przeciwnicy późnego macierzyństwa zyskują nowy argument. Najnowsze wyniki badań opublikowane przez American Society for Reproductive Medicine sugerują, że dzieci urodzone przez starsze mamy mają mniejsze szanse na długie życie. Badania oparto na danych demograficznych ze Szwecji z okresu 200 lat. Porównano długość życia ludzi, których matki w momencie porodu miały mniej lub więcej niż 31 lat. Okazało się, że ci, których mamy należały do młodszej grupy, średnio żyli dłużej. Skąd taka zależność? Według autora badania, dra Martina Wildinga, wszystko to wina mitochondriów, które dziecko dziedziczy po matce. Mitochondria to istotne elementy komórkowe, które m.in. generują energię niezbędną komórkom do funkcjonowania. A owe elementy – wraz z postępującym wiekiem kobiety – także się starzeją, ulegają uszkodzeniom, a następnie są przekazywane potomstwu. Może to powodować większą podatność na choroby u dziecka w dorosłym...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj