Kobieta, tabletki, leki, choroba, leczenie
Fotolia
Starania o dziecko

Czy planując zajście w ciążę para powinna uzupełniać dietę suplementacją?

Zaczynacie starania o dziecko i zastanawiacie się, czy powinniście zmienić dietę i zacząć przyjmować suplementy?

Zmień dietę zanim zajdziesz w ciążę

Zdaniem prof. Alicji Chybickiej, prezesa Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego para, która planuje zajść w ciążę powinna zmienić swoje nawyki żywieniowe minimum pół roku przed poczęciem a najlepiej 2 lata wcześniej. Jeśli oczywiście dotychczas ich dieta nie była prawidłowo zbilansowana.
-W okresie starań o dziecko, jak i potem w czasie ciąży i podczas karmienia piersią nasze żywienie powinno być bardzo przemyślane i zbilansowane – mówiła prof. Alicja Chybicka. - Chodzi o zmianę podstawowych nawyków żywieniowych, takich jak wyeliminowanie z diety m.in. trans tłuszczy, czy nadmiaru słodyczy.
Zdaniem prof. Chybickiej warto już na początku starań o dziecko zaprogramować zdrowe żywienie i w ten sposób e wyeliminować wiele chorób: nadciśnienie, cukrzycę, jak i wiele innych, które szkodzą układowi sercowo-naczyniowemu.
Dlaczego warto? Oprócz zdrowia mamy niezdrowe odżywianie nie zostaje przekazane dziecku.


Zobacz też: Dieta kobiety i mężczyzny, którzy planują zajść w ciążę - porady wideo dietetyka
 

Dieta wpływa na gospodarkę hormonalną rodziców

O tym, jak ważna jest dieta już na etapie starań o zajście w ciążę mówiła również dietetyczka mgr Emilia Ptak-Kasica podczas posiedzenia komisji w senacie.
- Wiele osób nie ma świadomości, jak dieta wpływa na cały organizm, m.in. też na gospodarkę hormonalną, a więc ma bezpośredni wpływ na sam proces poczęcia dziecka – apelowała dietetyczka.

Polecamy: Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność?

 

Suplementować, czy nie?

Prof. Janusz Książyk podszedł do sprawy diety par starających się o dziecko bardzo realistycznie.
- Dobrze zbilansowana dieta nie wymaga suplementacji, ale zdajemy sobie sprawę, że większość z nas nie odżywia się prawidłowo – powiedział na początku swojego wystąpienia prof. Książyk. - A występowanie w organizmie przyszłych rodziców witamin i mikroelementów jest po prostu niezbędna.
Wymienił tu m.in. kwas foliowy, wapń, witaminę D, jod, cynk, żelazo.
Profesor przypomniał, że kobiety powinny suplementować kwas foliowy zanim zajdą w ciążę.
- Zmniejsza to ryzyko pojawienia się wady cewy nerwowej u płodu – mówił prof. Książyk.
Podobnie jest z żelazem. Zdaniem profesora ten trudno przyswajalny w naturalnej diecie pierwiastek wymaga suplementacji u par starających się o dziecko. Podobnie jak jod, selen i wapń.
- Cynk i miedź dobrze wpływają na jakość spermy, zwiększając ruchliwość plemników, podobnie jak kwas foliowy i cynk – dodał profesor Książyk.
Dlatego na pytanie: czy pary planujące założenie rodziny mają się suplementować, odpowiada zdecydowanie.
- Tak, gdyż przy obecnym sposobie żywienia i składników zawartych w produktach nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości witamin i mikroelementów – spuentował profesor.

Wykłady wyżej wymienionych prelegentów miały miejsce na posiedzeniu Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senatu RP, która została zorganizowana przy współpracy z Fundacją Rodzice Przyszłości i odbyła się pod hasłem „Żywienie dla zdrowia”.

Czytaj też na Polki.pl: 10 składników odżywczych, które pomogą ci zajść w ciążę

„Dba o równowagę mikroflory jelitowej i wspiera odporność.” Poznaj wyniki testu preparatów Estabiom

Fotolia.pl
Starania o dziecko
Czy wiesz jak dieta wpływa na płodność? – czytaj wywiad z ekspertem
O tym, co jeść planując ciążę, a czego unikać w codziennych posiłkach rozmawiamy z dr n. med. Kingą Ziółkowską z kliniki leczenia niepłodności InviMed.

Jaką rolę w przygotowaniu do ciąży ma prawidłowe odżywianie się? Badania prowadzone w ciągu ostatnich lat przez różne ośrodki naukowe potwierdzają związek pomiędzy odżywianiem a płodnością . Utrzymanie dobrej kondycji i dobrego stanu zdrowia korzystnie wpływa na zapłodnienie i ciążę. Odpowiednia dieta , dzięki której dostarczamy organizmowi potrzebnych składników, reguluje produkcję hormonów, owulację , ma wpływ na funkcjonowanie narządów rozrodczych oraz jakość nasienia. To, co jemy, ma również znaczenie dla prawidłowego zagnieżdżenia zarodka w jamie macicy oraz jego rozwoju. Lepsze efekty przynosi także terapia związana z leczeniem niepłodności, gdy pacjent jest w ogólnie dobrym stanie zdrowia. Istnieje więc wiele powodów, by planując ciążę , przyjrzeć się dokładnie temu, co mamy na talerzu. Ważne, by jeść zdrowo, urozmaicać codzienny jadłospis, unikać konserwantów i produktów przetworzonych. Te podstawowe zasady dotyczą, oczywiście, obydwojga partnerów.     Jak na płodność wpływa waga, szczególnie otyłość lub niedowaga? Udowodniono, że zarówno otyłość, jak i niedowaga mogą prowadzić do kłopotów z zajściem w ciążę. Źle zbilansowana dieta może zachwiać gospodarkę hormonalną organizmu kobiety, a w konsekwencji zakłócać cykl menstruacyjny i owulację. Otyłość prowadzi do zmian w komórce jajowej, polegających na zaburzeniu jej metabolizmu, co utrudnia zajście w ciążę . Ale również panie o zbyt niskim wskaźniku BMI , czyli za niskim stosunku masy ciała do wzrostu i niedowadze, mogą mieć problemy z płodnością . Jeśli są zbyt szczupłe, w skrajnych przypadkach może dojść nawet do zatrzymania owulacji. Dlatego też tak ważne jest, by przygotowując się do ciąży, unormować wagę oraz przestawić się na odpowiednią dietę, opartą na pełnowartościowych składnikach. Czytaj też: Za dużo, za mało kilo -...

czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę
Adobe Stock
Starania o dziecko
Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę: ile go brać przed ciążą i po co?
Kwas foliowy ma ogromne znaczenie nie tylko w ciąży, ale również podczas starań o dziecko, dlatego każda kobieta planująca ciążę powinna włączyć go do swojej diety. Kwas foliowy zawarty w pożywieniu wchłania się jednak gorzej niż suplementy. To, ile kwasu foliowego należy przyjmować, powinno skonsultować się z lekarzem.

Chcesz zajść w ciążę? Już teraz sięgnij po kwas foliowy (witaminę B9) i zażywaj go każdego dnia. Kwas foliowy pomaga zajść w ciążę i jest kluczowy dla rozwoju układu nerwowego płodu. Czy kwas foliowy pomaga zajść w ciążę? Badania sugerują, że  zwiększona dawka kwasu foliowego skutecznie zwiększa szansę na zajście w ciążę .  Co ciekawe, przyjmowanie kwasu foliowego podczas planowania ciąży dotyczy... również mężczyzn. Suplementacja kwasu foliowego połączona z podjęciem aktywności fizycznej i rzuceniem nałogów poprawia jakość nasienia. Mężczyzna nie musi jednak łykać tabletek – wystarczy, aby zadbał, żeby jego dieta była bogata w zawierające go produkty. Po co brać kwas foliowy planując ciążę? Kwas foliowy to pierwszy i najważniejszy ze składników, które powinna suplementować kobieta starająca się o dziecko. Udowodniono, że kwas foliowy może zapobiegać rozwojowi wad układu nerwowego i wrodzonych wad cewy nerwowej płodu, a także wadom wrodzonym dziecka (serca, rozszczepowi wargi i podniebienia). Przyjmowanie kwasu foliowego przed ciążą jest o tyle ważne, że wady te powstają w pierwszych tygodniach rozwoju płodu, kiedy wiele kobiet jeszcze nie wie, że zaszły w ciążę. To jednak nie koniec prozdrowotnych właściwości kwasu foliowego. Witamina B9 wspomaga proces organogenezy, czyli kształtowania się narządów, oraz zmniejsza ryzyko poronienia i przedwczesnego porodu. Kwas foliowy odgrywa też ważną rolę w działaniu układu krwiotwórczego oraz ma korzystny wpływ na rozwój komórek organizmu. Niedobór kwasu foliowego u kobiety, która stara się o dziecko, może spowodować osłabienie komórek jajowych lub wstrzymanie owulacji. Kwas foliowy przed ciążą potrzebny jest więc po to, by płód rozwijał się prawidłowo. Kobiety, które zwiększają ilość spożywanego kwasu foliowego...

para, związek
Problemy z zajściem w ciążę
Plemniki potrzebują seksu! Najlepiej codziennie
Nieprawdą jest to, że im rzadziej się kochacie, tym plemniki są liczniejsze i sprytniejsze. W najlepszej kondycji są plemniki u mężczyzn, którzy współżyją codziennie.

Często kondycja plemników ma wpływ na to, czy para zajdzie w ciążę. Jednak myślenie, że ograniczenie współżycia poprawi ich sprawność, jakość i liczebność (od czego zależy ilość i jakość plemników), jest błędne. Wiele par, które bez skutku starają się o dziecko, robi tak w nadziei, że rzadsze kontakty seksualne pomogą im zajść w ciążę. Z badań australijskich naukowców wynika, że abstynencja seksualna przynosi wręcz odwrotny skutek. Po porównaniu próbek nasienia okazało się, że w najlepszej kondycji są plemniki u mężczyzn, którzy współżyją codziennie. Unikanie zaś (nawet przez trzy dni) seksu obniża jakość nasienia. Sprawdź, co to jest i jak może pomóc coaching płodności Co jeszcze może utrudnić zajście w ciążę Duża nadwaga i niedowaga. Ilość tkanki tłuszczowej wpływa bowiem na gospodarkę hormonalną. Brak cierpliwości. Nie licz, że zajdziesz w ciążę od razu. Na problemy z płodnością może wskazywać dopiero rok regularnych, ale bezowocnych starań o dziecko. Panika (nerwówka nie służy zajściu w ciążę). Jeśli podejrzewasz, że ty lub twój partner macie problemy z płodnością (niepłodność to problem obojga partnerów), idźcie do lekarza. W większości przypadków medycyna potrafi pomóc. Czytaj, jak poprawić męską płodność.

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj