płeć dziecka, planowanie płci dziecka
Panthermedia
Starania o dziecko

Płeć dziecka na życzenie

Niewielu przyszłych rodziców na pytanie, kogo oczekują – chłopca czy dziewczynki, odpowiada, że chcą po prostu dziecka. Większość ochoczo wymienia jedną z płci.

Planowanie płci dziecka? Musisz wiedzieć, że szansa urodzenia syna jest większa. Na każde 100 dziewczynek rodzi się w naszym kraju aż 105 chłopców. Z 46 chromosomów, obecnych w ludzkim genomie, 45 jest takich samych u mężczyzn i kobiet. Ten ostatni nosi nazwę Y, bo ma kształt podobny do tej litery. Jest jednym z najmniejszych i występuje tylko u osobników męskich (u kobiet jest to chromosom X).

Wszystkie różnice między płciami są zakodowane, albo wyzwalane, przez ów jeden mały chromosom Y – pisze Judith Rich Harris w książce „Geny czy wychowanie”. I zastanawia się, dlaczego ta drobna różnica ma tak ogromne znaczenie, skoro między chłopcami a dziewczynkami jest dużo więcej podobieństw niż różnic.

Zobacz też: Dni płodne – oblicz

Powody planowania płci

Przyczyny, dla których rodzice preferują określoną płeć dziecka, są rozmaite. Od poważnych – chęć uniknięcia chorób dziedzicznych, które ujawniają się tylko u potomków męskich (np. hemofilia) lub wyłącznie żeńskich (np. zespół Turnera), po psychologiczne – chęć posiadania dziecka tej samej płci co rodzic (swoistej kopii). Przy drugim dziecku rodzicom często chodzi o to, żeby było do pary, a przy liczniejszej rodzinie, by było tyle samo córek co synów.

Najczęściej jednak wybór płci dziecka jest podyktowany nieuświadomioną chęcią spełnienia społecznych oczekiwań. Przez wieki nazwisko i majątek rodziny dziedziczył syn, dlatego tak ważne było dla każdej pary małżeńskiej umocnienie swojej pozycji poprzez posiadanie męskiego potomka.

Wybór płci a przedłużenie rodu

Wciąż jeszcze w wielu kulturach kobieta marzy o tym, by urodzić syna. Nie zdając sobie z tego sprawy, myśli podobnie jak żona króla, która pragnie urodzić następcę tronu, by zapewnić sobie przychylność męża i narodu, twierdzi Wojciech Eichelberger w „Kobiecie bez winy i wstydu".

Dzisiaj takie myślenie jest już archaiczne – córki są równie niezależne ekonomicznie co ich bracia, a przy tym nadal chętnie zakładają rodziny. Posiadanie samych córek nie oznacza już wygaśnięcia rodu (wnuki mogą nosić podwójne nazwiska). Bycie matką samych chłopców nie skazuje kobiety na nieustanną, samotną pracę w domu (zobacz, jak zachęcić przedszkolaka do pomagania w domu). Synowie uczą się prac „kobiecych" na równi z córkami. Młodzi rodzice mogą więc już swobodniej wyrażać pragnienia dotyczące płci ich potomstwa i często są to zaskakujące wybory, bo okazuje się, że płeć dziecka (coraz częściej jedynego) ma dla młodej matki i ojca ogromne znaczenie emocjonalne.

Pragną oni, by dziecku było w życiu łatwiej (a to wciąż zapewnia bycie chłopcem), ale we współczesnym świecie, przy obecnej liberalizacji norm społecznych, młoda dziewczyna jest mniej narażona na różnego rodzaju patologie (to przede wszystkim chłopcy wchodzą w konflikt z prawem, sięgają po alkohol i narkotyki).

Płeć dziecka ma wpływ na wychowanie

– To nie zależy wyłącznie od płci, choć nie bagatelizowałabym jej znaczenia. Dzieci dość wcześnie identyfikują się z rodzicem na zasadzie: syn z ojcem, córka z matką – uważa psycholog dziecięcy Elżbieta Siesicka. – Ale to, z jakimi problemami wychowawczymi przyjdzie się nam zmierzyć, zależy też od wrodzonych cech charakteru, sytuacji rodzinnej, wpływu innych wzorów, z jakimi się każde dziecko spotyka.

Warto przy tym pamiętać, że rodzice często nieświadomie stosują odmienne wzorce w postępowaniu z synami i córkami, co wynika bardziej z kulturowych nakazów niż faktycznych potrzeb dzieci, zapominając, że niezależnie od swojej płci potrzebują one miłości, uwagi i szacunku.

Dowiedz się, jak mówić, żeby dziecko słuchało


Kształt brzucha a płeć dziecka: czy wygląd brzucha może wskazywać na chłopca lub dziewczynkę? [WIDEO]

płeć dziecka na USG
Adobe Stock
Zdrowie w ciąży
Płeć dziecka na USG: kiedy ją widać i jak rozpoznać?
Płeć dziecka może być widoczna na USG już w 12. tygodniu ciąży, jednak żeby mieć pewność, warto poczekać jeszcze kilka tygodni. To kiedy lekarz będzie mógł w stanie sprawdzić płeć dziecka, zależy m.in. od jego doświadczenia, ale też od tego, czy to twoja pierwsza ciąża, czy kolejna.

Płeć dziecka najlepiej widać podczas badania USG po 16. tygodniu ciąży . Zewnętrzne narządy płciowe dziecka są wtedy dobrze widoczne w trakcie badania i dla doświadczonego ginekologa nie będzie problemem rozpoznanie płci na tym etapie ciąży. Czasami ułożenie dziecka lub ciąża mnoga utrudniają prawidłowe rozpoznanie. Dużo zależy również od tego, która jest to ciąża. W takim przypadku kolejne badania USG powinny dać odpowiedź na pytanie, czy przyszła mama spodziewa się dziewczynki, czy chłopca. Kiedy widać płeć dziecka na USG? Zwykle płeć dziecka najlepiej widać w połowie ciąży. Zdarza się jednak, że przyszli rodzice mogą poznać ją wcześniej, bo już ok. 13.-14. tygodnia – wszystko zależy od ułożenia dziecka, jakości sprzętu USG i doświadczenia ginekologa. Najczęściej dowiadujemy się jednak, czy to chłopiec, czy dziewczynka podczas badania połówkowego, czyli ok. 20 tygodnia ciąży. Im później sprawdzamy płeć dziecka na USG, tym większa szansa, że lekarz nie popełni błędu w ocenie. Jak rozpoznać płeć dziecka na USG? Lekarz wykonujący USG w pierwszym trymestrze może być w stanie ocenić, czy spodziewasz się chłopca, czy dziewczynki, nie powinien jednak robić tego przed 12. tygodniem ciąży. Szanse prawidłowego określenia płci dziecka ok. 14 tygodnia ciąży ocenia się na 75 proc. Co ciekawe, przed 13. tygodniem łatwiej odgadnąć, że kobieta spodziewa się córki, a po 13. tygodniu – syna. Jeśli chcesz wiedzieć jeszcze przed badaniem USG, jakiej płci będzie twoje dziecko, możesz skorzystać z płytkowego testu na płeć dziecka . Innym sposobem na zaspokojenie ciekawości jest... przyjrzenie się drzewu genealogicznemu partnera! Naukowcy dowiedli, że to geny ojca decydują o płci dziecka . Zobacz film z USG: to dziewczynka! Na tym filmie możesz zobaczyć, jak na badaniu USG wygląda dziewczynka: Płeć...

jak zaplanować płeć dziecka
Adobe Stock
Przebieg ciąży
Jak zaplanować płeć dziecka i czy w ogóle to możliwe – fakty kontra mity
Jak zaplanować płeć dziecka – pytają rodzice, którzy chcieliby mieć dziecko konkretnej płci. Sprawdź, czy kochając się w określone dni, masz większą szansę na poczęcie chłopca lub dziewczynki i czy kalendarz do planowania płci jest skuteczny.

Chcąc zaplanować płeć dziecka, lepiej mieć świadomość, że nie ma metody dającej wysoką skuteczność. Tak naprawdę to nie ma metody, która miałaby udowodnioną choćby niewielką skuteczność. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby wypróbować popularne metody na poczęcie syna czy córki, jednak nie należy się nastawiać na to, że odniosą pożądany skutek. Spis treści: Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a Planowanie płci dziecka – chiński kalendarz płci Od czego zależy płeć dziecka Jak kształtuje się płeć dziecka Kiedy poznasz płeć dziecka Jak zaplanować płeć dziecka – metoda Shettles'a Wśród rodziców krążą opowieści o tym, jak udało im się zaplanować płeć dziecka i począć wymarzoną dziewczynkę albo wyczekiwanego chłopca. Często słyszy się teorię o tym, że współżycie w konkretnym momencie cyklu owulacyjnego może sprzyjać albo plemnikom z chromosomem X albo Y, od których zależy płeć dziecka (patrz niżej). O różnicach między plemnikami „męskimi’’ i „żeńskimi’’ pisał w latach 60. ubiegłego wieku dr Shettles. Twierdził, że plemniki warunkujące poczęcie chłopca pływają szybciej, ale są bardziej podatne na uszkodzenia. Z kolei plemniki z chromosomem X miały być wolniejsze i bardziej odporne na warunki panujące w drogach rodnych kobiety, co miało sprawiać, że żyją dłużej. Dlatego współżycie w momencie owulacji (owulację możesz określić w kalkulatorze dni płodnych ) miało powodować, że do jajeczka pierwsze docierały plemniki z chromosomem Y, co miało sprzyjać poczęciu chłopca . Z kolei współżycie 1-2 dni przed jajeczkowaniem miało sprzyjać plemnikom z chromosomem Y, które w teorii, miały dłużej przetrwać w jajowodach, zwiększając szansę na poczęcie dziewczynki . Dr Shettles sprzedał mnóstwo egzemplarzy swojej...

płeć dziecka, chłopiec czy dziewczynka, planowanie płci dziecka
Panthermedia
Starania o dziecko
Sposoby na płeć dziecka
Marzycie o dziewczynce, a boicie się, że będziecie mieć chłopca? A może czekaliście na synka, a tu może się pojawić kolejna córeczka? Sprawdź, czy da się zaplanować płeć maluszka.

Chciałabyś precyzyjnie zaplanować płeć dziecka ? Coraz częściej ważne wydarzenia w życiu – karierę, ciążę, termin narodzin dziecka – lubimy sobie zaplanować. Ba, chcielibyśmy mieć też możliwość wyboru płci potomka :) W tym celu podejmujemy różne działania, wierząc, że uda się począć upragnionego Kubusia czy wymarzoną Karolinkę. Z czasem jednak życie pokazuje (a dokładnie badanie USG w ciąży ), że nie wszystko da się ułożyć według własnego pomysłu. I chociaż „celowaliśmy” w chłopca (a doświadczone mamy nas zapewniały, że ochota na kwaśne smaki i spiczasty kształt brzucha świadczą o płci męskiej dziecka), mamy teraz słodką córeczkę . Co zatem warunkuje płeć maluszka i czy są sposoby na uzyskanie pewności, że zostaniemy rodzicami chłopca lub dziewczynki? Jak rozpocząć planowanie płci dziecka ? Od czego zależy płeć dziecka? Decyzja o płci dziecka zapada już w momencie zapłodnienia. To, czy urodzi się dziewczynka, czy chłopiec, zależy od mężczyzny, a dokładnie od jego plemników . Organizm mężczyzny wytwarza bowiem komórki rozrodcze dwóch rodzajów – plemniki zawierające chromosom X i chromosom Y . Organizm kobiety produkuje tylko jeden typ komórek rozrodczych, zawierający chromosom X. Płeć dziecka zależy od rodzaju komórki, którym zostanie zapłodnione jajo. Jeśli wyścig do komórki jajowej wygra plemnik z chromosomem X – urodzisz dziewczynkę, jeśli z chromosomem Y – chłopca. Aż trudno uwierzyć, że wszystkie różnice między płciami są zakodowane i wyzwalane właśnie przez jeden mały chromosom Y! Płeć dziecka w życiu płodowym Choć płeć dziecka zostaje genetycznie zaprogramowana w momencie zapłodnienia , przez pierwsze kilka tygodni życia płodowego dziewczynki i chłopcy mają tak samo zbudowane genitalia. Dopiero około 7. tygodnia ciąży  powstają gruczoły płciowe . U...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz