Dni płodne to kilka dni w czasie cyklu miesiączkowego, kiedy można zajść w ciążę. ​Dni płodne zaczynają się po okresie przed wystąpieniem owulacji (jajeczkowania). Owulacja (nazywana też szczytem dni płodnych) występuje zazwyczaj około 14 dni przed kolejnym okresem. Owulacja pojawi się około dwa tygodnie przed następną miesiączką bez względu na to, czy kobieta ma okres co 21 dni, co 28, czy co 35.

Reklama

Aby mieć pewność, czy masz dni płodne zaraz po okresie i wiedzieć, kiedy jest najlepszy moment na zajście w ciążę, musisz znać datę ostatniej miesiączki (to jest pierwszy dzień cyklu miesiączkowego, obliczyć długość cyklu (prawidłowy może trwać 21 lub 35 dni, ważne żeby był regularny). Zestawiając te informacje stworzysz własny kalendarz dni płodnych, ułatwiający starania o dziecko.

Spis treści:

  1. Kiedy są dni płodne po okresie?
  2. Czy zaraz po okresie są dni płodne?
  3. Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?
  4. Dni płodne po okresie: objawy
  5. Ile trwają dni niepłodne po okresie?
  6. Metody ustalania dni płodnych
  7. Dni płodne po okresie: wykres

Kiedy są dni płodne po okresie?

Przyjmuje się, że dni płodne zaczynają się od około 6 dni przed owulacją i trwają do 2 dni po jej zakończeniu.

  • W cyklu 28-dniowym owulacja wypada w 14. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (14. dzień cyklu), a dni płodne po okresie są około 7. dnia od rozpoczęcia ostatniej menstruacji (7. dzień cyklu).
  • W cyklu 32-dniowym owulacja powinna rozpocząć się w 18. dniu od rozpoczęcia ostatniej miesiączki (18. dzień cyklu), a dni płodne po miesiączce zaczynają się w 11. dniu od rozpoczęcia ostatniego okresu (11. dzień cyklu).

Choć komórka jajowa żyje tylko 24 godziny, plemniki są w stanie przeżyć w organizmie kobiety do 3-5 dni. Mogą czekać na dojrzałą komórkę jajową w drogach rodnych kobiety. Stosunek płciowy na kilka dni przed spodziewaną owulacją może doprowadzić do zapłodnienia.

Zobacz także

Czy zaraz po okresie są dni płodne?

Dni płodne pojawiają się niemal zaraz po okresie (lub w trakcie jego trwania) u kobiet, które mają krótszy cykl miesiączkowy. Jeśli cykl ma długość 21 dni, dni płodne zaczynają się już 3 dnia od pierwszego dnia miesiączki – czyli wtedy, gdy miesiączka jeszcze trwa.

Im dłuższy cykl miesiączkowy, tym później zaczynają się dni płodne.

Uwaga: Punktem odniesienia do wyznaczania dni płodnych jest jajeczkowanie, a jego terminu nigdy nie można wyznaczyć na podstawie samych obliczeń ze stuprocentową pewnością. Wyznaczone w ten sposób dni płodne są określane jedynie orientacyjnie. Stosując te wyliczenia, kobieta nie ma pewności, ile dni po miesiączce może zajść w ciążę. Jeśli obliczenia dni płodnych mają służyć uniknięciu zajścia w ciążę, nie jest to skuteczna metoda antykoncepcji.

Jak obliczyć dni płodne przy nieregularnym okresie?

Jeśli miesiączkujesz nieregularnie, wyliczając dni płodne, weź pod uwagę długość przynajmniej kilku cykli miesiączkowych.

Aby obliczyć pierwszy dzień dni płodnych, odejmij liczbę 18 od najkrótszego cyklu, zaś dla obliczenia ostatniego dnia płodnego odejmij od najdłuższego cyklu liczbę 11. Jeśli najkrótszy cykl trwał 21 dni, a najdłuższy 35, obliczenia będą wyglądały następująco:

  • 21 – 18 = 3 (3. dzień cyklu będzie pierwszym dniem płodnym)
  • 35 – 11 = 24 (24. dzień cyklu będzie ostatnim dniem płodnym).

Dni płodne w takim przypadku trwają od 3 do 24 dnia cyklu. Oczywiście w rzeczywistości tylko ok. 8 dni będzie płodnych. W związku z nieregularnymi cyklami trudno je to precyzyjnie ustalić. Przyjmuje się taki szeroki przedział, gdyż teoretycznie 8 dni płodnych wypadnie na przestrzeni od 3 do 24 dnia po okresie.

Dni płodne po okresie: objawy

Jest kilka czynników, które wskazują na to, że jesteś płodna i możesz rozpocząć starania o dziecko. Objawy dni płodnych po miesiączce to:

  • śluz płodny, przypomina białko surowego kurzego jajka, jest śliski, rozciągliwo-przejrzysty, kobieta ma uczucie wilgoci w przedsionku pochwy,
  • temperatura ciała, zaraz po jajeczkowaniu następuje skok temperatury o minimum 0,2 stopnie Celsjusza (dwie kreski na termometrze),
  • zmiany w szyjce macicy, zmienia się jej pozycja, odgina się do przodu,
  • ból w podbrzuszu, zwany bólem owulacyjnym,
  • plamienie owulacyjne (śluz z niewielką domieszką krwi).

Podczas dni płodnych po okresie możesz zauważać także:

  • napięcie piersi,
  • wrażliwość brodawek,
  • obrzmienie warg sromowych,
  • wrażliwość na zapachy.

W trakcie dni płodnych podnosi się poziom estrogenów, dlatego w te dni kobieta ma ładniejszą cerę, włosy i większą ochotę na seks.

Ile trwają dni niepłodne po okresie?

Po zakończeniu miesiączki jest kilka dni, w czasie których jest niewielka szansa na zapłodnienie. Zależy to oczywiście od długości cyklu. Jednak już około 6. dnia cyklu mówimy o fazie niepłodności względnej. To dni teoretycznie niepłodne po okresie, które jednak mogą zakończyć się ciążą. Plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych kobiety do owulacji, jeśli stosunek będzie miał miejsce ok. 5 dni wcześniej. Jeżeli w tym czasie plemniki dostaną się do pochwy, są w stanie w przyjaznym środowisku przeczekać kilka dni na pojawienie się dojrzałej komórki jajowej.

Dni niepłodne, licząc od 3 dnia od jajeczkowania trwają aż do kolejnej miesiączki. To wtedy jest najmniejsza szansa na zapłodnienie, ponieważ, nawet jeśli plemniki „przechowają się” w pochwie, nie natrafią na dojrzałą komórkę jajową aż do kolejnej owulacji. Łatwiej i trafniej więc mówić o dniach niepłodnych przed okresem, a nie po miesiączce!

Metody ustalania dni płodnych

Aby sprawdzić, kiedy występują dni płodne, można posłużyć się kilkoma metodami:

Do określenia dni płodnych przydatne są testy owulacyjne, komputer cyklu lub monitoring owulacji u lekarza.

Dni płodne po okresie: wykres

W obliczaniu dni płodnych wykorzystuje się także wykresy, czyli karty obserwacji cyklu miesiączkowego. Do tabelki wpisujesz codziennie obserwacje dotyczące temperatury ciała, śluzu i szyjki macicy, a powstały w ten sposób wykres dni płodnych pozwoli ci zaplanować, kiedy się kochać, by zajść w ciążę.

Przy regularnych miesiączkach rozkład twoich dni płodnych wyglądałby następująco:

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama