Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
jak obliczyć dlugość cyklu
Fotolia
Starania o dziecko

Jak obliczyć długość cyklu? Kiedy jest pierwszy dzień cyklu i jakie są jego fazy?

Chcesz wiedzieć, kiedy będziesz miała dni płodne i zastanawiasz się, kiedy wypada pierwszy dzień cyklu? A może nie wiesz, jakie są jego fazy? Przeczytaj, jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego.

Cykl miesiączkowy trwa zwykle 28 dni, ale może też być krótszy (21 dni) lub dłuższy (do 35 dni) – wszystko zależy od organizmu kobiety. Znajomość swojego cyklu miesiączkowego jest ważna, kiedy planujesz ciążę i... kiedy nie chcesz mieć już więcej dzieci. Co powinnaś o nim wiedzieć?

Spis treści:

Kiedy można zajść w ciążę? Nie tylko w dni płodne! [FILM]

Co to jest cykl miesiączkowy?

Cykl miesiączkowy, zwany inaczej cyklem menstruacyjnym, to po prostu kilka następujących po sobie faz, w których zmienia się poziom niektórych hormonów w organizmie kobiety. Zmiany te następują po sobie cyklicznie i mają związek z okresem płodności, kiedy jest największa szansa na zajście w ciążę.

Jakie znaczenie ma znajomość swojego cyklu miesiączkowego?

Znajomość faz cyklu miesiączkowego jest ważna dla kobiet, które nie planują już dzieci, a także tych, które starają się o dziecko i chcą szybko zajść w ciążę. Jeśli je znasz, z większym prawdopodobieństwem możesz wyznaczyć dni płodne. Możesz to zrobić także na podstawie miesięcznego wykresu, na którym będziesz zaznaczała temperaturę ciała codziennie po przebudzeniu oraz obserwowała śluz, szczególnie przed okresem. Przed i w dni płodne śluz jest śliski, wodnisty i ciągnący – przypomina nieco białko jaja kurzego. Innym sposobem na wyznaczenie dni płodnych jest test owulacyjny, który wyznaczy dni płodne na podstawie poziomu hormonu LH. Dni płodne i niepłodne możesz też wyznaczyć za pomocą internetowych narzędzi czy aplikacji w telefonie albo użyć komputera cyklu czy kalendarza kosmobiologicznego. 

Jak prawidłowo obliczyć długość cyklu?

Pierwszy dzień cyklu miesiączkowego to pierwszy dzień miesiączki. Krwawienie miesiączkowe trwa średnio 5-7 dni. W połowie cyklu, najczęściej między 13. a 15. dniem przed wystąpieniem kolejnego krwawienia (zależy od długości cyklu), następuje owulacja. W tych dniach (1-2 dni) temperatura ciała wzrasta o pół stopnia. W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu miesiączkowego (zwykle 28–31 dzień lub później, w zależności od długości cyklu) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania i pojawia się krwawienie – pierwszy dzień krwawienia to także pierwszy dzień nowego cyklu. Dokładnie wtedy kobieta wkracza w kolejny cykl miesiączkowy.

Jak obliczyć długość cyklu przy nieregularnych miesiączkach?

W przypadku nieregularnego cyklu dokładne wyliczenie dni płodnych może być trudne, a nawet niemożliwe. Teoretycznie można obliczyć dni płodne, biorąc pod uwagę najdłuższy i najkrótszy cykl w ostatnim półroczu. Określenie dni płodnych polega na odjęciu 18 dni od czasu trwania najkrótszego cyklu, a ich koniec to odjęcie 11 dni od czasu trwania najdłuższego cyklu.

By mieć pewność, lepiej skorzystać z testów owulacyjnych dostępnych w aptece bez recepty. W niektórych przypadkach ginekolog może zalecić dokładniejszą obserwację cyklu za pomocą badania dopochwowego USG. W określonych dniach lekarz wykonuje USG dopochwowe, zazwyczaj 3-4 razy w trakcie jednego cyklu.

Jak obliczyć długość cyklu przy antykoncepcji hormonalnej?

W czasie przyjmowania tabletek cykl trwa modelowe 28 dni, a ostatni dzień 7-dniowej przerwy jest zarazem ostatnim dniem cyklu w danym miesiącu. W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej nie można mówić o „prawdziwym” cyklu menstruacyjnym, gdyż komórka jajowa nie jest uwalniana.

Jakie fazy ma kobiecy cykl?

U każdej kobiety cykl miesiączkowy ma inną długość i jest ona zależna od wielu czynników. Wpływa na nią przede wszystkim układ hormonalny. Umownie mówi się o 28 dniach cyklu, ale w zakresie normy jest nawet cykl, który ma 35 dni. Cały cykl dzieli się na 4 fazy, z których każda ma inną długość. To kolejno:

  • faza krwawienia miesiączkowego (menstruacja),
  • faza pęcherzykowa, zwana też folikularną,
  • faza owulacyjna,
  • faza lutealna.
Pierwsza miesiączka pojawia się najczęściej między 12. a 13. rokiem życia. Miesiączkowanie kończy się wraz z okresem przekwitania, czyli menopauzy, między 45. a 55. rokiem życia. Niezaburzony cykl miesiączkowy jest oznaką gotowości do zajścia w ciążę i prawidłowego funkcjonowania hormonów kobiecych.

FAZA 1: menstruacja

Czyli okres lub miesiączka. Podczas tej fazy cyklu występuje krwawienie z dróg rodnych – organizm pozbywa się łuszczącego się nabłonka, który wyścielał macicę, ponieważ nie doszło do zapłodnienia w czasie dni płodnych. Czas menstruacji jest zależny od wielu czynników i każda kobieta ma inną długość krwawienia, średnio jest to jednak około 5 dni (od 3 do 8). W tej fazie cyklu można zauważyć zmiany w gruczołach piersiowych, spadek temperatury ciała, uspokojenie (wcześniej podczas napięcia przedmiesiączkowego, tzw. PMS, następuje wzrost drażliwości i huśtawka nastrojów). Menstruacji mogą towarzyszyć bóle w podbrzuszu albo w dolnej części pleców. Podczas tej fazy kobieta nie jest płodna, ale nie oznacza to, że w czasie okresu w ogóle nie ma szansy na poczęcie!

FAZA 2: folikularna (pęcherzykowa)

Po krwawieniu następuje faza wzrostu, zwana też folikularną. Podczas niej odbudowuje się błona śluzowa macicy, która została złuszczona i wydalona wcześniej z organizmu. Wzrasta poziom FSH (hormon folikulotropowy) oraz estrogenów, które wpływają na pracę jajników, doprowadzając do dojrzewania pęcherzyki Graafa. Jeden z nich po osiągnięciu dojrzałości pęka i uwalnia dojrzałą komórkę jajową – wtedy następuje owulacja. W czasie fazy folikularnej można zaobserwować przejrzysty, wodnisty i rozciągliwy śluz – oznacza on, że zbliżają się dni płodne.

FAZA 3: owulacja

Faza kluczowa, jeśli staracie się o dziecko. W tym czasie następuje wzrost poziomu estrogenu, który odpowiada za pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej. Następnie wzrasta poziom hormonu LH (hormon luteinizujący), dzięki któremu komórka dojrzewa i jest gotowa do zapłodnienia. Uwolnienie komórki z pęcherzyka do jajowodu to tzw. jajeczkowanie, czyli owulacja. Po niej następuje kluczowa doba, czyli najbardziej płodny dzień w cyklu. Jeśli w czasie dni płodnych w jajowodzie z komórką jajową znajdą się plemniki, szansa na zajście w ciążę jest bardzo duża.

By wyznaczyć, kiedy następuje owulacja u ciebie, polecamy wykorzystać kalendarz owulacji. Możesz też skorzystać z testów owulacyjnych, które pozwolą zaplanować poczęcie, jeśli staracie się o ciążę. Tego typu testy są dostępne w aptekach i mierzą poziom hormonu LH (wydziela się pod koniec fazy folikularnej i zapowiada zbliżającą się owulację). Dzięki testowi owulacyjnemu wyznaczysz szczyt dni płodnych. 

FAZA 4: lutealna

Po zakończeniu owulacji, jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, komórka jajowa obumiera, a pęcherzyk Graafa pod wpływem hormonów FSH i LH przekształca się w ciałko żółte. Następuje wzrost poziomu progesteronu, który jest odpowiedzialny m.in. za wzrost temperatury ciała (to istotne, jeśli wyznaczasz dni płodne na podstawie temperatury ciała). Jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, poziom hormonu LH zmniejsza się, a ciałko żółte zanika. Spada poziom progesteronu, dochodzi do złuszczania nabłonka w macicy i do... kolejnej menstruacji.

Jeśli jednak doszło do zapłodnienia, zygota, która powstaje po połączeniu się komórki jajowej z plemnikiem, zaczyna produkować hormon hCG (gonadotropina kosmówkowa). Jest on odpowiedzialny za podtrzymywanie życia ciałka żółtego, brak okresu, a także sprawia, że na teście ciążowym pojawiają się dwie kreski (testy ciążowe reagują właśnie na poziom hCG).  


Zobacz na filmie cykl miesiączkowy w 2 minuty:

Czy karta obserwacji cyklu pomaga kontrolować płodność?

Żeby prawidłowo obliczyć długość cyklu, warto zaznaczać w kalendarzu pierwszy dzień miesiączki. Natomiast karta obserwacji cyklu miesiączkowego (zamieszczamy ją poniżej) pomoże ci kontrolować, kiedy wypadają dni płodne. W obliczaniu dnia cyklu pomoże ci również nasz kalendarz dni płodnych.

Jakie są metody obserwacji cyklu miesiączkowego?

Są trzy metody obserwacji cyklu miesiączkowego (kartę do jednej z nich zamieściliśmy poniżej). Sprawdź, jak prowadzić kalendarzyk miesiączkowy:

  • Metoda podwójnego sprawdzania (zwaną też wieloobjawową) polega na rozpoznaniu początku i końca fazy płodności w danym cyklu. Wymaga obserwacji 3 objawów płodności: temperatury, śluzu i szyjki macicy. Obserwacji zapisuje się na karcie obserwacji cyklu. Do prawidłowego odczytania dni płodnych potrzebne są przynajmniej 2 wskaźniki. Im więcej wskaźników zaznaczysz, tym odczyt będzie dokładniejszy. 

  • Metoda termiczna poszerzona, tak jak metoda termiczna ścisła, opiera się na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Określa się dodatkowo okres niepłodności przedowulacyjnej wyznaczanej na podstawie czasu trwania cyklu – aby to określić, potrzeba co najmniej 6-12 poprzednich cykli lub fazy niskiej temperatury.

  • Metody objawowo-termiczne opierają się na wyznaczaniu fazy płodności oraz jej końca na podstawie wszystkich znanych objawów płodności: podstawowej temperatury ciała, zmiany struktury śluzu szyjkowego i położenia szyjki macicy. Najbardziej znane metody objawowo termiczne to: austriacka dr. J. Rotzera, amerykańska S.J. Kippleyów oraz polska dr T. Kramarek.


Karta obserwacji cyklu:

karta obserwacji cyklu miesięcznego
Edipresse

Zobacz także:

kobieta ból brzucha
Fotolia
Starania o dziecko
Czy wiesz od którego dnia liczyć cykl miesiączkowy?
Gdy idziesz do ginekologa, pyta cię zawsze o datę ostatniej miesiączki. To ważne, bo dzięki temu jest w stanie określić, w którym momencie cyklu jesteś. Sprawdź, jak przebiega prawidłowy cykl miesiączkowy.

Cykl miesięczny kobiety trwa 28–31 dni , ale nie jest to regułą. Cykl może być znacznie krótszy (24 dni), bądź dłuższy (do 36 dni) w zależności od kobiety. Początek cyklu miesiączkowego Pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Krwawienie zwykle ustaje po 5-7 dniach. 
W tym czasie zwiększa się wydzielanie żeńskiego hormonu estrogenu . W jajniku (w tzw. pęcherzyku Graafa) dojrzewa komórka jajowa . Od początku cyklu rośnie grubość błony śluzowej macicy, która przygotowuje się na przyjęcie zapłodnionej komórki jajowej. Połowa cyklu miesiączkowego W połowie cyklu, czyli ok. 14 dnia , zapłodniona komórka jajowa 
jest uwalniania i następuje owulacja , czyli dni płodne (sprawdź, jakie są objawy dni płodnych ). Temperatura ciała wzrasta 
o pół stopnia Celsjusza. W miejscu uwolnionej komórki jajowej powstaje tzw. ciałko żółte. Wytwarza ono kolejny żeński hormon, progesteron , potrzebny 
do utrzymania ciąży. Po 1–2 dobach od owulacji niezapłodniona komórka jajowa obumiera.   Koniec cyklu miesiączkowego W drugiej połowie cyklu temperatura ciała spada o pół stopnia Celsjusza. Ostatniego dnia cyklu (28–31 dzień) błona śluzowa jest gotowa do złuszczania. Pojawia się krwawienie, a wraz z nim wkraczasz w kolejny cykl miesiączkowy – pierwszy dzień krwawienia to pierwszy dzień cyklu. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność, kiedy wypadają ci dni płodne, rób notatki. Karta obserwacji cyklu miesiączkowego pozwoli ci kontrolować płodność (do druku). Polecamy: Jak obliczyć długość cyklu miesiączkowego? Kalendarz dni płodnych - dni płodne i niepłodne Fazy cyklu miesiączkowego - które dni są płodne?

Chcesz zajść w ciążę – sprawdzaj, kiedy masz dni płodne
Panthermedia
Starania o dziecko
Chcesz mieć dziecko? Sprawdź, kiedy masz dni płodne
Metoda kalendarzykowa to najstarsza metoda planowania rodziny, jednak już w czasach naszych babć została uznawana za zawodną. Poznaj pewniejsze metody, które pozwolą określić, kiedy masz dni płodne, a kiedy dni niepłodne.

Cykl miesiączkowy można kontrolować – tzn. ustalić, kiedy masz dni płodne , a kiedy niepłodne – metodami jednoobjawowymi i wieloobjawowymi (i jedna, i druga metoda wymaga cierpliwości, koncentracji oraz uwagi): Metody jednoobjawowe określania dni płodnych Metoda termiczna ścisła określania dni płodnych i niepłodnych – polega na obserwacji podstawowej temperatury ciała. Dzięki niej można określić koniec fazy płodności, kiedy są dni płodne . Za początek fazy płodności w tej metodzie uznaje się pierwszy dzień cyklu miesiączkowego. Faza niepłodności (dni niepłodnych) rozpoczyna się po trzech dniach temperatury wyższej, czyli czwartego dnia. Podstawowa temperatura ciała powinna być wyższa o 0,2 stopnia Celsjusza od najwyższej temperatury z sześciu temperatur poprzedzających skok. Pamiętaj! Mierzymy temperaturę spoczynkową, czyli po co najmniej trzygodzinnym spoczynku, bez wcześniejszego wstawania z łóżka zawsze o tej samej porze. Na miejsce pomiaru wybieramy: usta, pochwę lub odbyt. Ważne jest, aby nie zmieniać miejsca pomiaru w danym cyklu. Temperatury zapisujemy na kartach każdego dnia po dokonanym pomiarze (pomiar temperatury możesz zapisywać na wykresie).   Metoda owulacji (Billingsa) pomocna w określaniu dni płodnych i niepłodnych polega na obserwacji zmian zachodzących w strukturze śluzu szyjkowego. Za początek fazy płodności uznaje się pierwszy dzień wystąpienia śluzu. Za koniec fazy płodności uznaje się czwarty dzień po szczycie objawu śluzu. Pamiętaj! Najbardziej płodny śluz jest rozciągliwy, bezbarwny, strukturą podobny do surowego białka jaja kurzego. Odczucia towarzyszące takiemu śluzowi to wilgotno i mokro. ZOBACZ TEŻ: co warto wiedzieć o komputerze cyklu Metody wieloobjawowe określania dni płodnych Metoda termiczna poszerzona określania dni płodnych i niepłodnych tak jak metoda termiczna...

cykl miesiączkowy, wykres cyklu, dni płodne, dni niepłodne
materiały prasowe
Starania o dziecko
Jak wygląda twój cykl miesiączkowy?
Dziś o orgazmie i pozycjach łóżkowych możemy czytać wszędzie. W tym wyzwoleniu seksualnym kobiecie brakuje jednak podstawowej wiedzy o swoim organizmie.

Zmiany zachodzące w ciele, samopoczuciu i wyglądzie kobiety są nieuchronnie związane z jej kobiecym cyklem. I żadne średnie, statystyki czy odkrycia naukowe nam nie pomogą, dopóki każda z nas nie będzie wiedziała, co w niej drzemie. Znajomość cyklu miesiączkowego to większa świadomość Mając świadomość własnego cyklu miesiączkowego, wiesz, że napad złości, jaki przed momentem miałaś, to nie kryzys w twoim związku, a PMS . Chęć błogiego leżenia na kanapie to niekoniecznie skutek twojego lenistwa, a... działanie progesteronu. Mnóstwo energii i przenikliwość umysłu może być charakterystyczne dla okresu przedowulacyjnego, podobnie jak wzmożona czujność czy poddenerwowanie. Drażliwe piersi tuż po owulacji , bądź przed okresem, mogą udaremnić ci zakupy w sklepie z bielizną, a niewielki wzrost wagi to niekoniecznie wina późnej kolacji w dniu poprzedzającym, a nadchodzącej miesiączki. Polecamy: Kalendarz miesiączki Kobiecy cykl na wykresie Moment owulacji można obliczyć w kalkulatorze dni płodnych . Dobry wgląd we własny cykl daje też  wydruk (na zdjęciu) z własnego komputera cyklu Lady-Comp, Baby-Comp czy Pearly. Jednym kobietom wydruk przydaje się w gabinetach lekarskich, inne po prostu chcą wzmocnić świadomość własnego ciała i zachodzących w nim procesów.  
 Początek cyklu. – Na podanym fragmencie wydruku widać dwa pełne cykle miesiączkowe – tłumaczy Aleksandra Demiańczyk, ekspert ds. kobiecej płodności dystrybutora komputerów cyklu Lady-Comp, Baby-Comp i Pearly. – Patrząc od góry, widzimy ostatnie dni 34-dniowego cyklu, obserwujemy charakterystyczny dla nadchodzącej miesiączki spadek temperatury. W momencie gdy rozpoczyna się nowy cykl, użytkowniczka wprowadza "M" do komputera i liczenie dni cyklu odbywa się na nowo. Pamiętajmy, że pierwszy dzień cyklu to pierwszy dzień miesiączki (a nie ostatni)....

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj