Jak pozbyć się stresu, który utrudnia zajście w ciążę
Planujesz zajść w ciąże, ale jesteś kłębkiem nerwów. Poznaj 10 prostych sposobów na radzenie sobie ze stresem.
1 z 11
Naukowcy od dłuższego czasu starają się w pełni zrozumieć związek pomiędzy stresem a płodnością. Wiadomo jednak, że silny stres ma negatywny wpływ na płodność. W jaki sposób? Po pierwsze mózg kobiety silnie zestresowanej wydziela neuroprzekaźniki, które z kolei wpływają na hormony odpowiadające za owulację, przez co dochodzi do zaburzeń tego procesu. Kobiety, które żyją w dłuższym stresie często w ogóle nie jajeczkują, mimo, że miesiączkują regularnie. Po drugie na skutek stresu może dojść do wysuszenia śluzówki szyjki macicy, która pełni ważną rolę w procesie zapłodnienia; śluz bowiem umożliwia plemnikom dotarcie do celu. Utrudnia to nie tylko określenie momentu owulacji, lecz również zapłodnienie.
Stres ma również wpływ na płodność mężczyzny. Oprócz tego, że zmniejsza jego sprawność seksualną to również może powodować obniżenie stężenia testosteronu i produkcji nasienia. U zestresowanej pary przekłada się to również na ich libido. Ludzie zestresowani rzadziej mają ochotę na seks, a rzadkie współżycie zmniejsza szanse na zostanie rodzicami.
Kto w dzisiejszym świecie żyje bez napięć? No właśnie…. Dlatego my podpowiadamy w jaki sposób można go minimalizować i jak zajć w ciążę. Poznaj techniki odstresowujące.
1. Planuj chwile relaksu
Często jedną z przyczyn stresu jest brak czasu. Jednak znalezienie chwili na odpoczynek i relaks naprawdę się opłaci, nie tylko na polu starań o ciążę. Odpoczywaj w taki sposób w jaki lubisz. Czytaj książkę, obejrzyj portale plotkarskie o celebrytach, posłuchaj muzyki, włącz film albo idź na spacer.
Zobacz także: Jesteś perfekcjonistką? To przestań, bo to utrudnia zajście w ciąże
2 z 11
2. Wybierz z czego możesz zrezygnować
Jeśli twoje życie wygląda tak, jak życie większości współczesnych kobiet, to prawdopodobnie masz dużo spraw na głowie. Ten stresujący nadmiar należy poddać analizie i wyeliminować te najmniej istotne. Oczywiście zajęcia związane z poczęciem dziecka są obecnie pierwszoplanowe więc zamiast starać się je wcisnąć między inne obowiązki – przez co stanie się to dodatkowym źródłem stresu – pomyśl które z tych obowiązków można odłożyć na półkę albo przekazać innej osobie. Naucz się też mówić „nie”, by nie brać sobie jeszcze więcej na głowę.
Polecamy: Jak reagujesz na stres?
3 z 11
3. Dziel się swoimi troskami
Starania o zajście w ciąże wywołują silne emocje. Więc kiedy przyszła kolejna miesiączka przychodzi stres i rozczarowanie. Werbalizując swoje uczucia nie dopuszczasz do tego, by cię przygnębiły, dlatego opowiadaj o tym, co cię trapi. Najlepiej jeśli tym rozmówca będzie mąż/partner. Starajcie się znajdować codziennie czas na rozmowę o uczuciach, które jak najszybciej muszą znaleźć ujście. Stres w pracy staraj się omawiać z ludźmi z pracy. Z przyjaciółkom rozmawiaj o wszystkim równie często. Upust frustracjom związanym z problemami z poczęciem dawaj na forach internetowych.
Zobacz też: Emocje i stres wpływają na pary walczące z niepłodnością
4 z 11
4. Wyłącz się czasem
Prawdopodobnie niewiele jest ciszy w twoim życiu, spędzanym wśród ciągłego szumu komputerów, telefonów komórkowych, telewizorów, iPodów i innych cudów współczesnej techniki. Dlatego raz na jakiś czas wyciągnij wtyczkę. Wyłącz telefon komórkowy i wszelkie komunikatory internetowe. Przypomnij sobie dźwięk ciszy.
Czytaj też na Polki.pl: Co jeść w ciągu dnia, by pozbyć się stresu
5 z 11
5. Wysypiaj się
Jeśli będziesz spięta kładła się do łóżka, trudniej ci będzie zasnąć a niewyspanie potęguje stres. Poza tym brak snu powoduje zaburzenia w produkcji hormonów prowadzące do nieregularnego miesiączkowania. Niedobór snu nasila stres, który z kolei obniża płodność.
Polecamy: 6 sposobów na dobry sen
6 z 11
6. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, pływaj lub biegaj
Wysiłek fizyczny pomaga walczyć ze stresem i korzystnie wpływa na nastrój. Rób to nawet jeśli czujesz, że nie jesteś w nastroju do ćwiczeń. Najlepiej znaleźć czas codziennie na aktywność fizyczną.
Zobacz także: Ćwiczenia przed ciążą - relaks i rozciąganie
7 z 11
7. Ćwicz jogę, tai-chi lub pilates
Każda z tych technik uwalnia od stresu i pomaga odnaleźć wewnętrzny spokój oraz równowagę. Takie ćwiczenia warto również kontynuować podczas ciąży.
Zobacz także: Dlaczego warto ćwiczyć jogę?
8 z 11
8. Rozmasowuj swoje napięcia
Jeśli twoja sytuacja finansowa na to pozwala wybierz się do spa i oddaj się w ręce masażysty. Albo umów się z partnerem na wzajemny masaż. Taki seans powinien nie tylko podziałać relaksująco, ale również wprawić was w erotyczny nastrój.
Czytaj też: Jak zrobić w domu spa?
9 z 11
9. Zawierz medycynie alternatywnej
Wiele terapii, takich jak biofeedback, akupunktura czy hipnoterapia obiecuje odzyskanie wewnętrznego spokoju. W walce ze stresem sprawdzają się także medytacja i wizualizacja a przy tym można je wykonywać w domu a nawet w pracy, przy biurku. Po prostu czasem przez kilka minut śnij na jawie o jakimś bezpiecznym i przyjemnym miejscu. Zamknij oczy i wizualizuj miejsce wywołujące poczucie spokoju: brzeg morza, cichy las, górski szlak, kuchnię babci. Staraj się jak najdłużej pozostać tam myślami rozkoszując się widokiem przywołując zapachy i dźwięki a nawet smak pieczonego przez mamę piernika.
Polecamy: Akupunkturą kobiety leczą niepłodność
10 z 11
10. Zmywaj stres i otaczaj się zapachami
Ciepła kąpiel znakomicie rozluźnia, wypróbuj ją zatem na zakończenie nerwowego dnia albo wtedy, gdy będziesz spięta. Dodaj do wody nieco olejków do aromaterapii lub sól kąpielową. Jeśli masz odpowiednią dużą wannę weźcie prysznic razem. Otaczaj się ładnych, kojącym zapachem. Wybierz olejki eteryczne, balsamy i płyny do kąpieli o relaksującym aromacie.
Zobacz też: Sekrety zrelaksowanych mam
11 z 11
11. Skorzystaj z pomocy profesjonalisty
Jeśli po wykorzystaniu wszystkich domowych metod odstresowujących nadal czujesz niepokój powinnaś poszukać porady profesjonalisty, który nauczy się skutecznych technik relaksacyjnych. Skuteczna walka ze stresem przybliża o krok realizacje marzeń o macierzyństwie.
Czytaj też: Psychoterapia dla starających się o dziecko