Fotolia.pl
Starania o dziecko

Jesteś perfekcjonistką? To przestań! Bo to utrudnia zajście w ciążę

Zastanawiasz się, co sposób bycia ma do problemów z zajściem w ciążę? Jak przestać być perfekcjonistką, wszystko kontrolować i tym samym zwiększyć szanse na dziecko? Zobacz.

Badania pokazują, że perfekcjonizm nie sprzyja zachodzeniu w ciążę. Problem ten poruszają m.in. autorki książki zatytułowanej „Nadzieja na nowe życie. Poradnik dla marzących o dziecku.”  Autorki opisują w niej, że kobiety, które charakteryzuje wysoka potrzeba kontroli siebie i otoczenia, które stawiają sobie wysokie standardy i mają duże oczekiwania w stosunku do siebie i innych, oraz te, które nie dają sobie prawa do błędów mają większe trudności z poczęciem dziecka. Bardzo często problem perfekcjonizmu dotyczy osób tzw. „zadaniowców”  którzy mówią : „Do tej pory wychodziło mi wszystko, co sobie zaplanowałam. „Projekt dziecko” jest pierwszym, który mi nie wychodzi”.

Polecamy: Zobacz pozycje w których najłatwiej zajść w ciążę
 

W dzieciństwie byłaś pod presją?

Często kobiety perfekcjonistki jako dzieci były poddawane presji. Żyły w wiecznym dążeniu do tego, aby osiągać lepsze wyniki, by być lepszymi, doskonalszymi. Ich naturalność na co dzień nie zadowalała rodziców, rodzeństwa, dziadków. A jeśli to, co robiły nie budziło podziwu innych, budowało to w nich poczucie rozczarowania sobą. Mogło być również tak, że perfekcjonistki poprzez bycie nadmiernie chwalonymi  nauczyły się bardzo intensywnej pracy nad sobą i robiły wszystko, by zasłużyć na kolejne głaskanie. Wyuczenie takiej postawy mogło też wiązać się z trudnymi wydarzeniami w życiu rodziny, czy dziecka.  W dorosłości osoby te najczęściej nie są świadome swojego niezwykłego dążenia do osiągania ponadprzeciętnych wyników do kontroli presji, którą na siebie wywierają. Rzadko używają na siebie określenia: „perfekcjonistki”.
 

Kolejny życiowy cel: dziecko

To właśnie tego rodzaju osobowości ze skłonnościami do kontroli nad wszystkim chcą również sprawować nadzór nad zajściem w ciążę. A im bardziej się starają, im bardziej pogłębiają wiedzę na temat zachodzenia w ciążę, tym bardziej skrupulatnie będą mierzyć temperaturę, kochać się na czas z zegarkiem w ręku, przestrzegać wszelkich wytycznych sprzyjających poczęciu, wprowadzać zmiany w stylu swojego życia, tym bardziej paradoksalnie oddalają od siebie szanse na sukces.

Zobacz także: 9 najważniejszych rad, by zajść w ciążę

Jakie błędy popełniają młodzi rodzice? Opowiada mama 1,5-rocznej Michaliny

Gyncentrum
Klinika Gyncentrum
Starania o dziecko
Przebadają płodność mieszkanek Śląska
W Katowicach rusza właśnie pierwsza w regionie akcja profilaktyczna, która pomoże kobietom w diagnostyce płodności. Akcja pod hasłem „Zdrowa Mama”, dzięki której młode panie będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań i konsultacji jest realizowana przez Fundację Gyncentrum odbywa się pod patronatem redakcji Babyonline.pl

Diagnozuj swą płodność W woj. śląskim rusza kampania profilaktyczno-edukacyjna „ Zdrowa Mama! ”, której celem jest zachęcenie kobiet do wykonywania badań oceny płodności . W ramach akcji realizowanej przez Fundację Gyncentrum w Katowicach, młode kobiety będą miały okazję poddać się bezpłatnym badaniom poziomu hormonów . To pierwszy tego typu projekt profilaktyczny w regionie. Szacuje się, że problem niepłodności w Polsce dotyka ponad 20 proc. par starających się o dziecko. W ramach kampanii „Zdrowa Mama!” każda z pań będzie mogła bezpłatnie się przebadać i sprawdzić, jakie ma szanse na naturalne poczęcie dziecka . Zgłaszając się na badania będzie można wykonać nieodpłatnie oznaczenie stężenia hormonów AMH, FSH, LH i estradiolu . - Są to proste badania polegające na pobraniu i analizie krwi, które pozwalają na zdiagnozowanie przyczyn, które mogą leżeć u podstaw problemu z zajściem w ciążę. Kobiety objęte kampanią, oprócz analizy poziomu hormonów, będą mogły także skonsultować wyniki ze specjalistami zajmującymi się leczeniem niepłodności - mówi dr n. med. Dariusz Mercik ginekolog z Fundacji Gyncentrum. Na badania proszą młode panie Akcja kierowana jest do kobiet w wieku 25-40 lat, które od pewnego czasu bezskutecznie próbują zajść w pierwszą ciążę , mają problemy z poczęciem kolejnego dziecka lub chcą potraktować to badanie profilaktycznie, poznając lepiej swoje ciało i możliwości. Oprócz bezpłatnych badań, panie będą mogły skorzystać z darmowych indywidualnych konsultacji ginekologicznych uzyskanych wyników. Specjaliści dokładnie je przeanalizują, a w razie ewentualnych nieprawidłowości doradzą, w jaki sposób można ten problem rozwiązać - zapowiada organizator akcji. Czytaj także: Co drugi facet ma problem, żeby zostać ojcem - niepokojąca diagnoza na Śląsku     Jak się zgłosić i...

Kinga Ślużyńska - life coach, psycholog, psychoterapeuta
Anna Maria Zagórska
Mama
Psycholog o macierzyństwie: „Perfekcyjnie nie będzie”
„Może ja jestem jakaś gorsza, niewystarczająca?” – pomyślałaś tak kiedyś? Przeczytaj rozmowę z psychologiem o tym, jak się nie zagubić w roli matki.

Dlaczego my, mamy, jesteśmy zmęczone, ciągle w biegu, nie mamy chwili na złapanie oddechu? „Chcemy wszystko robić jednocześnie. To nas gubi. Byłoby nam dużo łatwiej, gdybyśmy nie miały wobec siebie tak wielkich oczekiwań i robiły różne rzeczy w swoim tempie” – mówi Kinga Ślużyńska, psycholog, life coach, psychoterapeuta . A czy można inaczej? Sprawdź. My, matki, żyjemy chyba tylko dzięki kawie. W ciągłym biegu! Jak my dajemy sobie w ogóle radę? Czasem mam wrażenie, że ostatkiem sił, szczególnie wtedy, gdy kobieta ma na sobie obowiązków za 2-3 etaty. Ogrom zadań, które kobiety na siebie biorą, bywa porażający. Potem ledwo się z tym wyrabiają, pracują w weekendy, siedzą po nocach, kosztem np. snu, randki z mężem czy wypoczynku.  Znak naszych czasów, czy tak było zawsze? Nasze matki też tak goniły ostatkiem sił? Wydaje mi się, że kiedyś mieliśmy większą pomoc rodziny, mieszkaliśmy bliżej siebie, częściej korzystaliśmy z pomocy babci, sąsiadów, koleżanek, nie było komputerów, smartfonów, nie zabieraliśmy pracy do domu. Ale czy kiedyś kobiety miały lżej i były bardziej wypoczęte? Trudno powiedzieć. W dzisiejszym świecie jest na pewno więcej oczekiwań, jakie my kobiety chcemy spełniać np. określonego wzorca macierzyństwa, perfekcyjnej pani domu.  Chcemy dobrze pełnić swoje role, a nawet kilka na raz i to na 100 proc. Rozmawiając z kobietami słyszę, jak bardzo chcą robić karierę, być dobrą żoną, doskonałą matką... One nie tylko chcą pracować, chcą robić coś wyjątkowego, z pasją, mieć osiągnięcia. I jeszcze chcą to jednocześnie godzić z opieką nad małymi dziećmi. Niestety nie da się wszystkiego robić na raz, na 100 proc. i jeszcze być przy tym wypoczętą. To, że tak wiele od siebie oczekujemy, budzi dużo napięcia– już od tego można poczuć się zmęczonym!  Skąd bierze się ta presja? Z...

kobieta, mężczyzna, starania o dziecko
Starania o dziecko
Co zrobić, gdy do planowanej ciąży został miesiąc?
Planujesz zajść w ciążę? Zakładamy, że przygotowania do niej nie zostawiłaś na ostatnią chwilę i że do wprowadzenia planu "ciąża" został ci tylko miesiąc. Sprawdź, co warto zrobić, gdy chcesz zajść w ciążę już w kolejnym cyklu.

Jeśli planujesz ciążę , daj sobie czas, najlepiej rok, zanim zaczniesz się o nią starać. Ten czas poświęć na przygotowania do ciąży: badania, zmianę przyzwyczajeń żywieniowych i stylu życia, systematyczne łykanie kwasu foliowego... To zalecenia lekarzy. Dzięki temu będziesz miała pewność, że twój organizm jest gotowy do ciąży. W kolejnym cyklu planujesz wprowadzić w życie plan "ciąża"? Oto, jak przygotować się do ciąży, by start był udany: 1. Miesiąc przed ciążą unikaj chemii Co najmniej miesiąc przed ciążą! I to zarówno tej, z którą stykasz się w domu (np. środki czystości, preparaty owado- i gryzoniobójcze), w ogrodnictwie (opryski), jak i tej wykorzystywanej do produkcji lakierów oraz farb. Jeśli macie zamiar wyremontować mieszkanie, zostaw malowanie i odnawianie podłóg mężowi, a sama wyjedź na urlop. 2. Wylicz płodne dni Przygotowania do ciąży zacznij od wyliczenia, kiedy wypadają ci płodne dni. Do owulacji (jajeczkowania) dochodzi ok. 14 dni przed końcem cyklu (liczysz od pierwszego dnia miesiączki). Jeśli cykl trwa 28 dni, najbardziej płodne dni wypadają w jego połowie. Jeśli masz okres co 30 dni, możesz być płodna ok. 16. dnia cyklu. Aby upewnić się, kiedy masz największe szanse na poczęcie, możesz: mierzyć sobie temperaturę – przed rozpoczęciem jajeczkowania wzrasta ona o 0,5–1,6 stopnia C; obserwować wypływający z pochwy śluz – podczas dni płodnych jest on śliski, przejrzysty i rozciągliwy; kupić w aptece test, który ułatwi ci określenie płodnych dni (tzw. test owulacyjny, np. Bobo Plan). Uwaga! Niektóre kobiety czują, kiedy mają jajeczkowanie. Informuje je o tym ból w podbrzuszu (po jednej stronie – zależnie od tego, czy jajeczko uwalnia się z prawego, czy lewego jajnika). ZOBACZ TEŻ: kalendarz...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj