
Ciąża planowana oznacza, że przygotowania do poczęcia dziecka zaczniesz co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Takie postępowanie zwiększa szanse, że dziecko będzie zdrowe i silne. O czym powinnaś pamiętać, planując ciążę?
1. Rzuć palenie papierosów
Nikotyna i inne toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym:
- źle wpływają na jakość komórek rozrodczych
- mogą być przyczyną wielu powikłań w czasie ciąży i porodu
- mają bezpośrednio negatywny wpływ na rozwój płodu
- dzieci palących matek są bardziej zagrożone tzw. zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej
- dzieci palących matek mogą gorzej się rozwijać.
Także przyszły tata powinien rozstać się z papierosami na dwa–trzy miesiące przed planowaną ciążą. Mniej więcej tyle trwa proces dojrzewania plemników (radzimy, jak poprawić męską płodność). Jeżeli w tym okresie nie będą one poddawane toksycznemu działaniu trucizn pochodzących z papierosów, będą lepszej jakości. Rzucając palenie, dajecie swojemu dziecku fory już na starcie.
2. Zadbaj o dietę, zanim zajdziesz w ciążę
Powinnaś zacząć odżywiać się świadomie i zdrowo:
- Koniec z odchudzaniem, zarzuć na razie dążenie do figury modelki, zbyt niska waga może zaburzyć Twój cykl rozrodczy i zmniejszyć szansę zajścia w ciążę.
- Jeśli masz nadwagę, czas się z nią rozprawić. Ogranicz spożywanie produktów wysokokalorycznych a mało wartościowych, na rzecz owoców, warzyw oraz produktów bogatych w białko i wapń. Przeczytaj, jaki wpływ na ciążę ma otyłość i nadwaga.
- Unikaj picia alkoholu, dużej ilości kawy i mocnej herbaty, zrezygnuj z coca-coli.
- Zacznij stopniowo ograniczać spożycie soli, zmniejszysz w ten sposób ryzyko nadciśnienia w ciąży oraz związanych z nim niebezpieczeństw.
- Unikaj jedzenia surowego i niedogotowanego mięsa, serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, gotowych wyrobów garmażeryjnych, niemytych warzyw i owoców. Mogą być one źródłem toksoplazmozy i listerii - mikroorganizmów pasożytniczych wywołujących choroby groźne dla losów ciąży i zdrowia płodu.
3. Umów się na wizytę u lekarza
Porozmawiaj ze swoim lekarzem o planach zajścia w ciążę, by:
- Zajął się leczeniem ewentualnych chronicznych schorzeń lub przewlekłych infekcji (np. choroby kręgosłupa u przyszłej mamy, zapalenia pochwy lub dróg moczowych).
- Zlecił wykonanie badań analitycznych (w celu stwierdzenia np. zagrożenia anemią) i oznaczenie grup krwi, o ile nie wykonałaś ich do tej pory.
- Ocenił ogólny stan zdrowia.
- Przeprowadził wywiad rodzinny.
- Skierował do poradni genetycznej (w razie potrzeby).
- Poinformował, czy nadal możesz zażywać leki, które przyjmowałaś do tej pory.
- Przypisał przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie, co najmniej trzy miesiące przed ciążą. To w znaczący sposób zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego. Kwas foliowy należy brać do końca trzeciego miesiąca ciąży.