Zadbaj o zdrowie przed ciążą
Fotolia
Starania o dziecko

5 rad, jak dbać o zdrowie przed ciążą

Ponad 60. proc. poczęć to niespodzianki zaskakujące młodych rodziców. Reszta to ciąże planowane, a powinno być odwrotnie. Dlaczego? Powodów jest co najmniej pięć.


Ciąża planowana oznacza, że przygotowania do poczęcia dziecka zaczniesz co najmniej kilka miesięcy wcześniej. Takie postępowanie zwiększa szanse, że dziecko będzie zdrowe i silne. O czym powinnaś pamiętać, planując ciążę?

 

1. Rzuć palenie papierosów

Nikotyna i inne toksyczne substancje zawarte w dymie tytoniowym:

 

 

 • źle wpływają na jakość komórek rozrodczych
 • mogą być przyczyną wielu powikłań w czasie ciąży i porodu
 • mają bezpośrednio negatywny wpływ na rozwój płodu
 • dzieci palących matek są bardziej zagrożone tzw. zespołem nagłej śmierci łóżeczkowej
 • dzieci palących matek mogą gorzej się rozwijać.


Także przyszły tata powinien rozstać się z papierosami na dwa–trzy miesiące przed planowaną ciążą. Mniej więcej tyle trwa proces dojrzewania plemników (radzimy, jak poprawić męską płodność). Jeżeli w tym okresie nie będą one poddawane toksycznemu działaniu trucizn pochodzących z papierosów, będą lepszej jakości. Rzucając palenie, dajecie swojemu dziecku fory już na starcie.

 


2. Zadbaj o dietę, zanim zajdziesz w ciążę

Powinnaś zacząć odżywiać się świadomie i zdrowo:

 • Koniec z odchudzaniem, zarzuć na razie dążenie do figury modelki, zbyt niska waga może zaburzyć Twój cykl rozrodczy i zmniejszyć szansę zajścia w ciążę.
 • Jeśli masz nadwagę, czas się z nią rozprawić. Ogranicz spożywanie produktów wysokokalorycznych a mało wartościowych, na rzecz owoców, warzyw oraz produktów bogatych w białko i wapń. Przeczytaj, jaki wpływ na ciążę ma otyłość i nadwaga.
 • Unikaj picia alkoholu, dużej ilości kawy i mocnej herbaty, zrezygnuj z coca-coli.
 • Zacznij stopniowo ograniczać spożycie soli, zmniejszysz w ten sposób ryzyko nadciśnienia w ciąży oraz związanych z nim niebezpieczeństw.
 • Unikaj jedzenia surowego i niedogotowanego mięsa, serów pleśniowych, niepasteryzowanego mleka, gotowych wyrobów garmażeryjnych, niemytych warzyw i owoców. Mogą być one źródłem toksoplazmozy i listerii - mikroorganizmów pasożytniczych wywołujących choroby groźne dla losów ciąży i zdrowia płodu.

3. Umów się na wizytę u lekarza

Porozmawiaj ze swoim lekarzem o planach zajścia w ciążę, by:

 • Zajął się leczeniem ewentualnych chronicznych schorzeń lub przewlekłych infekcji (np. choroby kręgosłupa u przyszłej mamy, zapalenia pochwy lub dróg moczowych).
 • Zlecił wykonanie badań analitycznych (w celu stwierdzenia np. zagrożenia anemią) i oznaczenie grup krwi, o ile nie wykonałaś ich do tej pory.
 • Ocenił ogólny stan zdrowia.
 • Przeprowadził wywiad rodzinny.
 • Skierował do poradni genetycznej (w razie potrzeby).
 • Poinformował, czy nadal możesz zażywać leki, które przyjmowałaś do tej pory.
 • Przypisał przyjmowanie kwasu foliowego w ilości 0,4 mg dziennie, co najmniej trzy miesiące przed ciążą. To w znaczący sposób zmniejsza ryzyko urodzenia dziecka z wadą centralnego układu nerwowego. Kwas foliowy należy brać do końca trzeciego miesiąca ciąży.

Sprawdź, jakie badania powinnaś zrobić przed ciążą.


Jak przyszła mama może o siebie zadbać? [WYWIAD Z EKSPERTEM]

kobieta, ciąża, praca, biuro
Prawo i finanse
Prawne przywileje przyszłej mamy
Nosząc pod sercem dziecko, musisz się o siebie podwójnie troszczyć. Ale jesteś też chroniona przez przepisy, jakie obowiązują w naszym kraju.

Choć z polityką prorodzinną nie jest na razie u nas dobrze, to polskie prawo ułatwi ci życie, gdy zajdziesz w ciążę. Jeśli pracujesz, należy ci się ochrona prawna. W trosce o ciebie i dziecko. Pracodawcy nie wolno wypowiedzieć ani rozwiązać z tobą umowy o pracę W najkorzystniejszej sytuacji są kobiety, które pracują na etacie. To prawo przysługuje od momentu zajścia w ciążę. Gdy pracujesz na etacie na czas nieokreślony : nawet jeśli zwolniono cię z pracy, a następnego dnia okazało się (o czym wcześniej nie wiedziałaś), że w dniu zwolnienia byłaś w ciąży, pracodawca będzie musiał cofnąć swoją decyzję. Jeśli przyjęłaś wypowiedzenie, nie będąc w ciąży, ale w dniu rozwiązania umowy już jesteś, umowa nie ulega rozwiązaniu. Ochrona przed zwolnieniem przysługuje również w sytuacji zwolnień grupowych. Pracodawca powinien cię przenieść do innej pracy (to dozwolona zmiana warunków pracy, a także płacy). Jeśli pracujesz na umowę terminową (na czas określony, wykonywania określonej pracy lub na okres próbny): pracodawca musi przedłużyć umowę do dnia porodu, jeśli została ona zawarta na dłużej niż miesiąc i uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży (jeśli wcześniej, pracodawca nie ma tego obowiązku). Nie dotyczy to umowy na zastępstwo (czas usprawiedliwionej nieobecności stałego pracownika) – ulega ona rozwiązaniu po czasie, na jaki została zawarta. Jeśli pracujesz na umowę o dzieło/zlecenie: te umowy nie są zawierane na podstawie kodeksu pracy, ich przedłużenie zależy od woli twojej i pracodawcy. Uwaga! Jeśli złożyłaś wypowiedzenie lub rozwiązałaś umowę o pracę, nie wiedząc, że jesteś w ciąży, masz prawo wycofać to oświadczenie. Pracodawca może z tobą rozwiązać umowę o pracę, jeśli: złamie ona warunki umowy, czyli obowiązki pracownicze, ogłoszono upadłość lub likwidację firmy....

Jak przygotować się do ciąży
AdobeStock
Starania o dziecko
Planujesz zostać mamą? Sprawdź, jak przygotować organizm do ciąży
Przygotowanie do ciąży to przed wszystkim mądre i świadome planowanie. Robi się to po to, aby zdrowiej przejść przez wszystkie etapy ciąży. Pamiętaj, że jeżeli odpowiednio przygotujesz organizm, masz szansę zminimalizować ryzyko powikłań ciąży i przyszłych problemów zdrowotnych twojego dziecka.

W jaki sposób przygotować się do ciąży? Zdaniem lekarzy przygotowania do ciąży warto zacząć już rok wcześniej. Bo przecież zdrowy organizm mamy, to wspaniała inwestycja w zdrowie dziecka, a także duże prawdopodobieństwo bezpiecznego porodu. Dlatego, zanim podejmiesz tę ważną, życiową, decyzję: Zrezygnuj z antykoncepcji hormonalnej Po odstawieniu tabletek hormonalnych organizm może powrócić do pełnej normy z pierwszą fizjologiczną miesiączką, ale może tak się stać dopiero roku. Najczęściej po stosowaniu hormonalnej antykoncepcji przydarzają się cykle bezowulacyjne albo nieregularne. Dlatego co najmniej trzy miesiące przez planowaną ciążą zrezygnuj z antykoncepcji i daj organizmowi szansę na powrót do prawidłowego funkcjonowania. Postaw na zdrową dietę Przygotowując się do ciąży zadbaj o zdrową dietę, bogatą w składniki odżywcze. Unikaj wysoko przetworzonych produktów, słodyczy, jedzenia z dużą zawartością soli, cukru i niezdrowych tłuszczów. Jedz produkty bogate w kwas foliowy , np. pomarańcze, banany czy zielone warzywa, Przed planowaną ciążą unikaj słodzików i kofeiny – jeśli nie wyobrażasz sobie życie bez kawy, spróbuj ograniczyć się do maksymalnie dwóch filiżanek dziennie. Zadbaj o kondycję fizyczną Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla twojego organizmu, dlatego już wcześniej zadbaj o poprawę mięśni, kości i stawów. Wykonuj ćwiczenia poprawiające wytrzymałość oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego, a także te, które poprawiają elastyczność mięśni. To może być joga, basen, pilates, aerobik czy jazda na rowerze. Zależy od tego, co sprawia ci przyjemność. Unikaj alkoholu i papierosów Przed planowaną ciążą ogranicz spożywanie alkoholu, a jeśli palisz papierosy – im szybciej zrezygnujesz z nałogu, tym lepiej. Pamiętaj, że pojedynczy papieros zawiera 4 tys. szkodliwych substancji, z czego...

Dieta, badania, zerwanie z nałogami, ćwiczenia: oto twój plan, gdy planujesz zajść w ciążę.
Starania o dziecko
Ciąża? Tak, ale dopiero za rok!
Decyzja zapadła – chcesz mieć kolejne dziecko. I chcesz zrobić wszystko, by maleństwo rozwijało się zdrowo i bezpiecznie. Od czego zacząć, by tak było? Oto twój plan. Najlepiej na rok!

Jeśli planujesz dziecko, to przygotowania zacznij już teraz, bo każdy lekarz to powie, że lepiej zaplanować ciążę, niż dać się jej zaskoczyć. Jak przygotować się do ciąży? Oto twój plan na najbliższe miesiące, który stworzyliśmy razem z dr n. med. Renatą Jaczyńską, specjalistą ginekolożką z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Schudnij przed ciążą Niewielka nadwaga (kilka kilogramów ponad normę) nie ma wpływu na ciążę. Problem zaczyna się wtedy, gdy cierpisz na otyłość. Dlaczego? szybciej się męczysz kości i stawy są nadmiernie obciążone układ krwionośny ledwo zipie zwiększa się ryzyko wystąpienia w ciąży niektórych schorzeń, np. nadciśnienia wywołanego ciążą, cukrzycy, choroby zakrzepowo-zatorowej w naczyniach krwionośnych grozi ci słabsza czynność skurczowa macicy oraz... przedwczesny poród możesz urodzić zbyt duże dziecko (co kończy się często cesarskim cięciem). Maluszki otyłych mam często same później walczą ze zbędnymi kilogramami. Kiedy zacząć się odchudzać? Najlepiej rok przed zajściem w ciążę albo jak najszybciej, czyli gdy po raz pierwszy pomyślisz o dziecku. To wystarczający czas, by zdrowo zrzucić zbędne 15–20 kg. Bo drastyczne diety, które wyniszczają organizm i zaburzają gospodarkę hormonalną, nie są dla ciebie. ZOBACZ TEŻ: dobra dieta zwiększa płodność Zadbaj o formę na rok przed zajściem w ciążę Przyda ci się kondycja, szczególnie pod koniec ciąży (mocne mięśnie grzbietu i brzucha mogą zapobiec bólom pleców). A ćwiczenia pomogą zrzucić kilogramy. Kiedy zacząć dbać o formę przed ciążą? Osiem–dziesięć miesięcy, a nawet rok przed zajściem w ciążę! Najlepiej jak najszybciej się da. Zobacz też:    Jak przygotować się do ciąży? Rzuć palenie, jeśli planujesz ciążę W dymie papierosowym znajduje się około czterech tysięcy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj