Suchość pochwy - 5 ważnych faktów
Suchość pochwy to problem milionów kobiet w różnym wieku. Niestety, tylko nieliczne zgłaszają się z tą dolegliwością do lekarza.
1 z 5
Pieczenie, swędzenie i ból okolic intymnych najczęściej łączymy z infekcjami. Zgłaszamy się na cytologię, odbieramy wynik i... okazuje się, że wszystko jest w porządku. Jak zatem wytłumaczyć dyskomfort w trakcie współżycia? Co powiedzieć partnerowi, kiedy kolejny raz unikamy współżycia, bo sprawia ono ból? Suchość pochwy może naprawdę skutecznie ostudzić życie intymne. Przeczytaj, skąd bierze się ten problem i jak sobie z nim radzić.
1. Jest kilka przyczyn suchości pochwy
W okresie menopauzy suchość miejsc intymnych, zarówno w pochwie, jak i na wargach sromowych, jest wynikiem spadku poziomu żeńskich hormonów płciowych (estrogenów). Pochwa wytwarza mniejsze ilości śluzu, skóra staje się cieńsza i delikatniejsza.
Co jednak sprawia, że suchość pochwy odczuwają dwudziestolatki, kobiety w ciąży albo w okresie laktacji? Powodów może być bardzo wiele.
- Zła dieta. Błona śluzowa miejsc intymnych przypomina śluzówkę w jamie ustnej. Funkcjonuje prawidłowo, gdy jest nawilżona i zdrowa. Jej kondycję może pogorszyć np. zbyt intensywna dieta odchudzająca, która powoduje zmniejszenie poziomu estrogenów. Gdy ich brakuje, spada libido, a miejsca intymne są gorzej nawilżone.
- Zmiany hormonalne. Ważną przyczyną suchości pochwy u młodych kobiet są zaburzenia hormonalne związane ze stosowaniem antykoncepcji – wkładki hormonalnej lub prezerwatyw z lateksem (są niebezpieczne dla kobiet, które są na niego uczulone). Zmiany hormonalne pojawiają się też w ciąży i w okresie laktacji. Bywa, że ból przy współżyciu utrudnia powrót do seksu po porodzie. I często nie jest to spowodowane bliznami po szyciu krocza, ale właśnie brakiem naturalnego nawilżenia.
- Przyjmowanie leków. Czasem przyczyną suchości pochwy jest regularne stosowanie leków związanych z inną chorobą, np. cukrzycą, astmą, endometriozą, depresją.
- Wrodzona skłonność do suchości pochwy. Są też kobiety, które mają wrodzoną predyspozycję do występowania suchości pochwy (zespół Sjögrena), ale dotyczy to małej grupy pań, ok. 1 proc.
Przeczytaj: Plastyka warg sromowych, kiedy jest konieczna?
2 z 5
2. Objawy suchości pochwy powracają
Wydaje się, że suchość pochwy jest łatwa do autodiagnozy. Współżycie staje się bolesne, pojawia się swędzenie i pieczenie miejsc intymnych. Bywa, że nawet bielizna lub ubranie są zbyt „szorstkie” i powodują otarcia krocza.
Badanie przeprowadzone w 2015 r. przez firmę Pelargos (na zlecenie Siroscan) wykazało, że prawie 80 proc. ginekologów twierdzi, iż połowa ich pacjentek nie łączy swoich dolegliwości z tą chorobą. Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że suchość pochwy oznacza gorszą florę bakteryjną miejsc intymnych, a przez to większą podatność na infekcje intymne. Jeśli wystąpią upławy, leczą je domowym sposobem lub zgłaszają się po globulki skuteczne w leczeniu infekcji pochwy, ale... po zakończonej kuracji problem znowu wraca.
Przeczytaj: Masz upławy? Zwróć uwagę na ich kolor
3 z 5
3. Są skuteczne sposoby na suchość pochwy
Przede wszystkim trzeba zgłosić się do lekarza i powiedzieć mu o dyskomforcie przy współżyciu lub podczas codziennych czynności (dla niektórych kobiet nawet jazda na rowerze czy bieganie stanowi problem o intymnym źródle, do czego trudno się przyznać muskularnemu trenerowi w siłowni). Oto lista możliwych rozwiązań dla kobiet, które mają suchość pochwy:
- Żele i globulki z hormonami. Dostępne są tylko na receptę. Stosowane miejscowo poprawiają kondycję błony śluzowej i przywracają odpowiednie jej nawilżenie.
- Intymne kremy nawilżające. Można je stosować dopochwowo (często w opakowaniu jest specjalny aplikator) lub na zewnętrzne okolice intymne. Tego typu preparat może (oprócz wody) zawierać lipidy, które mają działanie kojące. Warto sprawdzić na opakowaniu, czy krem jest bezpieczny dla ciężarnej, czy może być stosowany razem z prezerwatywą (nie uszkodzi jej) i czy nie zawiera środków wpływających na ruchomość plemników (to ważna informacja dla starających się o dziecko).
- Zmiana metody antykoncepcji. Jeśli przyczyną suchości pochwy jest wkładka hormonalna lub inny środek zapobiegający ciąży, ginekolog może dobrać preparat o innym składzie.
- Trening mięśni Kegla. Poprawia kondycję i ukrwienie miejsc intymnych, ale trzeba ćwiczyć dwa razy dziennie po 30 powtórzeń.
Przeczytaj: Cała Polska ćwiczy mięśnie Kegla
4 z 5
4. Intymny problem wpływa na psychikę
Zdaniem seksuologów, dolegliwości intymne i kłopoty w sypialni (zwłaszcza ból podczas stosunku) przekładają się też na to, jak kobieta funkcjonuje w pracy. Intymny problem wpływa na jej zachowanie. Suchość pochwy może negatywnie wpływać na relacje z partnerem i z innymi osobami.
– Dyskomfort związany z suchością pochwy to nie są tylko nieprzyjemne objawy fizyczne – wyjaśnia dr Andrzej Depko, seksuolog, neurolog, prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej. – To wyjątkowo dokuczliwa dolegliwość, która drażni, irytuje i wywołuje poddenerwowanie. Kobieta może nawet reagować nieadekwatnie do sytuacji, może być bardziej nerwowa, spięta. Przy suchości pochwy pojawia się wielokrotnie uczucie wstydu. Trudno bowiem otworzyć się przed otoczeniem i wyjaśnić powody złego samopoczucia. Częstość występowania depresji w chorobach somatycznych zwiększa się nawet do 55 proc.
Przeczytaj: Dlaczego kobiety rzadko mają ochotę na seks?
5 z 5
5. Suchość pochwy to nadal wstydliwy problem
Wyniki badania GfK Polonia wskazują, że jedynie 15 proc. kobiet porozmawiałoby na temat suchości pochwy z przyjaciółką, a 10 proc. z mężem! Ponad połowa (56%) uważa, że suchość pochwy to temat tabu.
Przeczytaj: Wulwodynia może utrudniać zajście w ciążę