Tabletki antykoncepcyjne mogą obniżyć libido
Fotolia
Starania o dziecko

Dlaczego kobiety rzadko mają ochotę na seks?

Jak wynika z raportu prof. Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa tylko 15 proc. Polek ma duże potrzeby seksualne i nie wstydzi się otwarcie mówić o swoich fantazjach erotycznych czy kłopotach z libido. Dlaczego tak jest? Odpowiedzi szuka Marta Niedźwiecka, sex coach.

Jak wynika z raportu seksuologa tylko 15 proc. Polek w wieku 15–50 lat ma duże potrzeby seksualne. Natomiast u 43 proc. pań w wieku 50–59 lat są one bardzo małe lub nie ma ich w ogóle. Dla wielu bliskość i intymność wciąż są tematem tabu. Kobiety wstydzą się mówić partnerom o swoich pragnieniach, fantazjach i odczuciach, a wiedzę czerpią głównie z Internetu. Zdaniem specjalistów, wszelkie  zahamowania wynikają przede wszystkim z uwarunkowań kulturowych i religijnych.

Zobacz także: Czemu Polki rezygnują ze współżycia?

Kobiecy problem z libido a presja ideologii

Specjaliści podkreślają, że kobiety nadal borykają  się ze wstydem, mają w łóżku mnóstwo zahamowań i obawiają się eksperymentować z nowymi pozycjami. Kłopoty z libido deklaruje blisko połowa kobiet zamężnych i 30 proc. tych, które są pannami.
– W zakresie życia intymnego Polek jest jeszcze mnóstwo miejsca na zmiany – mówi Marta Niedźwiecka, sex coach. ­- Na poprawę, zwiększenie wiedzy, zwiększenie świadomości, dopływ informacji, które by były niezakłamane, niepoddane presji ideologii.

Polecamy: Seks, czyli przyjemne z pożytecznym.

Psychiczne blokady w łóżku mogą stanąć na drodze do udanego związku

Psychiczne blokady w sferze intymnej mogą mieć związek z obserwacjami wyniesionymi z dzieciństwa. Zdaniem specjalistów, trzeba jednak przełamywać wszelkie  stereotypy i własne obawy, bo seksualność to bardzo ważna część życia i nie powinna być marginalizowana. Bliskość fizyczna pomaga przecież w budowaniu udanego związku i tworzenia rodziny.
– Historia, tradycje, sposób wychowania czy religia rzutują na naszą seksualność. Generalnie jesteśmy troszeczkę tacy wystraszeni – uważa sex coach. - Nie traktujemy seksu naturalnie i to nie tylko Polki, lecz także Polacy.
Traktujemy seks – zdaniem sex coach - jako jakieś takie wyraźne określenie ideologiczne,  jakiś element światopoglądowy. I to nas bardzo mocno odróżnia od Zachodu, w którym seks jest traktowany dużo bardziej naturalnie, dużo bardziej pozytywnie.
W sprawach intymnych Polacy są tradycjonalistami. Na seks przeznaczają najczęściej tylko jeden wieczór w tygodniu, a stosunek średnio trwa 14 minut. Mało eksperymentują w łóżku, ale są wierni. Tylko 20 procent twierdzi, że ma swoim koncie zdradę, będąc w sformalizowanym związku.

Posłuchaj, co na temat braku ochoty na seks Polek mówi Marta Niedźwiecka, sex coach:


Źródło: Newseria Lifestyle

Nie rezygnujmy z pieszczot piersi nawet wtedy, kiedy karmimy swoim mlekiem dziecko - mówi seksuolog [WIDEO]

brak ochoty na seks po porodzie
Fotolia
Związki i seks
Brak ochoty na seks po porodzie – przyczyny i sposoby rozwiązania problemu
Część kobiet skarży się na brak ochoty na seks po porodzie. W pierwszych tygodniach po urodzeniu dziecka to normalne – podczas połogu ciało kobiety dopiero wraca do formy i reguluje się jej gospodarka hormonalna. Przeczytaj, co zrobić, gdy brak ochoty na współżycie utrzymuje się dłużej.

Czy bycie rodzicem odbiera apetyt na seks? Może chodzi o to, żeby wydać na świat potomka lub dwóch i cały ten zmysłowy szał mógł odejść w niepamięć, bo cele prokreacyjne zrealizowaliśmy w 100 proc.? Z pewnością wiele kobiet tak właśnie się czuje, kiedy zostaje matkami. Brak ochoty na seks, libido w trybie uśpienia , matka też – zarwane noce, zastój pokarmu, zapach pieluszek i resztek nieprzetrawionego do końca mleka, a do tego coraz częstsze kłótnie i zerowa cierpliwość – nowa rzeczywistość po porodzie? Wiele zależy od was obojga. Przyczyny braku ochoty na współżycie po porodzie Dlaczego nie mam ochoty na seks – pyta ona. Kiedy – i czy w ogóle – będzie jeszcze chciała się kochać? – zastanawia się on. Jeśli seks stał się dla was po prostu kolejnym zadaniem do odhaczenia z listy rzeczy do zrobienia, może to być spowodowane przyczynami zewnętrznymi lub emocjonalnymi. Omówmy je po kolei. Brak ochoty na seks po porodzie – przyczyny zewnętrzne 1. Partner nie jest dobrym kochankiem. Dobrze, to brutalne, ale nie oszukujmy się – zdarza się częściej, niż myślimy. Rada: próbujcie nowych rzeczy, rozmawiajcie o tym, co was kręci, powiedz mu, co byś chciała, żeby robił. 2. Zmęczenie. Czy w ogóle można nie być zmęczonym w pierwszym roku po porodzie? Trudno mieć ochotę na seks, kiedy oczy zamykają ci się nawet, gdy chodzisz! Rada: nie zmuszaj się do niczego, spróbuj odpocząć, zrobić coś dla siebie, kiedy będziesz bardziej wyspana i mniej zmęczona, ochota na seks też może wrócić. Wytłumacz to partnerowi, powinien zrozumieć. 3. Depresja poporodowa . Jeśli cierpisz na depresję poporodową albo masz obniżony nastrój, nie masz ochoty na seks. Nie obwiniaj się za to. To zdarza się po narodzinach dziecka częściej, niż myślisz. Rada: porozmawiaj o tym, jak się czujesz z partnerem i bliskimi. Koniecznie poszukaj...

seks po porodzie, para w łóżku
Fotolia
Związki i seks
Co przemieni mamę w kochankę
Możesz być pewien, że jeśli zostawisz kobietę samą z opieką nad dziećmi, to spać też będziesz sam. Przeczytaj, co możesz zrobić, by twoja partnerka miała ochotę na seks.

Gdzieś między kolejną zmianą pieluchy a kaszką, która wylądowała na podłodze – prawdopodobnie tutaj podziała się namiętność twojej partnerki, odkąd urodziło się dziecko (lub więcej dzieci). Zagubiona w natłoku codziennych spraw, niestety, przyjemności zostawia na potem, a że to „potem” wciąż nie nadchodzi... Cóż, czekasz cierpliwie, sugerujesz, próbujesz delikatnie się zbliżyć i wciąż nic. W końcu zaczynasz się zastanawiać, czy to partnerka stała się oziębła, czy to z tobą jest coś nie tak? To oziębłość czy zmęczenie Zacznijmy od kwestii pierwszej – szacuje się, że tylko 10 proc. Polek cierpi na oziębłość w sensie medycznym, czyli całkowity zanik libido . Jeśli zatem na jakimkolwiek etapie waszego związku było z tymi sprawami dobrze – to raczej nie trafiłeś na tę jedną z dziesięciu. Czyli chodzi o ciebie? Hmm... Może ujmijmy to tak: wina zawsze leży po obu stronach, ale żeby coś się zmieniło na lepsze, przynajmniej jedno z was musi wyjść z inicjatywą. Nie, nie chodzi o powiedzenie: „Chciałbym, żeby było jak dawniej” ani „Mam na ciebie wielką ochotę”. Będziesz zaskoczony, ale mamusie „wracają” do bycia seksowną z wielu pozaseksualnych powodów. Na dobry początek – pomóż jej Już badania z 2005 r. potwierdziły, że Polkom nie grozi epidemia zaniku libido. Co prawda jedna na trzy ankietowane przyznała, że seks nie jest dla niej najważniejszy, ale – zdaniem specjalistów – mówiły tak... ze zmęczenia. Codziennością. Większość kobiet jest tak skoncentrowana na najbliższych, że własne potrzeby spycha na dalszy plan. Jeśli spojrzeć na listę kobiecych priorytetów, to za najważniejsze Polki uznają: udane dzieci (85 proc.) i szczęśliwe życie rodzinne (84 proc.). Pomaganie innym to priorytet połowy rodaczek. Udane życie erotyczne jest ważne jedynie dla 44 proc. Polek....

gra wstępna, dobry seks
Fotolia
Związki i seks
Wstęp do rozkoszy... ach!
W twojej sypialni powiało nudą? Podpowiemy ci, co robić, by przełamać łóżkową rutynę i wzbudzić na nowo namiętność.

Jesteśmy narodem dynamicznym i niecierpliwym. Pośpiech wykazujemy w wielu dziedzinach, również w seksie. Deklarowane w ankietach 20 minut gry wstępnej to raczej życzenie niż rzeczywistość. Na niedostatek pieszczot przed stosunkiem narzekają głównie kobiety. Tymczasem badacze dowodzą, że ludzie, którzy mają stałego partnera – a więc tym samym mogą liczyć na regularny, intymny dotyk – są zdrowsi, szczęśliwsi i żyją dłużej. Ile czasu Polacy grają w tę grę? Zaledwie trzy proc. ludzi pochwaliło się, że jest długodystansowcami – ich gra wstępna trwa dłużej niż godzinę. Ponad połowa badanych poprzedza stosunek dwudziestominutowymi pieszczotami. Co piąta osoba przeznacza na to 20–30 minut, co dziewiąta – 30–60 minut. Ciekawostka, co trzydziesty respondent nie zawraca sobie głowy grą wstępną. W tej grupie przeważają kobiety. Postawę taką prezentuje aż 19 proc. osób ponad pięćdziesięcioletnich. Krótsze igraszki charakteryzują seks nastolatków (zniecierpliwienie?) i ludzi najstarszych (znużenie?). Najwięcej czasu poświęca więc pieszczotom pokolenie w wieku średnim. Pytania do specjalisty Grzegorza Południewskiego, ginekologa, autora poradników o antykoncepcji. Wszystko jest ciągle takie samo Ola: "Popadliśmy z mężem w rutynę. Sekunda po sekundzie w naszym łóżku wygląda tak samo. Najpierw on dotyka moich piersi, potem brzucha i już się kochamy. Trochę się tym niepokoję". Osoby, które zawsze kochają się szybko, mogą traktować seks jak narzędzie – pozwala on jedynie na fizyczne rozładowanie skumulowanego napięcia. Takie pary pozbawiają się nie tylko przyjemności, ale też bliskości. Kłopot zaczyna się wtedy, gdy w seksie brakuje zainteresowania faktycznymi potrzebami partnera. – Gdy zanika poczucie więzi i wspólnie przeżywanej przyjemności, zalecam np. weekend, tydzień za miastem, by na nowo...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj