Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki

Strona zawiera treści tylko dla osób dorosłych

ochota na seks, od czego zalezy libido
Fotolia
Związki i seks

Od czego zależy twoje libido?

Jedni twierdzą, że siłę pożądania dziedziczymy po rodzicach, zdaniem innych ochota na seks to rzecz nabyta i zależna od jakości związku. Prawda, jak zwykle, leży pośrodku.

To, czy człowieka porwą tzw. dzikie żądze w dużej mierze zależy od poziomu jego libido, a ono da się opisać językiem, i genetyki, i socjologii, i psychologii... Na to, co odziedziczysz w genach po rodzicach, nakładają się bowiem normy społeczne oraz indywidualne doświadczenia życiowe, które też wpływają na popęd płciowy. Dodaj do tego jeszcze takie czynniki, jak wiek, stan zdrowia, styl życia, dieta... Kiedy przeanalizujesz je wszystkie, szybko odkryjesz, co budzi w tobie chęć do seksu, a co skutecznie ją usypia.
Poznaj 7 mitów na temat seksu po porodzie

Seksualność po rodzicach

Jak dotąd, nie udało się wyodrębnić konkretnego genu, który odpowiadałby za siłę libido. Seksuolodzy twierdzą wręcz, że ludzkie zachowania seksualne to cecha nabyta. Jak w takim razie wytłumaczyć fakt, że wielu ludzi, którzy mają rodziców o dużych potrzebach seksualnych, też nie narzeka na brak popędu? Zdaniem ekspertów to zwykła powtarzalność zachowań, a nie sprawka zawartości kodu genetycznego. Jeśli dzieci widzą, że ich rodzice często przytulają się, mówią otwarcie o seksie, wyraźnie okazują zainteresowanie tą sferą życia, to jako osoby dorosłe też będą chętniej podejmować współżycie.

Libido a gen ryzyka

Chociaż nie znaleziono genu bezpośrednio podkręcającego libido, wyodrębniono jednak fragment DNA, który odpowiada za ludzkie zachowania i reakcje, także w sferze seksu. To gen decydujący o tym, czy dana osoba poszukuje nowych doznań: receptor dopaminy oznaczony symbolem D4. Dopamina to substancja, dzięki której odczuwasz coś jako przyjemne, czujesz radość, euforię. Od receptora D4 zależy, jak komórki mózgowe reagują na podwyższony poziom dopaminy i jaki sygnał zostanie przesłany do reszty ciała, np. co odczujesz na widok przystojnego faceta. Doznasz silnego podniecenia i zapragniesz przeżyć romans (ryzyko), czy tylko rzucisz na niego okiem i uznasz, że liczy się dla ciebie wyłącznie trwały związek (stabilizacja).
Przeczytaj, jak pokonać kryzys w związku

Zobacz także
kryzys w związku po porodzie

Nie każdy przechodzi kryzys w związku po urodzeniu dziecka - mówi seksuolog [WIDEO]

seks w ciąży, pozycje seksualnalne, seks w ciąży nie jest groźny, bezpieczny seks w ciąży

Najlepszy seks w ciąży - co powinien wiedzieć twój partner

para, związek, seks

Dziecko odbiera mężczyźnie ochotę na seks?

seks, kobieta, mężczyzna, para, współżycie, test

Czym jest dla ciebie seks? - test


W latach 70. minionego wieku amerykański psycholog Marvin Zuckerman prowadził badania wśród studentów. Wykazały one, że posiadacze długiej formy genu D4 to "poszukiwacze przygód": mieli oni wielu partnerów i nie odrzucali seksu z kimś ledwie poznanym. Natomiast studenci z krótką formą genu odczuwali satysfakcję z seksu tylko z kimś, kogo kochali, a seks był dla nich wyrazem zobowiązania uczuciowego. Stwierdził też, że obie grupy z podobną częstotliwością masturbowały się, co oznacza, że sama siła popędu seksualnego i potrzeby rozładowania go nie są bezpośrednio sterowane przez geny.

Ochota na seks zależy od dnia cyklu

Z medycznego punktu widzenia, kobiece libido nie jest mniejsze od męskiego, tylko... mniej się o nim mówi. Prof. David Buss (amerykański psycholog, autor książki „Ewolucja pożądania”) twierdzi, że u kobiet siła pożądania ma związek z owulacją. Potwierdzają to brytyjskie badania z 1995 r. Ponad 3000 kobiet zapisywało daty kolejnych miesiączek i dni, w których podejmowały współżycie ze swoim partnerem. Wyniki ankiet pokazały, że kobiety były bardziej skłonne do stosunków seksualnych w dni płodne, kiedy szansa zapłodnienia była największa. Natura tak steruje organizmem kobiety, że tuż przed owulacją jej libido wzrasta i czuje ona większą ochotę na seks.

Siła pożądania

Udział w dyskusji na temat libido wziął też John Money, neuroendokrynolog z uniwersytetu w Baltimore. Stwierdził on, że główny organ seksualny znajduje się u obu płci... między uszami. To mózg decyduje bowiem o tym, w jakim stopniu zachowaniami ludzi będzie rządzić libido. Jak wysokie (lub niskie) by ono nie było.

Oto lista czynników, które mogą obniżać libido:

  • Medykamenty - ochotę na seks zmniejszają m.in. leki nasenne, uspokajające, antydepresyjne, środki obniżające ciśnienie krwi i stosowane w chorobie wrzodowej oraz niektóre tabletki antykoncepcyjne
  • Stres - obawa przed utratą pracy, trudne warunki mieszkaniowe, lęk przed ciążą, wzajemne pretensje
  • Niezdrowa dieta - nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, niedostatek w menu jarzyn, owoców i ryb oraz ciężkostrawne i tłuste jedzenie (podnosi poziom złego cholesterolu LDL, który z kolei obniża poziom testosteronu we krwi)

Poznaj 7 sekretów kobiet, które lubią seks

Kobieta po porodzie powinna kochać się w bezpiecznych pozycjach - radzi seksuolog [WIDEO]

para w łóżku
fotolia.com
Seks w ciąży
Małżeństwo bez seksu. Sprawdź ile warto czekać?
Dłuższe okresy bez seksu zdarzają się wielu parom spodziewającym się dziecka oraz świeżo upieczonym rodzicom. Doświadcza tego właściwie każda para ze stażem dłuższym niż dwa tygodnie. Jest to trudne dla związku, ale możliwe do przetrwania!

Namiętność bucha Wiadomo, na początku związku trudno jest się powstrzymać przed dotykaniem, pocałunkami, a namiętność dosłownie wybucha między Wami. Z czasem ustępuje ona miejsca innym sprawom. Kiedy zaczynacie budować wspólny świat i poświęcacie energię na stworzenie rodziny, jest naturalną koleją rzeczy, że z czegoś trzeba w pewnym momencie zrezygnować. W natłoku obowiązków zawodowych, rodzinnych, towarzyskich i innych tak się (wcale nierzadko) zdarza, że jest to seks.  Aż nagle jest Was trójka... Popularny mit na temat kobiet spodziewających się dziecka głosi, że mniej więcej w połowie ciąży mają wręcz niezaspokojoną ochotę na seks. Jednak druga – przemilczana - strona tego poglądu jest taka, że co najmniej drugie tyle ciężarnych pań kompletnie traci zainteresowanie tematem. Uspokajamy, że jest to oczywiście czasowe i bardzo często libido traci się proporcjonalnie do powiększającego się brzucha. Tak samo młode mamy najczęściej są zbyt zajęte dzidziusiem i nieraz mijają dłuuugie tygodnie zanim odzyskają ochotę na seks.  Sprawdź ranking najseksowniejszych polskich imion! Eksperci na to Psychologowie podkreślają, że seksualna posucha nie jest spowodowana brakiem miłości w związku ale brakiem porozumienia. Trzy najczęstsze powody takiej sytuacji to: zbyt napięte grafiki, małe dzieci i brak pożądania ze strony jednego lub dwójki partnerów. Czyli, z polskiego na nasze: zmęczenie, zmęczenie i (często) jeszcze raz zmęczenie.  Warto to przetrwać Czytelniczki pewnie zgodzą się ze mną, że w poniższym rozumowaniu: brak porozumienia prowadzi do braku seksu, co jeszcze bardziej oddala małżonków od siebie – jest coś z błędnego koła. Jednak są sytuacje, które warto po prostu spokojnie przeczekać, jak np. czas połogu. Bliskość fizyczna jest niezmiernie ważna dla związku, ale w tej wyjątkowej sytuacji nowa mama musi...

hormony, seks, kobieta, libido
Fotolia
Starania o dziecko
Które hormony sterują kobiecym libido?
Nie masz ochoty na seks? A może wręcz odwrotnie – nie potrafisz przestać o nim myśleć? Przyczyny każdej z opcji szukaj w sobie, a konkretnie w wynikach swoich badań hormonalnych. Oto lista hormonów, które władają twoim pożądaniem.

Hormony mają wpływ na organizm nie tylko w okresie dojrzewania. Mogą one modyfikować aktywność seksualną przez całe życie kobiety i sterować libido. Najważniejsze hormony, od których zależy apetyt na seks, to:    Endorfiny – organiczne związki chemiczne pochodzenia białkowego, podobne budową do morfiny - stąd nazwa endo (wewnętrzna) morfina. Endorfiny wytwarzane są w tych obszarach mózgu, które są odpowiedzialne za uczucia i emocje. Sprzyjają dobremu samopoczuciu, łagodzą ból, eliminują stres , a w niektórych sytuacjach (jak np. podczas seksu) wywołują stany euforyczne. Duża ilość tych hormonów jest wydzielana również wtedy, gdy jesteśmy zakochane. Podczas satysfakcjonującego współżycia ich poziom wzrasta nawet dwustukrotnie! Jeśli wydzielanie endorfin jest na niskim poziomie, wówczas jakość życia seksualnego gwałtowanie spada. Ważne jest więc, aby ich wytwarzanie nie było zaburzone – wzrostowi endorfin sprzyja np. sportowa rywalizacja, spożywanie czekolady i niektórych ostrych przypraw np. chili oraz przyjmowanie pewnych rodzajów tabletek antykoncepcyjnych, np. tych na bazie octanu chlormadinonu.        Estrogeny – to nazwa dla trzech podobnych chemiczne hormonów: estronu, estriolu i estradiolu. Produkowane są one w jajnikach, nadnerczach i przez adipocyty, czyli komórki tkanki tłuszczowej. Oprócz tego, że wpływają na kształtowanie się kobiecej sylwetki, psychikę i emocje nie pozostają obojętne także na poziom libido . Odpowiadają przede wszystkim za sterowanie seksualnymi reakcjami. Poprzez wpływ na centralny i obwodowy układ nerwowy włączają "odbiór seksualny". Co ciekawe, podczas karmienia piersią poziom estrogenów jest tak niski, że kobiety w tym okresie mają bardzo niewielką ochotę na zbliżenia.  Przeczytaj: Jak rozpoznać nadmiar i niedobór estrogenów?    ...

Brak seksu, oziębłość, unikanie współżycia, seks, życie bez seksu
Fotolia
Starania o dziecko
Czemu Polki rezygnują ze współżycia?
Jedni twierdzą, że jest przereklamowany, a inni żyć bez niego nie mogą. Kiedy jednak ktoś otwarcie przyznaje, że już nie lubi seksu – wprawia rozmówców w osłupienie. Sprawdziliśmy, z jakich powodów Polki przestają współżyć.

Kilka lat temu przeprowadzono ogólnopolskie badanie seksualności Polek. Jego wynik zapewne załamałby niejednego mężczyznę. Aż 37% kobiet stwierdziło, że mogłyby całkowicie zrezygnować z uprawiania seksu. Brak seksu w związku nie wydawał im się wcale czymś strasznym. Przyczyny unikania seksu Wspomniany wynik wcale nie oznacza, że 37% ankietowanych pań nie lubi seksu. Kobiety unikają współżycia z wielu przyczyn. Paradoksalnie często tym powodem jest aktualny partner: jego zachowanie, brak higieny, niezrozumienie, kłótnie. Ale nie tylko. Mogą to być przykre doświadczenia z przeszłości lub... brak wiary w siebie. Pocieszające jest to, że zwykle nasze antyseksualne nastawienie do życia jest przejściowe i udaje się je pokonać. Nie dlatego, że każdy powinien lubić seks, ale po to, by (dla tych, którzy chcą) znów był źródłem przyjemności i wzmocnieniem więzi. Bolesne stosunki Niekiedy przyczyną braku satysfakcji lub bólu przy współżyciu jest brak gry wstępnej . Nie chodzi o to, by precyzyjnie określić, czy ma ona trwać 5 czy 15 minut. Jeśli nie jesteś podniecona i nie masz ochoty się kochać – nawet użycie lubrykantu, który zastąpi naturalne nawilżenie, nie sprawi, że będziesz usatysfakcjonowana zbliżeniem. Są kobiety, które przez wiele lat trwają w związku z mężczyzną niedoświadczonym lub nieświadomym tego, że pieści je niewłaściwie! Nie lubisz seksu, bo nie lubisz sposobu, w jaki partner cię dotyka? Powiedz mu o tym delikatnie, poprowadź jego dłoń w inny sposób, zaproponuj inne pieszczoty. Jeśli milczysz, on myśli, że wszystko jest OK. Warto rozmawiać, bo nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, jak mocno seksualność osadzona jest w naszej psychice. Nawarstwiająca się niechęć do współżycia, żal do partnera lub strach przed kolejnym nieudanym zbliżeniem mogą być tak silne, że pojawi się ból bez konkretnej fizjologicznej przyczyny. Niekiedy...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak