Burak to warzywo hodowane głównie w celach spożywczych. Wyróżnia się trzy główne gatunki buraka – burak cukrowy, burak pastewny i burak ćwikłowy. Pastewny jest hodowany na paszę dla zwierząt, cukrowy wykorzystywany jest do produkcji cukru białego, a ćwikłowy to ten, który gości na naszym stole. Warto włączyć buraki do diety dziecka – to prawdziwa bomba witaminowa!

Reklama

Od kiedy dziecko może jeść buraki?

Buraki można podać już niemowlakowi – ugotowane mogą się znaleźć na talerzu 6-miesięcznego dziecka. Warto, aby burak pojawiał się w diecie dziecka możliwie często. To bogactwo magnezu, potasu, cynku i żelaza, a także witamin z grupy B i witaminy A, C, E, K. Ze względu na wysoką zawartość witaminy C żelazo pochodzące z buraka jest tak dobrze przyswajalne przez organizm. Regularne spożywanie tego warzywa obniża ryzyko anemii i wspiera prawidłowe działanie układu krwionośnego.

    Jak przygotować buraki dla dziecka?

    Nieugotowane, surowe buraki są tak twarde, że ich spożycie w tej formie jest niemal niemożliwe i z całą pewnością – niesmaczne. Buraka podaje się po obróbce termicznej. Buraki dla dzieci można ugotować – klasycznie albo na parze, albo upiec. Pieczony w całości burak jest niezwykle słodki i aromatyczny. Buraki gotuje się stosunkowo długo, trwa to około 40 minut. W przypadku pieczenia buraków wystarczy nastawić piekarnik na 200°C (grzanie góra-dół), wstawić nieobrane buraki do naczynia żaroodpornego i piec je przez 60 do 90 minut (długość pieczenia uzależniona jest od wielkości buraków, małe będą gotowe po godzinie, duże potrzebują pół godziny więcej).

    Równie wartościowy jest sok z buraka, zwłaszcza w formie zakwasu, który bardzo łatwo jest zrobić samemu w domu.

    Poznaj nasze przepisy na zdrowe napoje z buraka, także dla dzieci:

    Zobacz także

    Co zrobić z buraka dla dziecka?

    Burak sam w sobie jest bardzo słodki, dlatego też z powodzeniem wykorzystuje się go do przygotowania ciast czy babeczek. Najzdrowszy jest jednak tarty lub pod postacią zupy buraczkowej. Dzieci ją uwielbiają! Nic w tym dziwnego, ponieważ odpowiednio przygotowana jest idealnie zbalansowana w smaku – słona i odczuwalnie słodka zarazem. Zupę buraczkową można przygotować w klasycznej formie, na bulionie, z ziemniakami albo w formie kremu.

    Oprócz zupy warto przemycać buraka w formie lubianej przez wszystkich surówki (ugotowane buraczki starte na tarce o grubych oczkach) albo w różnego rodzaju sałatkach (do nich najlepszy jest burak pieczony). Buraka można też podać w formie różowego, buraczanego pęczotto czy risotto, w formie warzywnych kotletów czy wspomnianego już wcześniej ciasta – burak bardzo „lubi się” z czekoladą, stanowi fantastyczną bazę do zdrowego brownie.

    Poznaj nasze przepisy na dania dzieci i niemowląt z burakiem:

    Buraczki dla niemowlaka

    Rozszerzając dietę niemowlaka, warto podawać mu warzywa w możliwie najprostszej formie. Jeśli chcesz wprowadzić do diety maluszka buraka, należy go po prostu ugotować albo upiec, obrać ze skóry i zblendować. Jeśli rozszerzasz dziecku dietę metodą BLW, wystarczy, że obierzesz ugotowanego bądź upieczonego, miękkiego buraka i pokroisz go w słupki – oczywiście, wystudzonego. Można też podać maluchowi buraka w formie zupki-kremu.

    Zupa buraczkowa dla niemowlaka – przepis

    Składniki:

    • 2 małe buraki
    • koperek

    Przygotowanie: Buraki umyj i obierz ze skórki. Następnie pokrój je w drobną kosteczkę. Przełóż do garnka i zalej wodą. Gotuj aż do miękkości (ok. 40 minut). Odstaw do przestygnięcia. Po ostudzeniu zblenduj je na gładki krem. Jeśli zupa będzie za gęsta, dodaj odrobinę wody. Posyp ją drobno posiekanym koperkiem. Podawaj zupę w temperaturze pokojowej.

    Zobacz też:

    Reklama
    Reklama
    Reklama
    Reklama