lektury klasa 4
Adobe Stock
Edukacja

Lektury klasa 4 – lista lektur obowiązkowych i uzupełniających

Wykaz lektur w 4 klasie szkoły podstawowej obejmuje różne gatunki literackie: powieści, dłuższe opowiadania, baśnie, podania, legendy, a także sporo poezji. Podajemy aktualną listę lektur obowiązkowych i uzupełniających w 4 klasie. Spis lektur zawiera nowe tytuły.

Lektury do 4 klasy są zgodne z nową podstawą programową, przy czym w 2021 roku lista została zweryfikowana przez MEiN. Wśród lektur dla 4 klasy są więc i stare, i nowe pozycje, po które czwartoklasiści sięgną z przyjemnością, jak chociażby: „Mikołajek”, „Dynastia Miziołków” czy słynna „Akademia pana Kleksa”.

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Lektury obowiązkowe dla klasy 4: prawie bez zmian

Oto pozycje do przeczytania w ramach lektur obowiązkowych w klasie 4 szkoły podstawowej:  

 • J. Brzechwa, „Akademia pana Kleksa”
 • J. Christa, „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” (komiks)
 • R. Goscinny, J. Sempé, „Mikołajek” (wybór opowiadań)
 • A. Mickiewicz, „Powrót taty”, „Pani Twardowska”, „Pan Tadeusz” (fragmenty)
 • J. Olech, „Dynastia Miziołków”
 • J. Wybicki, „Mazurek Dąbrowskiego”
 • Wybrane podania i legendy polskie
 • Wybrane baśnie polskie i europejskie, w tym: Ch. Perrault – „Kopciuszek”, „Kot w butach”, „Sinobrody”; A. Puszkin – „Bajka o rybaku i rybce”; J. M. Leprince de Beaumont – „Piękna i Bestia”
 • Wybrane wiersze W. Bełzy, J. Brzechwy, K. I. Gałczyńskiego, J. Kulmowej, J. Tuwima  


Jedyna zmiana na liście lektur obowiązkowych do klasy 4 polegała na usunięciu książki „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” Rafała Kosika. Powieść ta trafiła na listę lektur uzupełniających w klasach 4-6.

Lektury uzupełniające w klasie 4

Do 2021 roku nauczyciele języka polskiego uczący w klasach 4-6 mieli do wyboru następujące lektury uzupełniające: 
 

 • A. Bahdaj, „Kapelusz za 100 tysięcy”
 • F. H. Burnett, „Tajemniczy ogród” (lub inna powieść)
 • J. Korczak, „Król Maciuś Pierwszy”
 • M. Kownacka, Z. Malicka, „Dzieci z Leszczynowej Górki”
 • S. Lagerlöf, „Cudowna podróż”
 • Sat-Okh, „Biały mustang”
 • Wybór innych tekstów kultury, w tym utwory dla dzieci i młodzieży; film i spektakl teatralny z repertuaru dziecięcego; wybrane programy telewizyjne


Nowe lektury uzupełniające dla klasy 4-6 dodane przez MEiN:
 

 • C. Collodi, „Pinokio”
 • J. Flanagan, „Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu”
 • E. Kiereś, „Rzeka”
 • Z. Kossak-Szczucka, „Topsy i Lupus”
 • B. Leśmian, „Klechdy sezamowe”
 • A.  A. Milne, „Kubuś Puchatek”
 • L. J. Okoń, „Tecumseh”
 • F. A. Ossendowski, „Słoń Birara”
 • J. Podsiadło, „Czerwona kartka dla Sprężyny”
 • L. de Wohl, „Posłaniec króla”
 • R. Kosik, „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

 
Z listy lektur uzupełniających usunięto książkę K. May’a „Winnetou”.

Podsumowując: do 6 książek z kanonu lektur nieobowiązkowych doszło 11 tytułów. Są polecane do czytania w klasach 4-6. Które z nich będą omawiane w klasie 4, zależy od nauczycieli języka polskiego. 

Warto wiedzieć: niektóre utwory z wykazu lektur dla 4 klasy szkoły podstawowej są dostępne w domenie publicznej. Można przeczytać je za darmo na stronie wolnelektury.pl. Uczniowie 4 klasy znajdą tam takie lektury jak np. „Powrót taty” czy „Pani Twardowska” A. Mickiewicza oraz „Bajkę o rybaku i rybce” A. Puszkina. 


Zobacz też: 

przekąski do szkoły dla dzieci
Adobe Stock
Żywienie
Przekąski do szkoły dla dzieci – 16 zdrowych, szybkich i fit propozycji (do 100 kcal)
Najlepsze przekąski do szkoły dla dzieci to przygotowany w domu posiłek. Tak uważają dietetycy i radzą, aby dawać go zamiast pieniędzy na drugie śniadanie. Wbrew pozorom przygotowanie zdrowych przekąsek nie zajmuje wiele czasu i nie jest kosztowne.

Najlepsze przekąski do szkoły są proste i szybkie w przygotowaniu. To surowe warzywa i owoce, zrobione w domu kanapki ze zdrowych produktów i soki warzywne lub woda jako dodatek do kanapek. Przekąski do szkoły dla dzieci: rola przekąsek przekąski do szkoły – propozycje nie przekarmiaj dziecka! Rola przekąsek do szkoły dla dzieci Przekąski mają zaspokoić głód, ale nie sycić na tyle, by dziecko nie zjadło głównego posiłku. Zdrową przekąskę dla dziecka trzeba dopasować do jego wieku. Uczniowi, jeśli lubi słodki smak, można podać kawałek domowego ciasta , najlepiej z owocami, ale może to być też garść bakalii, orzechy wymieszane z suszonymi morelami. Na przekąski do szkoły dla dzieci świetnie nadadzą się także wafle ryżowe, chrupki kukurydziane, gotowane warzywa, np. marchewka. Jeśli dziecko jest bardzo głodne, można podać mu kanapki z warzywami i serem . Warto pamiętać, że przekąska nie powinna dostarczać więcej niż 100 kcal. Nie należy też przesadzać z liczbą przekąsek w ciągu dnia. Dlatego jeśli dziecko wraca ze szkoły na obiad lub je obiad w szkole, przekąska powinna pozwolić mu do niego dotrwać, czyli zaspokoić pierwsze uczucie głodu, które pojawi się w szkole po zjedzonym w domu śniadaniu. Zdrowe przekąski do szkoły Poniżej podajemy konkretne propozycje przekąsek do szkoły dla dzieci. Każda z nich zawiera ok. 100 kcal. Aby dziecko mogło zabrać je do szkolnego plecaka , warto zaopatrzyć się w pudełko na drugie śniadanie . Najlepsze są te z przegródkami, które mobilizują rodzica do wypełnienia ich różnymi produktami. Dzięki temu fit jedzenie do szkoły staje się bardziej atrakcyjne dla dziecka i zdrowsze. Zdrowy lunch do szkoły –  ok. 100 kcal każdy zestaw : pół szklanki winogron i 7 migdałów, 3 średnie pokrojone w słupki marchewki i 10 orzeszków pistacjowych, 12...

jak zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka
Adobe Stock
Zakupy
Jak zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka? [5 sprytnych patentów]
Za ciężki plecak to ogromne obciążenie dla kręgosłupa dziecka i ryzyko powstania poważnych wad postawy w przyszłości. Możesz zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka, wkładając do niego mniej rzeczy i układając je w odpowiedni sposób. Na szczęście sposobów na odciążenie pleców dziecka jest więcej.

Plecak dziecka nie powinien ważyć więcej niż 10 proc. masy ciała malucha. Oznacza to, że waga plecaka kilkulatka ważącego 30 kg nie może przekraczać 3 kg! Stosowanie się do tej zasady zaleca się rodzicom dzieci do 13. roku życia. To bardzo ważne dla zachowania zdrowia kręgosłupa, prostych pleców i właściwej postawy dziecka. Jak zmniejszyć wagę dziecięcego plecaka? Za ciężki plecak to jedna z przyczyn powstawania skoliozy u dzieci . Problem jest jeszcze większy, gdy dziecko nosi plecak na jednym ramieniu albo gdy plecak ma zbyt cienkie i długie szelki, co dodatkowo zaburza postawę dziecka, wykrzywia kręgosłup i powoduje ból mięśni. Warto spróbować zmniejszyć wagę plecaka dziecka − istnieje na to kilka sposobów: kup lżejszy model plecaka, wybierz mniejszy egzemplarz (nie będziecie wkładać do niego zbyt wielu rzeczy), bez ciężkich elementów wybierz plecak z pasem biodrowym, który przeniesie część ciężaru plecaka z ramion na biodra pomyśl o zakupie tornistra na kółkach (sprawdź, czy wasza szkoła pozwala na takie rozwiązanie) do wyprawki szkolnej wybierz miękkie, lekkie zeszyty i okładki  ciężkie przybory szkolne oraz książki pakuj tak, by znajdowały się jak najbliżej pleców dziecka O ile to możliwe, zestawy farb i kredek zostawcie w szkole, by dziecko nie musiało nosić ich codziennie w plecaku. Plecak szkolny powinien być nie tylko kolorowy i ładny, ale mieć też usztywnione plecy i dużo kieszonek. Sprawdź te modele, są tanie i wygodne: Dlaczego ciężki plecak szkodzi dziecku? Odpowiednia waga plecaka to nie tylko kwestia wygody. Za ciężki plecak dźwigany przez dziecko przez kilka godzin dziennie może przyczynić się do powstania trwałych wad kręgosłupa i problemów zdrowotnych, które zostaną z dzieckiem na całe życie. Niosąc zbyt ciężki plecak, dziecko pochyla się w przód, przez co plecy zaokrąglają...

wyprawka do 4 klasy
Adobe Stock
Zakupy
Wyprawka do 4 klasy: co trzeba kupić, jaki koszt wyprawki dla 4-klasisty?
Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej to duże wyzwanie: dziecko będzie miało nowe przedmioty, nowych nauczycieli i całkiem nowe przybory w tornistrze. Plecak i piórnik też trzeba będzie wymienić, rodziców czeka również sporo wydatków na podręczniki i zeszyty. Wyprawka szkolna dla 4-klasisty musi być kompletna.

Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej to już nieco inny zestaw artykułów szkolnych niż te, którymi dziecko posługiwało się w klasach 1-3. Uczeń 4 klasy potrzebuje porządnych przyborów do pisania, nowych książek i większej liczby zeszytów. Pewnie trzeba będzie wymienić plecak, śniadaniówkę i buty, a do piórnika kupić cienkopisy, ekierkę i cyrkiel. Wyprawka do 4 klasy szkoły podstawowej Wyprawka szkolna dla 4-klasisty będzie bardziej obszerna niż w poprzednich latach, bo dziecko zaczyna naukę kolejnych przedmiotów , rozwija się plastycznie i potrzebuje więcej miejsca w plecaku. Poza tym uczeń rośnie, zmieniają się jego upodobania, więc zakup nowych kapci oraz podręczników to nie jedyne wydatki – tornister z bohaterami dziecięcej bajki też raczej wyląduje w kącie. Co koniecznie trzeba kupić do 4 klasy? Plecak do 4 klasy Tornister bądź plecak z poprzednich lat zapewne trzeba wymienić, bo będzie zwyczajnie za mały na ucznia 4 klasy (nie mówiąc o „dziecięcym” wzornictwie). Postaw na plecak sportowy, z przynajmniej dwoma komorami, dzięki którym dziecku łatwiej będzie utrzymać porządek. Zwróć uwagę, czy plecak ma szerokie szelki, usztywnione plecy i elementy odblaskowe.  Zeszyty do 4 klasy Do wyprawki 4-klasisty kup grubsze zeszyty – 32- lub 60-kartkowe. Najlepiej, jeśli będą miały miękkie oprawy (takie są lżejsze), które ewentualnie włożycie w okładki ochronne. Do każdego przedmiotu 4-klasista potrzebuje osobnego zeszytu: w kratkę (do matematyki, przyrody, historii, plastyki, zajęć komputerowych, technicznych, religii); w szeroką linię (do języka polskiego); w pięciolinię (do muzyki).  Przybory szkolne dla 4-klasisty W 4 klasie dziecko będzie dużo pisać, rozpocznie też naukę kreślarstwa i będzie miało bogate zajęcia plastyczne oraz techniczne. W wyprawce 4-klasisty muszą się więc...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj