Wyniki
Laureaci
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
przedmioty w 4 klasie
Adobe Stock
Aktualności

Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]

W 4 klasie szkoły podstawowej pojawiają się przedmioty, których dziecko będzie uczyć się przez kolejne lata nauki w szkole. Zakończyło się nauczanie zintegrowane. To bardzo duża zmiana. Sprawdź, czego uczy się czwartoklasista, jakie przedmioty poznaje, ile godzin poświęci na nie w ciągu tygodnia.

W 4 klasie następuje duża zmiana – wyodrębnione zostają konkretne przedmioty. Każdy z nich jest prowadzony przez nowego nauczyciela. Sprawdź, jakie przedmioty dochodzą w 4 klasie i czego będzie uczyć się twoje dziecko.

Spis treści

Czy dziecko może nie chodzić do szkoły, tylko uczyć się w domu? - film

Jakie są przedmioty w 4 klasie w roku szkolnym 2022/2023

​W 4 klasie pojawiają się przedmioty, których naukę dziecko będzie kontynuowało przez kolejne lata w szkole. W programie nauczania 4 klasy szkoły podstawowej jest 11 przedmiotów (gdy zostanie wprowadzony obowiązek uczęszczania na zajęcia religii lub etyki, może być ich nawet 12). 

Lista przedmiotów w 4 klasie szkoły podstawowej:

 • Język polski 
 • Matematyka 
 • Język obcy nowożytny 
 • Przyroda
 • Historia
 • Plastyka
 • Technika
 • Muzyka
 • Informatyka
 • Wychowanie fizyczne (WF)
 • Zajęcia z wychowawcą 

Przedmioty w 4 klasie - ile godzin?

W 4 klasie szkoły podstawowej rozpoczyna się intensywna nauka języka polskiego i matematyki, która ma przygotować dziecko do testu ósmoklasisty. Pozostałe przedmioty mają mniejsza liczbę godzin (wyjątkiem jest wychowanie fizyczne). Wszystkie przedmioty razem to 24 godziny obowiązkowych lekcji tygodniowo. To o 4 godziny lekcyjne więcej niż klasach 1-3. 

Liczba godzin poszczególnych przedmiotów w 4 klasie:

 • Język polski – 5 godzin tygodniowo
 • Matematyka – 4 godziny tygodniowo
 • Język obcy nowożytny – 3 godziny tygodniowo
 • Przyroda – 2 godziny tygodniowo
 • Historia – 1 godzina tygodniowo
 • Plastyka – 1 godzina tygodniowo
 • Technika – 1 godzina tygodniowo
 • Muzyka – 1 godzina tygodniowo
 • Informatyka – 1 godzina tygodniowo
 • Wychowanie fizyczne (WF) – 4 godziny tygodniowo
 • Zajęcia z wychowawcą – 1 godzina tygodniowo

Oswojenie się z nowymi przedmiotami może być dla dziecka sporym wyzwaniem. Dlatego tak ważne jest, aby przez pierwsze tygodnie, a nawet miesiące, maksymalnie wspierać początkującego ucznia 4 klasy, pamiętając, że jego środowisko i sposób nauki zmieniają się diametralnie. Nie każde dziecko szybko przyzwyczaja się do tych nowości.

Co jeszcze się zmienia w 4 klasie?

W klasach 1-3 odbywały się przede wszystkim zajęcia z nauczania zintegrowanego, które łączyły elementy wielu przedmiotów: edukacji polonistycznej, przyrodniczej, społecznej, matematycznej i technicznej, wychowania plastycznego, wychowania muzycznego, fizycznego, języka obcego i zajęć komputerowych. Wszystkiego uczył zazwyczaj jeden nauczyciel, który jednocześnie był też wychowawcą. To sprzyjało poczuciu bezpieczeństwa uczniów. 

Od czwartej klasy:

 • każdego przedmiotu będzie uczył inny nauczyciel.
 • każdy przedmiot może być nauczany w innej sali. Oznacza to, że podczas przerw międzylekcyjnych dzieci będą musiały przemieszczać się z sali do sali.
 • wychowawca będzie pełnił jedynie rolę pomocniczą, choć zdarza się, że uczy także jednego z przedmiotów. Zatem kontakt z nim dzieci będą miały znacznie rzadziej. 
 • zmienia się również system oceniania. Koniec z oceną opisową, a także buźkami, kwiatuszkami, słoneczkami itp. Od 4 klasy osiągnięcia w ramach przedmiotów oceniane są w skali od 1 do 6.

Zalety wprowadzenia przedmiotów w 4 klasie

Pojawienie się przedmiotów w 4 klasie sprawia, że dzieci mogą zacząć się orientować, co je najbardziej interesuje, nauka jakich przedmiotów sprawia im przyjemność i najmniej kłopotów. Dzięki temu mogą powoli ukierunkowywać swoje zainteresowania w stronę przedmiotów przyrodniczych, ścisłych, humanistycznych lub artystycznych.

Uczniowie 4 klasy muszą też stawać się bardziej samodzielni, uczyć się odnajdywać drogę do poszczególnych sal lekcyjnych, pilnować czasu, aby się nie spóźniać na lekcje, a także zdobywać umiejętność pracy z różnymi ludźmi. Uczą się też, że można mieć świetnego i ciepłego nauczyciela, dobrego ale wymagającego i dość oschłego, albo też bardzo przeciętnego i niewyrozumiałego. Uczą się życia po prostu.

Koniecznie sprawdź, jakie lektury w 4 klasie szkoły podstawowej będą omawiane, warto zacząć czytać je wcześniej. Przed rozpoczęciem roku szkolnego należy także dokładnie zapoznać się z listą rzeczy, które obowiązują w wyprawce do 4 klasy (uwaga: do kupienie będzie o wiele więcej zeszytów do 4 klasy, niż w latach poprzednich). 

Zobacz także:

kalendarz roku szkolnego 2022/2023
AdobeStock
Edukacja
Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: dni wolne od szkoły, ferie, święta
Oto kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Dowiedz się, kiedy przypadną dni wolne i przerwy od zajęć lekcyjnych w szkole. Sprawdź, jak wygląda organizacja nowego roku szkolnego 2022/2023, kiedy wypada rozpoczęcie i zakończenie roku.

Znamy już niemal cały kalendarz roku szkolnego 2022/2023. Ten zbiór ważnych dat i dni wolnych od zajęć lekcyjnych pozwoli z wyprzedzeniem zaplanować między innymi rodzinne wyjazdy.  Terminarz roku szkolnego został już przedstawiony przez MEiN. Obejmuje m.in. wakacje, ferie, święta oraz przybliżone daty egzaminu ósmoklasisty i egzaminów maturalnych.  Spis treści :  Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 – dni wolne Terminarz roku szkolnego 2022/2023 – ferie zimowe Organizacja roku szkolnego: majówka i Boże Ciało Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: wakacje Kalendarz roku szkolnego 2022/2023: tabela Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 Rok szkolny rozpocznie się 1 września 2022 roku (czwartek), a zakończy 23 czerwca 2023 roku (piątek). Tym samym uczniów czeka 87 dni nauki w pierwszym semestrze oraz 96 dni nauki w drugim semestrze, czyli łącznie 183 dni nauki w całym roku szkolnym 2022/2023. Kalendarz roku szkolnego 2022/2023 – dni wolne  Plan na rok 2022/2023 przewiduje następujące dni wolne od szkoły: 23 grudnia 2022 – 1 stycznia 2023 : zimowa przerwa świąteczna; 6 stycznia 2023 – święto Trzech Króli (Objawiania Pańskiego); 16 stycznia 2023 – 26 lutego 2023 : ferie zimowe; 6-11 kwietnia 2023 –  wiosenna przerwa świąteczna; 1-3 maja 2023  –  majówka; 8 czerwca 2023  –  Boże Ciało; 24 czerwca – 31 sierpnia 2023 : wakacje. Terminarz roku szkolnego 2022/2023 – ferie zimowe Jeśli chodzi o kalendarz roku szkolnego 2022/2023, znane są także terminy ferii zimowych. Jak co roku będzie obowiązywać podział na poszczególne województwa Polski. 16 – 29 stycznia 2023 : województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie,...

zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
AdobeStock
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły jest niezbędna, jeżeli rodzic chce, by jego pociecha samodzielnie wracała do domu. W innym przypadku nie będzie to możliwe. Dodatkowo zgodę na samodzielny powrót dziecka do domu mogą podpisać jedynie rodzice lub opiekunowie prawni.

Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły oznacza, że po skończonych lekcjach to rodzice biorą całkowitą odpowiedzialność za swoje dziecko. Jest to trudna decyzja i powinna być bardzo przemyślana. Jeżeli zdecydujecie się na takie rozwiązanie – możecie skorzystać z naszego wzoru, jak napisać takie oświadczenie. Kiedy można wyrazić zgodę na samodzielny powrót dziecka ze szkoły? Wielu rodziców zastanawia się, kiedy dziecko może samo wracać ze szkoły . Według prawa dziecko samo może poruszać się po drodze, gdy skończy 7 lat. Dopiero wtedy można wyrazić zgodę na samodzielny powrót dziecka ze szkoły, z kina, ze świetlicy lub z autobusu. Wiele jednak zależy od wewnętrznych zasad, które panują w szkole – niektóre placówki mogą nie zezwalać uczniom młodszych klas na samodzielny powrót do domu.  Warto pamiętać jo tym, że dziecko nie powinno samodzielnie wracać ze szkoły, jeżeli nie jest na tyle dojrzałe, by poradzić sobie samemu w trudnej i niebezpiecznej dla niego sytuacji podczas drogi. Przed podjęciem decyzji o zgodzie na samodzielne powroty dziecka dobrze jest z nim porozmawiać na ten temat, poinformować o wszelkich niebezpieczeństwach, wybrać najbezpieczniejszą trasę. Należy również kilka razy przećwiczyć z dzieckiem drogę, którą będzie wracało do domu. Koniecznie również trzeba nauczyć dziecka wszelkich zasad bezpieczeństwa.  Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły – wzór Jeżeli rodzice zdecydują, że ich dziecko może samo wracać ze szkoły – powinni dostarczyć do placówki odpowiednie oświadczenie.  Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły powinna zawierać: datę i miejscowość imię i nazwisko dziecka informację, do jakiej klasy uczęszcza dziecko pozwolenie na samodzielny powrót dziecka ze szkoły oświadczenie, że rodzic przejmuje pełną...

Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły
Adobe Stock
Aktualności
Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Що потрібно зробити, щоб записати дитину до школи у Польщі?
Wiele osób przybywających do naszego kraju, a także Polaków goszczących u siebie obywateli Ukrainy z pewnością będzie się zastanawiało, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły w Polsce. Wyjaśniamy krok po kroku, co należy zrobić. Podajemy krótką instrukcję w języku ukraińskim. ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ, ЯКІ ПРИБУВАЮТЬ З УКРАЇНИ

W związku z wojną w Ukrainie do Polski przyjechało wiele matek z dziećmi. Ukraińscy uczniowie będą mogli podjąć naukę w polskich szkołach. Jak zapowiedziało MEiN – b ędą mieć też zapewnione nieodpłatne lekcje języka polskiego, a także wsparcie psychologiczno-pedagogiczne.  Tłumaczymy więc, jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły. Znajdziecie tutaj praktyczne wskazówki. Jak zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły? Rodzic lub inny opiekun dziecka powinien zebrać dokumenty z dotychczasowej nauki dziecka, czyli: świadectwa, zaświadczenia itp. Jeżeli rodzic nie posiada takich dokumentów (co jest naturalne w sytuacji związanej z ucieczką przed wojną) – musi napisać specjalne oświadczenie, w którym zawrze sumę ukończonych lat nauki dziecka ze wskazaniem placówki, do której dziecko uczęszczało. Rodzic musi skontaktować się z wybraną polską szkołą i złożyć wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły. Decyzję o tym podejmuje dyrektor danej placówki (sprawdź, jak dokładnie wygląda rekrutacja do szkoły w Polsce). Ważne: szkoła, w regionie której mieszka ukraińska rodzina, ma obowiązek przyjęcia dziecka. Pozostałe szkoły podstawowe i ponadpodstawowe przyjmują dzieci, jeśli są w nich wolne miejsca. Jeżeli w danej szkole nie ma miejsc – należy skontaktować się z urzędem gminy i poprosić o wskazanie szkoły, do której będzie mogło uczęszczać dziecko z Ukrainy. Prawa dziecka z Ukrainy w polskiej szkole Dziecko z Ukrainy, które dołączy do polskich uczniów w szkole, ma następujące prawa:  prawo do bezpłatnej nauki – nauka dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 18 lat w publicznych szkołach jest w Polsce bezpłatna. prawo do podjęcia nauki mimo braku znajomości języka polskiego – jeżeli uczniowie z Ukrainy nie znają języka polskiego w stopniu wystarczającym, szkoła organizuje...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
Bon turystyczny przedłużenie
Aktualności
Bon turystyczny przedłużony: będzie obowiązywał również w sezonie zimowym 
Joanna Biegaj
Opieka na dziecko 2 dni
Prawo i finanse
2 dni opieki na dziecko: kiedy zgłaszać pracodawcy urlop opiekuńczy
Milena Oszczepalińska
życzenia na dzień chłopaka
Aktualności
Życzenia na Dzień Chłopaka: rymowanki, wierszyki, mądre cytaty
Joanna Biegaj
Ile trwa katar u dziecka
Zdrowie
Ile trwa katar u dziecka: katar wirusowy i bakteryjny. Ile trwa nieleczony katar?
Ewa Janczak-Cwil
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla chłopców i dziewczynek
Aktualności
Imiona aniołów: lista anielskich imion dla dziewczynek i chłopców
Luiza Słuszniak
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole
Aktualności
Pomysły na Dzień Chłopaka w szkole: jak zorganizować obchody, jakie prezenty przygotować?
Joanna Biegaj
Ciasto na dzień chłopaka z kremem i owocami
Przepisy
Ciasto na Dzień Chłopaka: przepis. Spraw pyszną niespodziankę!
Adrianna Trusiuk
Dzień chłopaka i Dzień mężczyzny: czy to samo święto?
Święta i uroczystości
Dzień Chłopaka i Dzień Mężczyzny: czy to jest to samo święto?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne aktywności dla dzieci
Gry i zabawy
Zabawy na Dzień Chłopaka: fajne i śmieszne gry i zabawy dla dzieci
Sylwia Arlak
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły
Edukacja
Jak napisać upoważnienie do odbioru dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pielęgnacja niemowlaka
Aktualności
Najważniejsze zasady pielęgnacji niemowlaka (rady położnej)
Joanna Biegaj
upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola
Edukacja
Upoważnienie do odbioru dziecka z przedszkola: jak je napisać, kto może zostać upoważniony? 
Joanna Biegaj
skierowanie do lekarza
Zdrowie
Do jakiego specjalisty potrzebne jest skierowanie?
Magdalena Drab
Kaszka kukurydziana
Dieta
Kaszka kukurydziana dla niemowlaka – jak zrobić i od kiedy warto ją podać? [PRZEPIS]
Adrianna Trusiuk
Najlepsze książki dla 5-latka
Wychowanie
Książki dla 5-latków. Jakie wybrać, by zachwycić dziecko?
Luiza Słuszniak
wierszyk dla nauczyciela przedszkola
Przedszkolak
Wierszyk dla nauczyciela przedszkola: propozycje, które sprawdzą się też jako życzenia
Joanna Biegaj