Reklama

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka co roku wypada 20 września. W 2024 roku to piątek. Wiele przedszkoli specjalnie przygotowuje się na to święto, organizując dla maluchów wspaniałe zabawy. Dzieci uczą się również hymnu przedszkolaka, do którego link znajdziesz niżej.

Reklama

Skąd się wziął dzień przedszkolaka, po co ustanowiono święto i jaki ma ono przebieg?

Spis treści:

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka – historia święta

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka został uchwalony przez Sejm RP we wrześniu 2013 roku. Święto ma podkreślać ogromne znaczenie edukacji przedszkolnej w rozwoju dzieci oraz popularyzować nowoczesne wychowanie przedszkolne. Służy także integracji przedszkoli z różnych regionów kraju z osobami, instytucjami, które mają wpływ na wizerunek i jakość funkcjonowania placówek przedszkolnych. Dodatkowo dostarcza dzieciom okazji do świętowania, zabawy i czerpania radości z bycia przedszkolakiem.

Inicjatorami powstania Dnia Przedszkolaka byli dyrektorzy łódzkich przedszkoli. To im zawdzięczamy to wyjątkowe dla maluchów święto. Właśnie w Łodzi w 2010 odbyły się pierwsze obchody Dnia Przedszkolaka. Zorganizowano festyn, na którym dzieci posadziły pamiątkowe dęby oraz wypuściły w niebo mnóstwo baloników z marzeniami.

Obchody Dnia Przedszkolaka

Jak obecnie przedszkola obchodzą ten wyjątkowy dzień? We wszystkich placówkach przygotowuje się mnóstwo atrakcji dla dzieci. Pomysły są bardzo różne: w niektórych odbywa się uroczyste pasowanie na przedszkolaka nowo przyjętych dzieci, w innych organizowane są festyny, koncerty, marsze, zabawy i bale.
Ciekawe: w Opolu, w Dniu Przedszkolaka, dzieci odbierają symboliczne klucze do miasta od prezydenta, mogą też uczestniczyć w uroczystej sesji Rady Miasta Przedszkolaków, na której głosują w sprawie wniosków dotyczących opolskich przedszkoli.
Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka ma swój hymn. To specjalna piosenka pt. „Dzień Przedszkolaka”. Muzykę napisał Robert Obcowski, a słowa są autorstwa Danuty Błażejczyk i Mariusza Urbaniaka. Każdego roku 20 września Rzecznik Praw Dziecka wystosowuje również specjalny list do wszystkich polskich przedszkolaków.
Tutaj możesz też posłuchać hymnu przedszkolaków w oryginale:
https://www.youtube.com/watch?v=tgXfOyKlc_4

Atrakcje na Dzień Przedszkolaka: pomysły

Dzień Przedszkolaka można urozmaicić wspaniałymi zabawami. Rozrusza to maluchy, sprawi im wiele radości, a przecież o to chodzi – pamiętajmy, że to właśnie ich święto! Tego dnia żadnemu przedszkolakowi nie może zejść uśmiech z buzi! To dobry czas na zabawy integracyjne.

Pomysły zabaw na Dzień Przedszkolaka:

  • „Bieg z jajkiem” – drużyny stoją na linii startu, pierwszy zawodnik trzyma łyżkę z jajkiem, następnie biegnie, okrążając przeszkodę i oddaje łyżkę z jakiem następnemu zawodnikowi. W momencie, gdy jajko spadnie – zawodnik musi je podnieść i kontynuować bieg. Wygrywa drużyna, która pierwsza dobiegnie do mety i nie stłucze jajka.
  • „Przebieganie pod chustą” – dzieci podnoszą i opuszczają chustę, trzymając ją za uchwyty. Nauczycielka mówi imiona dzieci – a one wtedy muszą zamienić się miejscami. Dzieci mają za zadanie, by przebiec pod chustą, gdy ona jest maksymalnie w górze.
  • „Nasze stopy” – dzieci muszą przejść po torze, który jest stworzony ze śladów stóp. Wymaga to koordynacji i skupienia u maluchów.
  • „Kamienie” – dzieciaki mają za zadanie przejść po kamieniach (czyli po kołach z papieru, emblematach kamieni), tak by zachować równowagę i nie spaść z kamienia.
  • „Kolory” – jest to zabawa z chustą animacyjną. Dzieci trzymające chustę przy określonym kolorze przebiegają pod nią na znak nauczyciela np. dzieci trzymające chustę w miejscach, gdzie jest ona czerwona.
  • „Sztorm” – na chuście znajdują się piłeczki. Dzieci mają za zadanie, by piłeczki nie wypadły, mimo tego, że chusta jest poruszana.
  • „Poszukiwanie skarbu” – ukrytego skarbu można szukać nie tylko w przedszkolnej sali, ale – jeśli pogoda pozwoli – również na przedszkolnym placu zabaw.
  • Konkurs wiedzy na temat przedszkola – pytania mogą dotyczyć imion wychowawczyń w grupach, imienia dyrekcji, koloru budynku przedszkola, liczby sal, itp. (trudność powinna odpowiadać wiekowi przedszkolaków).

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama