Jakie są przedmioty w 8 klasie: spis przedmiotów w roku szkolnym 2024/2025
Jeśli chodzi o przedmioty w 8 klasie, niewiele różnią się od tych, które twoje dziecko miało w 7 klasie szkoły podstawowej. W planie lekcji pojawią się jednak pewne zmiany, na które uczniowie muszą się przygotować. Wyjaśniamy, które przedmioty liczą się do średniej ocen w 8 klasie, a które nie.
- Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
W 8 klasie szkoły podstawowej twoje dziecko będzie uczyć się przedmiotów dobrze mu znanych z poprzedniego roku szkolnego. Z planu lekcji znikną jednak dwa przedmioty, a w ich miejsce pojawią się dwa nowe. Sprawdź, co czeka dziecko w roku szkolnym 2024/2025 po zmianach, jakie zaplanowało ministerstwo.
Spis treści:
- Jakie przedmioty dochodzą w 8 klasie?
- Jaki przedmioty odchodzą w 8 klasie?
- Spis przedmiotów w 8 klasie
- Jakie zeszyty i książki kupić do 8 klasy?
Jakie przedmioty dochodzą w 8 klasie?
W 8 klasie szkoły podstawowej uczniom dochodzą dwa przedmioty szkolne:
- wiedza o społeczeństwie, w skrócie WOS – w trakcie zajęć z wiedzy o społeczeństwie dzieci uczą się zagadnień z zakresu polityki, ekonomii i społeczeństwa; przedmiot zajmuje w planie lekcji dwie godziny tygodniowo;
- edukacja dla bezpieczeństwa z elementami przysposobienia obronnego – w trakcie zajęć dzieci uczą się, jak powinny zachować się w sytuacjach kryzysowych; przedmiot zajmuje w planie lekcji jedną godzinę tygodniowo.
W 2024/2025 roku szkolnym ósmoklasiści będą mieli również zajęcia z udzielania pierwszej pomocy. Odbywać się będą podczas lekcji z wychowawcą.
Jaki przedmioty odchodzą w 8 klasie?
Ósmoklasiści zyskali dwa nowe przedmioty, a dwa również wypadają z ich planu lekcji. W 8 klasie odchodzi:
- plastyka (jedna godzina tygodniowo),
- muzyka (jedna godzina tygodniowo).
Można więc powiedzieć, że liczba przedmiotów w 8 klasie nie zmieni się. Sprawdziliśmy też, ile będzie godzin lekcyjnych w tygodniu w 8 klasie. Okazuje się, że ósmoklasiści w planie lekcji powinni mieć 32 godziny lekcyjne (nie licząc religii/etyki oraz WDŻ).
Uwaga! Od roku szkolnego 2025/2026 wychowanie do życia w rodzinie ma zniknąć ze szkół.
Spis przedmiotów w 8 klasie
Oto kompletna lista wszystkich przedmiotów w 8 klasie w roku szkolnym 2024/2025 wraz z liczbą godzin tygodniowo:
- język polski – 5 godzin tygodniowo;
- pierwszy język obcy – 3 godziny tygodniowo;
- drugi język obcy – 2 godziny tygodniowo;
- matematyka – 4 godziny tygodniowo;
- historia – 2 godziny tygodniowo;
- chemia – 2 godziny tygodniowo;
- fizyka – 2 godziny tygodniowo;
- geografia – 2 godziny tygodniowo;
- biologia – 2 godziny tygodniowo;
- informatyka – 1 godzina tygodniowo;
- wychowanie fizyczne – 4 godziny tygodniowo;
- zajęcia z wychowawcą, godzina wychowawcza – 1 godzina tygodniowo;
- zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego – są obowiązkowe, ale nieoceniane, przewidziano na nie minimum 10 godzin w trakcie całego roku szkolnego;
- wiedza o społeczeństwie – 2 godziny tygodniowo;
- edukacja dla bezpieczeństwa (w tym elementy przysposobienia obronnego) – 1 godzina tygodniowo.
W 8 klasie szkoły podstawowej (podobnie jak w 7 klasie szkoły podstawowej) uczeń może chodzić także na zajęcia dodatkowe:
- religia (2 godziny tygodniowo),
- etyka (1 godzina tygodniowo),
- wychowanie do życia w rodzinie (14 godzin w ciągu całego roku, w tym 5 wyłącznie dla dziewczynek i 5 dla chłopców).
Przypominamy, że w roku szkolnym 2024/2025 oceny z religii ani etyki nie wliczają się do średniej ocen.
Jakie zeszyty i książki kupić do 8 klasy?
Kompletując wyprawkę do 8 klasy, rodzice muszą skupić się na zeszytach i innych pomocach dydaktycznych. Książki dzieci dostaną w szkole. Są bezpłatne, dopóki dziecko nie zgubi podręczników albo nie odda na koniec roku zniszczonych egzemplarzy.
Najlepsze zeszyty dla ósmoklasistów to te 60-kartkowe z miękkimi oprawkami, w formacie A5. Są lekkie i powinny wystarczyć na kilka miesięcy. Twoje dziecko będzie potrzebowało minimum:
- 10-13 zeszytów w kratkę – do matematyki, historii, chemii, fizyki, geografii, biologii, zajęć z zakresu doradztwa zawodowego, informatyki, WOS, edukacji dla bezpieczeństwa oraz (opcjonalnie) do religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie;
- 3 zeszyty w szeroką linię – do języka polskiego i dwóch języków obcych (chyba że notatki z lekcji języków obcych prowadzi w zeszytach w kratkę).
W wyprawce szkolnej powinno znaleźć się około 13-15 zeszytów. To szacunkowa liczba. Wszystko zależy od tego, czy dziecko chodzi na zajęcia dodatkowe, korepetycje przed egzaminem ósmoklasisty, a także od indywidualnych wymagań nauczycieli.
Już dziś sprawdź też, co warto wiedzieć na temat punktacji do szkoły średniej. To w końcu ostatni rok, kiedy twoja pociecha uczy się w szkole podstawowej.
Zobacz też: