Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego
kuzmichstudio/Adobe Stock
Edukacja

Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego – co powiedzieć na uroczystości?

Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego zwykle wygłasza dyrektor szkoły. Czasami też przemówienie na początek roku szkolnego wygłasza wychowawca, ale ono jest raczej krótszym i mniej formalnym powitaniem uczniów w obrębie klasy. Co zawrzeć w przemówieniu na rozpoczęciu roku szkolnego

Przemówienie na rozpoczęcie roku szkolnego powinno być jednocześnie oficjalne i ciepłe. W końcu chodzi o to, aby powitać w murach szkoły uczniów, ale też grono pedagogiczne i rodziców. Przemowa powitalna powinna otwierać całe wystąpienie, albo je zamykać – dyrektor czy wychowawca zwykle przy tej okazji przekazują też najważniejsze informacje dotyczące organizacji pracy szkoły.

Przygotowane przez nas propozycje przemówień są oryginalne – nie zostały skopiowane, ale specjalnie napisane od nowa. Niech staną się inspiracją do ułożenia idealnego przemówienia na rozpoczęcie roku szkolnego.

115 rzeczy do zrobienia w wakacje 2022: szalone i kreatywne pomysły

Przemówienie dyrektora na rozpoczęcie roku szkolnego

Przemówienie dyrektora to najczęściej powitanie pracowników i uczniów w nowym roku szkolnym. Wygłaszane jest na wspólnej uroczystości, na której często obecni są też różni oficjele – burmistrz, wójt itp. Z tego względu powinno mieć oficjalna formę. Przykład takiego przemówienia poniżej.

Szanowni Państwo, Kochani Uczniowie!

Spotykamy się na rozpoczęciu nowego roku szkolnego. Wakacje dobiegły końca, czas więc wrócić do pracy i nauki. Pamiętajmy jednak, że i jedno, i drugie może być źródłem satysfakcji i radości. To dlatego mam nadzieję, że choć przed nami wiele wyzwań, uda nam się przeżyć wiele wspólnych dobrych chwil.

Szkoła to nie tylko miejsce przekazywania wiedzy, umiejętności i nauki, ale również zdobywania wielu cennych doświadczeń. Wszyscy uczymy się tu współpracować, rozwiązywać problemy, wspierać się nawzajem i szanować. A ponieważ to ogromnie ważne elementy ludzkiego życia, wspólnie musimy zadbać, by szkoła była miejscem bezpiecznym, życzliwym i otwartym. Tylko w takich warunkach rozwój powierzonych nam, nauczycielom, dzieci może przebiegać prawidłowo, a nauka będzie przychodzić im z łatwością. Stworzenie tak dobrej atmosfery będzie możliwe tylko wtedy, gdy razem – uczniowie, nauczyciele i rodzice – będziemy się o to starać.

Drodzy Nauczyciele! Życzę wam radości z wykonywanej pracy i wielu sukcesów. Pamiętajcie, że nie wszystkie z nich da się zmierzyć ocenami uczniów. Bądźcie dla uczniów autorytetem, źródłem wiedzy i wsparciem.

Drodzy Rodzice! Pamiętajcie, że mamy wspólny cel – jak najlepszą przyszłość Waszych dzieci. Nie zapominajcie też, że my, nauczyciele, jesteśmy tu dla nich. Że zawsze jesteśmy gotowi Was wspierać w wychowaniu Waszych pociech i rozwiązywaniu ich problemów.

Kochani Uczniowie! Witam Was ponownie, a uczniów klas pierwszych po raz pierwszy. Życzę wam, aby ten rok szkolny pozwolił rozwijać Wasze zdolności i budował Waszą pewność siebie. Pamiętajcie, że oceny nie są najważniejsze. Najważniejsze jest to, abyście w tych murach poznali samie siebie, odkryli własne talenty i mocne strony, aby nauka sprawiała Wam przyjemność. Mam nadzieję, że będziecie tu przychodzić z ochotą i radością, i że wyniesiecie stąd wiele dobrych wspomnień. Z całego serca życzę Wam powodzenia.

Przemówienie wychowawcy na początek roku szkolnego

Przemówienie wychowawcy z okazji rozpoczęcia roku szkolnego nie musi być długie. Chodzi jedynie o kilka miłych słów wypowiedzianych do uczniów. W końcu wychowawca ma i tak do przekazania sporo informacji organizacyjnych. Poniżej propozycja krótkiego przemówienia z tej okazji. Można je wykorzystać takim, jakie jest lub jedynie się zainspirować.

Kochani! Bardzo się cieszę, że spotykamy się w nowym roku szkolnym. Mam nadzieję, że wakacje pozwoliły Wam odpocząć i nabrać sił na nowe wyzwania. Wszystkim Wam życzę powodzenia i będę za Was trzymać kciuki, aby ten rok szkolny upłynął Wam spokojnie i owocnie.

Pamiętajcie, że zależy mi na tym, żebyście wzajemnie szanowali się i wspierali. Zwracajcie się do mnie z waszymi problemami, a zawsze postaram się Wam pomóc. Ja naprawdę jestem tu dla Was.

Przeczytaj też:

życzenia dla ucznia
AdobeStock/Pixel-Shot
Edukacja
Życzenia dla ucznia: od wychowawcy, od nauczyciela, na zakończenie roku szkolnego
Życzenia dla ucznia to miły sposób na zakończenie szkoły i podziękowanie dzieciom za wspólny rok szkolny. Dobrze, jeśli życzenia dla uczniów wywołają uśmiech, wzruszą i pozwolą ciepło myśleć o szkole. Podajemy przykładowe, gotowe życzenia dla uczniów od wychowawcy i od nauczyciela na zakończenie roku szkolnego.

Życzenia dla uczniów to już tradycja w większości szkół. Składają je dzieciom i wychowawcy, i nauczyciele różnych przedmiotów nie tylko na zakończenie szkoły w przypadku najstarszych uczniów, ale i na zakończenie każdego roku szkolnego. Życzenia dla ucznia powinny być radosne i pełne ciepłych słów: warto zawrzeć w nich podziękowanie za wspólną pracę i wyrazić nadzieję na udane wakacje. Nie zaszkodzi, jeśli życzenia dla uczniów od wychowawcy zostaną napisane z poczuciem humoru – przypomną zabawne sytuacje, wywołają uśmiech i pogłębią więź dzieci z nauczycielem. Spis treści: Życzenia dla uczniów od wychowawcy Życzenia dla uczniów od nauczyciela Życzenia: wierszyki dla uczniów na zakończenie roku szkolnego Życzenia dla uczniów na zakończenie szkoły Życzenia dla uczniów od wychowawcy Oto przykłady życzeń dla uczniów od wychowawcy. Takie życzenia są szczególne, bo to wychowawca spędza z klasą najwięcej czasu, najlepiej zna dzieci i troszczy się o ich rozwój. Warto wpleść w życzenia kilka osobistych słów, podkreślić dumę i przywiązanie do klasy. Drogie dzieci! Po wielu miesiącach ciężkiej pracy nastał wreszcie zasłużony czas odpoczynku. Mijający rok szkolny był niezwykle wymagający. Za nami trudy codziennej nauki, godziny spędzone na trudnych rozmowach i rozwiązywaniu konfliktów. Do tego mierzyliśmy się z nauką zdalną i zwyczajnie tęskniliśmy za normalnością. Każdy z nas miał chwile zwątpienia. Ale dziś muszę przyznać, że jestem z was dumna/dumny! Dziś wiem, że żadne wyzwanie nie okazało się dla was zbyt trudne. Zawsze wierzyliście w swoje możliwości, byliście wytrwali i niezłomni. Jestem szczęśliwa/szczęśliwy, że mogę was uczyć, spędzać z wami czas i poznawać was. Z głębi serca życzę wam, aby nadchodzące wakacje były...

Przemówienie na zakończenie 8 klasy
Monkey Business/Adobe Stock
Edukacja
Przemówienie na zakończenie 8 klasy – dwa przykłady
Przemówienie na zakończenie 8 klasy wygłasza dyrektor szkoły i przedstawiciel uczniów kończących szkołę. Jak sformułować każde z tych przemówień, aby było wystarczająco oficjalne, brzmiało dobrze, a przy tym wzbudzało dobre emocje? Podpowiadamy!

Dobre przemówienie na zakończenie 8 klasy nie musi trwać pół godziny. Odradzamy konstruowanie zbyt długich przemówień, gdyż trudno będzie utrzymać uwagę słuchaczy. Lepiej wygłosić przemyślane kilka zdań , niż wypełniać pustymi słowami kolejne kwadranse. Poniżej podajemy przykład przemówienia na zakończenie 8 klasy, które mógłby wygłosić dyrektor lub nauczyciel oraz takie, które idealnie pasuje na przemówienie ucznia. Niech będą dla was pomocą lub inspiracją. Mowa pożegnalna na zakończenie 8 klasy może zawierać również cytaty o szkole i nauce . Odpowiednia sentencja to dobry pomysł na rozpoczęcie lub podsumowanie wygłaszanego przemówienia. Przemówienie na zakończenie 8 klasy – dla dyrektora lub nauczyciela Kochani Ósmoklasiści! Nadszedł czas pożegnania. Odchodzicie w szeroki świat, przed wami dalsze etapy edukacji i rozwoju osobistego. Praca z Wami była dla całego grona pedagogicznego nie tylko wyzwaniem, ale i wielką przyjemnością. Mamy nadzieję, że będziecie nas dobrze wspominać, choć nie zawsze było łatwo. Życie składa się z różnych chwil – radosnych i przyjemnych, z momentów, kiedy odczuwa się porażkę i smutek, ale też zwycięstwo i satysfakcję. Staraliśmy się jak najlepiej towarzyszyć Wam w nich wszystkich i jak najlepiej przygotować Was do ruszenia w świat. Wy uczyliście się od nas, ale i my od Was, bo życie na każdym etapie jest niekończącą się nauką. Życzymy Wam, Drodzy Absolwenci, abyście z wiarą w siebie szli przez życie. W każdym z Was jest siła, odwaga i zdolności, które pozwolą Wam odnosić sukcesy. Mamy nadzieję, że udało nam się je tylko wzmocnić. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia już poza murami tej szkoły! Sprawdź też: Fajne atrakcje dla dzieci w Warszawie Przemówienie na zakończenie 8 klasy – mowa ucznia Kochani Nauczyciele, Pracownicy Administracyjni...

Pożegnanie klasy 8 przez 7
Prazis Images/Adobe Stock
Edukacja
Pożegnanie 8 klasy przez klasę 7: tekst przemówienia, życzenia, wierszyki
Pożegnanie klas 8 przez 7 to zwyczajowy element uroczystości pożegnania ostatniej klasy szkoły podstawowej. Rok młodsi uczniowie oficjalnie żegnają się ze starszymi kolegami, którzy rozpoczynają kolejny etap edukacji. Sprawdź, jak można ich uhonorować.

W ramach pożegnania klasy 8 przez klasę 7, można wygłosić przemówienie pożegnalne i zadeklamować wiersz lub zaśpiewać piosenkę. Ta część uroczystości nie powinna być zbyt długa (inne z resztą także nie!), aby całość przebiegła sprawnie i udało się utrzymać uwagę słuchaczy. Dlatego warto dokładnie zaplanować występ i zawczasu przygotować teksty i uczniów do ich wygłoszenia. Oto pomoc w realizacji tego zadania. Spis treści: Pożegnanie 8 klasy przez klasę 7 – przemówienie Pożegnanie 8 klasy – życzenia Wierszyki na pożegnanie 8 klasy Pożegnanie klasy 8 przez 7 – przemówienie Poniżej propozycja przemówienia, które mógłby wygłosić przedstawiciel klas siódmych do ósmoklasistów opuszczających szkołę podstawową. Można je wykorzystać w dokładnie takim brzmieniu lub potraktować jako inspirację i zmodyfikować albo napisać własne. Pożegnanie klasy 8 przez 7 – tekst przemówienia Ósmoklasiści! Spędziliśmy w tej szkole razem 7 lat, a teraz musimy się pożegnać. To trudny czas, bo przed wami nowe wyzwania i wiele niewiadomych, a dla nas moment, gdy to my staniemy się najstarszymi uczniami w naszej szkole. My jednak spędzimy jeszcze rok, a młodsi uczniowie więcej czasu, w tych murach, które już dobrze znamy, w których czujemy się bezpiecznie. Wy natomiast traficie do nowych szkół – w nowe mury, do nowych klas i nauczycieli. Wierzymy, że dokądkolwiek idziecie, jakąkolwiek szkołę wybierzecie, będziecie zadowoleni i będziecie w niej odnosić sukcesy – każdy z was na własną miarę. [ Tu można wpleść życzenia, np. te, które podajemy niżej ] Idąc dalej naprzód przez życie, wspomnijcie raz po raz czas, który spędziliśmy tutaj razem, w tej szkole. A za rok wypatrujcie nas wśród młodszych klas waszych nowych szkół. Choć przyszedł czas pożegnania,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej – jakie i ile?
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj