Reklama

Bajki Disneya sprawiają radość dzieciom już od dziesiątek lat. Nic dziwnego, są pełne magii! Jeśli szukasz pomysłów na bajkę dla przedszkolaka, spójrz na nasze propozycje filmów dla 3-latków, 4-latków i 5-latków. Pamiętaj jednak, że dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny oglądać telewizji dłużej niż przez godzinę dziennie. Te bajki Disneya są dłuższe, dlatego warto przeznaczyć je na szczególne okazje.

Reklama

Pamiętaj też, że nasze typy są tylko sugestiami, koniecznie sprawdź zarys fabuły filmu, zanim puścisz go dziecku – ty wiesz najlepiej, jakie bajki dla dzieci twoje dziecko lubi, czego się boi, a co może być dla niego zbyt trudne. Oto nasze typy bajek Disneya dla przedszkolaków – filmów klasycznych i nowszych.

Bajki Disneya dla przedszkolaków

Poniższe propozycje to ponadczasowe opowieści o przyjaźni, lojalności, przezwyciężaniu własnych słabości. Ta lista bajek dla dzieci zawiera filmy Walta Disneya, które mówią o odwadze i o tym, że nie ma niczego złego w tym, że czasem się boimy lub mamy gorszy dzień. Podkreślają siłę miłości naszych bliskich i przyjaciół.

101 dalmatyńczyków (1961)

Pies Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie. Pewnego dnia ich życie zmienia się na lepsze, kiedy to Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z Anitą, właścicielką Perdity; prowadzi do związania dwóch bardzo szczęśliwych par. Po pewnym czasie na świat przychodzi piętnaścioro szczeniąt. Szczęście w rodzinie burzy nagłe pojawienie się demonicznej Cruelli Demon. Pragnie ona kupić szczenięta i z ich skór uszyć wspaniałe futro. Rozpoczyna się walka rodziny o porwane psiaki...

Opowieść o 101 Dalmatyńczykach doczekała się też drugiej części i wersji fabularnej. Jest też dostępna w formie bajki do czytania.

Król lew (1994)

W Lwiej Krainie na świat przychodzi królewski potomek – małe lwiątko o imieniu Simba. Tylko jeden mieszkaniec, brat samego Mufasy, nie zjawia się na uroczystości. Wkrótce nieświadomy niczego Simba i jego odważny ojciec stają się ofiarami spisku, obmyślonego przez żądnego władzy Skazę.

„Król lew” to ponadczasowa opowieść o dorastaniu, odwadze i miłości, która zachwyca całą rodzinę. Szukając bajki na dobranoc dla dziecka, możecie też sięgnąć po książkową wersję tej historii.

Sprawdź też: Dziecko przed komputerem – ile czasu spędzanego przed ekranem to bezpieczna dawka

Toy Story (1995)

W świecie zabawek Andy'ego, których niekwestionowanym liderem był dotychczas kowboj Chudy, pojawia się nowa zabawka - astronauta Buzz. Zobacz jak zabawki ożywają pod nieobecność ludzi i żyją własnym życiem, pełnym niespodzianek i przygód.

„Toy Story” to prawdziwa klasyka bajek Disneya, wyprodukowana przez Pixar. Doczekała się kolejnych części i dużej liczby zabawek i gadżetów z bohaterami bajek.

Auta (2006)

Wschodząca gwiazda wyścigów Zygzak McQueen żyje na wysokich obrotach do czasu, gdy przypadkiem zbacza z trasy w drodze na najważniejszy wyścig w życiu. Trafia do Chłodnicy Górskiej, zapomnianej mieściny, gdzieś na słynnej Trasie 66, gdzie spotyka Sally, Złomka, Wójta Hudsona i innych nietuzinkowych bohaterów, którzy pomogą mu zrozumieć, że są rzeczy znacznie ważniejsze niż sława i trofea.

Na punkcie przygód Zygzaka McQueena oszalały dzieci na całym świecie. Film doczekał się kolejnych części, a nawet spin-offu w postaci bajki Disneya o przygodach Złomka, niezwykle zabawnego przyjaciela Zygzaka.

Kraina lodu (2013)

Dzielna księżniczka Anna łączy siły z Kristoffem – nieokrzesanym handlarzem bryłami lodu oraz jego lojalnym reniferem Svenem i wyrusza w niebezpieczną podróż, aby odnaleźć starszą siostrę Elsę, której niekontrolowane moce sprowadziły na królestwo Arendelle wieczną zimę. Po drodze Annę i Kristoffa czeka wiele wyzwań, walka z żywiołami oraz spotkanie z tajemniczymi trollami i przezabawnym bałwankiem Olafem.

Tę bajkę Disneya okrzyknięto najlepszym filmem animowanym od czasów „Króla lwa”. Jest to ukochana bajka dziewczynek w wieku przedszkolnym, a i chłopcy nie pogardzą opowieścią o odwadze – szczególnie dzięki postaci Olafa. „Mam tę moc” – piosenka z „Krainy lodu” śpiewana jest na całym świecie. Jeśli szukacie kołysanki na dobranoc – lepiej jej unikajcie, bo wasze dziecko prześpiewa całą noc, zamiast spać.

Naprzód (2020)

Jest to historia dwóch braci elfów, którzy nie żyli ze sobą w zbyt wielkiej przyjaźni. Teraz jednak zmuszeni będą do tego, by zacieśnić swoje relacje i połączyć siły. Dzięki temu będą mogli sprowadzić na jeden dzień swojego zmarłego tatę. Będzie to wspaniałą i magiczną przygodą, podczas której czeka ich wiele przygód.

Co w duszy gra (2021)

Joe Gardner jest bardzo bliski swojego marzenia, jakim jest granie muzyki jazzowej na scenie. Niestety, dochodzi do wypadku z udziałem tego bohatera, a w konsekwencji jego dusza oddziela się od ciała. Nie trafia jednak do gromady dusz zmarłych osób, tylko do miejsca, gdzie dusze dopiero czekają na wcielenie. Joe Gardner próbuje nauczyć nowych towarzyszy, jak żyć na ziemi. Sprawdźcie sami, czy uda mu się powrócić do swojego pierwotnego wcielenia.

Raya i ostatni smok (2021)

W świecie Kumandry dawno temu ludzie i smoki żyli razem, a wszystko to odbywało się w cudownej harmonii. W krainie jednak pojawiły się demony, a wtedy smoki poświęciły się, by ocalić ludzkość. Teraz królestwa Kumandry są podzielone, a złe siły powracają. Świat może ocalić ostatni smok – na jego poszukiwanie wyrusza wojowniczka Raya, której towarzyszy Tuk Tuk. Podróżują wspólnie przez kolejne królestwa, w których wojowniczka próbuje zaskarbić sobie zaufanie mieszkańców. Sprawdźcie, co będzie dalej i jak zakończy się ta opowieść.

Nasze magiczne Encanto (2021)

To opowieść o kolumbijskiej rodzine Madrigalów, która żyje w słynącym z otaczającej je magii i tętniącym życiem miasteczku Encanto. Mirabel, główna bohaterka, wyróżnia się jednak na tle swojej rodziny, ponieważ nie posiada wyjątkowego daru uzdrawiania, a to właśnie nim szczycą się pozostali członkowie rodziny. Dziewczynie przypisana jest jednak inna magiczna umiejętność. Gdy miasteczko spotykają kłopoty, los rodziny Madrigalów znajduje się właśnie w jej rękach.

Bajki Disneya dla 3-latków

Według najnowszych zaleceń Amerykańskiego Stowarzyszenia Pediatrów, dziecko w wieku 2-5 lat nie powinno spędzać przed ekranem telewizora więcej niż godzinę dziennie. Te filmy są nieco dłuższe, dlatego na pewno nie oglądajcie ich każdego dnia i pozostawcie na szczególne okazje.

Twojemu trzylatkowi powinny spodobać się szczególnie:

  • Przygody Kubusia Puchatka (1977)
  • Tygrys i przyjaciele (2000)
  • Prosiaczek i przyjaciele (2003)
  • Maleństwo i przyjaciele (2004)
  • Kubuś i Hefalumpy (2005)
  • Kubuś i przyjaciele (2011)
  • Dzwoneczek (2008)

Bajki Disneya dla 4- i 5-latków

Kiedy wasze dzieci złapią już filmowego bakcyla i nieco podrosną, możecie spokojnie sięgnąć po którąś z bajek Disneya z poniższej listy. Są na pewno mniej straszne od baśni braci Grimm, a równie dydaktyczne!

  • Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków (1937)
  • Dumbo (1941)
  • Alicja w Krainie Czarów (1951)
  • Piotruś Pan (1953)
  • Śpiąca królewna (1959)
  • Księga dżungli (1967)
  • Aryskotraci (1970)
  • Toy Story 2 ((1999, Pixar)
  • Gdzie jest Nemo? (2003)
  • Wall-E (2008)
  • Dzwoneczek i zaginiony skarb (2009)
  • Uniwersytet Potworny (2013)
  • Samoloty (2013)

Zobacz też:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama