Księżniczki Disneya
Adobe Stock/Fractal Pictures
Gry i zabawy

Księżniczki Disneya: księżniczki z bajek, ich imiona, historia i zdjęcia

Księżniczki Disneya to wbrew pozorom nie wszystkie bohaterki znanych bajek. Księżniczki mają królewskie pochodzenie, ale to także te postacie, które wyszły za mąż za księcia. Jest również jedna księżniczka, której historię oparto na postaci legendarnej! Podajemy imiona wszystkich księżniczek Disneya. Wyjaśniamy, kto był pierwszą księżniczką, i czy Elsa także zalicza się do tego grona.

Księżniczki Disneya to grupa postaci z popularnych bajek i filmów. Obecnie jest 12 księżniczek Disneya, a wśród nich Merida, Kopciuszek i Aurora. Nie wszyscy wiedzą, że przed Śnieżką, oficjalnie pierwszą księżniczką Disneya, była jeszcze jedna, zupełnie zapomniana bohaterka disnejowskiej animacji – Persefona. A co z Elsą i Anną z Krainy Lodu? Czy to także księżniczki Disneya? Wymieniamy wszystkie imiona księżniczek Disneya, także imiona po polsku.

Spis treści:

 1. Królewna Śnieżka
 2. Kopciuszek
 3. Śpiąca królewna
 4. Mała syrenka
 5. Bella
 6. Jasmina
 7. Pocahontas
 8. Mulan
 9. Tiana
 10. Roszpunka
 11. Merida Waleczna
 12. Vaiana

Jak zrobić loki na komunię – instrukcja krok po kroku [WIDEO]

Księżniczki z bajek Disneya

Wszystkie księżniczki Disneya to w większości tylko te postacie, które zgodnie z fabułą bajek wywodzą się z królewskich rodów albo wyszły za mąż za księcia. Księżniczki Disneya to zatem: Śnieżka, Kopciuszek, Aurora, Ariel, Bella, Jasmina, Pocahontas, Mulan, Tiana, Roszpunka, Merida i Vaiana.

Elsa i Anna z Krainy Lodu oficjalnie nie są księżniczkami Disneya. Dlaczego? Obie noszą tytuły królowych, ponadto Anna została mianowana władczynią w drugiej części bajki.

Księżniczki Disneya: imiona po polsku

Imiona księżniczek Disneya brzmią czasem inaczej w oryginale i po polsku. Innych imion z kolei nie tłumaczy się na język polski. Oto spis imion wszystkich księżniczek Disneya:

 • Śnieżka (ang. Princess Snow White): to właściwe imię księżniczki
 • Kopciuszek (ang. Cinderella): w bajce nie poznajemy prawdziwego imienia księżniczki
 • Śpiąca Królewna: Aurora, przez dobre wróżki nazwana Różyczką
 • Mała Syrenka: Ariel, zdrobniale Arielka
 • Bella: to właściwe imię księżniczki, która nosiła przydomek Piękna
 • Jasmina: po polsku Dżasmina
 • Pocahontas
 • Mulan: pełne imię to Fa Mulan
 • Tiana
 • Roszpunka
 • Merida, przydomek Waleczna
 • Vaiana: europejska wersja imienia księżniczki oznacza źródło; w bajce amerykańskiej księżniczka nazywa się Moana (w językach polinezyjskich to ocean).

Jakie są księżniczki Disneya: historia i zdjęcia

Bajki o księżniczkach Disneya to nie tylko poczytne książki, ale i znane na całym świecie filmy animowane. Niektóre bajki doczekały się wielu adaptacji. Historie księżniczek, zarówno te czytane, jak i oglądane, wzbudzają mnóstwo emocji.

 • Królewna Śnieżka. W pierwotnej formie była to niemiecka baśń ludowa spisana przez braci Grimm w 1812 r. Zła macocha zazdrosna o urodę Śnieżki, kazała ją zabić, ale dobroduszny myśliwy zlitował się nad dziewczyną i zostawił ją w lesie. Śnieżka zamieszkała w domku siedmiu krasnoludków, ale macocha wciąż dybała na jej życie. W końcu Śnieżka zasnęła po zjedzeniu zatrutego jabłka. Złożona przez krasnoludki w szklanej trumnie wzbudziła zachwyt przejeżdżającego obok księcia. Krasnoludki, chcąc przekazać księciu ciało Śnieżki, poruszyły trumną, a wtedy kawałek zatrutego jabłka wypadł z ust dziewczyny i Śnieżka się obudziła.

sniezka

fot. AdobeStock

 

 • Kopciuszek. Biedna dziewczyna była pomiatana przez macochę i przyrodnie siostry. Z pomocą wróżki pojechała na bal, gdzie poznała księcia. Dziewczyna musiała jednak uciekać z zamku przed północą, zanim czar by prysł, a ona znów zmieniłaby się w zaniedbanego Kopciuszka. Podczas ucieczki zgubiła pantofelek. Zauroczony książę odnalazł ją dzięki pasującemu na nią bucikowi.

kopciuszek

fot. AdobeStock

 

 • Śpiąca Królewna. Baśń autorstwa Charles’a Perraulta funkcjonująca także w wersji braci Grimm. Księżniczka Aurora po urodzeniu została obdarowana przez wróżki cnotami. Ale jedna z niezaproszonych na uroczystość wróżek w zemście rzuciła na nią klątwę: dziewczyna miała ukłuć się wrzecionem i umrzeć w dniu 15. urodzin. Po latach księżniczka rzeczywiście ukłuła się w palec, ale zamiast umrzeć, zasnęła na 100 lat wraz z całym dworem. Obudził ją dopiero pocałunek królewicza.

bella

fot. AdobeStock
 
 • Mała Syrenka. Bajka oparta na baśni Hansa Christiana Andersena. Uparta i krnąbrna księżniczka z podwodnego świata uratowała z morskiej katastrofy księcia, w którym się zakochała. By stać się człowiekiem i spotkać się z ukochanym, oddała złej wiedźmie swój piękny głos. Bajka Disneya kończy się dobrze, bo syrenka w końcu poślubiła księcia. Oryginalna baśń jednak nie ma happy-endu.

ariel

fot. AdobeStock
 
 • Bella. Ojciec Belli zostaje porwany i uwięziony przez Bestię. Dziewczyna odnajduje go i w zamian za wolność ojca zgadza się zostać na zamku z tajemniczą kreaturą. Z czasem dostrzega w Bestii dobre serce i oboje odnajdują szczęście w swoich ramionach.
 • Jasmina. Księżniczka Agrabahu zbuntowała się przeciw zakazom i w przebraniu wymknęła się ze swojego pałacu do miasta. Tam poznała złodzieja Aladyna. Para zakochała się w sobie, a Aladyn za pomocą dżina zmienił się w księcia. Kiedy wezyr porywał dżina i uwięził Jasminę, uratował ją Aladyn i zakochani mogli być znów razem.
 • Pocahontas. Bajka Disneya nawiązuje do postaci historycznej, o której jednak niewiele wiadomo. Zgodnie z fabułą bajki księżniczka była córką wodza Powhatana, mieszkała w osadzie Indian w Ameryce Północnej. Kiedy do wybrzeży Ameryki przybili Anglicy, Pocahontas poznała podróżnika Johna Smitha i para zaprzyjaźniła się. W wyniku splotu różnych wydarzeń księżniczka musiała potem ratować Johna oskarżonego o zabójstwo jej indiańskiego narzeczonego.

pocahontas.jpeg

fot. AdobeStock

 

 • Mulan. Bajka oparta na chińskiej balladzie. Córka wojownika przebrała się za mężczyznę i ruszyła na wojnę zamiast schorowanego ojca. Dzięki jej sprytowi wojska wroga zostały pokonane, ale dziewczyna doznała ciężkich obrażeń. Gdy jej tożsamość wyszła na jaw, Mulan została porzucona przez towarzyszy. Mimo to z pomocą smoka Mushu, świerszcza Cri-Kee oraz niektórych wojowników wraca do domu i ratuje cesarza.
 • Tiana to główna bohaterka animacji „Księżniczka i żaba”. Dziewczyna poszła na bal przebrana w suknię księżniczki, gdzie poznała księcia zamienionego w żabę. Poproszona o pocałunek, który ma zdjąć z żaby czar, spełniła prośbę, ale wtedy sama zmieniła się w żabę. Para wspólnie szukała sposobu na powrót do ludzkiej postaci, co w końcu się udaje.
 • Roszpunka. Bajka o Roszpunce to niemiecka baśń ludowa, która została po raz pierwszy spisana przez braci Grimm i opublikowana w 1812 roku. Księżniczka o długich blond włosach, które miały moc leczenia i odmładzania, jako niemowlę została porwana przez wiedźmę i zamknięta w wysokiej wieży. Wiedźma udawała matkę dziewczyny, a ponieważ dzięki jej włosom odzyskała młodość, zakazała księżniczce opuszczać wieżę. Roszpunka poznała w końcu rycerza, dla ratowania którego była gotowa poświęcić swoją wolność.
 • Merida Waleczna. Główna bohaterka była dzieckiem pary królewskiej i amatorką łucznictwa. Nie przejmowała się dworską etykietą, a kiedy rodzice postanowili wydać ją za mąż, sama wystartowała w zawodach, w których swoich sił próbowali kandydaci do jej ręki. Po kłótni z matką uciekła do lasu, gdzie trafiła do chaty tajemniczej staruszki. Wiedźma dała Meridzie miksturę, po której wypiciu matka dziewczyny zmieniła się w niedźwiedzia. Merida dzielnie stanęła do walki o odzyskanie matki.

merida

fot. AdobeStock
 
 • Vaiana. Księżniczka z wysp Pacyfiku wyruszyła w podróż po oceanie, by ocalić swoją rodzinną wyspę przed zagładą. Bajkę Disneya oparto na polinezyjskiej mitologii.
Istnieje przekonanie, że to Śnieżka była pierwszą księżniczką Disneya (bajka „Śnieżka i siedmiu krasnoludków” oparta na baśni braci Grimm miała swoją amerykańską premierę 21 grudnia 1937 r.). W rzeczywistości przed Śnieżką była jeszcze Persefona z bajki Disneya „Bogini wiosny” z 1934 r.

 
Zobacz też:

cytaty z bajek disneya
mat. prasowe
Czas wolny
Najpiękniejsze cytaty z bajek Disneya: o miłości i przyjaźni
Animacje Disneya to prawdziwa kopalnia cytatów, sentencji i pięknych tekstów – o miłości, przyjaźni, ale też tych mądrych i zabawnych. Najpiękniejsze sentencje nie muszą pochodzić tylko z literatury.

Nie od dziś wiadomo, że animacje Disneya kochają nie tylko dzieci. Wielu dorosłych uwielbia wracać do bajek z dzieciństwa, ale i z przyjemnością zasiada w fotelu, by obejrzeć nowe produkcje. Bajki potrafią być także bardzo inspirujące! Mamy dla was listę cytatów z bajek Disneya idealnych na każdą okazję. Najpiękniejsze cytaty z bajek Walt Disney powiedział kiedyś, że „jeśli potrafisz o czymś marzyć, to potrafisz także tego dokonać”, ale to niejedyna mądrość Disneya. Bajki wytwórni Disneya po dziś dzień są niezastąpioną skarbnicą złotych myśli. Cytaty disnejowskich bohaterów nadają się nie tylko na kartki z urodzinowymi życzeniami dla dzieci. Romantyczny SMS, wiadomość na pocieszenie, na poprawę humoru, na pożegnanie i na nową drogę życia – cytaty z bajek Disneya doskonale się do tego nadają! Cytaty z bajek Disneya o miłości Bajki Disneya w pierwszej kolejności kojarzą się zwykle z pięknymi miłosnymi historiami. Lista księżniczek Disneya w końcu jest dość długa, ale nie tylko te produkcje mówią o miłości. Na poniższej liście znajdziesz cytaty, które umilą dzień ukochanej osobie, będą także pięknym uzupełnieniem walentynkowej czy urodzinowej kartki dla kogoś, kogo bardzo kochamy: „Miłość znajdzie sposób, gdziekolwiek pójdziemy. Jesteśmy w domu, jeśli jesteśmy tam razem” Król Lew *** „Tylko wielka miłość może rozpuścić lód w sercu” Kraina Lodu *** „Są ludzie, dla których warto się roztopić” Kraina Lodu *** „Miłość to… jak bardziej się martwisz o kogoś niż o siebie” Kraina Lodu *** „Wolę umrzeć jutro, niż żyć sto lat, nie znając Ciebie” Pocahontas *** „Moje marzenie nie byłoby kompletne bez Ciebie” Księżniczka i Żaba *** „Miłość jest wtedy… kiedy kogoś lubimy… za bardzo” Kubuś Puchatek...

bajki disneya - najlepsze bajki disneya [lista]
adobe stock
Gry i zabawy
Bajki Disneya – największe filmowe hity dla dzieci [LISTA 117 BAJEK]
Najlepsze bajki Disneya są uwielbiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Zawierają wartościowe treści i jednocześnie są atrakcyjne wizualnie. Oglądanie filmów animowanych Walta Disneya daje więc ogromną frajdę, a przy tym uczy. Zobacz listę kultowych bajek Disneya, które po prostu trzeba zobaczyć!

Chyba każdy z nas ma przynajmniej jedną ulubioną bajkę Walta Disneya. Taką dla młodszych lub starszych dzieci. Wielu z nas ma też całą listę tytułów, które uważa za najlepsze bajki Disneya. To, co stanowi o ich wyjątkowości, to przede wszystkim mądre przesłania, które stanowią źródło namysłu nie tylko dla dzieci, lecz także dorosłych. W przypływie coraz to nowszych internetowych animacji warto pokazać dzieciom także nieco starsze, lecz wciąż aktualne (i piękne!) bajki Disneya. Być może niektórzy rodzice będą je kojarzyć wyłącznie z księżniczkami Disneya , ale bogata lista filmów familijnych gwarantuje, że każdy znajdzie coś dla siebie. Sporządzona w artykule lista bajek Disneya to wybór treści, które jednocześnie bawią i uczą, a morały w nich zawarte nierzadko zostają z dziećmi na całe życie!   Spis treści: Najlepsze bajki Disneya – nie tylko Myszka Miki i Kaczor Donald! Bajki Disneya –  10 najlepszych filmów animowanych Walta Disneya  Bajki Disneya – pozostałe tytuły, które warto obejrzeć Bajki Disneya – najnowsze pozycje Walt Disney – historia bajek   Najlepsze bajki Disneya – nie tylko Myszka Miki i Kaczor Donald! Najlepsze bajki Disneya to dla wielu ludzi przede wszystkim Myszka Miki, Kopciuszek czy Kaczor Donald. Warto zapoznać dzieci także z innymi bajkami, równie pięknymi, które na pewno przypadną im do gustu. Opowieści Disneya są ponadczasowe i skierowane do dzieci w każdym wieku (a także dorosłych!). Disney polecany jest przedszkolakom , ale też starszym dzieciom. Najlepsze bajki Disneya uczą dzieci znaczenia przyjaźni, miłości, odwagi i pogody ducha, bez względu na okoliczności. To nie tylko zabawne opowieści, lecz także mądre lekcje. Kochają je wszyscy, bez względu na wiek. Bajki Disneya: 10 najlepszych...

jakie bajki Disneya dla 5-latka
Fotolia/Babyonline
Gry i zabawy
Bajki Disneya dla 3, 4, 5 latka: zobacz nasze typy!
Zobacz, które bajki Disneya nadają się już dla 3-, 4- i 5-latków. Oto nasze typy filmów Disneya dla przedszkolaków i całej rodziny.

Bajki Disneya sprawiają radość dzieciom już od dziesiątek lat. Nic dziwnego, są pełne magii! Jeśli szukasz pomysłów na bajkę dla przedszkolaka, spójrz na nasze propozycje filmów dla 3-latków, 4-latków i 5-latków. Pamiętaj jednak, że dzieci w wieku 2-5 lat nie powinny oglądać telewizji dłużej niż przez godzinę dziennie. Te bajki Disneya są dłuższe, dlatego warto przeznaczyć je na szczególne okazje. Pamiętaj też, że nasze typy są tylko sugestiami, koniecznie sprawdź zarys fabuły filmu, zanim puścisz go dziecku – ty wiesz najlepiej, jakie bajki dla dzieci twoje dziecko lubi, czego się boi, a co może być dla niego zbyt trudne. Oto nasze typy bajek Disneya dla przedszkolaków – filmów klasycznych i nowszych. Bajki Disneya dla przedszkolaków Poniższe propozycje to ponadczasowe opowieści o przyjaźni, lojalności, przezwyciężaniu własnych słabości. Ta lista bajek dla dzieci zawiera filmy Walta Disneya, które mówią o odwadze i o tym, że nie ma niczego złego w tym, że czasem się boimy lub mamy gorszy dzień. Podkreślają siłę miłości naszych bliskich i przyjaciół. 101 dalmatyńczyków (1961) Pies Pongo i jego pan Roger wiodą spokojne życie. Pewnego dnia ich życie zmienia się na lepsze, kiedy to Pongo aranżuje spotkanie swojego pana z Anitą, właścicielką Perdity; prowadzi do związania dwóch bardzo szczęśliwych par. Po pewnym czasie na świat przychodzi piętnaścioro szczeniąt. Szczęście w rodzinie burzy nagłe pojawienie się demonicznej Cruelli Demon. Pragnie ona kupić szczenięta i z ich skór uszyć wspaniałe futro. Rozpoczyna się walka rodziny o porwane psiaki... Opowieść o 101 Dalmatyńczykach doczekała się też drugiej części i wersji fabularnej . Jest też dostępna w formie bajki do czytania . Król lew (1994) W Lwiej Krainie na świat przychodzi królewski potomek – małe lwiątko o imieniu Simba. Tylko jeden...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj