Postaci z bajek jest naprawdę mnóstwo, a w dodatku ciągle pojawiają się nowe. Wasze dzieci często mają innych idoli niż wy i czas się z tym pogodzić. Warto natomiast się doszkolić, by wiedzieć, kto jest kim w animowanym świecie. Na naszych listach znajdziecie postacie z aktualnie modnych bajek, ale też ponadczasowych bohaterów, których sami kochaliście, będąc dziećmi. Niektórych znają ze swojego dzieciństwa nawet dzisiejsi dziadkowie.

Reklama

Spis treści:

 1. Najpopularniejsze postacie z bajek dla najmłodszych dzieci
 2. Postacie z bajek dla dziewczyn
 3. Postacie z bajek dla chłopców
 4. Złe postacie z bajek
 5. Postacie z bajek Disneya

Najpopularniejsze postacie z bajek dla najmłodszych dzieci

Najmłodsi telewidzowie kochają tych bohaterów. Ale maluchy uwielbiają nie tylko animacje, na topie są także zabawki, dzięki którym dzieci mogą odtwarzać scenki z bajek, czy tworzyć własne historie. To świetna szansa na zachęcenie dziecka także do czytania książeczek z ukochanymi postaciami. Oto ulubione postacie z bajek dla dzieci:

 • Reksio – to postać z serialu animowanego „Reksio” w reżyserii Lechosława Marszałka. Jest to mały, łaciaty piesek, którego pokochały wszystkie dzieci. Bajka produkowana była w latach 1967–1990. Reksiowi towarzyszyły też inne zwierzęta, jednak to on był kluczową postacią bajki.
 • Krecik – to główna postać czeskiego cyklu filmów animowanych dla dzieci „Krecik”, stworzył go Zdeněk Miler. Postać Krecika powstała w 1957 r. Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad sześćdziesięciu krajach. Jest rozpoznawalny na całym świecie, stał się też bohaterem książeczek dla dzieci i kolorowanek.
 • Bolek i Lolek – to kultowi bohaterowie, którzy po raz pierwszy na ekranie pojawili się w 1962 roku w serialu animowanym dla dzieci „Bolek i Lolek”. Bajka została stworzona przez Władysława Nehrebeckiego, a inspiracją do tego byli jego synowie: Jan i Roman. Bajka opowiada historię dwóch rezolutnych chłopców, którzy podejmowali różne wyzwania i płatali figle.
 • Koziołek Matołek – jest to jedna z postaci historyjki obrazkowej dla dzieci „Koziołek Matołek”, która ukazała się w 1932 roku. Została stworzona przez Kornela Makuszyńskiego i Mariana Walentynowicz.
 • Rozbójnik Rumcajs – to bohater czechosłowackiego serialu animowanego dla dzieci „Rumcajs”, który liczył 39 odcinków (jego kontynuacją był serial pt. Cypisek – syn rozbójnika Rumcajsa z 1972 roku). Bajka opowiada o perypetiach rozbójnika Rumcajsa z rzaholeckiego lasu i jego rodziny – żony Hanki i syna Cypiska
 • Masza – to główna bohaterka rosyjskiego serialu animowanego „Masza i niedźwiedź”, inspirowanego ludowymi podaniami. Serial opowiada o przygodach małej łobuziary i dawnego cyrkowego niedźwiedzia. Psotna dziewczynka odkrywa świat, a jej przyjaciel niedźwiedź stara się ją ochronić przed kłopotami, choć zazwyczaj często staje się ofiarą jej psot.
 • Świnka Peppa – mała świnka jest wesoła, psotna i ciekawa świata. Lubi przygody i taplanie w błocie. Właściwie nie trzeba jej przedstawiać, ale dla porządku napiszemy, że jest bohaterką serialu „Świnka Peppa”, który opowiada o przygodach jej, jej brata, przyjaciół z przedszkola, a także rodziców i dziadków. Bajka dostosowana jest do możliwości poznawczych i wiedzy kilkuletnich dzieci. Brytyjska bajka bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie. Doczekała się aż 7 sezonów.
 • Bing – to mały króliczek z serialu „Bing”. Pełen entuzjazmu i ciekawości odrywa otaczający go świat. Doświadcza wielu sytuacji życiowych. Serial bardzo skupia się na emocjach głównego bohatera, ucząc dzieci, jak zrozumieć własne uczucia oraz, w jaki sposób rozwijać empatię.
 • Chase, Marshall, Rocky, Zuma, Rubble i Sky to sześć dzielnych szczeniaczków pod wodzą obytego z techniką 10-latka Rydera z serialu „Psi Patrol”. Ta ekipa realizuje trudne misje ratunkowe. Ich zaawansowany technicznie patrol spieszy na ratunek wszystkim potrzebującym. Przyjaciele stawiają czoła różnym zagrożeniom i wciąż przeżywają niezwykłe przygody.
 • Oktonauci – to sympatyczne zwierzątka z irlandzko-brytyjskiego animowanego serialu „Oktonauci”, które wspólnie z małymi widzami odkrywają świat mórz i oceanów. Bajka zabiera maluchy w podróż po niezwykłym, podwodnym świecie! Przy okazji Kapitan Barnie, Kocurro i Pinio pokazują, że trzeba dbać o środowisko naturalne.

Postacie z bajek dla dziewczyn

Era bezradnych księżniczek, które czekają na księcia z bajki, minęła bezpowrotnie. Twórcy bajek starają się, by główne bohaterki, były niezależnymi, mądrymi dziewczynami, które są w stanie zawalczyć o swoje marzenia.

 • Elsa – postać z kultowej „Krainy Lodu” (2013 r). Jako królowa, Elsa jest wyniosła, nieprzystępna, sprawia wrażenie spokojnej, ale w głębi targa nią lęk i strach. Jest dobra i kocha ludzi, ale musi nauczyć się panować nad mocami i zrozumieć samą siebie.
 • Anna – kolejna bohaterka „Krainy Lodu”. Silna i odważna, pokazuje, że dziewczyna nie musi się zakochać w pierwszym lepszym księciu (choć na początku popełnia ten błąd). Bardzo kocha siostrę i jest w stanie dla niej zrobić wszystko.
 • Vaiana – to nastoletnia córka przywódcy plemienia na Polinezji Francuskiej z kultowego filmu „Vaiana” (2016 r.). Disneyowska bohaterka chcąc ocalić swoją wyspę przed zagładą, wyrusza na niebezpieczną wyprawę.
 • Raya – dzielna księżniczka z animacji „Raya i ostatni smok” (2021 r.). Chce ocalić swój kraj i pogodzić zwaśnione ludy Kumandry. Rusza na poszukiwanie ostatniego, legendarnego smoka. Po drodze dowie się, że aby uratować świat, nie wystarczy mieć smoka – potrzebne są też wzajemne zaufanie i współpraca.
 • Felicja – bohaterka filmu „Balerina” (2016 r.). Osierocona dziewczynka, która marzy o zostaniu tancerką. Nie odnajduje jednak zrozumienia u swoich opiekunów. Jest postrzegana jako krnąbrne i niegrzeczne dziecko. Ucieka do Paryża, a tam, mimo przeciwności losu, jej marzenia o karierze baleriny w końcu mogą się ziścić.
 • Arielka – główna bohaterka filmu animowanego pt. Mała Syrenka i Mała Syrenka 2: Powrót do Morza. Piękna syrenka marzy, żeby zamieszkać na lądzie z księciem, którego pokochała.
 • Królewna Śnieżka – najpopularniejsza z bohaterek Disneya, główna postać filmu animowanego „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” (1937 r.) . Wrażliwa, ale też naiwna. Marzy o wielkiej miłości. Ucieka przed gniewem Złej Królowej i znajduje schronienie u krasnoludków.

Postacie z bajek dla chłopców

Poniżej znajdziesz postaci bajek, które są absolutnymi faworytami wśród chłopców, ale oczywiście znajdzie się też sporo dziewczynek, które są ich fankami.

Zobacz także
 • Ben 10 – to postać z serialu „Ben 10”, emitowanego od 2005 do 2000 roku. Tytułowy bohater Ben 10 to szesnastoletni chłopiec, właściciel Omnitrixa – urządzenia podobnego do zegarka, które pozwala mu zmieniać się w kosmitę.
 • Spidey – bohater pierwszego serialu animowanego dla dzieci Marvela „Spidey i superkumple”, skierowanego do przedszkolaków. Któż z nas nie zna Spidermana, teraz w wersji dla najmłodszych możemy poznać superbohaterów, którzy uczą przyjaźni, pracy zespołowej i szacunku.
 • Bob Budowniczy – Boba niektórzy z was mogą kojarzyć z własnego dzieciństwa, to główna postać animacji „Bob Budowniczy” z 1998 roku, która nadal jest uwielbiana przez dzieci. Bob Budowniczy i jego paczka sympatycznych sprzętów przede wszystkim rozwiązują napotkane problemy, a także uczą małego telewidza, jak ważna jest współpraca i wzajemny szacunek.
 • Strażak Sam – kolejna ponadczasowa postać, tym razem z serialu animowanego dla dzieci „Strażak Sam”. Nadal jest uwielbiana przez najmłodszych. Strażak Sam to dzielny i nieustraszonym strażak, który mieszka w Pontypandy. Sam ma wielu przyjaciół, z którymi w każdym odcinku stawia czoło problemom.
 • Nemo – to mała rybka ze słynnego filmu dla dzieci „Gdzie jest Nemo” (2003 r.). Nemo został porwany przez nurka ze swojego naturalnego środowiska. A jego tata, Marlin wyrusza na poszukiwania synka, razem z Dory – niebieską rybką, która cierpi na zaniki pamięci krótkotrwałej.
 • Ciekawski George – główny bohater serialu „Ciekawski George”, który miał swoją premierę w 2006 roku. To mała małpka, której właścicielem jest mężczyzna w żółtym kapeluszu.
 • Listonosz Pat – listonosz z fikcyjnego miasteczka Zielona Dolina w hrabstwie Yorkshire, który ma wiele przygód podczas swojej pracy. Jest główną postacią brytyjskiego serialu animowanego dla dzieci „Listonosz Pat”. Jego nieodłącznym kompanem jest kot Jess, a najlepszym przyjacielem Ted Glen.

Złe postacie z bajek

Wśród postaci z bajek pojawiają się niekiedy też „czarne charaktery”. Oto kilka z nich:

 • Gargamel – jest to fikcyjna postać z serialu animowanego „Smerfy”. Był to zły i pechowy czarodziej, który mieszkał na obrzeżach lasu smerfów w zrujnowanym zamku. Gargamela boją się chyba wszyscy – i smerfy, i dzieci!
 • Buka – jest znana z „Doliny Muminków”, w żadnym odcinku nie wypowiedziała ona ani jednego słowa, nie zrobiła też nic, co mogłoby sugerować jej złe zamiary, jednak budzi naprawdę ogromny postrach.
 • Książę Ightorn – jest to najbardziej przerażająca postać z bajki „Gumisie”. Spiskuje przeciwko królowi Gregorowi. Stworzył on armię składającą się ze złych ogrów. Jego celem jest zdobycie przepisu na sok z gumijagód i przejęcie władzy nad królestwem.
 • Skaza – postać z filmu animowanego „Król Lew”, jest to młodszy brat Mufasy, to właśnie on jest odpowiedzialny za jego śmierć.
 • Cruella De Mon – jest to postać znana z bajki „101 Dalmatyńczyków”. Cruella jest wpływową właścicielką domu mody, usilnie próbującą wylansować modę na futra stworzone z Dalmatyńczyków.

Postacie z bajek Disneya

Wśród ukochanych dziecięcych postaci z bajek nie może zabraknąć bohaterów Disneya:

 • Myszka Miki – główna postać serialu animowanego „Klub przyjaciół Myszki Miki”. Każde dziecko wie, że duże uszy, białe rękawiczki i żółte buty, to Myszka Miki. Postać stworzona przez Disneya, podobnie jak myszka Minie, kaczor Donald, Goofy czy Pies Pluto doczekała się wielu filmów animowanych.
 • Zygzak McQueen – to bohater filmu dla dzieci „Auta” (2006 r.), jest samochodem wyścigowym, który odnosi same sukcesy. Gdy go poznajemy, liczy się dla niego tylko wygląd i dobre wrażenie, jest arogancki i nie szanuje innych. Wszystko to się jednak zmienia, gdy pewnego dnia trafił do Chłodnicy Górskiej, gdzie przypadkowo zniszczył drogę i musi ją naprawić. Uczy się ciężkiej pracy, szacunku, a przede wszystkim zaczyna rozumieć, czym jest przyjaźń.
 • Chudy i Buzz Astral – z pewnością pamiętasz tych bohaterów, pierwsza część kultowej serii serialu animowanego „Toy Story” (1995 r.) ukazała się na ekranie, gdy sam byłeś dzieckiem. Dzięki najnowszej części pokochało ich i twoje dziecko. Chudy to figurka kowboja, z kółeczkiem na plecach, która jest ukochaną zabawką Andiego, nie może sobie poradzić, gdy pojawia się nowa zabawka Buzz Astral, figurka astronauty, który sądzi, że posiada super moce. Chudy jest zazdrosny o nową zabawkę. Któregoś dnia przypadkowo pozbywa się Buzza, przez co inne zabawki odwracają się od niego. Chudy postanawia jednak naprawić wyrządzoną szkodę i przyprowadzić Buzza z powrotem do domu.
 • Kubuś Puchatek – to fikcyjna postać z literatury dziecięcej, stworzona przez brytyjskiego pisarza Alana Alexandra Milne’a ożywiona przez Disneya w filmie animowanym „Przygody Kubusia Puchatka” (1997 r.). Pluszowy miś o małym rozumku doczekał się także serialu i bajek pełnometrażowych, a nawet filmu fabularnego. Prosiaczek, Królik, Kłapouchy, Sowa Przemądrzała, Tygrys, Mama Kangurzyca, Maleństwo, a także Krzyś zachwycają do dziś.

Zobacz także:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama